Pes do bytu - za a proti

katulik123
26. júl 2015

Ahojte, moje deti ma už dlhšie presviedčajú na psíka a sľubujú mi, že sa oň postarajú...
Dcéra má 15 a syn 12... Ak by som im psa dovolila nevedia sa zhodnúť na psovi, ona chce bišonika a syn vlčiaka...
A vôbec neviem či pes do bytu patrí kedže sa stretávam s tým že nepatrí a že by trpel...
My odchádzame ráno o 7mej a dcéra príde najskôr o 13tej syn o 12tej domov...
A mne sa strieda pracovný čas, raz som do 12teja niekedy idem až na obed do práce....
Takže pes by musel byť sám cca 7 hodín... A ja neviem či je to dobrý nápad....
Chcela by som počuť váš názor či vôbec psa dovoliť a ak áno aké plemeno doporučujete?
Mne osobne sa páči bígl a jack russel....

sissy27
26. júl 2015

@katulik123 tak vlčiaka do bytu určite nie... je to síce inteligentný a vďačný pes, ale potrebuje pevnú ruku, dobrú výchovu a výcvik a veľa veľa veľa aktivity a pohybu a samozrejme aj miesta... do bytu určite niečo menšie 🙂 kľudne nejakú "pouličnú zmesku" menšieho vzrastu 🙂
čo sa času týka, pes to doobedie doma sám vydrží v pohode...pes v byte ako taký sám o sebe problém nie je, ale deťom by som spravila tréning - ráno skorší budíček a na pol hodinu von akože venčia psa... teraz v lete aj na jeseň a v zime... počas leta žiadne celodenné výlety ale pekne krásne nech si kde si, 4x za deň domov a opäť na pol hodinu "von so psom" ... neviem, či chodievate v zime na lyžovačky alebo na víkendy niekam preč, ale porozprávať sa o tom, ako sa to bude riešiť so psom...
a prvé týždne, kým sa psík naučí na potrebu a základnú poslušnosť (napr. že topánky nie sú na hranie), sa mu treba naozaj viac venovať, utierať mláčky a podobne, toto zabezpečí kto?
pokiaľ nie si ty osobne stotožnená s novým členom domácnosti, tak nedovoľ, lebo aj tak časť starostlivosti ostane na tvojich pleciach... psík je úžasný spoločník, člen rodiny, maznáčik, ale sú aj starosti 🙂

sense
26. júl 2015

urcite nie velkeho psa do bytu cize vlciak asi nie...ak chcu silou mocou psa najprv by som skusila ci sa o nejakeho vedia postarat ak mate suseda al. niekoho kto ma psa zeby ho chodili vencit pravidelne...popr. niekde v utulku...pes nauceny na hygienu dokaze vydrzat v byte 7 hod. sam vsetko zalezi od vychovy..len si treba uvedomit ze pes je zivy tvor a ze okrem hrania potrebuje aj vela starostlivosti, pravidelne vencenie a prechadzky za kazdeho pocasia...a ze stoji aj nejake peniaze ale tie zrejme nie su problem kedze psika zvazujete...

miku1
26. júl 2015

@katulik123 My máme síce takého kríženca z útulku, ale je menšieho vzrastu - cca výškovo ako kokr. Mám síce ešte malinké deti 4 a 2 ročné, takže venčenie ostáva na mne, mužovi a mojej mame, ktorá býva v tom istom vežiaku ako my. Neviem si predstaviť mať v byte vlčiaka, aj keď môj manžel ešte za slobodna mal, a takisto aj brat ešte pred pár rokmi, keď bývali v byte mali labradora a kokra a 2 malé deti....Všetko sa dá, keď sa chce. Tých 6-7 hodín musí už väčší pes zvládnuť aj bez venčenia. Naša má 10 mesiacov, a asi najdlhšie bola zatiaľ bez venčenia 5-6 hodín. Aj keď z večera do rána vydrží v pohode aj takých 11 hodín. Ale na to, že sa postarajú deti, by som sa nespoliehala. Možno tak prvý týždeň aj to nie 🙂 Takže ak si pripravená sa starať ty a manžel, tak smelo do toho 🙂

katulik123
autor
26. júl 2015

@sissy27 vlčiaka určite nie, len som chcela napísať že sa ani v tom nevedia zhodnúť....
Cez leto nechodíme na dovolenky k moru ani nič podobné, skôr na chatu a cez zimu na lyžovačky tiež nechodíme... Takže v tom by nebol problém...
Vika mi tu sľubuje že ona bude sa starať a že bude aj mláčky utierať ale aj tak neviem...
V podstate nie som proti psovi ale zas tiež nechcem aby to ostalo len na mňa...

