Vyžiadanie pitevnej správy po rokoch

25. apr 2024

Dobrý deň , dá sa po niekoľkých rokoch vyžiadať pitevná správa. ? Ako dcéra ak žiadam ..

isis234
25. apr 2024

pripnem sa...

ninazemna
25. apr 2024

Zákon č. 576/2004 Z. z., § 22, bod (2):
Zdravotnú dokumentáciu podľa § 20 ods. 2 a 3, ktorú vedie všeobecný lekár, uchováva poskytovateľ 20 rokov po smrti osoby; ostatnú zdravotnú dokumentáciu podľa § 20 ods. 2 a 3 20 rokov od posledného poskytnutia zdravotnej starostlivosti osobe.

autor
25. apr 2024

@ninazemna možno to vyznie blbo ale tak mal by ju mat všeobecný lekár ?? Alebo by som si ju mohla vyzdvihnúť na pitve ..by som skúsila tam zavolať

ninazemna
25. apr 2024

... ostatnú zdravotnú dokumentáciu ... 20 rokov. Poskytovateľ, ktorý vykonal pitvu, teda Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou podľa miesta výkonu.

ninazemna
25. apr 2024

Do parlamentu bol predložený návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon o zdravotných poisťovniach (zákon č. 581/2004 Z. z.). Návrh zákona upravuje možnosť nahliadnutia do pitevného protokolu blízkym osobám a osobám, ktorým sa môžu sprístupniť údaje zo zdravotnej dokumentácie podľa zákona o zdravotnej starostlivosti (zákon č. 576/2004 Z.z.).

SÚČASNÁ PRÁVNA ÚPRAVA PITVY

Právnu úpravu vykonávania pitvy upravuje zákon o zdravotných poisťovniach v § 48 (zákon č. 581/2004 Z. z.). Súčasná právna úprava pitvy neumožňuje pozostalým (oprávneným osobám) získať pitevný protokol, pretože nie je súčasťou zdravotnej dokumentácie a tu práve nastáva problém.

ninazemna
26. apr 2024

Keď zomrel pacient na oddelení/klinike a bol pitvaný, pitevná správa (protokol o pitve) prišla poštou často po mnohých týždňoch/mesiacoch, založili sme ju do posledného chorobopisu, ktorý sa archivuje 20 rokov. Nahliadať do zdravotnej dokumentácie môžu iba oprávnené osoby, osoby označené zosnulým počas života ako oprávnené a iné osoby podľa rozhodnutia súdu.

sigma510
26. apr 2024

@ninazemna to znamená ze pitevna správa sa pozostalým nedáva? Ci ako to? Lebo ja ju doma mám, brat bol poslaný na pitvu, a teda keď ho doviezla pohrebná služba, s papiermi som dostala aj pitevnu správu, tak by ma zaujímalo aký je oficiálny postup, či sa to pozostalým dáva takýto dokument, alebo to u mňa skončilo nejako náhodou.

ninazemna
26. apr 2024

@sigma510 Dáva sa list o prehliadke mŕtveho pre matriku. Pitevná správa (protokol) obsahuje makroopis, výsledky histologického vyšetrenia (ak bolo robené), ...

isis234
26. apr 2024

@sigma510 mys sme nedostali pitevnú správu. tiež ma to zaujíma... Alebo,, ju zobral neb. švagor ešte v nemocnici..?? To sa už nedozviem.

sigma510
26. apr 2024

@ninazemna aha tak som sa sekla,ja mam len list o prehliadke mŕtveho (ako píšete) a v tom záver z pitvy, resp príčinu úmrtia kdy sa pitva konala a kto ju vykonal.

mariaa79
29. apr 2024

@sigma510 ja som si ju žiadala písomne.Ale pár týždňov po vykonaní .

ninazemna
29. apr 2024

Pracovala som na detskom, pozostalí rodičia boli oprávnené osoby - zákonní zástupcovia zosnulého dieťaťa.