Slovensko povolilo potratovú tabletku

lutziy
10. jan 2013

http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/255461-sl...

Co si o tom myslite? <ne sa to velmi nepozdava 😖

cerez
10. jan 2013

Ani mne.

xenicka13
10. jan 2013

😝

irriss
10. jan 2013

..jen tim zlegalizovali "cerne potraty"...

kaktusik007
10. jan 2013

podla mna je to dobra vec - dobra v tom, ze je to pre zdravotny stav zeny lepsie ako klasicka interupcia. nechapte to ako ze som presvedcena ze interupcie su spravne, proste ich beriem tak ze musia byt legalne -- ak by legalne totiz neboli, vykonavali by sa tak isto akurat v dost pokutnych priestoroch a podmienkach... Kazda jedna zena si musi zvazit, ci je dost silna na to dieta porodit a dat na adopciu, alebo radsej podstupi potrat. ked sa teda uz rozhodne dietatko nemat.

lenka268
10. jan 2013

len otazka pretoze nemam o tom vedomost to je ina tabletka ako ta co sa dava ze "tabletka po" viete taka ked je nechraneny styk a je moznost otehotnenia?, rozdiel ale podla mna ziadny ☹

kaktusik007
10. jan 2013

@lenka268 rozdiel dost zasadny - tabletka po brani uhniezdeniu vajicka, ak k jeho oplodneniu doslo, resp. zabrani oplodneniu, ak este k nemu nedoslo... tato tabletka naopak - umoznuje zabit uchytene embryo v maternici zeny, do 8tt - vtedy uz byva aj akcia srdiecka....

irriss
10. jan 2013

@kaktusik007
jenze vis v cem je problem? ze tato tabletka by mela byt davana pod dohledem lekare..ale praxe je jina..tabletku sezenes pres zname a nikdo te nehlida.. 😖 😖 😖 takze kdyz si vezme - sezene tabletku pubertacka - mlade devce v pokrocilem tehotenstvi ..a nebo si jich sezene vic...no radeji nebudu pokracovat.....
realita je ta ze se jedna O NEHLIDANE pouziti..a dostupne teoreticky VSEM...navic zde ji v nekterych rajonech uz i stahly...skodila.. 😎

milka1978
10. jan 2013

@lenka268 no myslím si, že tam rozdiel je ... pretože tá tabletky čo spomínaš ty sa dáva ako píšeš hneď po sexe aby žena neotehotnela ... to znamená, že to oplodnené vajíčko sa nestihne ešte ani zahniezdiť do maternice, teda uchytiť na nej a preto sa nedá rozprávať o tehotenstve ... zahniezdenie trvá myslím aj do 2 dní od pohlavného styku .... a táto tabletka z článku je povolená pre ženy, ktoré zistili zrejme neskôr, že sú tehotné a ešte neprekročili tú hranicu 2 mesiacov od posledného menzesu takže tam sa už dá rozprávať o tehotenstve a jeho prerušení ... aspoň ja to takto chápem

kaktusik007
10. jan 2013

@irriss nikdy som to neskumala a ani to nemam v plane ---- ak je to tak ako pises, tak v ramci prijatia tejto tabletky mali zabezpecit aby bola na specialny modry predpis ako su opiaty - tie tiez su bezne v lekarni, ale pod fakt prisnym dohladom... 🙂

irriss
10. jan 2013

@kaktusik007
TOTO co jsem psala ja, je z praxe v Italii..dost se o tom psalo, kritizovalo..bohuzel mi prijde svinstvo, ze to, co "zapad" zakaze a chybi "commerce"..hodi na vychod..at to skodi nebo ne..nezajem, hlavni je "commerce"... 😠

lenka268
10. jan 2013

@kaktusik007
@milka1987 vdaka uz rozumiem.

ematko29
10. jan 2013

hrozné,je mi zle z toho ☹

euka210
10. jan 2013

@kaktusik007 pre zdravie zeny je bezpecnejsie donostit to dieta a zabit to starsie ako ist na potrat