sense
26. júl 2015

@katulik123 moj brat tiez tak sluboval ako bude a ako to a hento a nakoniec to bud bolo s krikom alebo sme sa starali my...preto by som to skusila najprv len s nejakou vypomocou u susedov a ak to zvladne tak kludne

katulik123
autor
26. júl 2015

@sense toto nie je zlý nápad ale v okolí nemá nikto psa...

ivec16
26. júl 2015

ak ratas s tym, ze sa budes nakoniec o neho aj tak starat ty, tak kludne, ale vlciaka do bytu isto nie... 15 rocna dcera ti mozno za 3 roky odide na vysoku skolu, teda ak nie ste z BA alebo okolia... psik mojho manzela sa dozil 18 rokov, tvoje deti budu u teba mozno este 10 rokov mozno viav mozno menej, najdu si priatelov, priatelky, budumat aj ine konicky... takze urcite never tomu, ze ta starostlivost ostane na detoch... manzelov psik ostal na starosti svokrovi, co mu nevadilo, lebo je sam, ale treba so psikom ratat, aj ked sa ide na dovolenky. treba zo skoly, z prace hned domov vencit. podla mna je psik fajn do domu, alebo pre dochodcu, ktory nikam uz nechodi...

miku1
26. júl 2015

@katulik123 Psík je hlavne "žrút" času a aj peňazí 🙂 Napr. naša večne kuše vodítka - stačí ju nechať 5 sekúnd vonku bez dozoru a je to. Máme ju 3 mesiace a už má 4té vodítko.....nehovoriac o veciach čo už rozkusala a zničila. Napr. postroj mala na sebe 0,5 hod. a 8 € v čudu.....Teraz v lete je problém napr. aj s kúpaliskom, nemôžeme vypadnúť na celý deň, pretože už máme psíka a treba sa postarať. Útulky núkajú psíkov aj do dočasnej starostlivosti. To by bolo pre vás asi najlepšie. Dohodnete sa, že si ho vezmete na mesiac a uvidíte ako to zvládnete. Ak to bude zlé, jednoducho po mesiaci psíka vrátite. Ja mám cez deň aj 10 psíkov na FB, ktorým hľadajú aspoň dočasný domov........

adulkas
26. júl 2015

My sme si kupili psa do bytu stafotdsirskeho bulteriere ked sme boli iba dvaja bez babatka, a teraz ked sme uz traja si dost casto hovorim, ze detom by som psa nikdy nedovolila.Pes je uzasny spolocnik cele tehotenstvo so mnou nasa fenka prelezala na gauci, lebo vacsinou som bola sama doma, na Pn som bola cely cas. Ale aj starostlivost a nie malokedy aj velke starosti. Nasa bola ako stena stale chora, nemusim rozpravat o tom aky su drahi veterinari, nikto nepocita s tym, ze aj psy mavaju zdr.problemy, ale ked uz je psik doma tak ho predsa nenechame trpiet. Nasa je riadny clen rodiny respektuje bez vacsich problemov aj nasu 5 mes.dceru. Sme radi, ze mame obidve. Aj ked obcas su aj krizove situacie.
Takze ak sa nechystas starat o psa aj ty, tak za mna, psa len detom nekupovat

