Ako vysvetliť mužovi že materská dovolenka nie je dovolenka?

30. júl 2023

Ahojte dievčatá, ja som už zúfalá. Môj muž si myslí že má väčšie právo na oddych ako ja, keďže pracuje a ja som "iba" na materskej. Celý piatok a sobotu strávil na mobile a dnes naschvál vyvolal hádku za hlúposť len aby sa mohol uraziť a "plesknúť" dverami - takže ďalší deň voľna preňho. Chápem že dochádza do práce a je náročné preňho šoférovať (cca 2 hodiny denne cesta tam naspäť) ale na druhej strane si mohol oddýchnuť v piatok a venovať sa nám cez víkend, zas nerobí nočné aby bol rozbitý piatok sobotu nedeľu. Ja beriem materskú na plný úväzok nonstop som s deťmi varíme čítame si chodíme na prechádzky a beriem to tak že on je v práci od 8.00 do 17.00 a ja tiež "na materskej" od 8.00 do 17.00 a potom už by som čakala že budeme rovnocenní. Cez všedné dni ho nechávam oddychovať viac, ale aspoň hoďku denne by sa mohol venovať deťom, zas ja nechcem po ňom žiadne zázraky, no dnes ho starší nazval že "ujo" (ujo prišiel domov) a normálne ma to zabolelo.
Už sme toto spolu riešili xy krát vždy sa to zlepší na týždeň dva a zas sa venuje hlavne sebe a svojím záľubám ako tento víkend, ešte mne vyčíta keď niečo nie je upratané alebo keď večeriame neskoro 😅 podobné príbehy tu čítam stále, nechápem, trošku byť prítomný aspoň pre tie deti by to chcelo keď uz si raz človek založí rodinu a nie iba že si odtoci svoje v práci a doma celovečerný chill..pardon za výlev 😅

majlo1234
30. júl 2023

Ja ti tak poviem generalizovane-to su chlapi a roky a roky takehoto fungovania nasej spolocnosti. Tazko sa to meni.
Ked uz nic, aspon pri tom urazeni a plesnuti dverami b som vyzadovala aj domace prace, ved tie sa daju robit aj potichu😄

kluska
30. júl 2023

ake mas velke deti? no jednoducho cez vikend niekde chod a nechaj mu deti na nejaky cas, to je najlepsia metoda 🙂 ale inak mate auto a cez vikend nechodite niekde na vylety? a nie, nie je to normalne ako sa sprava

viestta
30. júl 2023

Vratit sa do roboty a jeho poslat na matersku. Nech si aj on uzije ten chill

nikdenikto
30. júl 2023

Jedlo si dúfam naberie sám 🙈

kluska
30. júl 2023

@majlo1234 no neni pravda, su chlapi, ale jak si zariadis, tak mas. Ak je pre teba dolezite, aby porobil daco doma, nech porobi, ak naopak chces aby sa venoval detom, tak nech sa venuje. Ale normalne moj chlap pride z prace, naje sa, hodinu-dva odpocinie a potom je s nami. Cez vikend sme rovnocenni na 100% a chodime na vylety ked sa da.

kluska
30. júl 2023

to, ze satrsi nazval otca ujo je fakt na zamyslenie. Apropo chlapci, od isteho veku potrebuju otca na travenie olneho casu. Ono je to tak, ze ked mas deti, tak uz si nezijes tak ako predtym, nemas tolko casu pre seba, takze tvoj musi dospiet, podla mna je chyba aj v tebe, ze si na to pristupila. Zmen to cim najskor.

zuza265
30. júl 2023

Vymenit si role aspon na vikend - ak uz by bol problem vymenit sa matersku za pracu a opacne. A potom sa vecer v klude porozpravat co si mysli. Ak nezaspi s detmi😂 verim, ze aj vratit sa z prace je narocne a ze chce oddych. Ale uz zas cely vikend presediet za telefonom je moc🤷🏼‍♀️ napr pochopim ak by si chcel sobotu alebo nedelu pospat a potom fungujeme spolu pre deti. Ale takto?

kacena4
30. júl 2023

moj pochopil vyznam "dovolenky" az ked ju absolvoval 👍

taminka1986
30. júl 2023

No,je nedela vecer ..cely uplynuly tyzden som vstavala o 4.40h aby som od 6tej bola v praci. Stale som unavena a uz zajtra to zacne odznova. Ja sa mi nedivim ze je vypluty z celeho tyzdna,ale snazit by sa mojol to je fakt.

