Snažím sa schudnúť

steffi132
26. feb 2018

Ahojte 🙂 mohli by ste mi prosím poradiť ako čo najefektívnejšie schudnut? Minulý rok od leta som cvičila jogu asi 4 mesiace začala som sa aj zdravšie stravovať obmedzila som pečivo a sladke ... mám pociť že za tie 4 mesiace som schudla len 2 kila, tak som sa rozhodla, že začnem cvičiť silový trening spojený s kardiom , snažím sa prijať max.1200 kalotií . Cvíčím 1-1,5 hodiny denne.A objednala som si aj predtreningovu pumpu aby som sa do toho cvičenia vobec dokopala aspoň teraz zo začiatku. Myslite si , že to je v poriadku alebo by som mala niečo zmeniť ? 🙂 Ďakujem za odpovede.

zemislava
26. feb 2018

Tak najprv je dôležité vedieť tvoj vek, váhu a výšku. A ak s tym čo robiš a ako vyzeraš si spokojná tak je to v poriadku ale zrejme to v poriadku nie je lebo inak by si to tu neriešila
Chudnutie nie je len o pohybe a strave ale aj o zdravotnom stave, v akom stave máš hormony? Uživaš HAK alebo iné lieky? Máš v poriadku štítnu žľazu? Lebo toto sú ďalšie faktory, ktoré chudnutie ovplyvňujú

steffi132
autor
26. feb 2018

@zemislava mam 20 rokov vyška 161 (cca) a nevažím sa už dlho ale hádam 65kg ... to cvičenie ma baví , ale neviem či to stáči, lebo ja mam ten problem, že mne chutí jedlo veľmi :D skor ta strava je problém ako pohyb ... a beriem HAK a nedavno som bola na vyšetrení a všetko je v poriadku... a štitnu žlazu mam tiež v poriadku 🙂

zemislava
26. feb 2018

HAK môže zadržovať vodu a sťažovať tým chudnutie, pohybu sa zdá že máš dosť no a strava, v tvojom veku som v pohode vedela zhodiť 10 kg len úpravou stravy, teraz pohužial pri HAK a hormonálnych problémoch úprava stravy nestačí
Jedlo tiež milujem, varenie a pečenie je môj obrovský koníček a píšem si svoj vlastný foodblog takže ťa chápem 🙂
Ako teda vyzerá tvoj bežný denný jedálniček? Čo jedávaš na raňajky obed večeru prípadne medzi tým?

steffi132
autor
26. feb 2018

ja som skušala HAK aj vysadiť ale s vahou to nejako nepohlo takže si nemyslim že by bol problem v tom dokonca som skušala uživať fortfemina(?) na to zadržiavanie vody tiež bez nejakej odozvy ... tak po uprave vyzera tak, že na ranajky si dam smothie, vločky alebo jogut obed mam varený snažím sa váčšinou kuracie mäso s ryzou a zeleninova obloha ak som hladná medzi obedom a večerou tak si dam jogut alebo ovocie a večera tuniak so zeleninou a kusok špaldoveho chleba alebo šalat tiež s kuskom chleba a hlavne cottage cheese ... musim mať na večeru pečivo pretože ked si ho nedam tak som hladna o hodinu :D ale ak mám počas dná chut na sladké tak si niečo zobnem 🙂

prevenar
26. feb 2018

@steffi132 skus prejst na 1000 kal. poznas tuto kalkulacku ? je to fantasticka vec. zadarmo, len sa treba zaregistrovat. ma to vela uzitocnych funkcii, ktore sa ti mozno hodia. https://cronometer.com/ ..trvale schudnutie = trvala zmena zivotneho stylu. to ako zijes odzrkadluje tvoju vahu.

urcite by ti pomohlo, ak by si presla na rastlinnu stravu ..ale z hladiska chudnutia je najdolezitejsi prijem / vydaj v kaloriach.

zemislava
27. feb 2018

Mne sa zdá, že prijímaš príliš veľa živočíšnych bielkovín za deň, aj mäso, aj mliečne výrobky, áno kalorie strážiť je fajn ale živočíšna strava je veľmi kalorická
Ja som prešla na vegetáriansko/vegánsku stravu. Mäso nejem a mliečne výrobky či vajíčka si dávam len občas a tým pádom jem hlavne rastlinné produkty

