Nepochopená

22. feb 2024

Chcem sa vyrozpravat, zistit, ci aj ine mamky to tak maju. Mame 2 deti, 4,5 a 2 roky. Obe dost zive, energicke, starsie dieta ma aj problemove spravanie, vybuchy hnevu...riesime to, ale to nie je na tuto diskusiu. Tento rok zacalo chodit do skolky, ale kvoli chorobam je viac doma, ako v skolke. Je velmi narocne na program, takze aj ked to mladsie spi cez obed, treba nonstop vymyslat program pre starsie dieta, inak robi somariny. Cize cely den idem sama nonstop kolo deti. Pomoc starych rodicov nemame, to je tiez na inu diskusiu, nechcem teraz riesit, preco, proste je to tak. Manzel prichadza z prace kolo 17.30, naje sa, na chvilu si lahne, je zrazu aj pol 7. Niekedy sa kusok povenuje detom, ja zatial pripravim veceru, upracem domacnost, najeme sa, chystame deti spat...ja vzdy uspamam sama obe deti, lebo mladsie zaspava este pri dojceni a starsie je zvyknute len so mnou, s manzelom ist nechce, aj ked ma s nim inak velmi dobry vztah. Lenze deti sa v izbe vzajomne vyrusuju, vystrajaju a zaspavaju aj hodinu-dve. A mam pocit, ze manzelovi to tak vyhovuje, ze my zalezieme do spalne a on ma pokoj, nemusi uspavat. V praci je vytazeny, mame dom, prerabame svojpomocne dvor, takze aj tym je vytazeny, ale nie teraz v zime. Napriek tomu, aj teraz v zime, su vsetky domace prace na mne...nemozem povedat, mozno raz za tyzden nieco navari, vacsinou robi nakupy on, ale inak nic. No a teda tym, ze som na to vsetko sama, vecer sa mi obcas stane, ze kym deti zaspia, zaspim s nimi a uz ani zo spalne nevyjdem. Prip. ma pride zobudit manzel, ale ani si na to nepamatam...a to je kamen urazu, on ma istu predstavu, aky bude vecer a ked nie je naplnena, na druhy den je odmerany, strohy, chova sa tak, ze este ja sa citim previnilo. Samozrejme sme sa o tom x-krat rozpravali, ale neviedlo to k ziadnemu plodnemu zaveru. Mozno sa to niekomu zda ako malickost, ale dost to zneprijemnuje fungovanie manzelstva. A princip,ze muz od zeny chce, aby nqplno sama fungovala kolo deti a domacnosti a potom aby este naplno fungovala vecer s nim, to mi pride prinajmensom nefer...

sheila121
22. feb 2024

🙄🙄🙄🙄ďalší magor na obzore. Žena kmita ako handra, muž nepomôže a ešte chce večer odmenu. X-krát ste sa o tom rozprávali a čo on na to? Ale radšej to nechcem vedieť pre svoje duševné blaho.

kacena4
22. feb 2024

a preco si to s nim nevydiskutujes ze ak chce nieco vecer tak nech sa cez den pricini v domácnosti? je aj jeho, aj deti su aj jeho... tak kde je problém? treba komunikovat a nie vyflusnut sa a druhy sa urazi. drzim palceky

autor
22. feb 2024

@kacena4 ved pisem, ze viackrat sme sa o tom bavili a nic plodne z toho nevyslo...vdaka

stellarstar
22. feb 2024

Nechaj deti na neho a ty si chod celý deň niekam preč, možno to potom pochopí že aké je to byť celý deň a deťmi