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janinah
10. jan 2013

potvrdilo sa znova,že človek je len tovar a pre biznis a peniaze sa urobí všetko 😠 s tabletkou sa bude kupčiť,bude sa zarábať na nešťastných ženách 😒 ohrozí sa ich zdravie 😒 fúúúúúúj 😠 je mojim želaním,aby sa ženy,matky postavili proti,ale asi to len želanie ostane,náš národ holubičí si kľudne ďalej a bez záujmu nechá s.ať na hlavu 😠

radddus
11. jan 2013

☹ ☹ ☹

bets
11. jan 2013

ta tabletka sa moze vnimat ako alternativa kyretaze pri missed ab. neviem o tej tabletke viac (teda nepoznam rizika a neziaduce ucinky), ale minimalne je na zvazenie, co je pre zenu menej invazivne. aj z psychologickeho hladiska pri strate vytuzeneho potomka to moze byt jednoduchsie ako absolvovat kyretaz. minimalne som citala postreh zeny po missed ab., ktorej to v zahranici takto poriesili a k tomu prispevky zien, ktorych cakala kyretaz (alebo boli po), psychicky bola na tom o cosi lepsie zena, ktora nemusela na kyretaz....
vyhnutim sa dobrovolnym potratom je potrebne tieto lieky prisne sledovat, kontrolovat cierny obchod, vysoke sankcie pre lekarnikov a lekarov, ak svojvolne vydaju tieto lieky.

irriss
11. jan 2013

@bets
Puvodni navrh znel, nebo dokonce jeste zni..ze zena pri teto tabletce by mela byt hospitalizovana na 24hod.
Duvodem je prave krvaceni a nezadouci ucinky..
podle meho potrat v jakekoliv forme..bud tabletkou a nebo kyretazi ma ucinky stejne..co se tyce psychiky..vnimas oboji... 😉

Pilulka NENAHRAZUJE kyretaz...

bets
11. jan 2013

@irriss ale co je lepsie pre maternicu? po kyretazi zena by nemala hned otehotniet... ta mamicka nebola v nemocnici, bola poucena, pri akych potencialnych problemoch ma ist do nemocnice. po samovolnom spontannom potrate bez kyretaze zena moze otehotniet hned dalsi cyklus. urcite by som nechcela byt pokusnym kralikom, ale keby boli pocetne realne skusenosti a lekar, ktoremu doverujem by odporucal takuto formu, tak neviem...

irriss
11. jan 2013

@bets
Zkus si prelozit toto, pokud to nepujde, dej mi vedet..hlavne posledni odstavec..clanku 😉
http://www.universonline.it/_scienza/articoli_m...

bets
11. jan 2013

@irriss pokial to ma vacsie rizika ako kyretaz, tak by som do toho nesla... celkovo mam odmietavy postoj k vsetkym hormonom a pripravkom, ktore sa podavaju zenam. ja som sama vedela, ze plod nezije skor ako si bol lekar isty a navrhol zakrok, schvalne som relativne dlho cakala, co z toho bude, chcela som to nechat spontanne odist, bez pomoci lekarov to vsak neslo.

irriss
11. jan 2013

@bets Shrnula bych to takto:
chirurgicky zakrok se povazuje za velky zasah do tela..ale z psychickeho hlediska se k tomu stavi lekar i nase psychika takto:

1.chirurgicky zakrok trva "chvili"..a o zakrok se postara lekar, utlumi Tvou reakci anestesie..a zakrok kona ON..

2,pilulka ma horsi dopad na psychiku zeny, protoze pilullku beres ty a po dobu 3 dni...takze tim prodluzujes svou "psych.agonii"..

k tomu se pricita: 2,7 procent tzv, vyssi neuspesnosti zakroku
vice bolesti, horecky, zvraceni krvaceni az 6x delsi dobu..ale asi to nejhorsi , ze 3dny chodis v psychicke agonii a vis o tom,co se ve Tvem tele deje...ze jsi to byla TY, co jsis vzala pilulku a 3 dny trva, nez se vse pozastavi, zablokuje, sloupne a vyplavi 😔 😔 😔 😔
a TY vsechno vidis, vnimas a byla jsi to TY, co sis vzala pilulku 😎
pilulka se pouziva v prevazne vetsine od 7-9tt....nebudu to popisovat presneji, jinak mne tu zase nekdo sezere..

bets
11. jan 2013

@irriss na zakrok som tiez musela dat pisomny suhlas, cize som o sebe rozhodla sama. cize vo forme rozdiel nevidim.
ale na druhej strane ano, horucky, vracania, PN za to nestoji. takto som nebola PN vobec, ale neobislo sa to bez naslednych problemov a neprijemnych veci spojenych s cyklom.

