2-ročná dcéra nechce jesť

9. nov 2023

Ahojte mamičky…
Chcem sa tu poradiť s tými, ktoré mali možno tiež takýto problém…
Dcéra (2 roky) mi nechce jesť…má len pár jedál, ktoré zje a iné nie…aj keď jej dám lyžičku s jedlom do úst tak to jedlo itak vypľuje :(
Príklad… strašne rada je ryžu, ale len suchú… keď urobím napr rizoto kde je viac iných veci tak ho nezje…
Má rada kuracie rezne, ale keď urobím napríklad mäso so zemiakmi tak už mäso nechce… Mali ste taktiež takéto dieťa, ktoré bolo vyberavé v jedle?… Ja by som jej varila aj od rána do večera, ale ona mi nič iné nezje ako len pár vecí…
Myslela som si, že má len také obdobie, ale to “obdobie” trvá už pár mesiacov..Poraďte mi prosím vás čo mám robiť…

gypsomilka
9. nov 2023

No moj ma 3,5r a stale sa nic nezmenilo. Suche rozky,suchy chleba,ziadne natierky maslo syr nic. Sucha ryza,suche cestoviny. Zemiaky ziadne . Jedine maso ktore zje je rezen. Zopar oblubenych polievok. Skolka rovnako stale. Zje len suche veci. Chlebik,rozok,zemla. A tak cakam a cakam mozno raz…

deti95060810
9. nov 2023

s tým nespravíš veľa... dávať hlavne jedlá ktoré dieťa zje. Bude to trvať ešte pekne dlho...

nikasmile
9. nov 2023

No žiaľ, obe deti. Starší 4r ako tak začal jesť teraz, inak roky nič, malá 2r. Vývar zeleninové pol. Suchá ryža cestoviny s omackou z mäsa. Keď dám mäso tak nezje 🤣 ale už som sa psychicky vučerpala pri staršom, malej už robím to čo zje a hlavne pije mliekoa zje syry, šunku tiež čistú, rožok čistý, keďnje to spolu tak nie. Takže len vydržať a robiť jedlá čo zje. Biem, že to dokáže potrápiť, mne už bolo niekedy do plaču. Ale čo u nás zbožňujú obaja, sú bryndzové halušky, samozrejme bez slaninky 😀

basulaak
9. nov 2023

Ano, syn 2,5roka. Natierky nic, omacky nic, uz ani polievky, maso len na jeden sposob a mohla by som pokracovat do aleluja. Suchy chleba, idealne suche cestoviny…niekedy prekvapi, ze zje kusocek dacoho noveho alebo len ochutna. A inokedy ma zase zarmuti, ze ja aj navarim aj napeciem aj aj aj a on len nie!…co uz. Vazi dost tak uz mavnem rukou. Dufam, ze v puberte nebudem stihat varit co bude zrat jak chovny byk 🤣

nika23t
9. nov 2023

Viem, o com píšeš, mam také vyberave deti doma, najmladšia bude mať o mesiac dva a tiež točíme dokola tie isté jedla. Najstaršia ma 13, u tej sa to zlomilo asi pred rokom, konečne začala jesť viac a tiež zo všetkého. Tak uvidím, či mladšie pôjdu podľa vzoru sestry, alebo ostanú také vymyslajdy. Prostredná ma 10 a tiež ma 5 jedál, ktoré zje. Najmladšej zatiaľ len ponúkam a ponúkam stále aj iné jedlá. Niekedy ochutna, povie, že nechuti a koniec. A niekedy ani len nepozrie na to, čo jej idem dat. Tak veľa trpezlivosti prajem.

