Môžem si zmeniť priezvisko, ak sa mi nepáči?

5. dec 2019

Ahoj
Nemate prosim, niektora skusenosti so zmenou priezviska? Ja to moje neznasam a chcela by som sa volat inak, uz som si o tom nieco zistovala, ale docitala som sa len o zmene v pripade ak je hanlive, po rozvode ale u mna je to cisto len preto, lebo sa mi nepaci. Navyse je madarske. Je mozna zmena?

pribinak
5. dec 2019

Za poplatok je mizne zmenit akékoľvek priezvisko
Ak mas hanlivé, urážlivé, tak je to zdarma

autor
5. dec 2019

@pribinak Dakujem. Ja som sa docitala, ze musim na to mat dovody hodne osobiteho zretela, teda dovod pre ktory zmenu chcem. Neviem co tam napisat..

pribinak
5. dec 2019

Nepáči sa ti a hotovo. Necitis sa komfortne pri predstavovaní.

autor
5. dec 2019

@pribinak Tiez ma to napadlo, necitim sa komfortne pri predstavovani, nikdy som sa so sucasnym priezviskom nezzila. Dufam, ze to prejde.

pribinak
5. dec 2019

Za poplatok urcite.

mogaa
5. dec 2019

určite sa dá, mali sme klienta čo sa volal Alan Delon - bola to stávka že rok s týmto menom vydrží

basska_b
5. dec 2019

Ak v maďarčine znamená niečo hanlivé, snáď to budeš mať i zadarmo 🙂

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ivca88
5. dec 2019

V pohode to zmenia. My sme si dali upraviť priezvisko, keďže sa fakt blbo písalo a každému to trebalo 6x diktovať. Nešlo o úplnu zmenu mena, ale len jeho "korekciu". Výslovnosť bola v podstate rovnaká.
Do odôvodnenia sme presne toto napísali + to, že ani nemáme dôvod, aby sme sa tak volali ( žiadne rodinné vztahy ).
Zaplatili sme 100€ poplatok a ani nie za mesiac to bez problémov uznali.

autor
5. dec 2019

@ivca88 A uznaju aj zmenu priezviska na celkom ine? Samozrejme normalne, slusne.

pribinak
5. dec 2019

Ano

77daniela77
5. dec 2019

Urcite si daj zmenit priezvisko ked sa s nim citis zle,mas uz vymyslene nove?Zvyknu si davat nejake co sa uz v rodine vyskytlo,napr. matkine za slobodna.

stellina1982
5. dec 2019

Ahojte ja chcem zmenit tiez priezvisko.je to vec na ktoru som pripravena odhodlana acsom s tym stotoznena.som slobodna, a priezvisko chcem uplne take ktore sa v nasej rodine nikdy nevyskytlo.otazka znie ,je mozne si dat hociake priezvisko?nemusi pochadzat z rodiny ? Ako a kde sa to vybavuje ?ake tlacivo treba? ,dakujem

ivca88
5. dec 2019

@stellina1982 ja som to vybavila na mestskom úrade, tuším cez matriku - ale pár dverí vedľa ( ale je to súčasť oddelenia ).
Lebo po zmene dostaneš aj nový rodný list a s ním potom menis doklady, potom treba ísť do banky, pobehat si mobilných operátorov, atď atď.

autor
5. dec 2019

@ivca88 a ake ste uviedli dovody pre zmenu?

ivca88
6. dec 2019

To čo som hore písala.
Že sa zle píše. Každý ho komolí. Čo sa týka diktovania cez telefón - tak ho treba aj 6 x povedať.
Že žiadame len o korekciu a že žiadne rodinné vzťahy nás k menu nespájajú, keďže svokra sa už.znovu vydala a už sa volá inak.
A svokra muž nevidel snáď od dvoch rokov

Ale ak vám na tom zalezi, Tak si aj povymyslajte. Nik to skúmať nebude.
Napíšte traumi z detstva- že sa vám zaň deti smiali, alebo čo.
Že pre kariérny rozvoj si predstavujete serióznejšie meno, a pod.

ivca88
6. dec 2019

Napríklad to maďarské by som opísala takto :
V detstve som často trpela, keďže sa mi kvôli priezvisku dostávalo veľa nenávistných poznámok. Posielali ma do Maďarska.
V tej krajine som nikdy nebola. Necítim národnú hrdosť a patricnost k danej krajine. Narodila som sa na Slovensku. Toto meno má obmedzuje v kariérnej sfére.
Zle sa vyslovuje a aj píše.
Ľudia mi ho často skomolia a potom dochádza k nedorozumeniam.
Atď atd

autor
6. dec 2019

A posiela sa to na matriku v mieste bydliska?

ivca88
6. dec 2019

Neposiela. Ideš tam osobne po tlačivo. To potom vyplnis a zanesies.
U nás som šla po to tlačivo na mestský úrad.
Ale názov dverí si nepamätám. Skúste tam hľadať alebo sa opýtať na informáciách

ivca88
6. dec 2019

Na žiadosť musíte dať aj kolky, čiže preto papiere vypiste v kľude a spolu s kolkami sa to tam zanesie
My sme mali kolky v hodnote tuším 100€ na osobu, ale bolo to 6 rokov dozadu

autor
6. dec 2019

@ivca88 Co som pozerala na nete, formular ziadosti sa da stiahnut, treba vypisat a poslat, ale o kolkoch tam nic nebolo..

stella14
6. dec 2019

Na obvodny urad, odbor vseobecnej vnutornej spravy sa dava ziadost a plati sa tam aj poplatok 100€.

uhnakova
6. dec 2019

Fyzicke kolky su uz zrusene. Sadzobnik spravnych poplatkov je tu http://www.minv.sk/?sadzobnikspravnychpoplatkov. Je tam aj poplatok za zmenu mena. Dnes uz sa vacsinou da vsade platit kartou alebo v hotovosti priamo na mieste cez terminal.

tyyya71
15. jún 2021

Neviete niekto náhodou, aké priezvisko si môžem vybrať pri zmene priezviska? Musí to byť napríklad priezvisko ktoré už bolo v rodine alebo musí to byť slovenské priezvisko? Môže to byť aj cudzojazyčné priezvisko v prípade že nemám žiadne rodinné línie v inej krajine? Alebo to neuznajú?

cicinkova
12. jan 2022

@pribinak prosím vás a neviete či si môžem pridať ešte jedno priezvisko k svojmu ale bez sobáša. Ďakujem

lucyloves
12. jan 2022

A aké sú podľa vás pekne priezviska? Dajte nejaký tip 🙂