Starší rodičia

31. aug 2023

Ahojte. Rodicia ma mali uz v pokrocilom veku, dlho sa im nedarilo. Ja mam teraz 23 a rodicia okolo 65, s cim uz idu ruka v ruke aj zdravotne problemy, mama ma cukrovku, problemy s talking, vybavuje si dochodok. Ja pracujem a zatial byvamu nich, ale uz ma pomaly laka zmena prace aj mesta (momentalne zijem vo velmi malom meste), nic Tu nie je a mam pocit ze tu len tak prezivam s nimi. Kazdy vecer pri telke, clovek nema sukromie, uz mi to vadi. Ale tym ze som jedine dieta a oni uz su starsi, neviem co mam robit. Parkrat som to uz navrhla, ze pozeram pracu a byty vo vacsom meste, a hned zacalo citove vydieranie ze co tu budu sami robit, ze uz aj tak tu dlho nebudu... Neda sa s nimi normalne o tom rozpravat, uz pocas dospievania sme si nerozumeli az tak dobre kvoli ich veku, teraz sa to ukludnilo, ale nie som tu spokojna. Co robit? Hlavne ak mate podobne skusenosti, vdaka

pribinak
31. aug 2023

Odsťahuj sa. Cez víkend prídeš, urobíš nákup, pomôžeš upratať, niečo porobiť

Však nemajú že 83.

anjelicek26
31. aug 2023

Problem nebude vo veku rodicov, ale v tom, ze evidentne nemaju ziadne konicky, ziadne ciele a teda sa cely ich zivot toci okolo teba... ty sa musis odstahovat, vsetko priprav a proste to oznam... navrhni, ze kazdy druhy vikend budes chodit za nimi, budu mat rutinu a budu sa na teba tesit... a nech si pre pana kupia psa, macku, cokolvek, o co sa budu moct starat, ano realne to velmi pomoze... Rozpravas o nich, ako by mali 80+... teraz ta skutocne doma nepotrebuju, mysli na seba...

beronsche
31. aug 2023

Nemyslim si, ze problemom je vek rodicov, Skor ide o ich mentalne nastavenie.
Rodicom citlivo ale asertivne vysvetlit, ze chces (a mas pravo) zit vlastny zivot a ze tvojim odstahovanim sa, sa predsa nemusite hned aj odcudzit. Ty nie si povinna I'm robit spolocnosti po zvysok zivota, nenechaj sa vydierat.

A mimochodom, mali ta po 40-tke, to fakt nie je pokrocily vek.. 😂

h2
31. aug 2023

Ak majú rodičia okolo 65, môžu tu byť ešte 30 rokov. Nenechaj sa citovo vydierať, máš právo na vlastný život.

autor
31. aug 2023

Ano to je to, ze oni zo seba tych 80tnikov robia, neustale staznosti na to ako zle sa citia, co vsetko ich boli. A teda pravda ze ani zaujmy nemaju nejake extra, od poobedia v podstate len TV :( velmi ma to deprimuje, uz som sa im parkrat snazila vysvetlit ze snad nerataju ze tu ostanem navzdy a nimi zit, ale to sa len zasmiali ze vsak mi tu je dobre a nemusim si platit najom.

anjelicek26
31. aug 2023

Veru je to to vnutorne nastavenie... neviem, ako im budes vediet pomoct, ale tym, ze ostavas, ich nezmenis, ale oni stiahnu dole teba, ty potrebujes rozprestriet kridla a zacat zit... mat dobru pracu, vlastne byvanie, priatela, casom rodinu... svoje 4 steny, kde si mozes kedykolvek a kohokolvek priviest a travit s nim cas... o tomto je dospelost... oni si musia najst konicky, ktore im budu efektivne vyplnat cas... len to musi prijst od nich. Moj otec je v rovnakom veku a ten teda o telku nezavadi cely den, mukluje v zahrade, psi, sliepky, susedia, furt je volakde v pohybe... a tak to vlastne ma byt... uzivat si aktivne dochodok....

h2
31. aug 2023

@beronsche Vek po 40 nie je pokročilý vek. Ale na porodenie prvého dieťaťa je 42 rokov už sakra pokročilý vek. Netvárme sa, že nie. Veď už žena, ktorá otehotnie v 35 a vyššie, je označovaná, ako geriatrická matka.