hortenziaj
30. júl 2023

je mi luto tych deti, ked je mobil prenhpo prednejsi ako oni, cas straveny s nimi. mobil mu vzait a nech sa venuje detom, nech sa stara..je to neuctive suchat mobl, ked mas byts
druhym clovekom (s kamosom by si to nedovolil cely cas co su niekde von kukat do mobilu, ale deti, to nevadi napr)...tie deti ho potrebuju tu a teraz, ked budu velke uz bude neskoro, tak nech si nepamataju otca s mobilom v ruke, a navyse je to pre nich zly vzor v tomot

marca12
30. júl 2023

Takemuto by som na vikend nechala deti a isla niekam. Nech si to vyskusa,ked je to taka super dovolenka.

h2
30. júl 2023

Niet nad názornú ukážku. Nechať dieťa manželovi na starosti aspoň na jeden celý deň. Ale nie tak, že bude mať nachystané jedlo, nakúpené, upratané, dieťa čisto oblečené. Ale "se vším všudy".

marca12
30. júl 2023

@taminka1986 ty asi nemas deti,ked takto pises

autor
30. júl 2023

@majlo1234 no to som zle formulovala, plesol vchodovými dvermi okolo obeda 😂 zašíval sa vonku do piatej a vrátil sa s nákupom (plienky a chleba), že aký je starostlivý 😮‍💨

hortenziaj
30. júl 2023

@taminka1986 hej, ale asi robis do 14tej, prides domov a ma svolno, vecer si mozes ist skor lahnut. na materskej, vstanes podla deti, dakedy o 8, dakedy aj o 5 a fungujes cely den , kedze mas napr viac deti a jedno vstane skor, druhe neskor a cez den spia rozne ak vobec. mile rada by som si sla vydychnut do prace , kd emi po 8 hodinach padla

autor
30. júl 2023

@kluska deti majú 2 a 1 rok (starší o chvíľu 3r)
Výlety zvykneme chodiť, ale aj to je celé na mne, ja naplánujem, pobalím, dostanem deti do auta, nájdem reštauráciu, atrakcie a pod...takže chodievame kvôli deťom ale už sa ani až tak neteším keď viem koľko práce ma čaká 😅 raz som mu povedala nech aspoň mladšieho pobalí a on že sa tomu nerozumie a podobné reči, aj tak som na tom trvala, tak si viete predstaviť 😅 vyhrabal niekde svetrík o 3 čísla menší, zabudol na plienky na kompletku a chudák dieťa malo zimnú capicku namiesto letnej...isto to spravil naschvál aby nabudúce nemusel baliť, ale ja som trpezlivá, nevzdávam to a čaká ho to aj na ďalší výlet 😊
P.s. nebojte sa bábo to zvládlo bez ujmy na tajnáša som aj ja pobalila preňho tašku 😂

barborachors
30. júl 2023

nijak, proste si vymente "joby" a nech si to vyskúša. Na muzov platia ciny a nie dohovaracky.

ibajaanikiny
30. júl 2023

@taminka1986 mas deti?ja vstavam kazdy den o 5,aby som bola na 7 v praci a pred tym stihla vylozit dieta v jasliach a ked mi skonci “sichta”,idem po dieta a staram sa on,ako aj o domacnost,jedlo,hrame sa,okupeme,spat…vikend mi zbehne ako nic a opat ten kolobeh…takze unavene sa citi rovnako zena,ako aj chlap,ak sa rozhodol mat deti,musi to obdobie uchopit zodpovedne a ocakavat iba chlacholenie,lebo on pracuje,nie je prvy a ani posledny…ma sa snazit a to poriadne,najma,ak ho syn oslovi ujo…tu by mi uz blikali kontrolky

alex49
30. júl 2023

Na budúcu sobotu sa ráno zbal a vráť sa až večer. Takýto tatko je deťom nanič. Malý ho správne pomenoval ujo, je to preňho len dospelý chlap, ktorý s ním býva.

ropucha6
30. júl 2023

Tak normalnemu chlapovi by samemu prislo pomenovanie ujo luto…neviem, takyto obmedzenec asi pochopi len, ked to absolvuje. Tak bud ho posli na matersku alebo mu aspon na vikend nechaj deti a nech “oddychuje”.

rfrd12
30. júl 2023

Pre mňa to bola dovolenka

autor
30. júl 2023

@viestta
@zuza265
@barborachors
@h2
@marca12
Ak sa neurazíte, odpíšem Vám takto hromadne 😊
Ďakujem krásne za správy a radu, niečo také som vyskúšala dvakrát,

Jednu sobotu, v spálni mi strašne dlho niečo viselo, čo som chcela prerobiť..tak som mu povedala od rána do večera tu nie som, postaraj sa o všetko sám, keď sa ma pýtal kde sú plienky a čo je na obed som mu len odpovedala že ja tu dnes nie som prepáč 😀 prebalil ich nakoniec nejako, dal im dáky kúpený príkrm (ani ho nezohrial 🥲) a zvyšok dňa ignor a mobil a keď sa začali sťažovať alebo hádať tak im povedal "tíško, nebuďte zlí, veď sa zahrajte" a tým to haslo, ešte mi povedal že šak to bola pohodička že len ja si to neviem zariadiť a potom som unavená 😑 keby si to zariadim ako on, ignor a mobil, čo by z tých detí vyrástlo?