sissy27
26. júl 2015

@katulik123 my sme takto mali na pár dní doma cudzieho psa, "na skúšku" ... strážili sme známym, ktorí išli na dovolenku... už to bola cca 4ročná fenka, plne socializovaná, naučená... ale tým, že ju dali k nám, do cudzieho prostredia, nemala svoju "svorku", tak samozrejme neposlúchala, bola v strese, za hodinu vonku sa nevyšpinila, ale len čo sme prišli domov tak do 10minút bolo všetko na dlážke... cudzí pes poslúchať nebude - ale možno to deti odradí, že to nie je také jednoduché ako si predstavujú...
už som to tu myslím raz spomínala v inej téme - od známeho deti tiež škemrali psa, tak na vianoce pod stromčekom vodítko 😀 deti šťastím bez seba hľadali psíka ale omyl, otecko ich pekne každé ráno o 6 zobudil, obliecť umyť, vodítko do ruky a krúžiť okolo paneláku 😀 že ak vydržia tri mesiace tak potom môžu pokračovať... hádaj, či niekedy mali psa 😀

mimca77
26. júl 2015

pokial ide len o to ci do bytu tak uplne v pohode. Potrebuje samozrejme prechadzky a pozornost adekvatnu svojmu temperamentu, ale vseobecne je podla mna blbost, ze by pes v byte trpel. Pes je v prvom rade spolocensky tvor a najviac trpi, ked je neustale osamote, napr. rodina sice pride domov ale psik je nadalej vymknuty na dvore. Nehovoriac o dedinskych psikoch na kratkych retaziach alebo v mini kotercoch. Vsetko zavisi od starostlivosti, ze pes nepatri do bytu, to je zastarala dogma. Samozrejme ak ho tam chcete. Treba sa pripravit na to, ze chlpy mozu byt aj tam, kde by si ich necakala 🙂 to ci psa pustite na gauc, postel a podobne, to uz je potom individualna volba.

No ak nie si pripravena sa onho postarat, tak rozhodne nie, len na zaklade toho, ze pubertaci slubuju. Deti maju 12 a 15, pes zije dajme tomu tych 10-14 rokov podla plemena. Co ak dcera odide o 3 roky z domu? A syn o 6? Nechas si ho? Alebo budes ratat, ze si ho niekto vezme so sebou? Na to by som sa urcite nespoliehala. Kym toto nemate vyjasnene, psa urcite nie. Taketo psiky najcastejsie koncia v utulkoch s vysvetlenim "z rodinnych dovodov".

Co sa tyka plemien, bisonov velmi nepoznam, ale pravdepodobne je to dobre bytove plemeno nenarocne na pohyb. Pozor na vychovu, tieto male bytove plemena maju tendenciu byt rozmaznane a ubrechane, treba to podchytit. Co sa nemeckeho ovciaka tyka, je to skvely inteligentny pes, potrebuje slusny vybeh a vybit energiu, nie som si ista ci je to vhodny psik do bytu, ak ste predtym ziadneho nemali. Bigl je polovnik, potrebuje vela pohybu, osobne mam biglikov velmi rada. Jack Russell je momentalne asi najmodernejsie plemeno, ako bol dakedy York, vela ludi si vsak neuvedomuje jeho povahu. Je to skvely maly nebojacny psik, no hyperaktivny a pri vycviku sa vie sustredit len kratko, treba mu vela aktivit a vybijat energiu, inak moze v byte nicit. Ak je dobre vychovany, je to zlaticko.

Kazdopadne si prosim nekupujte psika cez bazos od mnozitelov, co na steniatkach nacierno zarabaju, casto ziju v zlych podmienkach, a na uliciach vidiet akoze predstavitelov plemien, ktori sa uz na svoje povodne plemeno podobaju len velmi vzdialene, nepodporujte tento biznis. Bud si kupte papieraka alebo sa obzrite po utulkoch, ja mam doma dvoch orieskov a nedala by som nase baby ani za tisic cistokrvnych 🙂

rebeka11
26. júl 2015

@katulik123 Ahoj , musis rozmyslat do buducna... pes sa dozije okolo 10-15 rokov.. deti za 5 rokov budu mat uplne ine zaujmy, budu mozno studovat. Osamostatnia sa,
odidu z domu atd atd... a pes zostane tebe.. myslis, ze si ho zoberu na internaat? (ANI NAHODOU) takze psa das prec? To bude tazke pre psa.. ja pisem len preto, ze mam rada zvierata ... ale ked toto mas vyriesene, pes je uzasny spolocnik... ;DDD
P.S. Psik tych 7 hodin sam doma vydrzi, doma vacsinou spinka