irriss
11. jan 2013

@bets 😔
no zrejme jsi nemela problem psychicky..protoze PROBLEM a rozdil je prave tam..
chirurgicky zakrok - i kdyz s nim svolis a pozadas o nej TY, tak ho za Tebe vykona nekdo jiny a ve chvili, kdy spinkas....
ale kdyz zvolis pilulku, vezmes si pilulku ty a zabjiis vlastnorucne TY a agonie trva 3 dny..jak tvoje tak miminka..
ale ted jsem to napsala osklive..klidne mne zaduste..ale je to tak..
Precti si, jak se pomoci pilullky vylucuje "embrio".
Nebudu tu diskutovat o cloveku-necloveku..srdicku-zivote a podobne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

p.s. prodlouzeny cyklus neni problem..nemel by byt ten "nej"problem 😢

bets
11. jan 2013

@irriss
riziko ako v psychickom probleme (vo vztahu k volbe kyretaze a tabletky) vidim skor v ciernom trhu a svojvolnom uzivani mladych zien bez lekarskeho dohladu s umyslom zbavit sa nezelaneho tehotenstva. ale v dobe internetu, ten cierny trh tu bude aj bez registracie, staci ze je dana tabletka na svete. o tej tabletke sa dlho vie, este ked ma bavili tie zenske magaziny, tak tam casto boli marketingove tahy vo forme akoze skutocnych pribehov s takym schvalujucim tonom...
to vnimanie vlastnorucneho zabijania je skor v pripade zivotaschopneho plodu, nie takeho, ktoremu ani nezacalo byt srdiecko.
za dolezity povazujem umysel. rovnako ma prekvapil a sokoval pristup kolegu, ktory mi povedal, ze idu na amniocentezu s tym, ze ked dietatu nieco bude, tak pojde prec. a ze to povazuje za spravne a ze ho nijako nepresvedcim. tak verim, ze boh nedopusti, aby ich dietatu nieco bolo...

irriss
11. jan 2013

@bets az do teto miry bych na BOHA nespolehala.. 😉

pilulka je vyuzivana mezi 7tt-9tt..cili funkce,vyvoj a zivot 🤐 😉

p.s. precti si, jakym zpusobem je pozastaveno tehotenstvi pomoci pilulky..co vsechno a kdy se prerusuje a vyplavuje...
pak zavri oci a zkus si to predstavit..

viera27
11. jan 2013

Poviem vam "novinku". Slovensko povolilo drzanie strelnych zbrani sukromnym osobam. Strelna zbran dokaze zabit dokonca aj ziveho cloveka s uplne bijucim srdieckom a uz neusadeneho v maternici! A? To neznamena ze sa tu teraz idu vsetci ludia strielat. Ci?
Neviem kolko z vas si pamata na "potratovu turistiku", ked zeny z polska, kde bola interrupcia zakazana chodili na slovensko/cez slovensko na cierne zakroky vo velkom! Zakroky sa vykonavali hocikde a hocicim. Pre najlepsiu anonymitu hoci aj v zachode vo vlaku. Sup sup a hotovo, sterilita ako svina. Segru tak vypocuvali policajti, lebo isla vo vlaku s jednou takou zenou, po ktorej a jej spolocnikovi = "doktorovi" zostal na zachode uz len zarodok/dietatko ☹

lussy23
11. jan 2013

a čo takkto tento otrasný skutok zakázať a trestať ho? id epredsa o vraždu človeka☹ Veď už keď majú žena a muž pohlavný styk a uhniezdí sa vajíčko, vzniká človek. ☹
Nenavidim potrat. je to nespravodlivé voči snažilkám

janinah
14. jan 2013

máte možnosť podpísať petíciu proti tabletke
http://www.peticia.sk/nie-tabletkam/

monika15
15. jan 2013

Joooooooooooooooj baby nebudte take prosim vas....
ked to dieta nechcu tak sa do toho nemontujte ;)
u nas je to bezne ... Plan B sa vola.... 🙂)

Radsej nech si da Tabletku PO, ako keby malo dieta trapit... alebo zabit.... alebo tyrat.....

Proste nechces tak nemaj !!!

no jo je to nefer no ale co uz.....