Mlieko a smotanu som nahradila rastlinnými čiže napr ovsené, ryžové, kokosové
Jedine syr si dám sem tam mliečny a maslo keď tak do pečenia ale aj to len tam kde to v recepte neviem nahradiť napr kokosovým olejom

Sladké jem len to čo si upečiem, iné mi už ani nechutí 😃 a do pečenia používam celozrnné múky a trstinový alebo kokosový cukor, ktorý má nižší glykemický index

Ono problém je že sledovať kalorie nebudeš večne, a hneď ako skončiš dietu tak všetky kilá máš za par tyždňov s5
Pomôže jedine trvalá zmena stravovacích návikov ale tá nesmie byť nárazová, že tak teraz zo dňa na deň je zo mňa napr vegánka alebo čo, mne to trvalo mesiace a roky kým som sa postupne vzdala potravín o ktorých som bola presvedčená že ich nepotrebujem a viem nahradiť zdravšou verziou

A úplne najdôležitejšie pri tom boli informácie, išlo to ľahšie ak som veľa čítala o zdraví a vplyve jednotlivých potravín na naše telo
Napr: Návod na prežite pre ženu (Bukovský), Čínska štúdia (Campbell), Výživa podľa piatoch elementov,...

No radiť ti tu môžeme všeličo ale nemusíš to prijať a zmeniť niečo, možno to chvíľu potrvá ale ak budeš hľadať tak si nakoniec nájdeš svoju cestu, ktorá ti vyhovuje 🙂

steffi132
autor
27. feb 2018

@prevenar Ďakujem 🙂 ja používam tiež kalkulačku ale inu mam v mobile stiahnutu a si vždy zapisujem ... no skusim to pomaličky obmedzovať ešte viac ... 🙂

steffi132
autor
27. feb 2018

no super nikdy by mi nenapadlo to , že prijímam veľa živočišnej stravy a že to môže byt problém ... skusim to nejako obmedziť aj keď pre mna je už dosť velké obmedzovanie to čo mám teraz :D lebo bývam ešte s rodičmi a je tažko odolať ich strave ... a si spomínala svoj fotoblog mohla by si mi ho poslať ? možno by som sa s niečim inšpirovala 🌹

zemislava
27. feb 2018

Tu je link na blog: https://inspiraciezkuchyne.blogspot.sk/?m=1

Presne tento problém som mala keď som bývala s rodičmi, teraz tretí rok už s nimi nežijem a v kuchyni si kraľujem tak sa to dá lepšie kontrolovať a odolať
No a čuduj sa svete, odkedy s nimi nebývam začali sa aj oni stravovať inak a postupne preberajú zvyky odomňa a obmedzili živočíšnu stravu, bielu múku a cukor a konečne môj otec krásne schudol po 20tich rokoch 🙂

vejula
27. feb 2018

1200Kcal? a cvičiš denne hodinu hodinu a pol? To je mizerný príjem. Určite treba pridať v jedle a cvičiť max hodinu 5x do týždna - ak cvičiš silovo svaly potrebuju tieť regenerovať. A poradím ti pridaj sa tu do skupiny cesta k mojej premene, určite ti tam proadia lepšie ako tu napríklad
@prevenar že 1000kcal. To je hlboko pod tvojim bazzalom a akurat si tak vyrobíš problemy

bosoriak
27. feb 2018

@steffi132 1200 Kcal je strasidelne malo. Nejde len o kalorie, aj o zlozenie stravy. Ja ti poviem taky priklad, treba jest 5x denne rovnake zlozenie cca 15g bielkovin, 60 g sacharidov, 10 g tuku. NAjdi si kaloricke tabulky a chod podla nich. Podla tejto rovnice je to asi tak, ze si das cca 60g mozzarelly, 1 polievkovu lyzicu olivoveho oleja a 70g celozrnnych sucharov.

V principe ide jest o polovicu menej masa, viac prilohy (zeleniny) a vzdy trochu zdravych tukov - orechy, rastlinne oleje... Plus skvely trik - pred kazdym jedlom zjedz aspon 200g surovej zeleniny. Spomaluje travenie, zaplni zaludok. A vela vela vela vody.

