Podvodná kúpa z bazosu cez whatsapp

lllperko
29. mar 2022

Ahojte, stalo sa vam v poslednej dobe ze ste niečo predávali cez bazos a niekt vas kontaktoval cez whatsapp, ze tu vec chce, ze posiela kuriéra a mate mu dat adresu, telefónne cislo a cislo uctu ? Je to podvod hejze? ja hlúpa som dala svoje údaje, co sa moze stat? Dakujem

sarita510
29. mar 2022

ano,urcite podvod vec nemala hodnot poslat kuriera atd

sarita510
29. mar 2022

co mi jeden hovoril potom od neho chceli peniaze ze neviem co vypaltit kuriera dopredu potom zase ze balne proste stale nieco okolo kuriera pytali peniaze

veronikaszabova
29. mar 2022

@lllperko zablokuj co najskor kartu, ked si im dala pristup na nu 🤦

david2020
29. mar 2022

Okamžite utekaj alebo volaj do svojej banky a zablokuj si kartu!!! Je to podvod,aj ja som bol taký naivný a hlúpy a presne toto isté sa stalo aj mne. Nečakaj, okamžite konaj ako som ti povedal. Inak ti tie svine vybielia účet

helus888
29. mar 2022

Bol tu príspevku o tom už veľa krát. Podvod zablokuj kartu

lllperko
autor
29. mar 2022

Dala som iba iban, nie údaje z karty, to by som nespravila v živote. Aj tak ju mam zablokovať?

mec321
29. mar 2022

@lllperko idem ti to vyzistit

angelous1991
29. mar 2022

Áno ja keď som dala nejaký inzerát len takéto pochybne typy mi písali tak to je mi jasne že je to ofuk, nereagujem alebo napíšem že nemám záujem . Žiadne údaje netreba poskytovať buď mi pošlú peniaze alebo nič nebude .

hipuska
29. mar 2022

Keď si dala IBAN, tak to je v pohode. Oni majú hlavne potrebu získať údaje z karty.

mec321
29. mar 2022

@lllperko pisala som do tatra banky, povedali mi ze ked ste poskytli len iban tak to nemaju ako zneuzit. takze by sa nemalo nic stat, no ak poslu nejakeho kuriera a vzniknu mu tym naklady, moze sa stat ze by tu sumu nejak mohli vymahat - tym padom by som to riesila pohrozenim na policiu.. teoreticky nemozu tu sumu od teba nejak vymahat, nemas ziadnu zmluvu s nimi ani nic - ak by ho poslali, je to na ich rozhodnutie - napis im, ze nic s nimi nechces mat, ze nech nikoho neposielaju, inak ides na policiu, zablokuj ich a hotovo

mec321
29. mar 2022

@lllperko ak su to ale nejaky podvodnici, ktory si vdaka ibanu vedia zistit udaje z karty, tak je to horsie. kazdopadne v tomto by som bola obozretnejsia, ak nemas nejaku velku sumu penazi na ucte tak si ich vyber, kazdopadne asi by bolo lepsie o tom banku aspon informovat…

lllperko
autor
29. mar 2022

A to som si myslela te ja sa nikdy nenechám nachytať na taky podvod🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ Ked to vyzeralo tak dôveryhodne 🤦‍♀️ Citim sa velmi hlupo
Idem radsej zavolat do banky

0silvia0
29. mar 2022

@lllperko iban sa bezne poskytuje, iban nemaju ako zneuzit.

hipuska
29. mar 2022

@mec321 ako môžu na základe iban získať údaje z karty? A aké náklady na kuriéra? Nič nikdy nepošlú, lebo to nemali ani v pláne. A keby aj, nemajú si ako od teba jeho náklady vymáhať. Na základe toho,že si poslala IBAN? Asi ťažko.
Ale, autorka, pre pokoj duše môžeš zablokovať kartu, zmeniť heslo do IB

veronikaszabova
29. mar 2022

@mec321
""ak poslu nejakeho kuriera a vzniknu mu tym naklady, moze sa stat ze by tu sumu nejak mohli vymahat - tym padom by som to riesila pohrozenim na policiu.. ""

"ak su to ale nejaky podvodnici, ktory si vdaka ibanu vedia zistit udaje z karty, tak je to horsie."

