Život a práca v BA - aká je momentálna situácia?

zzabka
21. feb 2020

Ahojte všetci. Chcem sa opýtať aky máte nato názor. S priateľom sme už pár rokov v zahraničí. Najprv nemecko a teraz pol roka vo Švajčiarsku. Ide o to že sa nám tu obom nedarí a plánujeme sa vrátiť na Slovensko do BA. Ja som kozmetička a priateľ kuchár tak sa chcem opýtať ake to tam je čo sa týka práce, bývania a celkovo života. Vo pred veľmi pekne ďakujem za odpovede

pribinak
21. feb 2020

Kuchár s praxou zo zahraničia bude vítaný, bude si môcť vyberať a ak vie ešte aj jazyk, tak to je super.
Kozmetická? No nič moc, asi sa budeš musieť poobhliadnut po inej práci. Salónov je v BA cely kopec, väčšinou robia kocky na živnosť.

nnnuuunnn
21. feb 2020

Nemyslim, ze sa Vam tu bude darit lepsie, ale zalezi od narokov. Co chcete robit, aku pracu hladate... Co povazujete na to, ze sa Vam nedari a ake mate ocakavania. Praca sa da najst aj tu, ak nie v odbore, tak kludne v inom, ono tie platy su priblizne rovnake.

aylinn
22. feb 2020

A nechcete skúsiť viedeň? 😊 po nemecky viete predpokladam, mate to 40minut do BA vsade ste vpodstate rychlo, ja som tam zila rok a bolo mi tam super, k tej bratislave, no zaleži ako by si ty ako kozmetička pracovala či na živnosť alebo zamestnanec salona, mam kamaratku pracuje v salone v meste a ma do tych 700e mesacne robi od pondelka do piatka od rana do vecera nic moc podla mna a ako kuchar s jazykom a so skusenostou v zahranici by mohol skusit nejaky lepší hotel. Ale tak podla mna je to drahota na to ake sú tam platy. Ja som pracovala ako "krupierka"zarobila som tych 870e+tringelty mala.som dvojizbovy byt za 650e takze velmi som vyskakovat nemohla😁 ale tak bola som sama, vo dvojici by ste si to urcite vedeli podelit nejak aby vam ostavalo aj nieco navyse 🙂

vikusjk
22. feb 2020

@zzabka suhlasim s pribinak, ze priatel si najde job a teda neviem, ako idu platy kucharov v BA vseobecne, znamej manzel, ktory robi v sieti restik (nie fast foodov), maval uz pred piatimi rokmi cez tisicku v cistom. Takze teraz by to malo byt lepsie, kedze platy idu hore. Kozmeticka neviem, zalezi, v akom salone by si sa uchytila, ale kozmeticky su vacsinou na zivnost. Kazdopadne, da sa najst praca aj v inej oblasti. Byty - podnajmy by som povedala, ze tak od 450 € mesacne sa daju najst (zalezi, aky velky byt chcete).

kiwi3
22. feb 2020

@vikusjk 450 ale jedine bez energii

daisylucky
22. feb 2020

@zzabka nie som pôvodom z ba ani som si nikdy nemyslela, že skončím v ba, ale teraz to tu (v ba) zbožňujem a nechcela by som žiť inde. Za obrovské výhody považujem dostatok pracovných príležitostí, bohatý kultúrny život a myslím si, že sú tu celkovo spokojnejší ľudia ako v iných častiach Slovenska. Myslím, že s akýmkoľvek remeslom alebo hoci len so šikovnosťou sa dá v ba veľmi dobre uplatniť aj dostatočne, dobre, pravdepodobne aj veľmi dobre zarobit, takže aj financovať dáke (aj keď v ba drahšie) bývanie.

vikusjk
22. feb 2020

@kiwi3 nesuhlasim, da sa zohnat aj s energiami. Pisem od, lebo samozrejme ze za to nezozenu trojizbak. Bratranec mal garsonku za 280 € s energiami a potom vymenili za jednoizbak za 450 s káblovkou aj netom (predtým net nemali, len mobilný).

