Zapáchajúce oprané prádlo

viva13
14. mar 2012

Prosím poraďte mi niekto čo robiť,ked mi páchne oprané prádlo.Periem v automatickej práčke,zmenila som prášok aj aviváž,po opraní krásne vonia a ked sa mi uschne tak páchne,vešiam ho na sušiak vnutri ked je pekne tak na balkon. 😒

vevet
14. mar 2012

@viva13 vnútri sa zvykne prádlo zatuchnúť, mne sa to tie často stáva, hlavne pri takomto počasí, keď sa nedá dať von prevetrať... Niekedy mi zatuchne i keď periem na kratšom programe viac a aj keď nechám prádlo dlhšie v práčke po dopraní.

viva13
autor
14. mar 2012

@vevet ja perem na rovnakom programe.ja ho hned po opraní vyberiem a hned povešiam,no mne to smrdí aj ked to mám vonku 😒 toto mi nastalo v prebiehu pol roka,dovtedy nebol problém.

grettka
14. mar 2012

Bola tu uz taka tema s rovnakym obsahom. Ako prva pomoc dat do pracky ocot a pustit praci cyklus na 90. Po kazdom prani nechat otvorenu pracku uschnut a vetrat, nasypku po prani vytriet do sucha. Pradlo vyvesat hned ako sa doperie.

emanka
14. mar 2012

@viva13 nám dosť pomohlo, keď sme vyčistili filter. Z prednej strany práčky naspodu otvoríš také dvierka, vyberieš filter a poriadne ho vyumývaš a zachytený bordel vyhodíš. A daj pozor, bude odtiaľ tiecť trochu vody.

sisaha
14. mar 2012

@viva13 nie je to pradlo uz trochu starsie? Pamatam si, ze ked sa clovek napr. spotí a nenechá sa to dobre vyschnúť, tak sa to do tej tkaniny uplne zazerie. Raz som takto vyhadzovala stare uteraky, ktore po pouziti neboli poriadne prevesene a ta vlhkost sa tam dlho drzala. Zatuchli a koniec, nic im nepomohlo.

labelo
14. mar 2012

mne toto iste robi,ale len s uterakmi,inak mi pradlo pekne vonia,ale uteraky mi smrdia takou stuchlinou,hned po oprani vonaju,ale ked sa raz nim poutieram,tak smrdia 😒

viva13
autor
14. mar 2012

@emanka ahoj,čistíme filter,no už sme ho dlho nečistili,dakujem za tip

viva13
autor
14. mar 2012

@grettka ahoj, aj ocot dávame celú flašku na 90C asi raz za pol roka....práčku po opraní nezatvárame stále je otvorená.prášok dávam priamo na prádlo do bubna,vešiam po dopraní....

viva13
autor
14. mar 2012

@sisaha nemám staré prádlo,sme moderní ludia,meníme často šatník...nepáchne to po pote ale ako také niečo ako po moči.hlavne uteráky mi to robia ale tie nemám zase až tak staré,začalo mi to robiť aj bežné oblečenie...

viva13
autor
14. mar 2012

@labelo presne tak...

sisaha
14. mar 2012

@viva13 ano, uteraky...a ked peries uteraky s ostatnym pradlom, tak sa to chyti..
skus tie uteraky nepouzivat a uvidis ci ti to robi znova. A nehnevaj sa, nechcela som ta urazit, ze nosite stare veci. Ja som sa s tym stretla u chlapa, ktoremu tak pachli uteraky a z nich potom aj pradlo. Ked som vsetko povyhadzovala, problem sa stratil

labelo
14. mar 2012

ja periem uteraky normalne s pradlom a pradlo mi pekne vonia aj tyzden v skrini,len tie uteraky smrdia a to mi robi aj pri nových aj starších uterákoch

ikke
14. mar 2012

na zosmradnute pradlo tiez pomaha ocot - nechat par hodin (tak 2h az pol dna) v octovom roztoku - asi 1 diel octu + 9 dielov vody a potom dat oprat. je to aj na prepotene tricka 😉
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/smradlav...
o pracke aj tu
https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/prva-davka-pradla-nevonia-avivazou-neviete-preco/

ichbinich
15. mar 2012

Este proti zapachu sa odporucaju aj tie tzv. hygienicke avivaze. Tie su proti virusom a plesniam. Ja som proti zbytocnemu dezinfikovaniu pradla, ale ked som mala plesen, tak som to pouzivala. A kdesi som citala, ze je to aj dobre na taketo pripady, ked pradlo smrdi.

