Život v Taliansku

erika88l
2. nov 2017

Ahojte..Damy kedze nemam nikoho kto by mal skusenosti so zivitom v taliansku tak by som sa chcela obratit na MK..mozno tu sa niekto najde 🙂
Manzel odchadza za pracov do Talianska koncom mesiaca..dva,tri tyrnusy ked odrobi a bude tam dobre (praca,zivot ako taky..myslim normalne ceny v obchodoch,ubytko a tak) pojdeme so synom (10m) za nim..chceli by sm tam ostat zit natrvalo..Manzel tam uz pracoval pred 10rokmi takze urcite sa tam toho vela pomenilo a ide aj do ineho mesta..Je to na severe vola sa to mesto Merano..Aj sa tesim aj mam obavu asi to je nirmalne..ja neviem jazyk tak sa snazim uz teraz ucit aspon slovicka aby som bola aspon kusok v obraze 🙂..chcela by som vediet vase skusenosti.mako ste zacinali,ci ste malinyiez babatko a ako dlho ste sa ucili jazyk ako to celkovo slo..dakujem krasne za vase prispevky 🙂

alice.jant
2. nov 2017

@erika88l
Ahoj, ja tu zijem uz asi jedno desaťročie, 8 rokov napevno, vydatá za Taliana, za chvilu dve deti.
Ked si zmeníš bydlisko na Taliansko tak sa dostaneš aj do skupiny Taliansko a mozno najdes aj niekoho z okolia Merana.
Ja osobne som študovala na talianskom bilingvalnom gymnaziu, takze co sa jazyka týka ja ked som sa presťahovala tento problem som nemala lebo taliansky som hovorila uz dokonale; naucila som sa iba miestny dialekt. Aj ja zijem na severe Talianska, vo Verona. Presťahovala som sa za laskou; najprv sme niekoľko rokov fungovali trochu tam-trochu tu, potom som dostala pracovnú ponuku tak som sa presťahovala... ta láska síce skoncila, ale spoznala som môjho manzela a uz som tu zostala natrvalo... Na zivot v Taliansku sa zvyká relatívne ľahko, mentalita je uplne ina a akonáhle sa prekonaju prvotne prekážky zistíš ze je to ako vsade inde...úrady nefungujú dobre ani tu, nadávame na vládu rovnako ako na Slovensku atd 😂😂 ale ludia su otvorenejší, jedlo vyborne a zivot fajn 🙂 co sa týka jazyka,naučíš sa neboj... opakujem ze mna tato problematika obišla, ale je to zvučný jazyk co ti hned ide do ucha a iste to zvladnes. Keby nieco my tu "Talianky" na koniku ti rady pomozeme.
Tak hadam vam vsetko vyjde ako ma a vitaj 😊

erika88l
autor
7. nov 2017

Jeeej ahooj Alice.jant ..aka som rada,ze mi niekto odpisal...🙂...Tak teda je tam asi dobre kedze si sa rozhodla ostat v taliansku,ze??ja uz sa na to velmi tesim.Dufam,ze sa vsetko podari podla predstav a ze nakoniec aj ja raz budem moct povedat,ze uz som tam niekolko rokov a ze som spokojna..🙂
Ano urady a politoci su vsade slazeny asi...😀 ale mozno menej teda aspon si to naivne myslime 😀
Alice prosim Ta povies mi aj ake obchodne retazce su v taliansku..ci su tm aj take ako na Sr..myslim napr tesco,lidl alebo DMdrogerie..a ake ceny sa tam priblizne pohybuju..
Manzel odchadza koncom mesiaca za tou pracou a nema sajnu kolko penazi si m vziat so sebou..uvazuje se si zobeeie 500 eur..ubytovanie tam ma hradene.. ide prec na mesiac 🙂
Ja sa zacinam ucit ten jazyk..tak snad sa to podari dostat rychlo do hlavy..je to trosku narocnejsie na cas lebo nas 10mesacny sa velmi rad hraje s mamkou..😀 takze sa snazim aspon oblepit byt slovickami 😀 nech ich mam na ociach..
A gratulujem Ti k druhemu babatku..🙂 nech je zdravucke 💖 pozeram,ze uz onedlho bude medzi nami 🙂 anjelik malinky 🙏 👶 😇