belllinka
26. júl 2015

Uz tu asi bolo popisane vsetko, ja iba dodam, ze bud pripravena, ze psie chlpy budes mat vsade a je jedno ci psa pustis na gauc alebo nie 🙂

lenik101
26. júl 2015

ahoj,my mame labradorku 7rocnu a syna 2rocneho....pre nase dieta je to surodenec...lubi ju,ale aj sem tam juu ma za konika🙂 nelutujem ze mame psiky,ale je to obmedzenie....nemozes ho vsade zo sebou vziat, musis mu dat dost doby vybeh,aby doma v klude spinkal. Bude ti luto, ze po 8h ho prides vyvencit a zase budes musiet niekam ist ci na nakup,aleo vonu s kamoskou..ale je to najlepsi priatel a nikto ta nebude cakat s takou radstou doma ako psik. A ked ti bude luto, on bude stale pri tebe.
Radsej odporucam mensiu rasu,ktora nie je narocna na dlhe prechadzky. My smes nasou labradorkou cca 5 hodin denne vonku.
a urcite nie tie najmensie rasy....nech si deti skusia otvorit atlas psov a tam je toho vela...urcite najdu rasu, na ktorej sa zhodnu🙂

dusika11
26. júl 2015

ahoj..rataj s tym, ze ty budes ta co toho psika vychova..zatial co som mala spikov asi fenky su take co lahsie pocuvaju...odporucam mensie plemeno..ja som mala fenky..a pisali ti kocky....psik sa dozije cca 14 rockov..to budu tvoje deti boh vie..takze psik ti aj tak ostane..
ked je stena 7 hodin same nevydrzi..starsie uz ano..a pocitej ze to nie je len o venceni...ale aj o chorobach psika...a davanie penazi..
ajka ked mi ochorela..tak ..islo na nu cca 1000 ecok na oparacie..nei naraz...ale..anjprv maternica...potom kanaliky..potom neviem...co potom....cysta...na mechuri...mozno aj viac.,,behom troch rokov..to uz ku koncu

kiki68
26. júl 2015

ten bisonik je pes do bytu urcite, ale treba ratat s tym,ze deti este nie u dospele a pes je zavazok na 10 a viac rokov,takze ci si ho napr. decka potom vezmu,ked pojdu byvat samostatne. Psa si moze dcera vziat, ved dnes je to bezna vec, neviem ja by som svojho psa rodicom nenechala, je to moja zodpovednost.

cikyta
26. júl 2015

@belllinka nie každá rasa plzne 😉

kacka6
26. júl 2015

Podla mna treba mysliet aj na susedov, dobre susedske vztahy, myslim ohladom vychovy psa - jeho stekotu, byvali sme v jednom byte, susedia vedla mali v kuse brechajuceho psa, ked odisli bez neho, hore susedia taktiez jorksira, ten brese taktiez, ked je doma sam, ked niekto prejde okolo dveri, vytah ked buchne, vonku ked pes zabrese... Teraz byvame uz v inom byte, susedia maju taktiez psa, ten brechal aj 4 hodky v kuse, ked bol sam, to znamena kazdy den, ked odisli do prace a skoly. Nic prijemne, pokazi to cely den. Nastastie susedia to pochopili a psik uz je kludny. Tak aj na to treba mysliet.

peneloppe
26. júl 2015

Nie. Ta dnesna moda, chudata panelakovi psikovia. Nieco hrozne. Este pochopim osamoteneho dochodcu ze si zadovazil spolocnika, lebo samemu je mu smutno a so psikom ozaj travi cely den. Ale rozlietana rodina, rodicia v praci, deti v skole, naco vam je pes. Deti chcu vzdy nieco, aj nasi chceli aj psika, aj ine zvieratka. Ustupili sme na zajka, ale ten je nenarocny na chov a navyse sme v rodinnom dome, nie v byte.

Minule som stretla kamarata na prechadzke so psom. Vraj deti chceli aj manzelka ich podporila. A teraz ho venci on, asi tak.

