Načo máme armádu?

krasavec007
29. mar 2024

Ja len taka uvaha ,
naco mame armadu? Nechceme ich nikam poslat, co vlastne robia potom?
Brania a pred kym? RuSSkom? ci pred USA?
Ved smerohlas hlasi ze nas Rusi nenapadnu atd ,
na druhej strane sme v Nato ...
Vojaci su tu od toho aby bojovali a nie aby brali plat a dochodky a ked pride na lamanie tak nikam ich neposleme ...
Na prirodne katastrofy nam stacia aj hasici a dobrovolnici ..
Ja ti nevím Karle ...

annm81
29. mar 2024

@krasavec007
1. na prírodné katastrofy nám rozhodne požiarnici (už vôbec nie dobrovoľníci - laici bez vycviku)nestačia
2. ako si prišiel na to, že ich nikam nechceme poslať?
3. chceš aby sme nemali žiadnu obranu? Lebo NATO nie je dobročinný spolok, ale zoskupenie krajín, kde by každý mal prispieť

lenkasarka
29. mar 2024

@krasavec007 čiže ich treba poslať na Ukrajinu?

anketkarka
29. mar 2024

@krasavec007 My sme vo vojne, aby naši vojaci bojovali? Kam ich akože máme poslať? Keby každý pochopil, že zabíjanie, vyvolávanie a podporovanie konfliktov nie je riešenie, tak by sme naozaj žiadnych vojakov nepotrebovali.

zalka
29. mar 2024

No neviem naša armáda bola v Kosove, asi aj je neviem nesledujem. Tiež na Cypre, boli v Iraku tuším. .nesedia doma na riti ale pripravujú sa.

zzuunnaa
29. mar 2024

@krasavec007 každá krajina musí mat armádu, aby sa vedela brániť v prípade potreby a jasne že aj v prípade nejakych katastrof sú na to lepšie cviceni.. nás “problém” je ten, že na armádu ide žalostne malo peňazí (asi ako v každom jednom rezorte na všetko) a potom vyzerá tá naša armáda fakt zbytočná.. Na porovnanie s Fínskom (čo majú podobný počet obyvateľov) sme ako Janko s prakom oproti vojakom… ale to je problém všetkých vlád čo tu tak skvele vládli… A potom mám už neostáva nič len dúfať, že sa nad nami niekto zľutuje a že keď sme členom NATO tak sa na nás….. a ako aj teraz bolo, že nám budú susedia chrániť vzdušný priestor napr… A inak aj naši vojaci môžu chodiť na misie ak chcú, nemusia len cvičiť v kasarniach 🙂

cosmic_origin
29. mar 2024

@krasavec007 Vojaci tvoria približne 0,05% populácie. To už viac pochopím, keď sa niekto sťažuje na gejov, lebo tých je percentuálne viac.
A vojaci robia niečo aj mimo vojny. By si si to mohol trochu naštudovať skôr než sa na to začneš sťažovať.

zalka
29. mar 2024

@zzuunnaa nemôžeš porovnávať Fínsko s nami. Fini len teraz vstúpili do NATO, my sme tam 20 rokov. Pred 20 rokmi sme mali normálnu armádu, a ešte kopec brancov. Teraz máme už len profesionálnu armádu.

maminkadeticiek
29. mar 2024

Aspon ze si krasny,ked uz si taky hlupy,ze sa pytas na teketo veci.

petronelag
29. mar 2024

@cosmic_origin Presne tak, treba si naštudovať a nie to vidieť takto povrchne, každá krajina, ktorá je členom NATO má svoju profesionálnu armádu a výcvikové strediska, kde sa robí pre nich výcvik, v armáde treba mať vycvičených vojakov, ktorí vedia obsluhovať rôzné zbrane, systémy. A tiež chodia aj na misie, aby mali praktické skúsenosti. A každý asi videl, že chodia napr. strážiť na hranicu, keď treba. Len niektorí ľudia si myslia, že ani nie sú potrební, podľa ich posúdenia...

medda_beda
29. mar 2024

@krasavec007 Otázka.
Sme vo vojne? Bola napadnutá naša krajina?
A naozaj veľmi úprimne by ma zaujímalo odkiaľ pochádza a čo je to vlastne slovo RuSSkom.Takú krajinu nepoznám.

Podľa tvojho príspevku nepoznáš žiadneho vojaka, tú prácu si si nikdy nevyskúšal a vlastne je to taká klasická mentalita posudzovať zamestnanie cudzích ľudí.

