Spoločné bývanie - kameň úrazu

mimusddka
5. máj 2024

Dobrý deň,
Zaujímal by ma názor inej osoby.
S priateľom sme uz 5 rokov spolu.
Ja by som sa velmi rada niekam posunula.
Bývame oddelene kazdy u svojich rodičov.
A teraz prichádza kameň úrazu.
Spoločné bývanie.
Možnosti máme:
U mojich rodičov je v rodinnom dome voľne cele poschodie prerobené so samostatným vchodom. On nechce ani počuť bývať s mojimi rodičmi. No zároveň chce stavať dom hneď vedľa svojich. Ma celkom veľký pozemok.
A iná verzia preňho do úvahy neprichádza. Ide o to že by sme museli zobrať hypotéku a na jeho pozemku stavať. Čo znamená že kebyze sa niečo stalo tak nemam právo na ten dom.
Zároveň bývanie vedľa svokrovcov nie je nikdy ideálne.
Navrhla som podnájom aby sme si najprv vyskúšali bývanie ale s tym nesúhlasí.
Čo by ste robili?

babovka2321
5. máj 2024

@mimusddka mozes byt spoluvlastnik domu, ak ho idete financovat spolocne. Ak s tym nesuhlasi, nech ho financuje sam a ty si financuj tiez vlastnu nehnutelnost (daj napr do prenajmu).

Ja osobne by som ale vedla svokrovcov byvat nesla, aj ked moji su uplne v pohode. Kde budeme byvat bolo nase spolocne rozhodnutie, nie, ze jeden si dupol, ze tak bude a basta.

egonsk
5. máj 2024

nezavidim ti tu situaciu. Ale preco ma tvoj priatel problemy s byvanim u vasich nechapem, takyto problem ma skor vacsina zien (byvat u svokrovcov, hoci v oddelenom priestore). Peniaze za podnajom su vybodene peniaze, ktore mohli byt rozumne investovane, alebo inak pouzite vo vas prospech.
Snad sa ti to utrasie, pre mna osobne su tam 2 redflags - 5 rokov frajerit a stale nebyvat spolu, dalsi je to, ze nechce k vasim ani na cas...

adri266
5. máj 2024

@mimusddka Poriadne to vydiskutovat, preco nechces Ty tam a preco on nie k Tebe. Chapem obe strany, takze v takejto situacii by bolo najlepsie ist uplne inam. Ale ak nebude chciet vobec diskutovat, tak bud sa podriadis, alebo rozchod.

mimusddka
autor
5. máj 2024

@egonsk.. viem že podnájom by boli vyhodené prniaze ale asi mi to stojí za to skor ako brat spoločnú hypo ked sme este spolu nebývali, ak su moji niekde pracovne prec tak tu prespáva, ale to je vsetko
Svokrovcov mám v pohode, ale neviem si to predstaviť ich mat stále za zadkom
Co sa týka 5 rokov spolu a nebývame .. ja este študujem 6 rokov VŠ mam, no posledný rok az mam dobre platenú prácu

mimusddka
autor
5. máj 2024

@babovka2321 samozrejme polovica domu by bola moja no ak by priateľ vlastník pozemok, nemusel by ma ani len pustiť na dvor, nikdy by som prniaze nemusela vidieť, mimo bývania mame dobry vzťah ani si nemyslím ze by takýto prípad nastal, ale pri dnešnej rozvodovosti je jasne že chcem mat istotu

egonsk
5. máj 2024

@mimusddka co ma studium VS spolocne s tym, ze ste spolu nebyvali? Toto mi hlava nebere...

sheila121
5. máj 2024

@mimusddka kompromis. Íst do vlastného ale bez rodičov z oboch strán.

mimusddka
autor
5. máj 2024

@adri266 toho rozchodu sa dost desím, diskutujem o tom posledného pol roka asi kazdy deň, uz mam pocit že mi z toho šibe

sasa1310
5. máj 2024

@mimusddka akože by si nemala právo na ten dom? Veď rozmýšľaj. Zoberiete hypo spoločne a postavíte dom na jeho pozemku, tak vlastníkom domu budete obaja, akurát pozemok bude mať iba on vo vlastníctve.

mimusddka
autor
5. máj 2024

@sheila121 to by bolo najlepšie riešenie, no z finančného hľadiska stále tam má zadarmo pozemok , plus zhodou okolnosti na tom pozemku ma uz davno stolársku dielňu, co je hlavný dôvod preco tam chce stavať lebo by nemusel cestovať za prácou

ella2015
5. máj 2024

@mimusddka tú istotu Ti kvitujem, a hlavne ak budete aj spolu stavať tak všetko na papier, asi ma tu niekto ukameňuje, ale najprv všetko super a potom odchody s tzv.holým zadkom

mimusddka
autor
5. máj 2024

@sasa1310 no bohužiaľ to takto na sa funguje , keďže nadobudol pozemok pred svadbou je jeho a vlastne ta nemusí ani na pozemok pustiť aj ked tam vlastníš polku domu

mimusddka
autor
5. máj 2024

@egonsk študujem denne , sice uz mam dobru prácu ale nebolo to tak vzdy no zas ,, priateľ ma prácu cely cas je o 4 roky starší

rozculena
5. máj 2024

@mimusddka tak keď tam má dielńu,tak sa nečudujem....to je dosť podstatná informácia

baboobchod
5. máj 2024

@mimusddka to nie je pravda. Keď budeš spoluvlastník domu, tak ťa doň musí “pustiť” aj v prípade, že on je výlučným vlastníkom pozemku, to len tak btw. právnické okienko 😃