Hodinu cvicenie je OK ak mas dost energie, co v 20 rokoch urcite mas. Ale ten kaloricky prijem je zalostne malo. Chyba ti tam aspon jedno jedlo denne navyse. Ak nebudes dost prijimat, nebudes vediet schudnut, prip. schudnes velmi rychlo a znicis si klby, pecen, zaludok a imunitu.

Vela zdaru!

deadliner
27. feb 2018

@vejula Max hodinu cvicenia? 😃 Sportovat mozes kludne 5 hodin denne a 7 dni v tyzdni. Cim dlhsie, tym vacsi kaloricky deficit, tym lahsie chudnutie. Dolezite je sa k tomu prepracovat a nezacat hned vela. Idealne zvysovat tyzdenne max o 10% davky a to bud trvanie, alebo intenzitu. Nie oboje. Ak sa dostanes niekde na 10hodin tyzdenne a viac, tak treba kazdy 3-4tyzden relaxovat. - To znamena ze sa znizi objem asi tak na polovicu. Pri tychto cislach treba dbat viac na regeneraciu a zaradovat regeneracne treningy na velmi nizkej HR. Nic take ako max hodina 5x za tyzden neplati. Vela ludi z mojho okolia trenuje dvojfazovo. Rano aj vecer, nezriedka 3 fazovo. (Rano hodina plavanie, vecer 2 hodiny beh, pripadne k tomu hodina bicykel) a su to matky a otcovia s pracou a nie vrcholovi sportovci.

vejula
27. feb 2018

@deadliner tak ak začne trenovať ako píšeš zrejme sa velmi rýchlo dopracuje akurát tak pretrenovaniu, nebude napredovať ale upadať.... Nehovoriac o tom, že pri dlhých treningoch telo začne vyplavovať kortizl, ktorý akurat tak bráni chudnutiu. Menej je niekedy viac. Som za to, že radšej intenzívne a do hodiny. Ako 3 hodiny si pocupkavať na orbitreku.

anabeth
27. feb 2018

nečítala som iné komenty- 1200kcal je málo, sústavne si si spomaľovava metabolizmus, preto si chudla pomaly a málo
- to sú také babské rady o znižovaní kalorií, ktoré viac uškodia ako pomožu, spomalený metabolizmus sa dáva do poriadku aj pol roka- a to zvýšeným prijmom potravy- kvalitnej, ani vtedy nejeme šišky, pitným režimom a pohybom
zdravé chudnutie je cca 1500kcal denného prijmu- rozlož si to ako ti vyhovuje- či už 3 alebo 5x denne, ale pomedzi to už nevyjedaj nič- ani zdravé.
prijatá strava musí byť výživná a vyvážená,- nejesť lacné keksíky, biele pečivo a chleby, vyprážané- ani ked sa zmestíš do kalorického prijmu.
pri hglavných jedlávj 3x denne- by si mala zjesť pol porcie zeleniny- varená, pečená, šaláty, polievka bez múky a zemiakov, 1/4 porcie bielkoviny- polotučné mliečne výrobky, mäso, ryby- aj v konzerve, veľa strukovín a 1/4 porcie sacharid- celozrnný chlieb- nie kaizerky, hnedá ryža, málokedy zemiaky, cestoviny z tvrdej pšenice, ovsené vločky

doležitý je pitný režim, ten podporuje pokojový metabolizmus, ktorý spaluje aj ked nič nerobíš nesmieš isť pod 2,5 l- káva, mlieko sa neráta- treba si to značiť

adekvátny pohyb- telo potrebuje aj čas na regeneráciu
ako dlho už robíš ten silový trening?
pri takom intenzívnom cvičení sa treba aj pomerať- obvod pásu, bokov, prsia, bruška- nielen sa vážiť
cvičením si vytváraš svalovú hmotu a tá je rovnako ťažká ako tuk- takže ak ti tuk úpravou stravy ubudol- kilo tuku, tak sa ti cvičením kilo svalu vytvorilo- na váhe nie je rozdiel. Lenže sval má oveľa menší objem- takže na cm to vidieť.
Ale aby som ťa nevyplašila,- len cvič, 🙂 svaly urýchlujú metabolizmus, cvičíme teda aj kvoli tomu, nielen kvoli spalovanu kalorií
viac prípadne v našej skupine- poradíme, pomožeme https://www.modrykonik.sk/group/1890/