alice.jant
7. nov 2017

@erika88l ahoj, no obchodné retazce najdes Lidl, Tesco nie, DM akurat dorazila na taliansky trh ale este niesú pootvarane pobočky, to este chvilku potrvá... každý kraj ma potom tie svoje supermercati, nie su vsade rovnake po Taliansku. Globálne okrem Lidlu najdes asi Interspar (despar-eurospar), mozno Coop... ale vela zavisi kde si. Ceny sa tiez menia v závislosti od oblasti, ak bude niekde v turistickej tak tam su tie ceny vyššie (uz je tak ci tak v horách a tam trosku prirážka je) ale povedzme ze 500 ked je sám mu iste bude stačiť (nákup a stravovanie doma) moze si pre istotu zobrať o stovku viac a prinesie naspat...ked bude chodit jest von tak to je viac samozrejme. Napriklad take obedové menu tu u nas (kompletne) ide okolo 12€. Ale vieš, to nemozes rátať ako na Slovensku, musíte kompletne prepnúť na taliansky sposob lebo inak ti pride vsetko predrazene ak mam byt úprimná, je to iba vec zvyku...merano ja uprimne poznam malo; nieje to este tak celkom kompletne Taliansko- teda je ale je tam este velmi silný rakúsky vplyv; rozprávajú po nemecky (aj po taliansky ale moze sa ti kludne stat ze počuješ viac nemčiny...) a teda aj mentalita tam nieje tak celkom talianska, oni su tam hore na severe take zvláštne natury z mojej skusenosti... niesú to celkom rakusaci ale ani tak celkom Taliani (tu ich volajú crucchi) , oni su tam v trentine takí neurciti 😂 Moj muz napriklad ich nema velmi rad, lebo casto akoby Taliani ani neboli a nema rad ked v Taliansku na niekoho hovorí po taliansky a nechce sa s tebou baviť v tom jazyku.
No mne je tu dobre, hej, tu si človek rychlo zvykne, prisla som sem ked som mala 18 a bolo jedno ci zijem tam alebo tu, jazyk som ovládala, bolo to v podstate aj dobrodružstvo a potom ked som uz mala vztah a si založila aj rodinu tak uz ozaj tazko bolo vrátiť sa na Slovensko.
Ci sa uz zdrzite krátko alebo dlho- urcite vam bude fajn 🙂 kludne mi kedykoľvek napis.
A ďakujem, este chvilku a budeme štyria... tentokrát je to chlapec 🙂

erika88l
autor
12. nov 2017

Ahoj Alice..tak zasa idem neskoro :-/ malo co sa tu zdrziavam na koniku popravde ani velmi neviem ako to tu funguje...😀 skor sa zdrzia am na fb a citam si tam olno clankov co sa tyka deti 😀
Super tak to je dobre ze je tam lidl aj dmko 😀 to by mi uplne bohato stacilo..do tesca nechodim na SR..
No ano to mas pravdu,ze treba prepnut co sa tyka cien..bola som v taliansku pred 4rokmi na dovolenke v toskansku..ale to som velmi nesledovala ze co kolko tam stoji..a uz si ani neoamatam co sme tam jedli a zakolko 😂...
Takze tam hore si ludia neurcity??😂mne to nevadi (aspon zatial 😃) jlavne ze vypadneme zo slovenska a budeme sa mat lepsie...vcera som bola kocikovat a na uliciach len spitaci,bezdomobci,cigani a normalnu ludia asi cez vikend uz vonku nechodia alebo co..je mi tu uz velmi neprijemne v tych kosiciach..takze myslim,ze hocikde mi bude lepsie a krajsie ako tu..akurat musim prekonat tu barieru reci a bude ok..
Manzel mi vravi to iste ze taliancinu si rychlo zapamatam ze ide sama donucha..ako aj ty vravis 🙂 a j tonu dodava;ze ty co si taka ukecana nevydrzis dlho bez toho aby si sa to nechcela alebo nevedela naucit 😀 tak snad mate pravdu..🙂
Neviem cisi aj na fb ale tam som sa pridala do skupiny slovaci v taliansku 🙂 tesim sa z toho ze to bude pre nas nieco nove a lepsie 🙂 alice..??je vela slovakov tam kde byvas ty??
Budete mat chlapceka to je super uz mate kamosa pre dcerku..aj moj manzel huci ze chce dievcatko k lukaskovi..ale mne sa to zda este skoro..🙂 tak o rok dva mozno alentetaz este nie..a ako tam funguju porodnice??bola si pri dcerke spokojna..niekde som citala ze slovaci nie su velmi spokojny z talianskym zdrvitnictvom..je to pravda??alebo zaa nejake famy??prepac ze ta tak otravujemm.ale som strasne zvedava 😀 dakujemti za kazdu odpoved 😉

