Príšerný pravopis niektorých mamičiek na modrykonik.sk

petalihi
21. feb 2014

Dávam do pozornosti tento článok:
http://www.cas.sk/clanok/273766/ach-ta-slovenci...

Je totiž obrovská hanba, ak podaktoré mamičky nevedia ani len základy pravopisu ich rodnej "materinskej" reči. Strach a hrôza to niekedy čítať.

katrinka8
21. feb 2014

@petalihi - osobne si myslim, ze tie chyby uvedene v clanku su este nic oproti niektorym inym tu obcas videnym 😀 Najma ak niekto pise tak, ze dokomoli slova, slovosled atd. - skratka, ze ked to citam, tak musim niekedy aj dvakrat ci trikrat, aby som pochopila vyznam toho, co chce pisatelka vlastne povedat. Pripadne sa opyta takym sposobom, ze vlastne netusim, co chce poradit, aky je vlastne problem. Tie chyby v clanku su vlastne veci, ktore sa bezne v skolach ucia (alebo aspon za mojich cias sa ucili) a mam pocit, ze vacsina ludi ma proste nejaky blok sa ich naucit 😉
Ja pisem obcas bez diakritiky - pretoze moj PC s nou ma, bohuzial, problem 😉

jabadaba
21. feb 2014

mna irituje to vykanie. Zasnem ako aj vzdelani ludia nevedia spravne vykat a pili to nielen usi ale aj oci, pokial je to v pisomnom prejave. No a este mam jednu alergiu na komolenie von a vonku. Su regiony, kde zasadne chodia vonku! A su von! Uplne obratene a v rozpore s gramatikou, ktoru sme sa hadam ucili z rovnakych ucebnic.

Jo, pisem bez diakritiky, zvyknuta z prace na anglicky jazyk a zlenivela som. Ups...

dejka77
21. feb 2014

Akurat som to citala. Keby ostalo len pri tychto chybach tak to prezijem, ale odkedy mam moznost citat kadeco na nete, tak mi az rozum stoji na co vsetko natrafim.
My s tym asi nic neurobime. Este som nepocula pripad aby sa niekto zlepsil v gramatike. A uz vobec nie dospelak.

@jabadaba Mna tiez irituje vykanie (napr. Mala ste....?) 😝

jabadaba
21. feb 2014

@dejka77 bol ste, povedal ste, rozhodol ste...mne sa az mdlo robi.

ammellia
21. feb 2014

a nesklonovanie eura je tiez priserne. A celkovo na netovych diskusiach sa rozmohla uplne nechutna chyba: úžastný, súčastný a uplny vrchol: krástny 🤐

jabadaba
21. feb 2014

@ammellia 😀 jo jo, to som postrehla aj ja. A prosim vas, niekto mi vysvetlite odkial pochadza to vyrazivo ľem na miesto len?

paula21
21. feb 2014

z vychodneho slovenska pochadza slovo lem, moja babca ho pouziva neustale..... lem som porajbala tote smaty.. napr. 😀 ale zaujimave je, ze gramatika robi problem nie len mladsej generacii ale aj starsej. 🙂

stardust
21. feb 2014

nie kazdy potrebuje v praci dokonalu spisovnu slovencinu. Kopec ludi zije v zahranici, niet sa comu divit, ze zacnu robit chyby a vyjadruju sa v scheme cudzieho jazyka. Niektori sa zase malo ucili, citaju malo knih, pre inych slovencina nie je materinskym jazykom. Trochu tolerancie by to chcelo 😉

mimla
21. feb 2014

Dnes to niektorí ľudia chápu ako svoj osobný prejav. Už nejde o preklepy, či správne i/y na konci prídavného mena. (A slovesá s "Y", skoro mi vypadl"y" oči!)
Všimla som si, že niektorí ľudia používajú "w" namiesto "v", dôvod je neznámy a nič iné, ako snaha vyniknúť ma nenapadá.
Tiež ostávam v nemom úžase nad príspevkami pomaly na pol strany, kde sa pisateľka neunúva používať veľké písmená bodky a čiarky. Nemyslím interpunkciu. Myslím tie znamienka, ktoré určujú kde končia vety, prípadne vedľajšie vety v súvetiach. Keď niečo také čítam, cítim sa akoby ma niekto topil v texte. Možno netreba dodržiavať všetky pravidlá, ale aspoň nejako intuitívne oddeliť myšlienky by bolo fajn. Aspoň tými čiarkami.
Mám tiež pocit, že veľa prispievateliek na tomto fóre nemá predstavu o skratkách a výrazoch, ktoré používajú. Napríklad "tt" znamená "týždeň tehotenstva", nie týždeň vo všeobecnosti, ako sa tu často používa.