petulda333
22. feb 2024

Tak ja tu napisem nieco uplne ine. Mne nepride ako magor. Je tiez cely den na nohach,len ty doma a on v praci. Sama pises,ze je dost vytazeny. Ty si doma,tak je to na tebe. Ja som od muza nepotrebovala aby doma este robil,naco? Zas tolko roboty to nie je. Uvarit,upratat. Pracka perie,mycka umyje. Muz sa detom cez tyzden venoval len trochu,avsak cez vikend to vynahradil. Pises,ze tvoj sa tiez povenuje,aj nakupy robi aj uvari obcas. Nezda sa mi,zeby bol blbec. K detom,skus ich dat spat v inom case,aby sa nerozpravali a nerusili,alebo kazde do inej izby. Cez vikend ich nechaj otcovi a ty si chod na chvilu vycistit hlavu

lily246
22. feb 2024

Ak nepomáha diskusia, treba činy. Ty si choď poležať večer namiesto neho, jeho nechaj upratať večer domácnosť, urobiť večeru, uspať staršie (ak nebudete skúšať, nikdy si nezvykne s ním zaspávať), daj si vaňu a môžeš ho oddýchnutá čakať.

autor
22. feb 2024

@petulda333 magor urcite nie je, iste su chlapi, ktori pomahaju viac a chlapi, ktori pomahaju menej. Mna stvu tie vecery, ze mi to este aj vycita. Deti su na mna velmi naviazane, najma co sa zaspavania tyka. Bola by som rada, keby aspon to starsie motivoval, prehovoril, aby slo spat s nim. Co sa vikendu tyka, urcite by s tym nemal problem, aj mam uz dlhsie nejake plany, ale raz sme chori my, raz ludia, s ktorymi mam plany. Deti by manzel urcite zvladol, o tom nepochybujem, otazne je, v akom stave by to bolo doma. A viem, mas pravdu, ze pracka sama perie, ale treba ju predsalen nalozit a pradlo poskladat, aj umyvaclu musi stale niekto nalozit a niekto vylozit. Ono je to 5-10 minut sem a 5-10 minut tam, ale ked sa to spocita, nie je to zrovna nicnerobenie a iste, ze je pomoc, ked ti to niekto raz za cas spravi.

ku_uk
22. feb 2024

Tak my to mame podobne. Mám 3r a1r chlapcov. Starší chodi do školky, tiež viac doma chory ako v škôlke aaaa muž chodi od 6:00-17:00 do roboty. Pride domov, dá sprchu teosku sa pohra s detmi, upracu spolu hracky a u nás sa o 18:00 kúpu deti. A tu prichádzam na scénu ja😁 deti kupe muž. Ja sa zatiaľ osprchujem, umyjem vlasy nachystam niečo na večeru, deti sa kúpu aj 20-30minut a hrajú vo vode, tak mám trosku psychicky relax. A to mi niekedy stačí na “dobitie bateriek” pustime rozprávku alebo vytiahneme knihy a učíme momentálne staršieho zaspávať s tatinom, prvé dni bol olac ale neustupujeme, mužovi som povedala že sa chcem večer aj ja teosku pred telkou vytiahnut kostru a debatovať….neuslavat 2 deti 2 hodiny a tak skúšame zatiaľ. U nás prospelo keď som staršiemu pocedala, či chce pocut čo robil tatinko cely deň v robotw(má firmu kde majú rôzne strije, bagre, vozíky) tak muž ho zoberie do izbicky a tam mu rekapitulujeme cely deň v práci. Malému sa to paci, predtým tiež bikdy nechcel s ním ísť a toto nejak zaberá najlepsie

salamistka
22. feb 2024

Inak pravda, že počas RD som ani ja nepotrebovala prítomnosť muža pri domácich prácach, materská bola pre mňa skôr o oddychu a hraní s dcérou ako veľa povinností, navarila a upratala som kým spala poobede....ale po nástupe do práce to bolo extrémne ťažké pre mňa, pretože domácnosť bola stále na mne, dcérke som sa chcela tiež venovať a manžel chodil z práce neskôr....môj muž ma síce chápal, ale musel sa tiež potom už angažovať, čo bolo pre neho ťažšie, lebo bol zvyknutý, že sa predtým všetko doma akosi "samo spravilo".

