Vplyv nezvyčajného mena na dieťa

kukuricka008
14. feb 2019

Ahojte,
chcela by som sa spytat mamiciek deti s nezvycajnymi menami (najma zo slovenskeho kalendara), ktore uz trocha odrastli chodia do skolky ci do skoly. Mavaju s menom problem, nesmeju sa im ine deti? Ako su spokojne s menom samotne deti? A dali by ste rodicia toto meno znovu alebo by ste vybrali radsej nieco klasickejsie? Dakujem za odpovede 🙂

pininka
14. feb 2019

@kukuricka008 ja myslím že dnes už je toľko detí s rôznymi menami že to nikto z ostatných detí nerieši. Naša je Julianne, všetci ju voláme Džuli a zatiaľ s tým nikto nemal problém.

iwesska
14. feb 2019

Neviem,pre mna ziadne meno zo slovenskeho kalendara nie je nezvycajne.

sims4
14. feb 2019

Teraz už sú také mená kadejaké, že neviem či sa dá niektoré označiť za nezvyčajné 🙂

lubik87
14. feb 2019

@kukuricka008 myslíš čo niesu v kalendári nie ? Lebo tie čo si sú práve zvyčajné...môj.muz sa volá valerian ...v kalendári nieje ,len Valér ...ako deti to brali normálne horšie je to práve medzi dospelými..fakt.taky sedliaci niektorý keď sa predstaví naňho hľadia ako telce...

oslo1
14. feb 2019

Moj syn sa vola Vratko. Zijeme v Londyne. Nikto s jeho menom nema problem iba slovaci sa vzdy cuduju.

maminuska
14. feb 2019

Ja som dala synčekovi meno Fedor, je ešte len v jasličkách ale tie sú spojené aj s drobcami so škôlkou a zatiaľ sa mi nestalo že by deti v tomto veku sa mu nejak vysmievali . Ja som chodila do triedy s Bohdanom a skutočne som nepostrehla že by niekto mal nejaké sprosté pripomienky .

maminuska
14. feb 2019

@oslo1 mne sa Vratko veľmi páči .

nikaeli
14. feb 2019

@oslo1 mne sa to meno velmi paci.. dokonca sa tak volala jedna moja babika 😉 teda babik 😀

kukuricka008
autor
14. feb 2019

myslim praveze z kalendara..tak neviem ako to nazvat mozno nie nezvycajne ale malo pouzivane 🙂 predsa je ine ked sa niekto vola michal, ktorych je vsade naokolo dost alebo alfred, ktorych je malicko 🙂

lubik87
14. feb 2019

@oslo1 Lebo sú zvyknutí na rôzne mená tam sa volajú deti aj po číslach autobusu to sa.neda.porovnat so slovenskom... konzervatívny štát..trošku vybehnem mimo radu a už na teba valia oči...dcéru mám oliviu a každý aha to je po olivii Newton John 😏😕a že aké nezvyčajné meno....

lubik87
14. feb 2019

@kukuricka008 a.ake.je to meno ?

kukuricka008
autor
14. feb 2019

@lubik87 prave to ze nechcem pocut nazor na jedno konkretne meno kedze to je naozaj vec vkusu kazdej osoby ale vseobecne ake je to zit s takymi menami..ci ma vobec zmysel nad nimi uvazovat alebo je to pre dieta len komplikacia do zivota🙂

maminuska
14. feb 2019

@kukuricka008 má zmysel nad nimi uvažovať. Za mojej éry dieťaťa bola veľmi nezvyčajná Natália, Dianu by si len lupou hľadala. Za éry mojej babky bolo úplne normálne ...Brigita, Jolana, Konštantín , Serafína, Valer, Hermína, Antónia ..ono sa to obmieňa.

nikaeli
14. feb 2019

@kukuricka008 ja som sa snazila vybrat take meno, ktore sa neda povedat skaredo.. dcera je Veronika a ked som pocula, ako na nu deti v skolke pokrikuju VERON, skoro ma vystrelo.. syn je Peter.. bezne slovenske meno.. a ludia su velmi prekvapeni, ake meno sme vybrali, ze ziadny Leo, Nicolas, a pod.
Slovaci riesia kazdu blbost. Kazdy sa stara do kazdeho. A pritom keby sa kazdy staral sam o seba, bolo by o kazdeho postarane 😉 Vyber mena je na tebe, resp. na vas oboch, aj keby si mu dala meno "Hasky", je to tvoja vec..

montemotherone
14. feb 2019

@kukuricka008 mojej dcére som dala vtedy nie úplne bežné meno, ktoré bolo aj je v kalendári. Dnes je ale normálne zabehnuté a som rada. Lebo ho chcel hlavne manžel a ja som chcela niečo klasické meno. Ja som sa narodila v 70-tych rokoch a naši mi dali meno, ktoré nebolo a ani teraz nie je celkom bežné aj keď je normálne v kalendári. V našej obci som bola tuším jediná a teda dosť som si s ním odtrpela. Nebolo to nikdy ahoj, ja som Katka (Zuzka, Janka...), O.k. ide sa ďalej. Vždy to bolo ... áno? Zaujímavé. A to je normálne v kalendári? 🤦 Vieš a počúvať toto 40 rokov... Takže ja som radšej za peknú klasiku a hlavne niečo, čo je možné v slovenčine skloňovať. Ak sa teda chystáte žiť tu. Naša reč je jednoducho modelovateľná, radi si vytvárame k deťom zdrobneniny... Nie sme zvyknutí hláskovať pri zoznamovaní svoje mená 😊 aj keď teda už je to niekedy nutné. Učím v škôlke, a teda už som sa stretla so všelijakými haluzami a samotné deti už v tom mali chaos. Raz sme mali v triede naraz Lilianu, aj Lianu a v tej istej Emu aj Emmu (s tým sme sa pri zapisovaní pasovali len my učiteľky, ale maminka ma hneď na začiatku keď som jej Emmu oslovila upozornila, že ona je Emma. Doteraz som to nepochopila, keďže Ema, či Emma sa predsa vyslovuje rovnako 🤔 )
Tiež celkom nechápem že niekto v našich končinách ide do mena Chloe, Zoe... ktoré si žiadajú aby sa vyslovovali v základnom tvare, bez skloňovania a potom to skončí pri Zoike, Kloike...
Teraz pracujem v cirkevnej škole, takže zase iná skupina rodičov a musím povedať že takú zbierku krásnych ľúbozvučných mien som dlho nevidela 😊 Anna, Hana, Jonáš, Jakub, Ondrej, Oliver, dokonca po dlhom čase vidím Martinu, Miroslava (!), klasické Samuel, ale aj Damián... Dnes už je výnimočné práve klasické slovenské, či slovanské meno 😉

janulka257
14. feb 2019

nezvyčajné meno je v pohode, ak nemá dieťa ešte aj nezvyčajné priezvisko.. Napríklad Františka Kapustová, Jazmina Buchtová, Zoltán Kapusta a podobne 😁

montemotherone
14. feb 2019

@kukuricka008 ...inak a kdesi som raz počula, že sa odporúča kombinovať krátke meno+ dlhé priezvisko a naopak 😉 Takže namiesto Alexandra Krásnohorská, radšej Sandra, alebo iné. Tiež Ján Krt asi nebude šťastná kombinácia 😉 Neviem, ale má to niečo do seba 😉

maminuska
14. feb 2019

Na druhej strane sú dve mená ktoré ja osobne by som z kalendára dala vyškrtnúť a to Adolf a Kinigunda. Adolf sa mi spája so spolužiakom môjho exmanžela na vyške a toho prezývali Hitler , no a to druhé ...na posmešky detí je zarobené .

maminuska
14. feb 2019

@montemotherone u dievčat táto kombinácia platí len do vydaja.

blanblan
14. feb 2019

Ja som si teda s mojim nezvycajnym menom pekne uzila pokial som zila na Slovensku, teraz v zahranici je to OK, nikto sa uz nepozastavuje. Cely zivot som sa za to na mamu hnevala a pre svoje dieta som chcela to najobycajnejsie meno. Ale vyslo to tak nejak ze to moje najobycajnejsie meno nie je veru az tak obycajne v tychto zemepisnych sirkach a v tomto obdobi takze dcera je na tom podobne, ale nestazuje si na meno asi s nim nema problem. Ale su mena pri kt. sa aj s muzom smejeme ze jak ti rodicia prisli na take meno ze to si snad robia srandu z vlastneho dietata. Niekedy mi to fakt nejde do hlavy.

bmuller
14. feb 2019

@maminuska to je pravda, ze len do vydaja - ale to su prave tie citlive roky, ako detstvo a puberta. v dospelosti uz clovek mavne rukou nad nazorom inych, ale v detstve moze byt citlivy 😉
aj nezvycajne meno moze byt ok, ak sa nebije v spojeni s priezviskom. a dalsia vec je, nakolko je bezne samotne priezvisko - ak je to Horvath, Novak ci Kovac, oplati sa pohladat nieco zaujimavejsie (aj ked to prave nemusi byt Leonardo) 🙂

montemotherone
14. feb 2019

@maminuska na 50% Vždy je šanca že to tak bude aj potom 😉 ako u mňa

maminuska
14. feb 2019

@bmuller
@montemotherone samozrejme že šanca je .
@montemotherone ja mám rada nezvyčajné mená , ale uvedené v našom kalendári . Zahraničné mená jednoducho nemusím , takže žiadne Sára, Zoe , Zara ..mňa to neočarí . To radšej ten Vratko , Bystrík , Fedor, Aleš , zo ženských Anastázia, Malvína... , ktorá mimochodom sa len nedávno narodila do našej rodiny (širšej ) . Tam sa moja sesternica , ktorá má 4 deti , dievčatká zamerala na Anastázia, Aurélia, Milica a Malvína.

lejka01
14. feb 2019

@kukuricka008 mne rodicia dali pred 34 rokmi meno Lea a musim povedat ze vybrali super, vtedy som bola jedina Lea v dedine, v skolke, na zakladke a aj na strednej😀 spoluziaci mi nikdy nevedeli skaredo povedat akurat ucitelka v prvom rocniku ma hnevala, lebo mi hovorila Leona alebo Leonka 😂

diewcatqoo
14. feb 2019

Ahoj, poznam z videnia jedneho styridsiatnika menom Fridolin. Taky utiahnuty, slobodny, pre mnohych cudak. Moja mama vravela, ze kedysi sa mu stale vysmievali a asi ho to aj poznacilo. Ked u nas v meste niekto povie Fridolin, Frido, kazdy sa pousmeje a kazdy vie o koho ide.

maminuska
14. feb 2019

@diewcatqoo ale Fridolín nie je v kalendári .

bmuller
14. feb 2019

@diewcatqoo ved to, urcite v obdobi detstva Jozkov, Jankov a Petkov musel byt exot a terc spoluziakov, chudak ☹
aj ked dnes uz nie je rozna exotika taka ojedinela, takze ak sa aj rodicia :vyburia", nebude to pri dnesnej oblube serialovych alebo zahranicnych mien deti nieco "kriklave"

zitaje
14. feb 2019

Ja mám meno z kalendara, ale vyrastala som v zahraničí a casto mi meno komolili. Napriek tomu som.nejaku traumu nemala.
Dve z mojich deti má málo frekventované mená z kalendára a obe su spokojné. Podľa mňa je to v pohode, ak sa to v rodine ošetrí, teda sa o tom rozpráva a tak...

namornicka
14. feb 2019

@diewcatqoo presne to mi napadlo, ze ked je clovek so zvlastnym menom cudak tak jeho cudactvo to meno este znasobi.

hettinka
14. feb 2019

@kukuricka008 Dcéra žije s menej bežným menom ... nikto sa jej za to nesmeje, len jej vadí, že si jej meno noví učitelia hneď zapamätajú, predsa len je nezvyčajné a ešte má 2 mená, takže automaticky ide otázka, ako ju majú volať.