abbey1
31. aug 2023

Prosím ťa, akí starí? Mám sestru a švagrov starších. Že starí! Aj rodičov som mala starších, otec mal 44, keď som sa narodila. Do 80 behal ako rybička.
Nezvaluj to na vek. Proste treba mať zdravé vzťahy v rodine.

simca06022011
31. aug 2023

Cukrovka a tlak je nič v tom veku, naozaj ;) osamostatni sa a nerieš lamentovanie lebo budeš to odkladať roky... nikdy totiž nie je " ten pravý čas odist". Slovensko je malé, domov vieš prísť hocikedy

abbey1
31. aug 2023

@h2 Tak aj ja som geriatrická matka, aj moja mama bola.

20erika07
31. aug 2023

Odstahuj sa normalne bez vycitiek. Nemusis 200km od nich. Tak aby si im bola v pripade nudze "po ruke" . Predpokladam, ze casto navstevovat ta oni nebudu, kedze su ubolení. Budete si aj vzacnejsi a mozno si aj oni nájdu nejaky konicek, co ich kus preberie k zivotu. Ak nie nevadi, je to na nich. Si ich dieta, samozrejme, ze sa na nich nevykasles. Pri pozerani tv ta naozaj doma nepotrebuju. Ked to nevyskusas, nebudes vediet ako to mozno bude fajn, ako mozno aj im bude fajn, aj ked jasne, ze im budes velmi chybat. Ale zvyknu si. Na vsetko také je treba čas.
Necakaj uz ani chvilu a ries si buducnost o akej snivas, rodicov uisti, ze im budes stale na blizku a napomocna vzdy ked to pôjde 🙂

h2
31. aug 2023

@abbey1 Veď aj ja som bola. 😉

3009
31. aug 2023

Zbaľ sa a odíď a na rozlúčku im dones menšieho psíka z útulku, nech sa starajú.

babulkomale
31. aug 2023

Tie choroby maju v tak mladom veku z ich zivotneho stylu. Nesuvisi to s vekom, poznam kopu ludi 80+ ale mnohi nemaju cukrovku ani vysoky tlak.
Rodicia nedospeli, dospej aspon ty, nenechaj sa brzdit. Lutovala by si neskor...

babulkomale
31. aug 2023

@abbey1 aj u nas sa to dedi. Ale nastastie aj vitalita do vysokeho veku a aktivny zivotny styl. U niektorych ludi mam pocit ze mentalne dochodkuju uz od 18 😃

mateson
31. aug 2023

Môj muž má 64 a ešte pracuje. Syn bude mať teraz v septembri 19.

lonely66
31. aug 2023

problemy s talking? to je co za diagnozu?

anketkarka
31. aug 2023

Robiť čo chceš. Je to Tvoj život. Oni si žijú svoj život ako chcú oni a Ty si ži ako chceš Ty. Oni sa tiež isto rodičov nepýtali ako majú žiť.

mirko84
31. aug 2023

@beronsche No ja by som povedal, ze dieta po 40 je uz pokrocily vek. Rozdodne to je daleko za priemerom, co sa tyka prveho dietata

marcellka32
31. aug 2023

Moja mama ma 70, býva v byte sama a nenudí sa ..je totiž spoločenská, ja keď jej zavolám stále niekde labzuje (flaka), u kamošky na káve, v meste na prechádzke, do prírody so susedou, ráno sa vyberie vlakom na celý deň do Podhájskej na kúpalisko (to je podľa mňa čisto seniorské kúpalisko), už vo vlaku sa zakecava s nejakou ženskou a zistí že aj ona tam ide a strávia spolu pekný deň, doma si varí, volá vnúčatám, lúšti krížovky (to je dobre na mozog)

anketkarka
31. aug 2023

@mirko84 spočítava sa vek partnerov a všetko čo je nad 80 stúpa riziko postihnutia dieťaťa.

moonikajan
31. aug 2023

Buď sa odsťahuj do iného mesta a domov choď na víkendy, alebo naopak cestuj niekam každý víkend, keď pracuješ a nemáš náklady na bývanie. Ak bude treba, že budú chorí, dá sa zohnať aj pomoc cez mesto - nejaká opatrovateľka.

alickapusinka
31. aug 2023

@lonely66 asi vysoky tlak

beronsche
31. aug 2023

@h2 vo vseobecnosti sa za pokrocily vek povazuje staroba, cize napriek tomu, ze medicinske oznacenie "geriatricka matka" je bezne, pride mi vyhlasenie autorky usmevne...
Najma v kontexte, ze toto povazuje za problem a dovod nezdraveho pristupu rodicov..

