Zatuchnuté prádlo

marfa333
16. máj 2023

Ahojte gazdinky, prosím poraďte všetko čo operiem a založím do skrine mi za pár dní zatuchne. A to nehovorím ako mi začnú pachuť obliečky a plachty na periny keď sú založené v skrini par týždňov. Periny, uteráky, kuch. utierky periem na 95, ostatné na 40, ak sú viac znečistené dám na 60. Ale je to úplne jedno pretože mi zatuchne všetko. Prádlo vždy nechám dobre presusit, ci už doma na susiaku alebo vonku na záhrade. Ja som už bezradná. Používam klasické tekuté gély na pranie a aviváže. Čím to môže byť? Mate skúsenosti? Čím by som si mohla pomôcť? Pomohli by mi oleje do prania? Alebo aj to zatuchne?
Babo raď! 😵

trgypadl
16. máj 2023

@marfa333 nemate vyššiu vlhkosť doma?

deti95060810
16. máj 2023

všetko vyhoď zo skrine ....
skriňu poumývaj, vysuš , prádlo oper a znova všetko tam podávaj...

srdeenko19
16. máj 2023

@marfa333 bud to môže byť skriňou, že sa tam nejako zráža vlhkosť. A kúpila by som si zrnkovy prášok a v ňom všetko preprala.

bluemoon24
16. máj 2023

@marfa333 tekute gely a kapsle jsou des. Kup si klasicky prasek a vsechno vyper. Ale prvni vycisti pracku - pust ji bud s cisticem nebo s bilym octem.

pinkgirl
16. máj 2023

Po prvé sa zbav tekutého pracieho prostriedku a aviváže. Prášok sa oveľa lepšie vymyje z bielizne. A skriňu vyprazdni, poumývaj a nechaj otvorenú vyvetrať. Pozri aj za skriňou, či ti neplesnie zadná strana nábytku či stena.

marfa333
autor
16. máj 2023

@trgypadl mame starší dom ale nič hrozné, vlhkomer ukazuje vždy vlhkosť v norme cca 40% 🤷‍♀️

marfa333
autor
16. máj 2023

Pracku pravidelne čistíme, ci už prípravkom na čistenie bubna alebo octom a sódou bikarbonou, pravidelne to striedam.
Skriňu mame vo forme rolldoru. Ešte mi napadla taka vec - rolldoor mame na celej stene a po celej dĺžke steny popri zemi vedie rúra do radiátora, čiže v tom rolldoor sa prakticky kúri. Môže to byť tým? Práveže za ním ani v ňom nikde nieje pleseň, je to tam úplne suché všetko.

pinkgirl
16. máj 2023

@marfa333 tak skús tú bielizeň uskladniť inde, kde je väčšia cirkulácia vzduchu, alebo nechávaj na roldor odchylene dvere aby tam vzduch nestál.

marfa333
autor
16. máj 2023

@pinkgirl práveže nikdy nieje zavretý ten roldor, vždy sú niektoré dvere otvorené :/

20erika07
16. máj 2023

@marfa333 ja som jeden cas skusala tekute gely, ale to pradlo v tych skriniach tiez cudne zapachalo, nie mozno ako uplna zatuchlina ale ani nie ako ciste vonave pradlo. Opäť som sa len vratila ku klasickému prášku.
Plus vo vnutri ked susis asi to trva dlhsie a to tiez robi zle. Kym som nemala susicku ,som musela prat mensie varky a davat aj cez dve snury na susiaku aby rychlejsie vyschlo, aby nebolo natlacene pri sebe to pradlo.

martinka0944
16. máj 2023

Tiez som mala ten problém keď som používala tekuté pracie prostriedky. Odkedy pouzivam len prasok, nemala som ani raz zatuchnute prádlo.

daniela2202
16. máj 2023

@marfa333 vlhko? Daj do skrine šálku so soľou a uvidíš

solange7
16. máj 2023

Prasok, mrknut za skrinu ci nieje plesen a prinajhorsom by som vymenila aj skrinu. Niekedy sa ten "skrinovy" pach uz neda zvratit.
Ale kedze spominas aj ine pradlo tak to asi skrinou nebude, jedine ze by ti to pachlo vsetko v jednom satniku...

nelca84
17. máj 2023

@marfa333 tiez sa priklanam k tomu, ze to bude tymi tekutymi gelmi, ja pouzivam iba prasok, zatuchnute pradlo som nikdy nemala.