Pomoct moze aj oprat pri vyssej teplote, podla toho, kolko to pradlo znesie... A pridat oxi cistic, bud vanish alebo zo zeleneho kyblika z DMka.

Ja mam jednu sadu uterakov, ktore sa tiez rychlo zosmradia a su dost nove. Z casu na cas ich dam vysusit do susicky. Potom su ovela jemnejsie, a to bez avivaze (ked ide pradlo do susicky, nema sa davat avivaz), a nezosmradnu sa tak rychlo.

A este existuju pracie prostriedky na tzv. moderne textilie proti pachom. Ma aj DMko vo vlastnej znacke DenkMit, myslim taka cyklamenova flaska. Je to aj na membranove textilie. A s tym prostriedkom som vyprala z rifli smrad od povracania, co syn sa pvracal manzelovi na rifle.

viva13
autor
15. mar 2012

@sisaha uteráky právam samotné a oblečenie tiež.nie v pohode,neurazila som sa...

viva13
autor
15. mar 2012

@labelo no mám všelijaké aj nové aj staršie...ale mne aj prádlo niektoré zapácha...

viva13
autor
15. mar 2012

@ikke a nebude to potom zase páchnuť po octe?

ikke
15. mar 2012

@viva13 ved to potom vyperies normalne s praskom a pripadne aj avivazou. mne smrdelo pradlo po octe iba ked som dala par krat pokusne ekologicky namiesto avivaze ocot, co sa tiez niekedy odporuca, ale tym, ze ten ocot ostal v poslednom plachani, mi to pradlo potom smrdelo 😝 ale niektori tvrdia, ze to vyprcha...

olivova
15. mar 2012

@viva13 - vo vnutri asi nevesaj - max. na radiator...Ja som mala ten isty problem, 9 rokov -ale nepachlo cele pradlo, ale len niektore "varky"....robila som vsetko mozne - hned po doprani uz aj vesala....a nic z toho. Pracka sa pokazila, kupila sa nova a tento problem nemam....Vobec netusim, ci je to teda prackou ci cim, ale uz 3/4 roka periem v novej, a vsetko vonia....Takze to moze byt aj prackou (aj ked mi je to divne)...
Najlepsie bolo , ked som obcas oprala - 3/4 bubna vonalo a 1/4 pachla - toto je doteraz pre mna zahada...

zuzanocka
15. mar 2012

ahojte, necitala som celu diskusiu, mozno sa to uz spomenulo, ale mala som rovnaky problem, pradlo vyprate, vysusene (aj vonku) po vytiahnuti zo skrine smrdelo :-/
pomahalo vycistit filter v pracke. potom bol na nejaky cas pokoj, ale opakovalo sa to. pracka nakonief dosluzila, mame novu a pri nej sa mi to este nestalo..

viva13
autor
16. mar 2012

@ikke používala som ariel a persil teraz mám gelové tabl.ariel aviváž len modru striedam značky.dnes mám v pláne prať uteráky,je vonku pekne dala som do octu

viva13
autor
16. mar 2012

@olivova práčku mám 8rokov,ale stále funkčnú (klop,klop) celú zimu som vešala vnutri,jaro,leto a jesen vešiam vonku,no ked prší vešim vnutri,kolko krát aj týžden prší a prať musím,tak dám na sušiak.

viva13
autor
16. mar 2012

@zuzanocka ahoj,dakujem ano táto možnosť tu tiež padla,určite ju vyskúšam,aj nová práčka tu padla,no ja ju mám stále funkčnú (klop,klop) aj ked má 8 rokov,dakujem

olivova
16. mar 2012

@viva13 - ja som ti len napisala, kde može byť problém....Nehovorím, aby si prestala dávať sušiak dovnútra v zime...Pýtaš sa - hovorím len vlastnú skúsenosť....Ja som napr. tiež práčku nemenila, kým mi slúžila, a ani by som nekupovala novú kvôli tomu, ale prádlo som musela občas preprať znova.... a nič z toho, čo holky písali vyššie nepomohlo....takže buď vyskúšaš ich rady, alebo ti neostáva nič iné, len prádlo znova preprať.....