Ale mozno tvoje deti prekvapia, aj ked velmi tomu neverim.

mimca77
26. júl 2015

@peneloppe kedze psa nemas, nemozes tomu rozumiet. V minulosti bola taka moda (bohuzial niekde pretrvava dodnes), ze pes patri na dedinu a na retaz. Tak vacsina psov nikdy nevidela za svoj plot, ostatnych psov poznali len podla brechotu a veterinara v zivote nevideli, ved ked umrel, do par dni mali dalsieho a pohoda. A nikto tych psov nelutoval, lebo takto je to vraj v poriadku

My sme s nasimi fenockami byvali v panelaku, teraz byvame v domceku, a ja nevidim rozdiel. Pohybu maju kolko chcu, niekolko krat denne prechadzky, tym ze su dve, tak sa riadne vyjasia aj doma, maju kopec hraciek, chodili sme s nimi dva roky na cvicak, kym sme sa neodstahovali, nahanaju sa po parku, "lovia vevericky", ked sme na zahradke, tak sa len vyvaluju na slnku rovnako ako sa v byte vyvalovali na balkone, maju kvalitnu stravu namiesto dajakych pomyji, pravidelnu veterinarnu starostlivost, su socializovane s inymi psikmi aj ludmi, chodia s nami na vylety aj do letnej zahradky na pivo, maju vsetko na co si spomenu...fakt by ma teda zaujimalo, co im podla teba chyba, ze su take chudatka.

Pes (nie panelakovy, ale kazdy) prespi priemerne 16 - 18 hodin denne (pretoze malokedy spi hlboko, kedze stale striehne, co je biologicky dane), takze aj moje tu prave drichmu vedla mna na gauci a fakt vyzeraju nesmierne polutovaniahodne

petra7777
26. júl 2015

@katulik123 Určite nie ☹ Viem z vlastnej skúsenosti, že ak ten prvý ošiaľ zo šteniatka opadne, potom všetko ostane na tebe. Sú to adolescenti, ich priority sa menia zo sekundy na sekundu...A pri dnešnej dobe PC...mobilov..... tabletov..... je to o držku....Takto potom vždy po Vianociach končia psy vyhodené na ulici v tom lepšom prípade...V tom horšom priviazené o stromy v lese...Ja sa o našu útulkáčku starám už jedenásty rok.....deťom to trvalo cca pár mesiacov ☹

l3yla
26. júl 2015

Ako kočky písali ,aby to nedopadlo tak ,že sa o psíka budeš starať ty. Ak do bytu ,určite nejaké malé plemeno. Ale psíkovi treba venovať ,najmä v prvých mesiacoch mnoho času. 🙂 Ďalej ak často chodíte preč na víkendy,či lyžovačky ,má sa vám kto o psíka postarať? Dcérku máš už pomerne veľkú ,zachvíľku bude mať iné záujmy.
Nemáte známych od ktorých by ste si psíka na skúšku aspoň na 2 dni požičali? 🙂

lucinocka
26. júl 2015

@katulik123 mala som tolko co tvoja dcera, ked sme kupili psa... a uz rok na to, sme zacali chodit na jazykove, dosli domov az o siedmej, potom sa trebalo ucit do skoly, tak vencenie ostalo na nasich... potom vyska, brigady, letne 3 mesacne brigady a psik skoncil u babky... niezeby mu nieco chybalo, mal sa uzasne cely zivot, dozil sa uctihodnych 15 rokov...ale aj tak... zivot sa meni... teraz mame maltezacku, ale je to zavazok aj obmedzenie...keby som vedela, ze niekedy bude tak tazke to zosuladit s dietatom, tak by sme ju asi nebrali....len napr. situacia muz v robote, decko v teplote a pes skrabe na dvere von...

peneloppe
26. júl 2015

@mimca77
Nemam psa ale moji rodicia ziju v panelaku kde je vela psov, vsade na sidliskach je dnes vela psov. A vacsina tych psov trpi. Comu mam rozumiet. Ze ludia si sebecky zadovazia psa a vyparia sa na cely den. Tomu psovi musi byt fakt paradne doma v byte, popripade sa skvari na balkone.
Ocikava a okakava vsetko naokolo, ci uz su to vytahy, spolocne chodby a o vonkajsich priestoroch ani nehovorim.