cubo2
17. máj 2023

Prvá otázka - to prádlo smrdí už ihneď po vypraní? Ak áno, problém je v práčke, ak je voňavé a založíš ho do skrine a smrdí až potom, problém je v skrini. Filter v práčke čistíš? Tam sú usadeniny čo hnijú a môžu smrdieť, treba to pravidelne čistiť. Plus samozrejme čistenie bubna špeciálnym prípravkom čo sa naleje dnu (kúpiš aj v lidli). Do každého prania si pridaj Sanytol na dezinfekciu prádla, aby zabilo baktérie od potu. V tekutom prášku nutne nemusí byť problém, ale treba ho dávať viac, lebo je to vlastne len prášok zriedený s vodou

marcellka32
17. máj 2023

Používam prášok, sanytol a sušičku

monkabohdalova
17. máj 2023

@marfa333 mne sa toto tiež stávalo v jednej skrini, že mi prádlo smrdelo , skúsili sme dať taký malý jonizer vzduchu do skrine a po pár dňoch sa to zlepšilo 🙂

barbora19911
17. máj 2023

@marfa333 nič v zlom samozrejme ale ked máš nejaký fakt že 100 ročný dom ktorý je prerobený tak z vlastnej skúsenosti viem že to je proste tými domami každeho ktorého poznám tak ma proste taky ten typický pach a v dedine ani nehovorím :D aj keď proste sú nové omietky tak tie steny su stále napachnute .. väčšina ale ľudí to proste necíti len keď proste sa tam vojde tak je úplne cítiť :D

marfa333
autor
17. máj 2023

Juuuj ľudia predtym ako napíšete odpoveď do tejto diskusie prečítajte si všetko co som napísala.
Pracku čistím pravidelne! Pleseň v rolldoor nemám, písala som už, že sú v ňom rúry ktoré vedú do radiátorov čiže je v ňom teplo a sucho.
@barbora19911 dom nemáme 100 rocny, nieje nijak napachnuty ako píšete, potrpím si na dôkladné vetranie každý deň, tak isto pri kompletnej rekonštrukcii domu sa vetralo dôkladne a veľa. A celkovo nám dom neplesnivie co je celkom výhra keďže je to starší dom.
@cubo2 nie, prádlo keď vyberiem z práčky pekne vonia, problém nastáva keď je dlhšie v rolldoore.
Ostatným ďakujem, skúsim asi kupit obyčajný prášok a ten sanytol a poriadne vyriadit cely rolldoor.
Ďakujem.

srdeenko19
17. máj 2023

@barbora19911 To vôbec nie je pravda, že každý starý dom smrdí potuchlinou. Aj my máme prerobený dom, 50 ročný, obúchané steny až do tehly, vymenené hranoly, vynosený piesok spod podláh a máme čistučký, voňavý domček. V živote u nás nebola cítiť žiadna vlhkosť, ani potuchlina.

barbora19911
17. máj 2023

@srdeenko19 tak 50 ročny nieje 100 ročný ani 150 ročný ...aj my máme tiež 40 ročný dom a tiez nám nesmrdi ...ja píšem o takých úplne starých domoch kde fakt cítiť ja som sa s tým stretla strašne veľa krát a stretávam sa všade 😅

vulka
17. máj 2023

@marfa333 Voňavky Ti nepomôžu. To bude pleseň za skriňou. Odtiahnuť, skontrolovať, zaizolovať alebo postaviť k inej stene.

luccija
17. máj 2023

@marfa333 začala som používať práškový prášok.
Z tekutého a hlavne toho levanduloveho mi stuchli obliečky pritom ich často používam.Z času na čas nechávam otvorený roldor, ale všimla som si to najviac na plachtach a postelnom pradle.

marfa333
autor
17. máj 2023

@vulka prosím prečítajte si všetky komentáre v príspevku.

denisah6
17. máj 2023

@marfa333 nemôže byť nejaká kombinácia pracích prostriedkov? Uvediem príklad. Raz za dva tri týždne mi vždy smrdela práčka a veci, nechápala som prečo. Prišli sme na to, že veci smrdeli iba vtedy, keď som použila istú kombináciu pracieho prášku, aviváže a prala som na 60°. Ostatné nikdy. Skúšala si vymeniť niečo z toho?

maros313
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marfa333
autor
17. máj 2023

@denisah6 tiež som nad tým rozmýšľala a skúšala meniť gely a aviváže a stale je to rovnaké.

marfa333
autor
17. máj 2023

@maros313 vidíte ocot mi nenapadol a teraz ako ste to napísali mi to príde najlogickejsie. Ďakujem veľmi pekne a spravím to tak ako píšete. 🙏

zuzinka888
17. máj 2023

Aj ja som sa trapila. Vuhodila som kapsule vycistila pracku filtre, aj nadobku na prasok, hodila som tabletku do mycky, s octon - kapsule sa mozu zle roztopit a potom zapachaju. Pustila program na 90 asi 2x a bolo po probleme.

katpav
23. aug 2023

@maros313 dobry den len ja mam zatuchnute iba cierne pradlo a mam obavi zeby mi vela octu vytiahlo farbu zatial som iba skusala navod z netu ocot 1:12 dala som 2 deci vody a 2 lyzice octu to je cca 30 ml a s ciernou farbou mi nepohlo cize super ale tuch nezmizol musim dat octu viac len neviem kolko mozem dat aby cierna ostala ciernou nemate skusnost rpsim vas?
Este dotaz na zatuchnute uteraky davam 1-2 deci octu a program 95 stupnov a tam to okamzite zabealo ziaden tuch len uteraky su biele tak som sa nebala a neriesila to
Moja dilema stale ostava kolk octu na cierne pradlo aby farbou nepohlo ale tuch zmizol dakujem pekne za odpoved