adkabo
20. nov 2017

Ahoj my sa chystáme akurát s 2detmi (3,5rocna a 7mesacny) začiatkom roka do Tricessima (Udine), tiez mam troska strach ale aj sa dost tesim 🙂 jedlo a celkovo talianska kultúra.Manzel tu uz bol tak vieme zhruba do čoho ideme 🙂

janyss11
23. jún 2018

eej Ahojte zeny ...som velmi rada ze som nasla nejaku diskusiu ohladne tejto témy. Aby som sa predstavila ..som mamka rok a pol rocnej dcery....manzel chodi aktivne do Talianska od 19 tich ..severne Taliansko. letna aj zimna sezona ...pracuje ako kuchar a plat uz ma celkom fajn po tych rokoch ...a zacala som aj ja chodit s nim ked som skoncila strednu a bolo nam tam super ..no stale sme robili sezony a potom sa vratili domov ..po taliansky viem ..za 5 rokov sa na mna nieco nalepilo..mam tu aj kamosov a celkovo viem co zivot v taliansku prinasa a aj ceny a tak ...no prislo k tomu ze som otehotnela a teraz som doma na SVK uz 2 roky .....no manzel stale chodi na sezony lebo inak sa neda vyzit. ......No ja sa skor chcem opytat ako to vidite s ohladom na deti ....ak sa prestahujeme na trvalo do talianska ..tak nam jeden plat stacit nebude ( potraviny a celkovo vsetko je tam drahsie samozrejme)...takze malu by som dala bud do jasli alebo au pair....vie mi niekto povedat ako je to s jaslami? a celkovo mam dilemu ci tam ist s malou takto zit ..lebo je ine ked je napr zena slovenka a otec talian ...ako dvaja slovaci v cudzej krajine ( aj ked vieme jazyk ) ...o pracu sa nebojim ..tu si najdem aj manzel aj ja ...jedine co ma trapi ..ze uz sme traja ...neviem ako to funguje napr pri takom zubarovi alebo doktorovi ? ...a ak si najdeme affito ...tak ci nam to akceptuju ako rezidencu..a tym padom prihlasim malu k doktori tam ....ach zeny sama neviem co bude najlepsie :D dakujem ak mi niekto odpise

alice.jant
23. jún 2018

@janyss11 ahoj, s jaslami sa zapisuje vo februari- marci závisí ako od comune kam patris. Podáva sa žiadosť, u nás online, môžeš dat tri voľby a potom bodovým systémom ti bude pridelené punteggio (práca, bydlisko-teda ci sú jasle spadove alebo nie, súrodenci atď...) a miesto v tabuľke. No a potom už závisí koľko majú voľných miest a koľko vy bodov.
Žiadosti sa podávajú iba počas toho vyhradeného obdobia, ak sa počas roka uvoľní miesto, berie sa z poradovnika.
Školné v jasliach ide na základe ISEE certifikátu, od 76 do cca 500 eur mesačne, aj toto sa asi mení v závislosti od regiónu.
Inak samozrejme potom sú jasle súkromné, tam môžeš zapísať počas celého roka ale také palky že celodenná fascia oraria 890€ 😂 to môžeš rovno doma zostať za také peniaze... Babysitter rátaj tiež že si nevypyta 3e na hodinu...
Inak z jedného platu sa vyžiť veru da, vybavíte prídavky na malé, aj rôzne príspevky existujú, nevravím ze každý deň von na večeru, ale na začiatok by ste zvládli.
Residenza vo vašom prípade by problém byť nemal, ak nájdete bývanie a tvojim muž má normálne zmluvu nieje problém. Vy ako rodina potom dostanete tiež, aj keby si nemala robotu, stačí ze budeš na jeho carico.
A potom lekár ideš alebo súkromné, alebo potom podľa bydliska keď máte residenza a codice fiscale si vyberiete spadoveho. Keď potrebuješ vyšetrenia da výmenný lístok a potom ty si dohodneš termín cez centro prenotazioni. Takto hneď na začiatku sa toho zdá byť veľa ale neboj, zvládneš postupne.