alexandra210
26. júl 2015

Deti často chcú psíka a preto musia mat aj zanho zodpovednost.Psík je ako nový člen rodiny len je to trochu zložitejšie ,psík v byte by nemal byt velmi velký a detičky by si všetko mali zadelit aby sa nanho nezabúdalo.Ak to takto bude fungovat tak by som psíka dovolila.Ja mám psíka býva vo vnútri ale sme v dome tak má pohodlie

nikaella
26. júl 2015

Podľa toho akého psa... Nejakú čivavu si neviem predstaviť na dvore, v lete, v zime.. :D Ak aj ty chceš psa, tak kludne... Ak kvôli deťom tak radšej nie.. My sme mali psíka (papillona) na byte a nevidím v tom žiaden problém.. Dnes možeš psa zobrať do nákupného centra, sú aj hotely kde sú zvieratá povolené, už je to teraz úplne o ničom inom ako kedysi. Jacka radšej nie.. Ten je veľmi živý a mohol by robiť bordel z nudy.. 🙂 A keď teda dovlečiem toho psa, tak jednoznačne z nejakej kastračnej akcie alebo z útulku...

azzflo
26. júl 2015

So psami pracujem, doma mame 4 (vnutri), osobne nevidim problem v zivote psa (i velkeho) v byte, ale pes potrebuje "vybit baterky" - fyzicky aj psychicky. Je sice fajn, ze deti by psika vyvencili, ale 3x denne 20 minut okolo panelakov stacit nebude (ok, mozno nejakemu buldockovi, pekinezovi, mopsovi a pod.), psovi treba dat aj nejaky cielenu aktivitu, ci uz rozne hry, triky alebo pracu. Vylety do prirody minimalne cez vikend, treba sa pripravit aj na to, ze moze nastat situacia, kedy budete potrebovat odbornu pomoc, t.j. mate blizko nejaky cvicak? Ako uz baby spominali, deti mozno pojdu na internat, pes na 99% zostane na tebe. S tym musia ratat vsetci rodicia, bez ohladu na to, co deti slubuju.
Nechcem vas vsak odhovarat, mat psa, svojho kamosa je pre deti uzasne, ale treba dokladne vyberat. 12-rocne dievca ani 15-rocny chlapec nema sancu udrzat vlciaka, myslim ze ani nic ine nad cca 17-20kg. Zalezi aj na stavbe tela. Napriklad 20kg bull pes ma podstatne viac sily ako o par kil tazsi kralovsky pudel, dajme tomu. Vahu by som na vasom mieste mala ako jedno z najdolezitejsich kriterii. Dalsia vec je povaha - teriery su typicke komplikovanejdou vychovou, tym padom by som ich tiez vylucila (mozno okrem bostonskeho). Zamerajte sa na spolocenske plemena, z ktorych je vsak vacsina maleho vzrastu, co sa ale mozno nebude pacit synovi. Okrem toho moze byt problem so srstou, rozmyslite si, ci chcete kratku alebo dlhu srst, plznucu alebo neplznucu.
Aby som bola konkretna, napadaju mi plemena napriklad stredny pudel, corgi, cavalier king charles spaniel, maltez, bison a vsetko podobne. Koniec koncov by dom povedala, ze u vas by bola najlepdia alternativa docasnej opatery z utulku, uvidite ako pojde detom starostlivost a mozno vam psik aj zostane 😅