mladena
22. feb 2024

Prečo by bol hneď magor????!!!! Chlap pracuje, stará sa o dom, nakupuje, vie aj navariť. A poradiť inak neviem, je to bežný život v mnohých rodinách. Treba si proste prejavovať lásku, iná rada nie je.

petulda333
22. feb 2024

Ja netvrdim,ze to nie je nic,ale zivot si ulahci. U nas to nebolo doma tip top. Zapajala som aj deti,co nebolo nutne som proste nerobila. Chapem,ze by ti to vycitat nemal,to by stvalo aj mna,ale prave preto treba deti naucit zaspavat inak. A zapojit aj jeho,ak nieco chce.

cookie29
22. feb 2024

@autorka chlapi nepomahaju. Su rovnaki rodicia ako zeny, ide len o delbu prace... takze toto si vyhod z hlavy....Ale v kazdom pripade on ma cas pre seba a aj Ty potrebujes, kedy ho mas? Kedy si bez deti? Cez vikend ich nechas oteckovi a ides von?

@petulda333, @salamistka nesmierne to zavisi od dietata. Moje starsie je High needs baby a zamestna viacerych dospelych a vsetci budu vypluti. Pri mladsom som v pohode vsetko porobila aj si oddychla, ale ak to niekto nezazil, velmi tazko sa to chape.

petulda333
22. feb 2024

@cookie29 ja mam take 2 deti,ktore okrem vela energie,hluku este aj nespali. Od synovych 4m som spala 5-6 h dokopy za cely den. Tiez som bola vycerpana a na nervy,ale aj tak som muza nechala tak. Mal narocnu pracu a vela soferoval,cize prioritne sa vyspat musel on. Ja som to dobiehala cez vikend 🫢

petulda333
22. feb 2024

Autorka,ale ty si nemusis robit plany s inymi ludmi. Chod na prechadzku,na kavu. Sama. Pises,ze zvladne byt s detmi,tak to vyuzi aby si nabrala energiu

ku_uk
22. feb 2024

@salamistka sranda ako to majú všetci inak. Pri staršom som nevedela doslova 2 roky v jeho prítomnosti vylozit ani mycku, lebo všetko sťahoval, chytal, búchal, behal, padal skákal a bol to extrémy stres všetko s ním. Po narodenini druhého sa nejak ukludnil mozno aj vek a začali sme ho dávať do jasliciek na pár dni… to mu extrémne pomohlo, potreboval nejaké podnety a aktivity ktoré mu doma nestačili. Takze sa emočne unavil alebo ako to pocedat. Teraz je úplne iný, aj v skolke počúva oekne učiteľky doma čistý anjelik, a druhorodeny je dieťa za odmenu ori ňom stíham mat vaetko pod palcom doma. Takze podľa mna zalezi od bábätka extrémne akú má povahu náturu

autor
22. feb 2024

@cookie29 bez deti nie som takmer nikdy...ak neratam, ze idem 2x za rok k nejakemu lekarovi (vacsinou preventivka zubar, gyndos), obcas odbehnem na nakup bez deti ja, to je tak 30 min a mozno 2-3x za rok ku kadernicke. Inak je to velmi vynimocne...a dakujem za pochopenie...presne, ked je starsie dieta v skolke, s mladsim spravim cokolvek, ale to starsie jebod narodenia high needs baby...teda teraz uz nie baby, ale ide nonstop a ak nema postarane o zabavu, robi zle veci. Nici veci, robi zle mladsiemu surodencovi, chyta zachvaty hnevu...ako vravim, riesime to s odbornikmi, ale este sme to nedoriesili. Dokaze vystavit vsetkych naokolo.