eliska13
22. feb 2020

@zzabka súhlasím, že radšej by som išla do Viedne či niekde do Álp.Kuchar, ak nebude robiť v dobrej reštaurácii sa nadrie a plat nič moc.Kozmeticka je síce na každom rohu, ale ja si myslím, že ako kozmetička by si mohla zarobiť viac ako chlap kuchár.aj, keď odratas miesto za stoličku odvody.Vo Viedni sú prenájmy porovnateľné s Ba.Ak sa chcete usadiť zapustiť korene, tak teda Ba.Ja by som hľadala hotel, penzión v Alpách a nevracala sa.Uz aj, keď by si nebola kozmetička ako chyžná či niečo podobne sa uchytis.Ale škoda toho máš peknú prácu a za služby sa v AT dobre platí.Popozerala by som na FB v skupinkách ohľadne práce v AT bývajú dobre ponuky
@pribinak prečo si myslíš, že kuchár s jazykom je nejaké terno?prácu si nájde ľahko, lebo v tom odvetví je obrovská fluktuacia.

pribinak
22. feb 2020

@eliska13 lebo môj kamoš sa tiež pred cca 3 rokmi vrátil z FR a mohol si vyberať. Zobrali ho do každého hotela kde si dal žiadosť.
To že je tam fluktuácia je už druha vec.

eliska13
22. feb 2020

@pribinak tak to áno pre hotel to môže byť plus, alebo keď vedenie je zahraničné aj tie platy sú o niečom inom.Ale bežný kuchár jazyk nepotrebuje tak som to myslela.

bluka2
22. feb 2020

@aylinn Zo zaujimavosti, ako sa da zvladnut vyzit vo viedni z toho, co pises? Lebo ja som mala aj lacnejsi dvojizbak a ked som sa dala na 20 ci 25 h mesacne, co mi stale vychadzalo o dost viac ako pises, uz bolo treba celkom celkom pocitat

aylinn
22. feb 2020

@bluka2 vo viedni som zarabala podstatne viac.. spominane platy som myslela v BA

bluka2
22. feb 2020

@aylinn jaj, som sa cudovala...

evuska135
22. feb 2020

My sme zili v ba v podnajme, je to dost, po par rokoch sme sa prestahovali 30km od ba a vzali hypo radsej, v ba je hlavne byvanie drahe, ale ak mate nasporene peniaze da sa zacat v pohode.

tncka
22. feb 2020

Ja som teda pochodila kopec europskych miest ale Bratislava je to najspodnejsie dno EU,otrasne miesto na zivot. A este aj draho. A to nevravim o byvani a parkovani a tlacenici. Mali sme zahranicnu navstevu a chceli vidiet aj hlavne mesto,hanbila som sa ako pes. Ci budovy,ci spravanie obsluhy v restike,ci odvoz,a ked taxikar zistil ze rozpravame inym jazykom si vypytal 100e za jazdu. Pekne slovensky som mu vysvetlila ze za par metrov jazdy mu 100e nedam a stacilo 10e,ze on sa pomylil🤣🤣🤭 Blbi Slovaci,sami si robime zlu reklamu vo svete. Mozme volit aj Trumpa🤦‍♀️🤣

zuzanka.zuzu
23. feb 2020

@zzabka a trváte na pokračovaní kuchár/kozmetička? pretože ak viete reč, tak skúste kancelársku robotu niekde v korporáte, na mnohýýýých pozíciách stačí vedieť iba reč (ale že plynulo) a obsluhovať počítač, nič odborné netreba... strašne veľa mojich spolužiakov sa tak uchytilo po strednej, keď nevedeli/nechceli na VŠ. samozrejme, závisí aj koľko máte rokov, lebo je to taká robota cca 20-30r. samozrejme, výnimky sa nájdu, ale pomenujme to ako "štartovacia" - inými slovami lepšie než mcdonald 🙂

zzabka
autor
23. feb 2020

@eliska13 Ako chyžná som pracovala 3 roky v jednom nemeckom hoteli a poviem že je to drina preto som sa rozhodla pre polročné školenie v nemecku ako kozmetička. Môj priateľ pracoval vždy v niekoľko hviezdičkových hotelov ako kuchár a nadrel sa tak či tak teraz robi dokonca 6 dní v týždni od rana do večera ale to je predsa gastronomia. Tu sme už 5 rokov a chceme sa vrátiť hlavne kvoli tomu aby sme mali viac na blízku naše rodiny a chceme sa už konečne usadiť.

eliska13
23. feb 2020

@zzabka jasné len som to myslela, že tam by ako kuchár aspoň zarobil.Ale veď ste bez deti vyskúšate to v Ba a vždy môžete ísť ďalej.Ak nebudete byt kupovať.tu zarobí polovicu čo tam.mne kamarát z Ba dochádza do Rakúska 20 km a tam vari aj to je riesenie

zzabka
autor
23. feb 2020

@eliska13 tiež sme nad tým rozmyšľali že by sme dochadzali za prácou do Viedne. No uvidime ako sa nám to všetko vykristalizuje 🙂