Druhý deň som zas reálne odišla, stretko s kamarátkou po polroku doslova, a každú hodinu mi posielal fotky ako plačú alebo že sú pokakaní, tak som si to ani moc neužila, len som tŕpla čo nájdem doma 😅 každopádne to s ním ani nehlo, žiadna empatia že máš to ťažké, už ťa chápem, nič 🤷‍♀️

h2
30. júl 2023

Treba mu povedať, že okrem tej pohodičky, čo on má s deťmi jediný deň, keď mali všetko nachystané, ty ešte varíš, perieš, žehlíš, upratuješ, nakupuješ.... a x ďalších vecí, čo on vtedy nerobil.

autor
30. júl 2023

@rfrd12

Zas aby neprišlo k nedorozumeniu, mňa to napĺňa, reálne som sa v materstve našla a baví ma to, ľúbim svoje detičky nadovšetko, každý deň si užívame, učím sa pri nich veľa vecí a stáva sa zo mňa lepší človek, proste len ma mrzí keď vidím ten mužov prístup, že obskakujte ma všetci, ja pracujem a ty nie, mám právo oddychovat kedykoľvek a ignorovať deti kedykoľvek 😅

autor
30. júl 2023

@nikdenikto 😂😂😂😂😂😂😂

rfrd12
30. júl 2023

Vieš, on zrejme taký bol aj pre deťmi a bude aj keď nastúpiš z "dovolenky" do práce

majlo1234
30. júl 2023

@h2 presne tak, nestaci ich nechat na jeden den. Lebo aj ked nemaju nic nachystane, tak to zvladnu nejako, lebo vedia, ze si bever vylozia nohy, caka ich pokojny spanok a na dalsi den fraj. Tak by som zvladla aj desat deti😄
Ono to chce systematicky prenechavat zodpovednost za niektore veci iba na tom muzovi.

Autor-a zaroven neocakavat starostlivost podla svojich narokov😄 aj tatinkovia sa vedia postarat, a dobre, len treba privriet oci. Nevadi, ze maju male svetre a studeny obed. Moj muz syna okupe bez mydla napriklad. Da mu naopak veci. Nevezme capicu, neda olovrant, zabudne vziat flasu s vodou…nevadi mi to, zatvaram vsetky oci, nwch len travia spolu cas a nech sa stara. Cim viac sa bude on, tym menej sa musim ja😂

kluska
30. júl 2023

no mas malicke deticky kratko po sebe, ja som mala tiez podobne, 2 roky rozdiel, bez rodiny, len muz v praci, ale vtedy po praci prisiel a ani si neodpocinul, len sa najedol a pomahal. Mas najhorsie obdobie teraz, o rok bude uz lepsie a potom este lepsie. Musis ich nechavat samych castejsie, nech si chlapec zvykne. Zmen to teraz, lebo potom ti este k deto a domacnosti pribudne aj praca a ty sa nerozkrajas

majlo1234
30. júl 2023

@kluska ja chcem aj aj. Nech aj porobi, aj sa venuje dietatu, tak ako ja. Moj muz ma trochu inu situaciu, je castejsie doma ako bezny zamestnanec, ale aj tak mam vzdy pocit, ze ta starostlivost je z vacsej miery na mojich pleciach. A musela som ho dotlacit do vela veci, o ktorych si myslel, ze robit nebude

mackove
30. júl 2023

No poviem ti pravdu ..ja som pred necelým rokom nastúpila do práce po MD a RD. Ver mi , keby sa dal vrátiť čas idem znova na MD hoc aj k trom deťom... od pondelka do piatku tiež cestujem cca dve hodiny tam a s5. Rano o 6 odchadzam a cca o 17 prichadzam. Som rada, ak si po robote môžem sadnúť aspoň na pol hodinu doma v klude v tichosti ..žiaľ nedá sa , lebo ma čakaju domace povinnosti a hlavne učenie s deťmi. Cez týždeň robim len zakladne veci a sobotu celu oddychujem a nedelu sa venujem upratovaniu a deťom. Je to naozaj veľmi náročne chodiť do práce a ešte prísť domov a počúvsť ako niekto do teba huka. Muža nechaj oddychnuť , ale nie zas celý víkend. Držím prsty , aby ste sa navzajom chapali a porozumeli si