A keď už tu tak strašne chcete niektorí/niektoré poslať mužov na Ukrajinu tak nech sa páči.Začneme vašimi manželmi a deťmi.

Môj nadriadení bol normálne na misii takže neviem akú máš ty predstavu.

janinka007
29. mar 2024

Mimochodom my nemáme armadu, ale ozbrojene sily.

nikpa
29. mar 2024

@krasavec007 presne ako si napísala, sme v NATO, teda nie len nás musia chrániť vojaci z NATO v prípade potreby ale aj my musíme prispieť svojou troškou v prípade, že bude napadnutý iný štát. A ďalšia vec, vojsko pomaha napr. aj pri prírodných katastrofach.
Ja by som skôr povedala, načo tu máme minimálne polovicu našich ministrov a ich poskokov, berú mega platy a len kradnú a vymýšľajú si zbytočne činnosti. Toto sú zbytočné veci v našom štáte.

zzuunnaa
29. mar 2024

@zalka áno, viem, že sa chránili “sami” ale buďme asi úprimní, nemyslím si, že by nasa armáda vyzerala lepšie ak by sme aj členmi NATO neboli… druha z veci je aj to, že sme mini stat a mnohé z armád by máš už len počtom premohli… osobne si viem predstaviť lepšie využitie tých celosvetovo obrovských financií davanych do armád, no to by sme museli žiť v nerealistickej fikcii kde nie sú armády na obranu potrebné :/

zalka
29. mar 2024

@zzuunnaa no nevieš aká reforma armády prebehne vo fínsku...a navyše oni boli často atakovaný rusmi aj v 20 storočí ...

lavender94
29. mar 2024

A nebolo by to blbe, keby sme členmi NATO a neprispeli aspoň tou trochou, ktorou naša zúbožená krajina môže prispieť? A teda rozhodne si neškrabkaju vajcia na gauči. To, čo je ich náplňou prace už popísané bolo

tenerifka
29. mar 2024

Dajte do vedenia vsetkych krajin sveta schopne a mocne politicky- zeny-matky, na ministerstva vsetkych krajin sveta schopne a mocne politicky zeny-matky, a nebude treba nikde ziadnu armadu, ziadny zbrojny priemysel, nebudu ziadne vojny ani teroristicke utoky.
Testosteron prahne po moci a po boji. Maju u prdele zdravotnictvo, skolstvo, zivotne prostredie. Len byt ten, kto dalej docura. Ano, aj ti vysokopostaveni "muzi" su len tupela, ktorym ide len o....
Ale zmena raz musi prist, v to dufam

zzuunnaa
29. mar 2024

@tenerifka ale vieš si predtavit tie klebety 🤣🤣🤣 aspoň ja mám bohužiaľ skúsenosť, že žensky kolektív je xkrat horší a zákerný… vojny by asi neboli, ale “krajiny by sa medzi sebou nerozprávali” 😀

ddaassuullaa
29. mar 2024

Niekedy premyslam, ci ako zivocisny druh uplne ospristievame a mozgove bunky kazdou dalsou generaciou degenerujeme.
Ale - tu mas odpovede na vsetky otazky, aspon mas co robit namiesto prudenia na MK😉
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...

zuzulka558
29. mar 2024

@zzuunnaa ženský kolektív je fakt horší, ja som v čisto mužskom a tie co su vo veľkých kolektivoch tak mi hovoria Ďakuj Bohu ze mas len chlapov v robote,, za tie roky sme ešte medzi sebou nemali na seba ani krive slovo,,

fido69
29. mar 2024

@zalka "Pred 20 rokmi sme mali normálnu armádu, a ešte kopec brancov." 😂

To si ma pobavila. Bol som v tej "armáde". Neschopní velitelia, neschopní vojaci, šikana, dezolátny stav bojovej techniky,... prešli sme v plnej poľnej pár km na streľby a oni zabidli zobrať náboje. Takže tak vyzerala. Čierni baroni boli oproti nám bojová jednotka červených baretov... 😂

bloger
29. mar 2024

@krasavec007 Nemyslím, že by nemali čo robiť. Zabezpečujú našu bezpečnosť na to máme armádu. Nikto ich nikde nebude posielať. Rozhoduje o tom vláda a nikto nesúhlasí s ich vyslaním na Ukrajinu.