@mirko84 priemerny vek slovenskej prvorodicky je 30r. Su tam samozrejme zahrnute aj romske zeny, ktorych plodnost je zhruba 4x vyssia a ich priemerny vek je cca 20r, takze by bolo zaujimave vidiet, aky je priemerny vek po vyluceni tejto skupiny. Ci je 40+ naozaj daleko za priemerom.
To len take moje zamyslenie sa (samozrejme, tiez to nepokladam za idealny stav) 🙂

h2
31. aug 2023

@beronsche Ale tu sa nebavíme o tom, čo sa považuje za pokročilý vek vo všeobecnosti, ale v súvislosti s pôrodom prvého dieťaťa. Naozaj neviem, prečo sa tu ideme ťahať za slovíčka, či je človek po 40 starý, alebo mladý. Na to, aby začal študovať na strednej škole, je starý . Na to, aby mal prvé dieťa, je povedzme už v staršom veku. Na to, aby išiel do dôchodku, je zase mladý a na to, aby v tom veku nebodaj umrel, je až príliš mladý. Autorka nerieši, či môže na rodičov použiť výraz, že sú starí, alebo že ju mali v pokročilom veku. Jej problém je inde.

beronsche
31. aug 2023

@h2 preco reagujes tak nabrusene? Ved len pisem, ze mi to pride usmevne a aj to, ze autorkin problem je uplne o niecom inom a nijako nesuvisi s vekom rodicov.. 😉

h2
31. aug 2023

@beronsche Prepáč, ak to vyznelo nabrúsene, nebol to úmysel.

pinkgirl
31. aug 2023

Ahoj, ak doteraz neboli aktívni, tak sa to žiaľ už nezmení. Ty si bola ich celoživotný cieľ, ten splnili a teraz čakajú že im budeš robiť "animátorku"🤔. Je čas vziať to do svojich rúk, poobzeraj sa po novej práci. To že oni nevedia inak prežiť deň, len čakaním na tvoju spoločnosť, nie je tvoj problém, ale ich. Osamostatni sa, nájdi si prácu, navštevuj ich cez víkend. Môžeš im navrhnúť aby občas zašli do klubu dôchodcov - áno znie to trápne, ale nájdu si tam rovesníkov s ktorými si môžu vymeniť informácie o tom čo koho bolí, kto koľko tbl berie - to sú obľúbené témy. Tieto kluby si robia rôzne kurzy, výlety, takže sa im spestrí život.

triss83
31. aug 2023

Za 30 rokov sa zmenilo veľmi veľa. Ľudia odchádzali do dôchodku 55+-, stihli si dôchodok užiť ešte relatívne zdraví. Pracovalo sa 8h., žiadne vydieranie od zamestnávateľa, žiadne hypotéky, dražoba. Mali zabehnutý režim a mali stabilitu, neboli pod takým psychickým tlakom,ako je to v dnešnej dobe. Dôchodkový vek sa neustále predlžuje, ľudia sú zodretí, vyčerpaní, chorí. Nároky v práci sú niekedy už neúnosné, maximálny výkon za minimálny plat.

marcellka32
1. sep 2023

@pinkgirl si ma pobavila tými tabletkami.. napríklad moja mamka má 70 a neberie žiadne lieky a ani sa nechce baviť o liekoch a chorobách 🙂
Raz som bola v pracovnom kolektíve 40+ a už tam témy len o bolavych kolenách a liekoch, nie ďakujem🙂
Ja sa takisto vyhýbam ľuďom, ktorí preberajú negatívne témy: choroby (neustále sťažovanie sa na bolesť), každý má niekedy bolesť, ale aby každé ráno v práci som počúvala ako niekoho bolí hlava, tak to nemusím...covid, politika, vojna... berie mi to energiu