veriiii
26. júl 2015

@katulik123 pes je svorkove zviera - zo svojimi majitelmi(rodinou,svorkou,kde panom svorky je majitel,nie pes🙂)) je najstastnejsi.., za predpokladu ze ma dobre vychadzky a citi sa vyuzity....
co sa tyka vydrze byt sam (bez knucania to nepojde.)a hygieny-postupne sa nauci vydrzat ,ale najlepsie,keby ste mohli byt zo zacatku s nim po cely cas..teda ak si zaobstarate stena..predsa sa nsi ucit trenovat hygienu atd..kedze take male steniatko kaka aj po kazdom napapani sa cika kedy chce.este nevie zadrziavat..postupne sa nauci..
co sa tyka praktickej stranky,treba pocitat s tym,ze vacsina plemien pusta srst, su plemena ako napr pudel,ktory neplznu ale zas treba pravidelne strihat.janse ze treba vencit za kazdeho pocasia-to nech si deti uvedomia-za mrazu,dazdi,vetra..nielen ked je pekne🙂a jasne,ze vzdy treba poumyvat labky..to je dalsi aspekt,ktory treba brat do uvahy..
psika treba od malicka spravne cvicit aby bol zvladnutelny a poslusny...
co sa tyka plemena, nemeckeho ovciaka neodporucam pokial uz nemate skusenost s tymto plemenom.treba si uvedomit ze to je tzv pracovne plemeno,potrebuje riadny vycvik, aby bol udrzatelny..vas moze posluchat,ale tym,ze je velky a vie aj prudko reagovat-napr na ine psi-to ho treba socializovat od malicka na ine psiky.. aby ste nemali vrasky od starosti neskor..kazdy pes ma inu povahu..to treba zohlandit ako prve..moze sa vam pacit to a ono plemeno,ked neskor zistite,ze je narocnejsie na vycvik..

mimca77
26. júl 2015

@peneloppe neviem celkom aku vypovednu hodnotu ma to, ze na sidliskach je vela psov. Ako vies, ze vacsina tych psov trpi? Tym, ze tomu nerozumies, lebo psa nemas, som myslela ze nerozumies psovi ako takemu. Pes je spolocenske zviera, ak trpi, tak bez ohladu na to, ci je v byte alebo na farme, trpi kvoli samote. No zaroven je pes zviera ritualov, vie si rychlo zvyknut na konkretny rezim a zadelit svoj cas, takze si zvykne, ze cez den vylihuje a chrape, popoludni sa tesi, lebo vie, ze pride rodina. Psi na dedine su casto sami prakticky non-stop (samozrejme cest vynimkam) a castokrat maju na pohyb tak 4 metre stvorcove kam dosiahne retaz. To naozaj nevidis rozdiel? Na otazku, co podla teba chyba mojim psom, ze ich treba lutovat, si mi neodpovedala. Kazdopadne ani jedna z nich nikdy nespinila v spolocnych priestoroch, toboz nie vo vytahu, a vonku so sebou nosime sacky. Tym vyvalovanim na balkone som myslela ked sme tam sedeli alebo ked som trebars vesala pradlo, nie ze sme ich tam nechavali cez den zavrete preboha. To, ze su ludia taki sprosti kreteni, ze nechaju psa sa skvarit vymknuteho na balkone na slnku, nevedia sa zohnut, aby pozbierali jeho hovna a su prilis pohodlni, aby psa cvicili a radsej ho nechaju robit bordel a hluk, to nema s panelakom nic spolocne, to je proste debilne myslenie. Len na sidlisku to viac vidiet, mozno preto ti to tak pride. Vela mojich znamych ma psa a chvala bohu u vacsiny vidim, ze funguju podobne ako my, psiky su zdrave, stastne a spokojne.

nanervy_2
26. júl 2015

@katulik123 necitala som ostatne komentare, takze mozno sa budem opakovat. My sme psa mali vzdy, ma to milion vyhod, bratom dokonca ustupili alergie ked mamka suhlasila aj do bytu 😎
bison ano, vlciak nie, plzne to jak dive a treba sa tomu venovat vela, je to pracovny pes.
skor nez sa pre nieco rozhodnes, pozri si povahy plemien, beagl aj jack russel su jak za trest 🙂 polovne tvrdohlave s baterkami duracel...
pripadne zvaz adopciu psa, ak ti na plemennom vyzore az tak nezalezi

k detom - ked euforia vymizne, ty ich budes dokopavat k plneniu si povinnosti, na tebe bude hlavna zodovednost aj starostlivost. Deti pojdu na skoly, odstahuju sa, pes ti ostane. Takze nerozmyslaj ze pes detom, ale ze pes K detom...