Sexuálna výchova. Kedy s ňou začať, je potrebná?

bibi1711
3. feb 2011

Ahojte mamičky, mamičky čakateľky, ockovia a všetci tí, ktorých oslovil názov novej témy. Založila som túto tému, pretože by som privítala diskusiu k problematike výchovy k manželstvu a rodičovstvu - to je predmet, ktorý všetci skôr poznáme pod jeho predošlým názvom- sexuálna výchova. Zaujímalo by ma, čo si ako rodičia, či budúci rodičia myslíte o tejto zložke výchovy: či je potrebná, kedy s ňou začať, či sa prikláňate k tomu, že patrí skôr do rodiny, alebo súhlasíte s tým, že je zahrnutá aj v osnovách na školách. Akým témam by sa mala venovať, kto by to mal učiť...či s vami spolupracuje škôlka či škola v tejto oblasti, či máte dosť informácií ohľadne tohto predmetu a tak podobne... Prípadne, ako si spomínate na sexuálnu výchovu za vašich študentských čias.
Ja sa tejto téme venujem dlhšie, zaujíma ma hlavne, či bežní človek má dostatok informácií o tomto predmete, aby mohol správne zaujať stanovisko, pretože mám pocit, že niekedy zbrojíme proti niečomu, hlavne preto, lebo o tom málo vieme.
Píšem na túto tému aj prácu a ak má niekto chuť a čas, môže mi vyplniť aj jeden dotazník, v prvom rade by som ale rada rozprúdila tému tuto na koníkovi. ďakujem za každý príspevok🙂
http://www.anketa.net16.net/dotaznik1.html

stanca22
3. feb 2011

Ahoj, ja nemám deti, som len snažilka, ale u mojej sestry som bývala pomerne dosť rokov na to, aby som si všimla akú má výchovu k deťom, ako sa k nim správa, ako ich čo učí al. rieši s nimi dané problémy, či pod. ... No a neter má 10 rokov, raz prišla zo školy a povedala mojej segre, teda svojej matke, sex musí byť krásny, segra sa len zasmiala a keď uložila synovca 5 ročného spať, neter si posadili segra s manželom medzi seba a vysvetlili jej čo a ako a všetko k tomu, popýtali sa čo už vie zo školy a tak a na druhý deň, keď malá prišla zo školy, neter vyhlásila, že na sex má veľa času a chalani sú nechutní, tak asik tak nejak ... 😀 😉

bibi1711
autor
3. feb 2011

@stanca22 , to je fajn, mat rodicov, ktori su otvoreni tejto teme...nektori deti len tak odbiju, cim sa len zaujem deti zvysuje...

stanca22
3. feb 2011

@bibi1711 Presne tak, máš rôznych ľudí, čo sa im buď nechce o tom rozprávať alebo sa hanbia alebo ich to otravuje a potom deti to vyše motivuje na otázky a tak dokola ... Treba byť jeden k druhému komunikatívny, zhovorčivý a otvorený 🙂

viera27
3. feb 2011

urcite velmi schvalujem. Hoci by bolo aj na minimalnej a zakladnej urovni, vsetko lepsie ako nic. Postupne treba zacinat od veku, kedy sa dieta zacne pytat. Samozrejme vysvetlenie by malo byt na urovni jeho veku a vyvinu.
U nas je to velmi otvorene, vzdy mu zodpovieme jeho otazky, pripadne aj sami nacneme niektore temy, ked sa nam to zda vhodne k situacii. Podla mna vzdy je lepsie vhodne a pravdivo od dospeleho cloveka, ako kadejake blbosti zbierat po ihriskach. Z tabuizovania cohokolvek este nic dobre nevzislo.

bibi1711
autor
3. feb 2011

babule a mate aj prehlad, ake temy sa tam asi rozoberaju?

viera27
3. feb 2011

@bibi1711 no hlavne ziadne temy, kedze ziadna sexualna vychova nie je 😀. Ono by to malo byt myslim nejakym sposobom integrovane v ramci nabozenskej vychovy, ale zatial (do 5.rocnika) som nic nezaregistrovala. Asi to zalezi od pedagoga.

sendi
3. feb 2011

ja si myslim,že by sa o tom malo otvorene rozpravat s detmi,nas drobec je sice este maly,ale otvorene sa s nim rozpravam,pytal sa ked bol mensi ze co tam ,,ma" otvorene mu hovorim,pytal sa ci aj ja mam pipika 😉 no proste od zaciatku od kedy sa zacne dieta vypytovat,radsej mu skor vysvetlit veci a hlavne ked bude trosku starsi,nehanbit sa,ved vsetko je prirodzene,brat to normalne a OTVORENE otom diskutovat! 🙂

viera27
3. feb 2011

Vlastne teraz googlim, a malo by to byt vo vyssich rocnikoch ako samostatny predmet? Clovek to akosi prestal vnimat, ked sa to stale menilo....
Podla mojho nazoru vsak najneskor v 7.rocniku uz by mali byt deti informovane pomerne komplexne. Aj vzhladom na socialne siete a informatizaciu, kde sa to hemzi kadejakym uchylakom. Tak aspon dievcata by mali vediet, co to ten ulisny chlapik po nich vlastne chce. Lebo pokial nepoznaju sexualitu, nepoznaju ani sexualne nasilie ktore sa na nich pacha.
Priklad: synove spoluziacky isli na kruzok a v parku ich oslovil "pracovnik ministerstva skolstva", ktory robil "anketu", ze kolko dievcat si dokaze dat nohu za hlavu, pripadne ako sa vedia predklonit dnesne 11 rocne dievcatka. A tak baby pozovali a pozovali a on fotil a fotil. Ale aspon ze im nic horsie neurobil 😒

titkovamiriam
3. feb 2011

dotazník vyplnený 🙂 ,som zato aby sa to vyučovalo.Nie vo všetkých rodinách sa o tom rozpráva,ako napríklad u nás doma ked som bola malá alebo ako som to svojim detom vysvetlovala ja.
Viera veru je to tu samí uchyl a deti su take bezbranne....

bibi a temy -to bolo od ročniku do rocnika ine alebo ako odvažne sa deti chceli baviť-moje chodia na eticku tak dosť otvorene,

bibi1711
autor
3. feb 2011

to je super, ze sa rozprudila debata🙂
nastastie je to dnes v rodinach na lepsej ceste, ako v minulosti...aj ked je pravda, ze nie v kazdej🙂
ono temy vychovy k manzelstvu a rodicovstvu su integrovana uz od MS, len je to velmi benevolentne a fakt to zavisi od kazdeho ucitela, kedze VkMR neexistuje ako samostatny predmet, ale mal by sa vyucovat v ramci vacsiny predmetov. Predmet ma normalne svoje osnovy, aj konkretne temy pre dane rocniky, len nejako sa nan pozabuda...aj ked je to povazlive. kopec veci sa uci, co decka nevyuziju a veci fakt zo zivota a do zivota su odsunute na x-tu kolaj...

@titkovamiriam , dakujem za ten dotaznik🙂

titkovamiriam
3. feb 2011

bibi ved to je katastrofa nasho skolstva sama teoria a prax nikde teda aspon na zakladnej na strednej je to už lepsie lebo decka sa venuju co ich baví,no tam už musia mat sexualnu vychovu za sebou 🙂 🙂

bibi1711
autor
3. feb 2011

@titkovamiriam , hej, ono sa zabuda na zakladny princip VkMR- vcasnost, teda, aby sa stretli s informaciami skor, ako ich v zivote potrebuju.