petalihi
autor
21. feb 2014

Nesprávne vykanie aj mne veľmi vadí. Okrem toho si myslím, že pravopis vypovedá čo to o inteligencii človeka. Človek môže mať aj tri vysoké školy, ale ak nevie pravopis ak pre mňa inteligentný nie je.

sissmiss
21. feb 2014

@mimla mas tam chyby a pises o chybach??? 😅 😕

stastenka42
21. feb 2014

Tak presne ako píšete..niektoré príspevky sa nedajú čítat a možno by stačilo keby sa maminy viac učili so svojimi detmi a osvojili si tak aspon základy gramatiky.

petalihi
autor
21. feb 2014

@stastenka42 Presne to isté mi chodí po rozume - preboha, ako sa môže mama učiť s dieťaťom do školy, keď ani sama neovláda pravopis? Ono, stane sa, že sa pritrafí preklep alebo nesprávna čiarka. Ale keď čítam slová ako: niGdy, vYtamíni, haMba a pod., tak neviem, či sa smiať alebo plakať. ☹

jabadaba
21. feb 2014

@stardust to nie je o absencii tolerancie. Zas nehladajme za vsetkym vyhovorku. Ak niekto vie dat dohromady pisomny prejav napr. vo forme blogu alebo pise listy vysoko postavenym funkcionarom a co veta to napr. to nestastne vykanie...ehm...je to zhovadenie sa, nic viac. Minimalne to dam skontrolovat niekomu kto gramatiku ovlada a az nasledne odosielam. Ze sa tu najdu gramaticke perly...budis. Je to bezvyznamne forum. Cize, tu este sa nic nedeje. Ina je uz prezentacia v takejto podobe v oficialnom styku, na verejnosti, medzi odbornikmi...

P.S. aby to nebolo len o kritike z mojej strany, obcas sa nacapem, ze spravim kiks gramaticky aj ja. No....ujde a potom mi ocka svietia co by som to opravila, ale svina system ma tu uz nepusti, na opravy je vymerany cas a kto nestihne ma smolu, alebo hanbu jak traky...

stardust
21. feb 2014

@jabadaba ako pises, toto je iba bezvyznamne internetove forum, kde gramatika nie je dolezita 😉 😉

mimla
21. feb 2014

@sissmiss Nepíšem o chybách, píšem o úmyslene zle napísanom texte. Asi mi neuveríš, ale denne píšem niekoľko textov a opravujem ich po sebe znovu a znovu. Neboj, viem, kde mám medzery.. Je to pre mňa problém z dvoch príčin: po prvé, po veľmi krátkom čase mám celkom slušne vymlátenú každú klávesnicu, aj túto a písmenká sa jednoducho nenanpíšu. Po druhé, nestíham písať tak rýchlo, ako premýšľam a občas mi z textu vypadne celé slovo. Ak sa ťa to nejako dotklo, tak sa ospravedlňujem.

sissmiss
21. feb 2014

@mimla vypadnute pismenka som nemyslela ale slovne spojenie..."ma nenapada". Neries, sorry, nedalo mi, snazim sa pisat spisovne, bez chyb, stane sa aj mne obcas hrubka, ten styl co popisujes, to je take pubertalne, to w a aaaanooooo a kazde druhe pismeno sa musi napisat niekolko krat aby to bolo take zaujiiiiiimavvvvve. Tiez ma z toho bolia oci

mimla
21. feb 2014

@sissmiss OK, nebudem riešiť. Ja som myslela, že skôr narážaš na tie dve chýbajúce čiarky. A just akurát v časti o čiarkach. Viem, že slovenčinárov z toho bolia oči. Ja tiež nie som expert. Niekedy odpadávam sama zo seba a hrubiek, ktoré po sebe nachádzam. Niektoré ostatnú aj po opakovanom prezretí textu. Len nerozumiem, prečo keď ja žmúrim do textu a všetko kontrolujem, pretože viem, že to je moja vizitka, tak niekto iný píše naschvál nesprávne. Neviem, akú vizitku po sebe chce zanechať.