autor
9. nov 2023

Och ženy…som taká rada, že nie dom jediná, ktorej dieťa nechce jesť…😭 takže asi len vyčkať…ja sa strasne za to neznášam a mám potom také výčitky svedomia a myšlienky, že proste…jej nedávam jesť…aj keď by som jej navarila naozaj hocičo a ona vôbec nechce…😩

nika23t
9. nov 2023

Ale prosím Ta, netráp sa ešte aj výčitkami. Ja si týmto prechádzam už tretíkrát a teraz už to beriem viac v pohode. Dávaj jej to, čo zje,nech ste obe spokojne. A popritom stále ponúkaj nové jedla, veľa ovocia a zeleniny, nech to pred sebou. Moja keď si raz za týždeň dá koliesko paradajky, už to je pre mňa úspech 😊 Ale hlavne sa naozaj netráp. Vyrastie z toho ❤️

mimi3008
10. nov 2023

No, syn ma 2 roky, u nas toto obdobie trva v podstate od zaciatku prikrmov, teda od jeho 6 mes. On ma rad polievky, to zje takmer kazdy den, ale to, co mal rad jeden den, dalsi den vypluva. Mal rad chlieb vo vajci, prazenicu, ale uz to ani do ust nevezme. Z varenych jedal zje pirohy, bryndzove halusky, ciste spagety a sladke jedla (palacinky, lievance, ryzovy nakyp, sem tam zemlovka, rezance s makom). Mal rad pecene zemiaky, ale uz nechce. V lete nam rastli sladke maliny, jahody na zahrade, nechcel to ani do ust zobrat, tak som si myslela, ze len mevie, ake je to chutne a preto nechce, tak som mu to dala v nestrazenej chvili do ust, on plakal, vypluval, utieral si jazyk, proste akoby fobia z jedla. Idem vyskusat PediaKid, uvidime, ci zaberie. Este poznamenam, ze ho stale dojcim, pocas dna aj 1000x🙈

mimi3008
10. nov 2023

@nika23t Moj starsi, 4 rocny mal v ustach paradajku raz za svoj zivot (inak nebol ochotny to ochutnat), ale skonstatoval, ze bleeeeeee...lri tom sladka, domaca cherry. Ale zeby jedol inu zeleninu (ak neratam zemiaky), to tiez.nie, jedine mrkva varena v polievke, zavarana cvikla a donedavna jedol brokolicu varenu, ale najnovsie ani to. Takze 1 koliesko paradajky je pre mna parada

paciko9
10. nov 2023

My tak rovnako, tiez varime dookola to iste. Ona dokaze fungovat o jednom banane aj cely den😀😀. Uz som sa radila aj Dr. ta nas nechcela trapit,s liekmi na chut. Tak ze vyckame kym zacne chodit do skolky. V skolke zje vsetko, co jej daju. Prideme domov a hladuje🤣. A stale tak dookola. Pred tyzdnom, sme sli obedovat, tak jej vravim,ze nech si ide dat trochu polievky. Odpoved: ja som jedla v skolke, bola nedela😂. Hrozne ma to vycerpavalo do nej daco dostat, ale prestala som riesit,ked pekne zde vsetko v skolke.

hortenziaj
10. nov 2023

Ja som mala od malička jedakov, a v dvoch rokoch cca začal vymýšľať, že nechce, že iba sladké mliečne ryze chce. Tak v ten deň keď vymýšľal ze iba ryžu, nemal nič, vydržalo mu to dva dni, a odvtedy je všetko co mu dám, zeleniny kopu a iné . Ale to ti nevyjde ak máš nejedaka od mala, ti majú dlhú vydrz.
Ale my sme sladkosti obmedzili uplne,iba raz za čas majú, lebo to som videla u veľa detí, napackali sa sladkého a potom nič nejedli ine

nika23t
10. nov 2023

@mimi3008 ale moja jedla krásne všetko asi tak do roka. Od 10 mesiacov aj zeleninu, ovocie, no ukážková bola. A niečo málo po roku taky zlom, že nič! Ale ze ani pečivo, ani ovocie, ani zelenina, ani mäso... Ja som mesiace za ňou behala, ale už som to vzdala. Stále ponúkam, ale už sa nejdem zblázniť z toho 😊 Snáď aj Tvoj malý sa neskor pekne rozpapka ❤️

cookie29
10. nov 2023

2 roky su obdobie, aj nejedenia. Potravinova neofobia. Vacsinou to nastastie prejde

jgk24
10. nov 2023

u nas toto obdobie trvalo rok...odkedy nastupil do skolky, zje skoro vsetko 🙂