viva13
autor
17. mar 2012

ahoj,tak som včera a dnes na dvakrát prala uteráky,dala som 2tablety ariel a aviváž vešala som vonku,vonaju mi no hádam aj vydržia. 🙂 🙂 🙂

anickad77
1. okt 2012

ahojte, viem, že už dosť stará téma, ale pre mňa aktuálna....16 ročná pračka mi to nerobila, teraz máme ročnú pračku, Whirpool z vrchu plnená so 6 zmyslom (ten šiesty zmysel bude asi ten smrad, čo robí ☹ ) biele prádlo krásne vonia, tmavé čokoľvek periem, po opraní je síce vypraté, len uteráky, keď sa s nimi raz utrieme, hneď zapáchajú potuchlinou ☹ už som skúsila všetko, aj prášok na pranie, gély všetky možné, od persilu, arielu, palmexu, woolite....aj aviváže som menila, už sme aj praciu guľu kúpili, nič nepomáha, už som aj vyvárala uteráky na 90st., vždy sa po prvom použití zosmrdia - ale zaujímavé je, že nie všetky uteráky, neviem proste "tie " vyprať tak, aby ostali aspoň dva dni voňavé...čo ich mám vyhodiť? Nechápem, prečo teda smrdí len tmavé prádlo a biele nie ☹ pračka po dopratí je otvorená stále, ani ju vôbec nezatvárame... takže nemá prečo zapáchať, už som zúfalá z toho, periem skoro každý deň, keď nie každý, tak minimálne každý druhý...detské veci voňajú nádherne + spodné prádlo biele - problém je len s tmavým čiste ☹ poraďte prosím ☹

ichbinich
1. okt 2012

@anickad77:

Mne sa tiez rychlo zosmradia tvavomodre uteraky. Cista bavlna, periem na 60 a niekedy sa zomsradia. Nechapem, biele to nerobia.

Co pomaha: minimum avivaze. Este lepsie je ziadna avivaz a do susicky (ja mam prackosusicku). Raz som si zo Slovenska dotrepala Bonux 2v1, ten bol dobry. Bol sice na biele pradlo, ale tie uteraky som v nom aj tak prala, prezili.

Gely, hlavne na cierne, zvyknu pradlo tiez akurat tak zosmradnut a nie su potrebne, stacia na farebne.

Na 60°C pranie davam vzdy prasok. Teraz mam aj na biele aj na farebne prasok Denk Mit z DMka, a som spokojna. Hlavne ten na farebne uz kupujem dlho, ten na biele mam relativne kratko, ale som s nim spokojna.

Na tvojom mieste by som skusila co najvyssiu teplotu, prasok a nie gel, minimum avivaze a hlavne povesat na riedko, aby sa pekne rovnomerne uschli, najlepsie vonku.
Po suseni v susicke sa nezosmradnu, ale robim to velmi malokedy, na balkone sa mi to vysusi pekne.

Inak este proti pachom pomahaju aj oxi cistice, teda Vanish alebo vlastna znacka z DMka, taky zeleny kyblik. Je to sice na skvrny, ale ja to davam aj na smradlave pradlo.

Naposledy smrdeli manzelove rifle, oprane a smrdeli skysnuto, tak boli na balkone asi tyzden, a vyvetralo sa to. Svietilo na ne aj slnko, aj fukal vietor (boli samozrejme na opaku), tak to pomohlo.
Vsetko dobre!

reanda
1. okt 2012

uteraky vraj smrdia, ked sa peru s avivazou.. ja som prestala avivaz pouzivat, pouzivam trochu octu a kvapku esencialneho oleja, pradlo nesmrdi, pekne vonia... a snazim sa prat mensie davky a nevesat na susiak moc nahusto

anickad77
1. okt 2012

@ichbinich ďakujem pekne za odpoveď, skúsim menej aviváže, zrejme toho dávam viac, síce za vrchnáčik, ale to je asi veľa.

anickad77
1. okt 2012

@reanda veď to že prádlo schne na balkóne stále, vešiam na široko od seba, slniečko na to svieti, len proste to tmavé sa najskôr zdusí, potom vyschne, a tak. Ale ďakujem.