janyss11
25. jún 2018

Dakujem velmi pekne za odpoved !! Ste mi pomohli fakt ...som kludnejsia 🙂 a jasle heej viem ze take palky :D mna svojra stale strasi ze to nevyzijeme ..a kolko penazi stoji take dieta v zahranici a tak ....ale podla mna to robi ucelovo aby sme ostalu na svk pri nej :D

alice.jant
25. jún 2018

@janyss11 ale nech nestrasi...mlieko a plienky stojí v podstate ako na Slovensku, a zas že by toho nejak extra veľa dieťa zjedlo tak to tiež nie... Akurát možno lieky su tu drahé, to hej, napríklad taký nurofen že 12e, na Slovensku 4...A podobne... Ale taketo niektoré veci poprosím ja mamu raz za čas keď pride nech mi prinesie a hotovo. A zase aj keď nie tak svet sa nezruti, našťastie nám lieky treba malo. A 12 eur tiež nebude to co vam zruinuje rodinný rozpočet... 😉 A pozri, keď jej bude mala veeeeelmi chýbať autom alebo vlakom za pár hodín je svokra u vás ☺️
Inak kľudne napíš keby si mala hocijakú otázku, čo viem (a ze toho viem dosť, najmä po úradoch 😂) rada poradim.

janyss11
25. jún 2018

Mega ste super ..ste mi zlepsili naladu ze ste ma povzbudili ...ja doma pocuvam len ze ako to sa neda a ako to nie je len tak atd...co ja aj chapem ze clovek sa musi prisposobit a budem tam bez rodiny ..ale ja uz tu na svk ..a konkretne v Trebisove kde byvame uz nemozem ....manzel je 4mesiace prec a ja tu hnijem s malou sama ..a ani ppriadnu robotu tu nezozeniem ..a samy cigan ...a este ani nic nepoberam ..lebo ma odpalkovali ze mam pytat rodinne pridavky v taliansku.ale v taliansku mi zas nedaju lebo nemam trvaly pobyt ..cize ja uz tu nemozeeeem ..ziadna perspektiva pre nas ..a manzel ani neplanuje aby sa vratil na svk na trvalo ..lebo ako kuchar tu zarobi max 500eur . Noo proste ...ste ma psychicky povzbudili . Mam kopec kamosiek sloveniek a aj svagrinu co ziju v severnom Taliansku a maju aj deti a na svk chodia max 2krat do roka a staxi im :D a Kde zijete v IT vy ak sa smiem opytat?

janyss11
25. jún 2018

Aa uz som sa docitala ze vo Verone 🙂) my uvazujeme nad Lago di garda

alice.jant
25. jún 2018

No tak to by sme boli kúsok, to je hneď tu...samozrejme záleží aj ze kde na Lago, je obrovské predsa len.
A inak ja som tu tiež sama, nikoho tu nemám, manželova mama je restauratorka a robí pre divadlo a je stále niekde preč, ja som sama na dve deti väčšinu dňa a v pohode da sa. Teraz robí iba on, ja na materskej tretí rok a zijeme si pekne, nič nám nechýba. Takže smelo. Keď vravíš ze nemáte perspektívu tak iste nič nestratís. Na tunajší životný štýl si zvykneš skôr ako si myslíš.