sasa1310
5. máj 2024

@mimusddka čo nefunguje? Pozemok bude jeho, ale dom budete stavať zo spoločných peňazí (spoločná hypotéka), tak vlastníkmi budete spoločne. Si to naštuduj. A do vlastného domu ťa musí pustiť, keby nepustil môžeš podať na súd, nech dá vecné bremeno na jeho pozemok pre tvoj vstup do domu

mimusddka
autor
5. máj 2024

@sasa1310 aj to je riešením

beata_k
5. máj 2024

@mimusddka Podnajom nie su vyhodene peniaze. Vy ste spolu este nebyvali a to je dost podstatny krok vo vztahu. Ani len neuvazuj o stavbe domu a to kdekolvek. Nikdy by som nebyvala u rodicov na poschodi aj ked samostatny vchod. Zahrada je spolocna a to je nepredajne. Plus o kazdej hadke by vedeli a netvarme sa, ze sa nikdy nepohadate. To uz radsej stavat vedla jeho rodicov, ale ani to nie je stastne riesenie. No aspon ste ozaj vo svojom.

mimusddka
autor
5. máj 2024

Fakt to riešime asi uz pol roka, brali by ste spoločnú hypo ked ste ani spolu nebývali? mám veľký respekt hned spolu stavať dom.

beata_k
5. máj 2024

@mimusddka Nikdy. Bez spolocneho byvania, nikdy.

marsmykkok
5. máj 2024

však si kúpte byt na hypotéku v najbližšom meste... Nemusíte mať okamžite dom, časom ak sa bude dariť, byt predáte a postavíte dom niekde vo vedľajšej dedine. A pozemok čo má bude pre Vaše deti. A dochádzať 5-10 minút autom do práce nie je katastrofa či? Podľa mňa aj pre neho lepšie nebývať na pozemku kde má prácu, takto aj cez víkendy, večere ho to bude láka dokončiť robotu a nebude oddychovať. Ak bude bývať mimo pozemku, ked príde domov do dielne sa už nevráti.

sasa1310
5. máj 2024

@mimusddka ja by som to spravila takto. Píšeš, že u vás je hore voľné a prerobené poschodie. Tak na začiatok sa nasťahujte tam, otestujete si váš vzťah v spoločnom bývaní a neskôr sa uvidí, či budete spolu stavať a vezmete spolu hypo, alebo to vôbec nemá význam. Vo vašom prípade je podnájom zbytočný, keď v podstate si spoločné bývanie máte kde vyskúšať. A keď nebude chcieť, tak by som si veľmi rozmyslela či v takom vzťahu ostanem. Môj muž by so mnou išiel aj na koniec sveta, hlavne, že by bol so mnou. A tak to bolo od začiatku. Nechápem, prečo už spolu nebývate dávno, keď v podstate máte kde bývať (u vašich zatiaľ) a mohli ste si spoločné bývanie už vyskúšať dávno

mimusddka
autor
5. máj 2024

Ja som navrhla aj kompromis, ze kym dostudujem, by mohol prist bývať ku nam a potom dom. A to bývame od seba do 10 km

sasa1310
5. máj 2024

@mimusddka a čo ti na to povedal?

taynee
5. máj 2024

Skúste najprv na rok spoločné bývanie v prenájme a potom, keď to bude fungovať, tak sa rozhodnete ako. Dáva mi logiku stavať dom na pozemku, ktorý je jeho. A nie kupovať nový pozemok. Musíte vedieť vy dvaja, či byt alebo dom. A či pri rodičoch, alebo nie.

mimusddka
autor
5. máj 2024

@sasa1310 v podstate že to by bolo nulové súkromie, no teraz sme spolu minimálne, vela pracuje vela krat do noci, tvrdí že okolo 1 v noci kebyze sem chodil tak by rušil mojich rodičov co je pravda
Podotýkam že často som tu sama s nim a vtedy nemá problém byt u mna, rodičia maju chatu a chodia tam aj na tyzdne v roku prec

mimusddka
autor
5. máj 2024

@taynee tak som to mala v pláne mam rok do dostudovania , chcela som to vyskusat v podnájme na rok, potom prist k našim kym by sme postavili a v podstata cely život bývať veľká jeho ,
Nesúhlasí s tym, tvrdí že tie prniaze radšej da rovno do domu .

sasa1310
5. máj 2024

@mimusddka tak to mi príde zvláštne. Ja som toto nezažila. Môj muž chcel byť vždy so mnou každú minútu a vždy využil situáciu, aby mohol byť so mnou. Za mňa ti len poviem, že je to divné, že nechce byť s tebou a nevadí mu, že ste spolu minimálne.
Podnájom sú u vás vyhodené peniaze.

marsmykkok
5. máj 2024

@mimusddka ako píšem, volte najprv podnájom mimo a potom spoločný byt na hypotéku a potom si postavte domček kde nebudete mať susedov ani jedných ani druhých rodičov. Ja chápem, že nechce asi preto ísť tam, lebo to tak býva, že je jedno či muž alebo žena, dá sa nahovoriť že pôjdeme k rodičom na čas a nakoniec je z toho navždy. A tu ako vidím obaja budete pod tlakom rodičov, tvoji ti už pripravili bývanie u nich, jeho zase mužovi pozemok pri nich a ani jedna varianta nie je dobrá.

mimusddka
autor
5. máj 2024

Ako ja som nikdy nezavrhla že budem stavať ale presne to by bolo tak o 2/3 roky keďže kym dostudujem a budem môcť aj ja zobrať hypo.
Jo mam pocit že uz teraz sme dost dlho spolu a mali by sme bývanie riesit alebo nejaký iny posun vo vzťahu. Známy uz po takom čase maju svadby deti atd