zalka
29. mar 2024

@fido69 no vidíš to, ale ty vieš lapiť zbraň do ruky, vieš čo to je poslúchať, vieš si uložiť veci do komínka, a aj k čomusi si sa priučil.
Dnešný mladý chlapci keby bola povinná vojna ako si mal ty, tak skončia po dvoch dnoch na ošetrovni, väčšina alebo v base, lebo by neuposlúchli rozkazy.

annm81
29. mar 2024

@zalka Najmä Fíni majú zásadne iný postoj k vlastnej krajine, vedia, kde je sever a v rámci toho poznajú svoje miesto vo svete. Kým u nás rusofillovia hromadne podpisujú, že sa odmietajú podieľať na prípadnej obrane našej krajiny, Fíni majú povinnú vojenčinu, ktorá nie je čistou buzeráciou, takže sa jej nevyhýbajú. Navyše majú dobrovoľnú obranu, ktorej súčasťou sa môže stať každý občan už od 15. rokov.
Kým u nás polovica občanov je schopná kolaborovať s fašistami z Ruska (naša tradícia), tak vo Fínsku bol proti vstupu do NATO len 1 z 10 občanov.

eva8
29. mar 2024

@annm81 Fini mali svoju armadu mozno prave preto, ze neboli v NATO. Finsko je najstastnejsia krajina. Suvisi to aj s nevelkymi majetkovymi rozdielmi medzi obyvatelmi. Ich hdp je rovnomerne rozdelene

annm81
30. mar 2024

@eva8 Samozrejme, že ak sa krajina musí spoliehať predovšetkým sama na seba, tak potrebuje investovať do armády viac ako taká, ktorá je v najsilnejšom obrannom pakte sveta. Je ale tiež reálne, že pri napadnutí Ruskom, by Fíni dostali veľkú podporu od NATO, len na to nemali nárok na základe spojeneckej zmluvy ‐ s NATO Fíni dlhodobo spolupracovali a vôľa brániť ho by bola asi vyššia než brániť napr. Slovensko (za to si môžeme sami), ale to je na dlhšiu debatu.

annm81
30. mar 2024

@zalka Cyprus, Afganistan, Mali, niekoľko misií v Juhoslávii, Gruzínsko, Sýria - na tieto som si spomenula, ale je možné, že tých misií bolo viac.

annm81
30. mar 2024

@tenerifka Iste, že by to ženy vyriešili - lebo ženy nikde v armádach neslúžia dobrovoľne ani nie sú krajiny, kde je pre ne vojenčina povinná. Svet tiež ešte nevidel ženy, čo dobrovoľne posielajú (a vychovávajú) svoje deti na smrť napríklad ako samovražedných atentátnikov.

eva8
30. mar 2024

@annm81 myslim si, ze pred vstupom Finska do NATO by to bolo rovnake ako s Ukrajinou - bolo by to zapojenie paktu do vojny.
Po invazii Ruska nemohli Rusi vycestovat do Finska, aby aspon oddtial mohli navstivit pribuznych, ist napr. na promocie svojim detom. Je velmi zaujimave, ako sa vseobecne pozeraju studujuci mladi na "svet", ked studuju, alebo uz aj pracuju mimo svojej krajiny. Ako si navzajom pomahaju ludia z "znepriatelenych" krajin, ako zistuju, ze vo svojej krajine mnohi podliehaju predsudkom, dezinformaciam, ideologii... Celkovo o tom vies asi lepsie

eva8
30. mar 2024

@annm81 presne, na misie som myslela aj ja. Napr. z Golanskej planiny sa vratilo mnoho vojakov z postraumatickym syndromom 😔
Co sa tyka vojen, to budem neustale sirit, pretoze som silne veriaca. Pan (Slovak migrujuci sam do Ameriky este ako dieta) prestal verit v p. Boha po tom, co bol vo Vietname. Ako to mohol dopustit? Nepoznam vela vojnovych pribehov, ale dost na to, ze tiez neviem pochopit (rozumiet chladnokrvne ano), ako ludia zneuzivaju slobodnu volu (alebo nevedia s nou nakladat)
Uz u Tolstojovho hrdinu nastala dilema: Nezabijem, budem zabity... A ako mi mlady Chorvat ukazoval, ze tam strielal protivnikov, ze bol najlepsim strelcom. Aky smutok ... Je to cele absurdne. Nevazime si zivot? Absolutne absentuje ucta.
Nejdem filozofovat, lebo zaspanujem MK

ktochytavzite
31. mar 2024

@krasavec007 Nam asi su na nic,kebyze nas niekto napadne ta hrstka bam ozaj nepomoze.