autor
22. feb 2024

@petulda333 ja si uvedomujem, ze deti, minimalne uz to 4,5rocne treba naucot zaspavat samo a idealne vo svojej izbe. Taktiez si vsak uvedomujem, ze to sama nezvladnem, nemam na to jednoducho kapacitu, potrebujem, aby mi s tym pomohol manzel. Ten to stale odsuva a ma 1000 vyhovoriek...

petulda333
22. feb 2024

Ale ved mu ho nechaj a ty uspi mladsie. Bodka. Vobec by som sa s nim nebavila o tom,alebo potom nech sa nestazuje

slobodnamaminaj
22. feb 2024

Kľudne zapájaj staršieho do domácich prác, umývačku dokáže vyložiť, teda aspoň príbor a misky určite, tiež rozdeľovať prádlo, to sú ľahké práce, pri ktorých ti dokáže pomôcť , a môžeš s ním robiť takéto práce spolu. Porozprávaj sa s manželom, naplánujte si , čo kto bude robiť večer na striedačku a naplánuj si nejaký čas aj len pre seba. Alebo keď máš len mladšieho a spí a druhý je v škôlke, treba si ľahnúť tiež. Využi každú jednu chvíľku na oddych a nerieš veci, ktoré vážne nesúria a nie sú dôležité. Držím palce

autor
22. feb 2024

@ku_uk v skolke je tiez to nase narocne dieta cisty anjelik, ucitelky o nom hovoria v superlativoch. Doma sa vsak asi potrebuje vybit, poriadne si to po skolke vynahradi. A ako som spominala, kvoli chorobe ke viac doma, nez v skolke, od novembra doteraz bol v skolke presne 13x...aj teraz je doma chory.

ku_uk
22. feb 2024

Áno, chápem to. U nás je to rovnaké. Keď chodi do škôlky tak stelesnenie dokonalého dieťaťa a keď je chory doma, zmene dieťa, truc, plač. Ale prišla som na to, že keď je doma objednam obed, alebo dám do rury nejaký polotovar k tomu zeleninu a venujem sa deťom. Starší si celmi pýta pozornosť a buď mame doma poriadok alebo spokojne deti. A dosť pomáha keď ich beriem aj vonku sa vybehat dlhé orechadzky a tak… plus už cez den ho pripravujem na to, že keď oride tatko domov, okupe sa, pozrie rozprávku a pôjdu s tatkom soinkat do izbicky a tatko mu bude rozprávať čo robil c robote. V tomto musk jedine muž byt nápomocný a chcieť. Sama sa nikam neposunies

autor
22. feb 2024

@slobodnamaminaj ano, ked je v skolke, mam relativny klud, ako som uz ale parkrat v tejto diskusii pisala, v skolke viac nie je, ako je kvoli chorobam. Inak jednou z jeho povahovych crt je aj to, ze nevydrzi pri 1 cinnosti (ADHD nam psychologicka vylucila). Davam mu vylozit umyvacku, vylozi par priborov a uz ho niet. Davam mu skladat uteraky a utierky, parovat ponozky, nevydrzi dlho pri tom, naposledy, ked to robil, neslo mu zlozit uterak rovno podla jeho predstav, mala si vidiet ten amok...aj tak pri tom zotrvavam, ale len pre vytvorenie lepsej predstavy to pisem. Pomaha mi aj pri vareni, nasupe mrkvu, alr led mu ostanu male tenky pasiky supky, psychicky sa z toho pomaly ruca

januska12323
22. feb 2024

Ako prvé by som nechala staršie uspávať otcom. Keď nepomôže nech ani nečaká, že niečo večer bude. Máte dve deti, vy ste tiež dvaja, prečo by si mala uspávať oboch? Prvé noci budú ťažké ale neustúp.