janyss11
26. jún 2018

Tak ja som 5rokov chodila do talianska na sezony ..stale vlastnym autom cize ja velmi dobre poznam mentalitu a aj zivot v taliansku 🙂 je to ine ako u nas ,hlavne mi pride ze ludia su viac usmievavy a inak beru zivot ako nasi. Vo Verone som nikdy nebola ale viem ze to je blizko ...verona je stale provincia di Trento ze? A manzel pracuje ako co?ak sa mozem opytat ...noo ak nam to vyjde tak mozme dat stretko ..v zime by sme chceli odist ..este leto si uzijeme ...mama je ucitelka na strednej takze jul august ma volno tak mi aspon bude s malou trochu :D a potom zaciname hladat ubytko a pracu ...a ja az teraz vidim co sa pozeram po affitte a jasliach ..ze ako sme na tom zle my slovaci :D ze jasle u nas sa pohybuju toez okolo 300 eur ..potraviny tak isto sa zvysuju a pomaly sa dotahuju na ceny v taliansku a aj affitto sa da najst za 500 eur na Lagu di Garda....teraz platime 300 eur na svk....ibaze platy su 4krat nizsie ako v taliansku ..a my to pride strasne ozobracovanie ...a vasa mala sa narodiala v taliansku?vie aj po slovensky? Rozpravate s nou?

alice.jant
26. jún 2018

@janyss11 noooo ano, ale robiť sezóny nieje presťahovať sa nastálo, je to trochu iné, hlavne teda úradná časť to je na slučku niekedy, ako v každej krajine 😃 a nie, Verona je provincia di Verona 😉
Môj manžel je elektrikár 20 rokov robí stale v tej istej firme od 16tich.
Slušné najmy v dobrých lokalitach okolo 500 minimálne, a teda samozrejme energie bokom a to sú niekedy pálky, to hej.
Dcéra po slovensky (zatiaľ) nehovorí, momentálne rozvija fakt raketovou rýchlosťou taliancinu. Rozumela keď nerozpravala, ale momentálne slovenčinu vytlačila úplne von, na druhej strane rozumiem prečo, je proste nedostacujuce keď na ňu po slovensky hovorím iba ja, dávam si pozor co najviac slovensky hovoriť s nou, ale častokrát automaticky nevedomky prepínam do taliančiny, aj s mužom hovorím iba taliansky (on je veľmi šikovny chlap vo všetkom okrem jazykových záležitosti, na to hlavu naozaj nemá, doteraz vie naratat iba do desať po slovensky a pozná niektoré farby) takže ona vie ze ja rozumiem a nenamaha sa velmi, v škôlke taliansky, tato na ňu taliansky, všade všade ... Ja dúfam ze sa na ňu aj tak dost nalepí ale nerobím si ilúzie že by rozprávala ako rodená slovenka... Ja sama už zabúdam hovoriť seriózne a to som sa tam narodila, písať mi ide oveľa lepšie ale keď mam nahlas rozprávať tak sa neviem vykoktat, aj keď niečo musím napríklad na konzulate tak aj keď sú to Slováci, s ktorými by som kľudne mohla slovensky, proste vybavím rýchlejšie a lepšie v taliančine. Takže čo sa podarí dobre, ale nebudem na decká tlačiť.
Vy ste s mužom obaja Slováci, vy tento problém mat nebudete ak doma hovoríte slovensky.

adkabo
29. jún 2018

Baby ak nebude vadiť vsuniem sa do konverzácie:neviete mi prosím poradit aké doklady potrebujeme k vybaveniu codice fiscale ? Rodné listy deti a ich kópie,pasy a ich kópie, manželova pracovná zmluva a nájomná zmluva?Zabudla som niečo? Ďakujem pekne.

alice.jant
29. jún 2018

@adkabo na vybavenie codice fiscale ako občanom EÚ vám stačí doklad totožnosti, pas. Permesso di soggiorno teda povolenie na pobyt občania EÚ nemajú, ale majú iscrizione all'anagrafe, to už máte? Ak áno tak vezmite to, ale fakt zriedkavo to niekde pýtajú od Európanov.
Deťom pokiaľ viem zaziada rodič s jeho dokumentom, ale pre istotu vezmite tie pasy. Zmluvy ani nájomnú ani pracovnú. Tie treba na občiansky a iscrizione all'anagrafe treba ak sa nemylim

alice.jant
29. jún 2018

@adkabo na zdravotnú kartu potom občianske, codice fiscale a pracovnú zmluvu (manžel) A ty ak nerobíš tak zamestnávateľ aj teba okrem deti da na jeho carico, potom na distretto sanitario kde sa vybavuje kartička by ti mali dat tlačivo pre zamestnávateľa kde potvrdí že si napísaná na manžela a vydajú ju aj tebe. Rok majú platnosť (aj keď by mal zmluvu na dubu neurčitú)