steffi132
autor
27. feb 2018

Ďakujem veľmi pekne za vašu pomoc 🙂 veľmi ste mi pomohli hlavne co sa toho príjmu kalorií jedna 🙂

steffi132
autor
27. feb 2018

@anabeth no super dakujem za skvele vysvetlenie 🙂 určite sa do skupiny pridam 🙂 ... a co sa týka siloveho treningu tak necvičim ho nejako dlho pomaly som začinala od začiatku januara cca 20 min denne ... a teraz som to dopracovala na tu hodinu až hodinu a pol ...

evica01
27. feb 2018

Nema vo svojej blizkosti ffmenu? Fitnes food. Pozri ich na webe. Uzasne stravovanie. Donesu domov.

steffi132
autor
27. feb 2018

@evica01 nemám :/

prevenar
27. feb 2018

@steffi132 ..v zasade by si mala prijimat o 500 kal. menej, ako mas vyrovnany prijem - cize ked nepriberas a ani nechudnes.

prevenar
27. feb 2018

@vejula nezmysel ..ale zas nejak extra ma tvoj nazor nezaujima ..takze. vsetko dobre .

steffi132
autor
27. feb 2018

@prevenar no to je to, že neviem aky je moj vyrovnaný prijem ... tych 1200 kalorii som si stanovila podla toho že som to čitala tušim na nejakej stránke že 1500 kalorií pri udržiani váhy a 1200 pri chudnutí

juliet86
27. feb 2018

@steffi132 zrataj si svoj bazalny metabolizmus. Stiahni si pacer pripahodinky fitbit. Robievaj aspon 10tis krokov denne ak ti cas a zivotny styll dovoluje. Sama na sebe otestuj kolko jedal denne ti vyhovuje podla zivotneho stylu ci 3 ci 4 ci 5. Viac nie. Zaujimavy je aj interminent fasting. Napr. Ze 8 hodin jes 16 hodin nejes. Tiez ti radim pomerat sa presne centimetrom plus sa odfotit v pradle pred zrkadlom . Vzhpad a centrimetre su dolezotejsie ako vaha. Plus dake saty gate co su ti vyplieskane. Drzim palceky. Joga je super. Najma teda hot joga alebo power joga. Pripadne hiit cvicenia. Kukni si napr videa jillian michaels alebo blogilates a najma sa zamysli co z tovjho zivotneho doterajsieho stylu. Co zo stravy plus pohybu sposobilo ze mas vahu bmi aky mas. Drzim palce isto to zvladnes. A neprezen to. Bude trpezlova nechces si uhnat zranenie alebo poruchu prijmu potravy

steffi132
autor
27. feb 2018

@juliet86 ďakujem 🙂zmeraná už som ale to s foto je dobrý nápad 🙂🌺

prevenar
27. feb 2018

@steffi132 1500 kal sa povazuje za standardny vyrovnany prijem na priemernu zenu. cize 1500 - 500 = 1000 🙂 ..samozrejme na svoje vyrovnane kalorie prides jedine vlastnym testom. tyzden prijimas kazdy den rovnake kalorie a vazis sa presnou vahou a za tyzden zistis ci priberas/chudnes/si na tom rovnako a podla toho sa zariadis.

na druhej strane ..nejde o atomovu fyziku 😀 tou 1000 urcite nic nepokazis ..ked dosiahnes svoju cielovu hmotnost na tyzden zvysis na 1300 a uvidis co sa deje ..ked chudnes dalej ..na dalsi tyzden zvysis na 1400 - ci 1500 ..a zas uvidis co sa deje a podla toho sa zariadis. po case ziskas prehlad nad svojim prijmom / vydajom a budes sa vediet korigovat automaticky. odporucam sa potom vazit tak 1x za tyzden , nech mas o sebe prehlad.