nikpa
22. feb 2024

4 ročne dieťa by už malo spat samé a 2 ročne nie pri prse ale kľudne tiež samé alebo keď aj uspavas tak žiadne že hodinu alebo viac. Toto je kameň úrazu, sprav si poriadok s tým uspavanim a máš každý večer pre seba. No a ďalšia vec, že muž keď niečo chce od teba, musí asi viac pomáhať. Aj keď zase nie je to úplný ignorant, píšeš ze sa snaží aj pomôct, občas uvarí, no tiež je celý deň na nohách. Toto obdobie s malými deťmi je proste náročné, nebude to tak večne, to si treba uvedomit a dovtedy si pomáhať jeden druhému, nie si ešte vyčítať a zduvat hubu.

slobodnamaminaj
22. feb 2024

Chápem, treba ho vždy ukludnovat, že mu to ide dobre a nevadí, ak to nie je úplne dokonalé, chváliť ho, ale to isto robíš. Mám podobné doma,aj som muža naučila,že keď niečo,musí mi pomôcť, aj keď niekedy nechce, nie som len ja rodič. Proste mu ho nechám na starosti a ak príde syn za mnou, už ho posielam za mužom. Chce to len trpezlivosť a komunikáciu.

ahhola
22. feb 2024

9.58

🌨️Deti su na mna velmi naviazane, najma co sa zaspavania tyka. Bola by som rada, keby aspon to starsie motivoval, prehovoril, aby slo spat s nim. Co sa vikendu tyka, urcite by s tym nemal problem🌨️

Toto jlsu dnesne deticky vo vaticke, aby nedajboh neutrpeli traumu.Moja mamka sa v 80.rokoch vratila do prace a boli sme predskolaci este. Ten jej prvy den poobednej si pamatam, ako den D🥀cumeli sme z okna do tmy a pytali tatka, kolko je hodin a kedy pride, ze ju budeme do tej 22." cakat. Slzave udolie bolo, ten zhukol ide a spat a zvysok tyzdna sa s nami nesral, ked sa to tak osvedcilo.... Zavri ich v izbe a neries. Chodis im cely den okolo pozadia, mozu byt same pri zaspavani. 😛

autor
22. feb 2024

Dievcata, ste vsetky zlate, dakujem za slova pochopenia, aj za konstruktivnu kritiku. Nemozem povedat, ze manzel sa nesnazi, len rozdiel je v tom, ze je unaveny, tak si proste oddychne, ja ked som unavena, viem, se oddychnut len tak nemozem, lebo nikto vsetko miesto mna nespravi. Ja som si ho to tak asi naucila a ciastocne asi on mna... Ja budem viacej trvat na svojom, najma na uspavani starsieho dietata. Aj teraz uz jemu vysvetlujem, ze musi sa naucit pomaly chodit spat s ockom...zatial si ide svoje a odolava, ze nie. No vysvetlujem aj to, ze na jesen zacnem chodit po RD do prace a budem robit aj nocne, takze budu obaja chodit spinkat s ockom. Dobre mi padli vase nazory a postrehy☺️

mondolina
22. feb 2024

určite by som neuspávala skoro 5 ročné a 2 ročné deti cca 2 hodiny. no určite 🙈
prečítať rozprávku, zhasnúť a spať.
toto treba zmeniť a nie na muža pindať.

mikadooo
22. feb 2024

Ak ste to preberali s mužom, čomu presne nerozumie? Mne sa to stalo x krát pri malých deťoch. Povedala som mu, prepáč, zajtra si dám o kávu viac, aby som vydržala byť večer hore. Mimochodom, keď sme mali deti, naša frekvencia sexu klesla na polovicu, teraz deti už odrástli a vrátili sme sa k pôvodnej frekvencii... Ťažko povedať kde je problém, si ochotná mu nejak vyjsť v ústrety? Ako často sa tá situácia stáva?

cookie29
22. feb 2024

@nikpa jasne hukanie a strach veci vyriesia... a potom su dlhodobe traumy.... predpokladam, ze ked Tebe nieco nejde alebo nestihas, tak ked na Teba manzel zhukne alebo sef zreve, tak okamzite vykonas a povazujes to za normalne....