Nepozeras nejako moc kriminalky?

hipuska
29. mar 2022

Internetové obchody majú bežne zverejnené platobné údaje na stránkach. Ono by to pokračovalo tak, že by ti napísali, že sa pokúsili poslat ti peniaze, ale platba neprešla. Následne by ti poslali link, z ktorého si máš stiahnuť peniaze a tam, by už od teba vyžadovali údaje z karty. Kľudne s nimi komunikuj ďalej a uvidíš.

simca06022011
29. mar 2022

@lllperko cislo uctu nie je pristup na kartu, dala si len iban? Ide ti naň platit za nieco?
Lebo tie podvody whatsuppove/fbukove su vacsinou take, ze ta hodi na nejaku stranku kde vypisujes udaje o karte atd. Pytaju to pod zamienkou roznych poistni zasielky, a neviem coho. FB je toho plny...
AK nici ne nebude chciet, tak nech si posle aj santa klausa po zasielku, ked vopred zaplati za vsetko.
IBAN sa bezne poskytuje, hocikomu, evd na zaklade toho dostanes platbu od cloveka. IBAN = cislo uctu. AJ tu ho mam v bazarovych podmienkach roky rokuce :D

lllperko
autor
29. mar 2022

Dakujem vam 🙏

Kedze som poskytla len IBAN, banka ma ubezpečila, ze sa nemusím obávať zneužitia, kedze IBAN sa zverejňuje a poskytuje bezne. Nijako si oni nevedia vyzistit udaje z karty ani vybrat/preposlat peniaze ...
a co sa týka toho ze pošlú kuriéra a mozu vymáhať odomna náklady na prepravu..tak to si myslim ze je nereálne kedze toho kuriéra som neobjednala ja, tak preco by som ho mala platiť? To by som mohla posielať kuriérov na ktorékoľvek adresy a ludia by platili ..

liz_lemon
29. mar 2022

@mec321 z IBANu sa neda zistit cislo karty

liz_lemon
29. mar 2022

@lllperko nikto ziadneho kuriera nikdy neposle, je to vyslovene podvod, pust to z hlavy

david2020
29. mar 2022

@lllperko neboj sa, žiadny kuriér ťa kontaktovať nebude a ani nič podobné,pretože to celé je len o.eb. Mne keď sa to stalo,som utekal na políciu hneď v ten večer a neboli vôbec prekvapení, majú s tým skúsenosti. Tiež mi odporučili si okamžite zablokovať kartu,nič viac. A tiež som sa poučil,do budúcna ak niečo chcem predať na nete,napr na bazoši,tak buď z rúk do rúk alebo dopredu mne prevod a ja to odošlem poštou,žiadne také že číslo karty a ani nič.

simca06022011
29. mar 2022

@lllperko samorzjeme kuriera nemozu vymahat. ALE napr ja si posielam ak neico objednavam vacsie kuriera, kedze ho mame zazmluvneneho a mna to vyjde menej ako posta :D po platbe samozrejme, na ktoru si pytam IBAN:D takze mna dost tento podvod "stve", lebo si viem tie keci predstavit :D
Ale tento podvod je vyslovene tak postaveny, ze v podstate od teba budu chciet aby si platila.. inak by nezarobili. TU je to opisane:
https://fontech.startitup.sk/podvodnici-vylepsu...
https://pc.zoznam.sk/novinka/pozor-na-podvodnik...

cacianka
29. mar 2022

Už sa to tu aj všade inde omiela zo 2 roky, tisíc x denne.
Oj.by ako vyšité

verny43
31. mar 2022

Aj ja chcem upozorniť konkretne na tieto kontakty ktoré používajú PODVODNICI cez bazos, napísali na WhatsApp , pozor na tie cisla!!!!!!!!

katuska5909
6. apr 2022

@david2020 Nic viac? Len zablokovanie karty? Ved je dovod na podanie trestneho oznamenia... a hlavne, ak existuje kontakt. Ako to zdovodnovala policia? Co navrhli dalej? Dnes sa predsa da vystopovat el. stopa bez problemu.
Podla mna je to cele hodne medializacie... a takej poriadnej.