ono ide o to co naozaj chces ..ak nieco chces skutocne, tak to aj dosiahnes. konzistencia je toho prirodzenou a neodelitelnou sucastou. kazda vytrvalost v comkolvek vzdy prinesie vysledky. jednoducha umera . zial, plati to aj naopak a cestou lenovosti to ide vzdy jednoduchsie ..samozrejme .

drzim ti palce 🙂

vejula
28. feb 2018

@prevenar och aký si arogantný. Nevieš zrejme o výžive nič. Ak príliš znížiš prijem a dostaneš sa pod bazal spomaluješ metabolizmus. A potom že sa ženy sťažuju, že priberaju aj zo vzduchu, ked počuvaju nazory takých odborníkov ako ty 😀

steffi132
autor
28. feb 2018

Ďakujem Vám každemu za pomoc a že ste si našli na mna kusok času 🙂... ale prosim nehadajte sa tu 🙂

vejula
28. feb 2018

@steffi132 tiež chudnem, mam 32 rokov a som po štyroch pôrodoch. Moj príjem je 1750 - 1800kcal a pritom 5x týždenne cvičim priemerne 30 - 45 minut. Išla som z vahy 66kg po štvrtom pôrode, momentálne mam 57kg. Ano pri takomto príjme. KEdže dojčím navýšila som si príjem o 100kcal. Inak by som mala prijať tých 1650 - 1700kJ. Nepotrebuješ chudnuť nejako megarýchlo, niesi tak obezna,že by si bola v ohrozneí zdravia či života. Tak radše j pomalšie zdravo a natrvalo ako vybičovať telo na tisicke a potom vyčerpana, hladna a rozklepana z tak mizerného príjmu vyladuješ celu skrinku so sladkosťami.

puplatko
28. feb 2018

Ja si myslím, že každej nám sedí niečo iné. Kamoške stačilo, že úplne vysadila pečivo. Druhej zase prospelo, keď zmenila sladkosti, za zdravšiu variantu. Ďalšia sa vzdala mäsa a išlo to dolu. Podľa mňa je to individuálne 🙂

deadliner
28. feb 2018

@vejula Kukam ze si to ani nedocitala. Pretrenovat by si mohla keby a. Zvysovala davky o viac ako 10% b. Nedavala oddychove (regeneracne tyzdne) c. Nedavale regeneracne treningy. Ale to vsetko som napisal. BTW: ak by si mala pravdu s tym ze vsetci co trenuju dlho vlastne nemozu chudnut tak potom by boli vsetci maratonci a ostani vytrvalici tucni. A to nejsu, vsak? 🙂 Ale nemam mic protu HIIT treningom do hodiny. Su tiez dobre. Ale tvrdit ze moze trenovat max 1h 5x tyzden je scestne. Dolezity je kaloricky deficit. Ak sa vie preprwcovat k 18hodinam tyzdenne tak ho bude mat vyyrazne vyssi (deficit) ako ked da 2x HIIT a k tomu 3x nieco v kleedku. Shak? Mozem ti to aj zratat v cislach ak treba.

deadliner
28. feb 2018

@vejula @prevenar Tu debatu co mate, tek vejula by mala pravdu s tou 1000kou ze je blbost keby to bol jej prijem. Ale Prevenar povedal ze prijem je 1500 co sa da. On s tou 1000kou zratal aj kaloricky deficit. Co vobec nemusi byt zlle. Na tele mame (vacsina z nas) tuku na niekolko dni behu. 1kg tuku je asi 7000 kcal. Sacaridov naproti tomu mame asi tak na 1.5 max 2h. Tomu treba prisposobit trening. Ak si Kocka da 5 hidinovu nedelnu jazdu na biku a spalinpri tom 1500kcal tak je to skvele zaroven je potrebne aby prijala vyvazenu stravu ktora isto musi byt vyssie ako je bazalny metabolizmus. Ked vonvysledku bude nula tak to vobec nieje problem. Cize vejula ma pravdu ze ist pod bazal je zle (ale cistym primom pod bazal) prevenar ma pravdu ze 1500 je ok a ak da 500 cvicenim dole tak zhruba noze pri 6x za tyzden takom cviceni davat dole pol kila tyzdenne. A bazal sa da lahko zmerat. Robia to kade tade. Tipujem ale ze pre hokku by 1500 mohlo byt ok.