sissmiss
21. feb 2014

@mimla vraj sa chce lisit, ale v mori chyb ostatnych vynimocnych sa skor strati nez odlisi 🙂 Ja som si ako dieta vytvorila nejake zmeny v pisani niektorych pismen...vsetko v ramci normy, ale predsalen odlisnost.. doteraz to mam a neviem zmenit... mladost pochabost

cinkatko
21. feb 2014

Baby mit vase starosti ...

cakemama
22. feb 2014

ja zijem roky v cudzine a neovladam 100% anglictinu a uz ani 100% slovencinu, mam ale stastie , ze krajina kde zijem je multicultural takze je tu mnoho pristahovalcov ktory ma neodsudzuju a neponizuju, ked spravim gramaticku chybu.
Slovensko je mala krajina a nema este tolko skusenosti s pristahovalcami. Je OK ked posudzujete cloveka podla pisomneho prejavu, ale nemali by ste ho odsudzovat, nie kazdy dostal do vienku vase schopnosti.
Su tu aj prispievatelky ktore nie su Slovenky, alebo aj take ktore nemali stastne detsvo alebo rodica ktory by pomohol s ucenim. Kazdy z nas je osobnost, niekto vynika v matematike albo fyzike .....a niekto v Slovencine. Je aj vela ludi s poruchov ucenia a napriek tomu su alebo boli uspesni napr.
Alexander Graham Bell - Bell vynašiel telefón -dyslexia .
Agatha Christie - dysgrafia
Tom Cruise má dyslexiu.
Walt Disney - Disney trpel dyslexiou nakoniec vypadol zo strednej školy.
Albert Einstein - Einsteinovej rodičia si kedysi mysleli , že je mentálne retardovaný kvôli jeho zvykom a ťažkostiam v škole . Keby sa narodil dnes , Einstein by pravdepodobne diagnostikovaný s Aspergerovým syndrómom , miernou formou autizmu.
Thomas Edison - mal dyslexiu a prípadne ADHD .
F. Scott Fitzgerald -Jeden z najväčších amerických autorov všetkých čias ,
Fitzgerald bol vylúčený zo školy vo veku 12 rokov pre neschopnosť sústrediť sa
a dokončiť jeho dielo . Je pravdepodobné , že on mal ADHD alebo súvisiace poruchy .
......................
Viem, ze tu najdete chyby, ale nemam to dat komu skontrolovat.

dejka77
22. feb 2014

@mimla Presne, aj mne vadi ked vsetko splyva a nie su tam absolutne ziadne ciarky, bodky. Ved sa to neda citat.

jabadaba
22. feb 2014

@paula21 😀 aha, tak je to vlastne narecoveho povodu. OK, uz som v obraze. Lem som sa tu zastavila na kus reci... 😀 ale zlate to je. 🙂

vejula
22. feb 2014

Ozaj baby, ked píšem príspevok na koni niekomu konkrétnemu, tak oslovujem malým či veľkým... Napr. Prosím Vás alebo prosím vás...

vejula
22. feb 2014

Inak mňa chyby ostatných nevytáčajú. Iba tie moje... Nehovoriac o tom, že občas píšem s interpunkciou a inokedy nie 😝 Tak sa ospravedlnujem vopred všetkým, ktorých to uráža 🙂

stardust
22. feb 2014

@cakemama presne ako pises...takisto su pracovne pozicie (dokonca aj velmi odborne), v ktorych gramatika naozaj nie je urcujuca a korektury v pisomnom prejave robia ini ludia...

juliana77
22. feb 2014

@cakemama Veľmi múdro napísané a pravdivé. Sem tam aj mne padne sánka ked čítam, a to určite nie vždy píšem bez chyby aj ja, no skôr ako pravopis mamičiek na Mk ma zaráža logika a myslenie a to už dospelých žien.

Máš pravdu Slovensko je malá krajina a s veľmi zaujímavou mentalitou.