adkabo
19. júl 2018

@alice.jant ďakujem pekne ale na iscrizione all anagrafe nie je potrebne codice fiscale?som z toho jeleň,dnes som bola na Agenzia delle entrate a zase nechapem co odo mňam chceli
,rezidenciu ma len manžel (najom plati zamestnávateľ), aj on codice fiscale ma a bez problémov,ale hovorili mi niečo,ze mi ako rodina (ze sme rodina)potrebujeme potvrdenie z comune,ak som vôbec správne pochopila ,manžel vie len po anglicky a nemecky (a na úrade nikto nevie zase len taliančinu)a ja zase za tých pár týždňov neviem az tak plynule hovoriť ach jaj.

alice.jant
19. júl 2018

@adkabo no... Nechcem sa mýliť, ale iscrizione anagrafica stačí doklad a pracovná, nájomná zmluva, ak je bývanie na firmu tak asi pravdepodobne tam bude treba k tomu nejaké tlačivo doložiť, to si zistite. Tak či tak vy problém nemáte lebo vy zvyšok rodiny state raggiungendo tvojho muža. Teda je to on co žiada, doklady ma, a vy ako rodina mate nárok byť zapísaný. To budete podávať iba jednu žiadosť spoločnú. To co od vás zrejme chcú a budú chcieť je doklad o tom ze ste manželia, asi z matriky zo Slovenska preložené apostillovane. To co od teba pýtajú z comune nieje náhodou Stato civile resp. Registrazione d.llo stato civile? Je to možné...AK je to to, K tomu ti rovno poviem, aby si predisla dlhým a komplikovaným pátraniam, že Slovensko je jedna z mála krajín (tuším 3 ci 5?) co občanom už nevydáva certificato di stato civile. Toto je kameň úrazu keď sa comune zatne (ako som to mala ja tu vo verone) že chce ten dokument a slovenska ambasáda ti jednoducho nemôže vydať niečo čo neexistuje, no úplná komédia. To co ale môžete vyžiadať je Dichiarazione consolare, kde vám konzul potvrdí po overení na matrike že tak je to zapísané. To potom overis na prefetture. S tým je potom možné spraviť registrazione di stato civile a váš stato di famiglia. Ale neviem ci je to to, čo chceli od teba, nepamätáš si presne co chceli?
Dopíšem potom zvyšok lebo sa mi zobudil malý práve

adkabo
19. júl 2018

Ďakujem veľmi pekne aj za toto,poprosíme manželovi kolegyňu nech tam zavolá a zistí nám presný názov dokumentu,ktorý žiadajú.

alice.jant
19. júl 2018

@adkabo a vy ste kde? Ktoré comune?
Inak ja si myslím ze asi to od vás budú chcieť, nakoľko ty a deti si zaziadate všetko na základe toho ze idete za manželom (ricongiungimento familiare), to by vám mali vystaviť bez problémov codice fiscale, potom residenza a aj anagrafe. len teda treba k tomu papiere poprekladané a overené.
Potom raz keď to bude v systéme už by ste problemy mat nemali. Ja nemám osobne skúsenosť s ricongiungimento familiare takže úplne presne ti neporadím co ti treba, ale odhadujem to tak z mojich iných, lebo ja som už klopala hádam všade za tie roky, byrokracia level 1000 😂
Najlepšie bude keď sa presne po informuje teda na agenzia delle entrate aké dokumenty treba k attribuzione di codice fiscale per il motivo di ricongiungimento, a potom na comune kvôli zvyšku.
A keď budete mat CF, kvôli tessera sanitaria na vašom obvodnom stredisku by ti mali dat papier ktorý manželovi v robote potvrdia, odnesiete naspäť a potom by ste mali mať skrz neho aj to.

meri2015
5. sep 2019

Ahojte, hladam kontakt na pravnika specializujuceho sa na rodinne pravo v Taliansku, vie nekto odporucit?Hovorim SK aj IT.Dakujem.I.

biela_sova
9. sep 2019

Ahojte baby, ma niektora z vas na predaj talianske leporelka a knihy pre deticky do 5 rokov? Rada sa ich ujmem ;)

vlcik1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz