Ako ste nabrali odvahu a silu na rozvod?

7. júl 2021

Ahojte, potrebujem nejaké nestranne názory, pripadne vaše príbehy, budem Vám vďačná za akékoľvek povzbudenie🙏 S manželom sme spolu 7 rokov, z toho 2 roky manželia. Mame malé dieťa, nemá ani rok. Nejak som čakala že toto bude naše najlepšie obdobie, že si budeme užívať našu malú rodinu a pripadne budeme chcieť pridať ešte jedného člena. Lenže realita je výrazne iná, už dlhšiu dobu mame len samé problémy, nemáme si prakticky čo povedať a keď niečo jeden od druhého chceme zvyčajne to konci hádkou. Nejak proste už asi pol roka cítim že to nebude fungovat (prosím, nehovorte mi ako to musíme prekonať a tak, ja som kvôli malej samozrejme chcela ale už sa to naozaj stupňuje každým dnom a myslím že nie je ok ani pre to dieťa ak rodičia žijú vedľa seba ako cudzí) proste niekde v sebe už som zmierena s tým že my dvaja nemáme spoločnú budúcnosť.
Problém je ten, že neviem ako teraz ďalej, dnes sme malo brutálnu hádku, do ktorej sa ešte zaplietla aj moja mama, ktorá nás počula, lebo bývame u našich v dvojgeneracnom dome. Asi nie je podstatne písať o com to bolo, len to že to skončilo ako vždy, ja si idem oči vyplakať v kúpeľni, kým mala spinka a manžel má na háku, dá si slúchadla a ignoruje cely svet. Raz keď bola takáto hádka, spomenula som mu rozvod a on že odíde len s malou, že mi ju určite nenechá a ja sa teraz bojím opäť riešiť nejaké odchody aby mi malú nezobral. To by som neprežila, bojím sa, chcem to už riešiť a ideálne mierumilovne, ale mám strach ako to bude prebiehať, ako ho dostať z domu bez malej, resp ako docieliť nejakú rozumnú dohodu a vynechať z toho všetky cirkusy? Neviem si predstaviť ani cely ten priebeh, ak aj podám žiadosť o rozvod ako dlho to bude trvať? Ako budeme fungovat do času kým súd nerozhodne o starostlivosti o dieťa? Nerátam že s ním bude možno nejaká dohoda na tuto tému. Ako sa teda rozhýbať, a vyriešiť to čo možno bezbolestne?

nezabudka3391
7. júl 2021

pripname sa to by zaujimalo aj mna tiez mam podobny problem ako sa odhodlat

lucka_ke
7. júl 2021

nemám takúto skúsenosť, len skús porozmýšľať ako by sa cítil on, keby si ho odstrihla od dieťaťa... ty bez nej nevieš byť a jeho chceš odstrihnúť, ja by som skúsila manželskú poradňu alebo mediátora, nepíšeš čo je dôvodom vašich nezhôd

maminkasisa
7. júl 2021

Zeny, pre pana krala, si myslis, co by s tym dietatom robil? Predpokladam, ze si doma, on chodi do prace, no nech sa paci, nech si to vymeni, to su len take reci..... a Ty sa bojis, ze to urobi.... tazko.....

autor
7. júl 2021

@lucka_ke môj muž neschvaľuje žiadnych psychológov ani mediatorov, on je veľmi “zadubený”, v zasade je problém že až teraz zisťujem kto on vlastne je, vo veľa veciach klamal a ja na to prichádzam postupne, najskôr som si všimla malé veci a pre všetko sa našiel nejaký “dobrý dôvod” prečo mi to nepovedal ... ale postupne to nabralo grady, potom som si všimla že on klame všetkým, aj vlastnej mame, hovorí jej ako chodíme do kostola, ale nechodíme vôbec, ako sa má v práci dobre ale doma vždy nadáva na prácu, ja som si napr všimla že bol má mobile na pokeci, pýtam sa čo tam robí a on že tam má len pár kamarátov ešte z dávnej doby s ktorými si inde nepíše a že je tam veľmi príležitostne, ok, prešiel nejaký čas a zas tam bol a na úplne inom profile, tak som zistila že má tie profily asi 3 a že je tam prakticky stále, v telefóne má badoo a tvrdí mi že to tam bolo prednastavene že nechce mazať apku ktorá v telefóne už bola... najviac má asi ranilo keď som zistila že nemá odrobenú školu, x rokov sa tváril ako chodí externe do školy a dorába ing, a keď sme robili svadbu sona a dozvedela že nemá ani Bc a pritom sa mi jedno leto čo sme spolu ešte len chodili chválil ako zoštátnicoval 🙈 vtedy som myslela že zruším svadbu, ale nakoniec má nejak upokojil, že bol hlúpy, zamilovaný, že sa mi chcel páčiť a tak mi povedal že už má štátnice ale nakoniec sa mu ich nepodarilo spraviť vôbec ... o tom že chodí do školy klamal aj svojim a mojim rodičom ... nejak sme to všetko prešli a asi rok sekal dobrotu, obaja sme dobre zarábali, užívali sme si život, a podarilo sa nám založiť rodinu, bola som tehotná a prišla korona, mna šupli v práci na polovičný úväzok a on prišiel o prácu, bol doma dva mesiace a našiel si inú prácu, aj keď oveľa menej platenú a fyzicky náročnú, ale nejak sme to dali, tešili sme sa na bábätko ... no a potom do toho prišiel aj alkohol ... aj pred tým sk rad dal pohárik, doma po ťažkom dni, ale teraz už bolo aj tak že som prišla domov a cítila som že má vypité a on mi do oči klamal že nepil, a zlom úplný bol, keď som odišla na hodinu ku zubarke a on ostal s malou doma sám a kým som prisla domov bol vyditelne opitý, jazyk sa mu plietol a keď som sa rovno opýtala či pil tak nieeee, iba pivo, keď bol na wc čuchla som toho jeho “piva” a teda jedine že v obchode už miešajú tvrdé rovno do fľaše s pivom... proste už mu nemôžem veriť ... a vždy pri každej hádke ja skončím ako ta čo za tu hádku mohla a čo by sa mala nad sebou zamyslieť ... už som skratka rezignovala... už nepotrebujem skúmať či mi zas klame alebo nie, už mu proste nebudem nikdy môcť veriť

lucjja
7. júl 2021

ja som nabrala lahko, boli sme zobrati 2 roky a nemali sme dieta 🤷🏼‍♀️ myslim lahko v porovnani s Tvojou situaciou, myslim, ze s dietatom rozhodnutia nadobudaju uplne inu narocnost... spatne to samozrejme hodnotim ako dobre rozhodnutie, zle bolo brat sa, ale s tym uz nic nespravim, holt kazdy robime nejake chyby... skusali sme aj poradne a pod, len ono ked uz si v stadiu ze chces ist od seba, uz to nema vyznam, pre nas to bola skor taka formalita... odporucam asi len poriadne si premysliet prakticke veci - budem mat kde byvat? budem mat z coho zit? nevieme to nejako predsalen vyriesit? ono krizy prichadzaju a dolezity je asi len nas postoj... ale tazko ti niekto poradi, na konci to bude len an Tebe ako sa rozhodnes a hlavne ako sa ti bude zit dalej ☺️ hlavne to treba poriadne vsetko zvazit a aj ked dospejete k rozvodu, zivot sa nekonci ☺️ drzim palce a vela sil!

leuchtturm
7. júl 2021

u mna to bolo velmi jednoduche. Ulakomila sa na neho ina zenska, odstahoval sa k nej a bolo vybavene.

veronikapl
7. júl 2021

Moja zlatá, máme veľmi podobný osud, ja mám tiež to isté s tým rozdielom, že ja bývam unho, ale dneska som si žiadosť o rozvod pekne napísala a vytlačila a naberám odvahu na ďalšie kroky

21oktober
7. júl 2021

ja ti len poviem jednu vec, si doma takže o bývanie máš postarané, ak sú rodičia majiteľmi domu nech mu zrušia trvalý pobyt , ak nie musíš počkať na rozvod . Po rozvode , alebo aj skôr ak budeš mať guráž zbaľ mu veci a vylož pred dom , vymeňte zámky na dome. Nečakaj na žiadne deložovanie alebo čokoľvek , lebo to trvá veľmi dlho . Pevné nervy prajem , budeš ich naozaj potrebovať.

autor
7. júl 2021

@veronikapl ja som si žiadosť napísala už asi pred mesiacom, ale nejak som sa zasekla, rozmýšľam ako to spraviť, či to radšej zubami nechtami nezqchranovaz kvôli tej maličkej. Proste neviem sa pohnúť ďalej... on býva u nás... v mojom rodičovskom dome... lenže sám určite neodíde ... čo tu budeme spolu svorne čakať až mu sem prídu rozvodové papiere? Ako budeme dovtedy spolu existovať 🙈

negymama
7. júl 2021

na upsvar mozes ist a spisat predbezne opatrenie o zvereni dietata do tvojej starostlivosti este predtym ako prebehne sud a rozvodove konanie. co sa tyka "zobratia dietata" ...to su ti chlapi vsetci ako cez kopirku, vsetci do jedneho "beru" deti, len aby zastrasili zeny, lebo vedia ze toto zaposobi.

inak do dovodu rozvodu by som napisala...chronicke klamstva, alkoholizmus nespolahlivost. kokos... ja by som mu uz neverila ani dobre rano. A jasne on sa bude starat o male dieta... uhm alkoholik. To v tom najsamlepsom pripade by sud povolil striedavu starostlivost...ale do ziadosti by som uviedla, ze z dovodu casteho pitia, nespolahlivosti atd. navrhujes stretavanie cojaviem kazdy druhy vikend plus nejake dalsie terminy... Len aby hrdina vobec chodil po dceru, taki co najviac machruju, sa nakoniec na dieta uplne vykaslu. Po rozvode vymenis zamky vystahujes mu veci a prinajhorsom volas policiu. vsak tam mas rodicov, hadam by tvoj otec zakrocil, keby exzatko robil problemy, ci?

negymama
7. júl 2021

je cast domu napisana na teba a muza? alebo je dom cisto rodicov? ak ta druha moznost, tak este do rozvodu, zrusit pripadny trvaly ci prech. pobyt, vystahovat mu veci a vymenit zamky, co on moze? v cudzej nehnutelnosti, to je dobra vola tvojich rodicov ze tam byva.

autor
7. júl 2021

@21oktober má tu len prechodný pobyt, o trvalom nechcel pocut

zuzka38
7. júl 2021

kazde taketo rozhodnutie xce cas, je ok ak sa nevies pohnut, ja som k rozhodnutiu dospievala polroka.. a potom pohar proste pretiekol, vedela som tie dovody, pre ktore som sa orzhodla to ukoncit, a ked aj prisil pochybnosti neskor vzdy som sa v mysli vratila k mojim dovodom, ktore ma uistili v spravnost mojho rozhodnutia... moje rozhodnutie bolo cisto racionalne..

negymama
7. júl 2021

v kazdom pripade, co sa tyka dietata, musis byt aj ustretova, pokial ho mala ma rada a on jej neublizuje, umoznuj stretavanie, - bud sa dohodnete pred sudom, rodicovskou dohodou, ak nie tak sud rozhodne .

autor
7. júl 2021

@negymama mala ho zbožňuje, jej prvé slovo je tata... šalia sa spolu a smejú sa... aj preto je pre mna veľmi ťažké to “zničiť” a rozobrat rodinu... keď ich spolu vidím úplne váham či je rozvod cesta.. ale potom mala zaspí a my si nemáme čo povedať ... a keď aj mame tak nikdy neviem čo z tých reči je zas klamstvo.. to sa väčšinou dozviem neskor

autor
7. júl 2021

@zuzka38 mali ste aj deti?

autor
7. júl 2021

@negymama neviem či označenie alkoholik by mi prešlo ... on má take obdobia ... kľudne aj dva mesiace je ok, nepije, je s ním reč a potom sa to zrazu pri nejakej oslave/príležitosti zlomí a zas ťahá take obdobie že si vypije pokojne aj každý večer ... za víkend fľašu vodky dá ... sám doma v obývačke ... potom ho zas niečo prepne a zas sa nenapíše a strúha dobrotu... lenže to nikdy človek nevie kedy ho to drapne a ako dlho to potrvá

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
negymama
7. júl 2021

su rozne typy alkoholikov, aj taky neviem ako sa to vola, proste raz za cas chytia snuru a chvilu maju klud. ale viac by ma trapilo tie permanentne klamstvá, hadky, ingoracia...je to proste magor.

autor
7. júl 2021

@zazvorka87 ľúbia sa veľmi, ale bojím sa aj ako na mali budú vplývať tie naše hádky a aktuálne fungovanie ... jasne že by som bola šťastná keby sme boli fungujúca rodina

zuzka38
7. júl 2021

mame tri

negymama
7. júl 2021

ja ta chapem...ale v konecnom dosledku, ak nebudete fungovat vy dvaja ako partneri, tak ci tak mala nebude stastna. kym je mala az tak to nevnima, ale ked sa bude vase odcudzenie a hadky stupnovat, plus si budete dieta tahat kazdy na svoju stranu a on ju bude oblbovat klamstvami, tak tvoja tzv. obeta, ze ostanes kvoli stastiu dietata, sa minie ucinkom. dieta s nestatnou matkou stastne nebude.

negymama
7. júl 2021

Nakoniec ved otca jej nevezmes, ona s nim moze byt v kontakte, je na vas, ako sa dohodnete, moze to byt aj castejsie ako byva zvykom pri rozhodnuti sudu.

veronikapl
7. júl 2021

Presne tak, aj ja mám tie pochybnosti kvôli dieťaťu, ale takýto človek sa nikdy nezmení a bude to stále rovnako toto si snažím hovoriť sama sebe a tiež som zaseknutá že ako to bude ked nám sem obom príde výzva na súd, ze ako potom to uz bude vyzerať u nás...ale ty máš jednu obrovskú výhodu, on je ten, ktorý musí odísť takže byť tebou by som neváhala ani minútu

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
7. júl 2021

@zuzka38 tak to ta obdivujem, si silná mamina... ja mám jedno a veľmi sa bojím aké opletačky budú a ako sa o ňu budeme preťahovať

21oktober
7. júl 2021

ako budete existovať ? Ak ho nechcú tvoji rodičia vyhodiť tak musíš jednoducho vydržať. Hovoriť s ním neutrálne , neskúmať či má pravdu alebo nie , riešiť si svoje veci a hlavne riešiť svoj život. Z mojich xy na skúseností z pojednávaní chronický klamári nie sú partneri pre život , nedá sa s nimi existovať , sú vysokoodolný voči akýmkoľvek terapiam. Na 99 % skončíš aj tak rozvodom , zlomená , vyčerpaná a dieta bude väčšie a bude to pre neho aj väčšia trauma.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzka38
7. júl 2021

mas male dieta, nie tam sa co pretahovat.. u nas ano, dohoda zatial nemozna, len stekanie, utoky a obvinovanie ale ja sa zastrasit nenecham.. drzim ti palce v rozhodovani