Ako dávať kašu večer 6 mesačnému dieťaťu?

indie6
25. aug 2013

Milé mamičky, ako dávate kašu vy? Doktor mi povedal, že by som malej mala zaradiť do jedálnička kašu na večeru. Tak sme dali, ale myslím, že to len zhoršilo jej spánok, ktorý aj tak nebol ukážkový. Po tri či štyri posledné večery sme mali doma večer neskutočný cirkus, rev, plač, ukľudniť sa nedala ani hojdaním, ani nosením ani nijako, úplne záchvatový plač... a brutálny nepokoj, neviem, či to bolo kašou, ale asi hej, lebo dnes večer som jej ju nedala, a zaspala kľudne, síce už párkrát zaplakala zo spánku, aj som ju musela učičíkať na rukách, ale spinká ďalej.
Chcem sa spýtať, ako dávate kašu... či priamo pred spaním, alebo pred kúpaním (my kúpeme každý deň), a po kúpaní ešte dáte mliečko - teda systém 1. večera + 2. večera. Či dávate lyžičkou, alebo do fľašky? Robíte ju podľa návodu, alebo redšiu/hustejšiu? My už sme na umelom mlieku, asi dva týždne dozadu sme pomaly prestali kojiť... ešte možno doplním, že malá nevie zaspať sama v postieľke, musím ju uspávať na rukách, a cez deň spí buď v kočíku, alebo ju hojdám v kočíkovej vaničke. Poraďte... zaťažuje kaša na večer bábätku žalúdok? Ona jej zje celkom dosť, tak 150 - 200 ml, lebo jej to chutí...

rienok
25. aug 2013

ahoj, ja dávam kašu cca 30 minút pred kúpaním 100 ml lyžičkou a po kúpaní jej dám ešte mliečko tiež okolo 100 ml. Ale nedávam ju každý deň, niekedy keď sme dlhšie vonku tak len mlieko po kúpaní. Moja nebola nepokojná, akú kašu jej dávaš? lebo ja som začínala ryžovou, potom pohánkovú, prosovú, vločkovú ....

lusinda1989
25. aug 2013

My davame kasu okolo piatej siestej a potom neskor mliecko ked ide spinkat okolo siedmej pol osmej.

ariesi
25. aug 2013

aj my tak , ze najskor okolo pol siestej kasu lyzickou, taku polohustu a potom po kupkani okolo siedmej este mliecko- niekedy staci moje, ale zvycajne uz na veceru umele. a tiez asi tak 100 kasu a 100 mlieko

hviezda5213
25. aug 2013

Ahoj, ja malej dávam kasu každý večer. Dávam jej ryzovu Hame do nutrilonu mlieka lebo kasa od Nutrilonu bola neskutocne sladká. A nedrzim sa navodu, robím jej redsiu, na 210ml mlieka jej dám len 2-2,5 lyz kase a nie 5 ako by malo byt. Kasa je redsia a pije ju z flasky a krmime sa po kupani , tak cca pol hodinku pred spanim a žiadny problém.

venija
25. aug 2013

@indie6 " mna ucili", ze kasa sa ma podavat cca 2 hod pred spankom, prave preto, aby prilis nezatazila zaludok babatka. Mliecko som malej potom davala tesne pred spanim.

indie6
autor
25. aug 2013

@rienok dávame jej ryžovú kašu od Hami - na dobrú noc - lyžičkou, lebo z fľašky jej to ťahanie veľmi nejde.

No a potom v noci, kedy tak reálne môže byť hladná? Viem, že je to ťažká odpoveď, a aj veľmi individuálna, ale mne sa to tak strašne ťažko u malej posudzuje, lebo ona má teraz také obdobie, že do polnoci plače minimálne 5x a viac, proste sa budí.., pravidelne vždy polhodinu až trištvrte hodinu od uloženia do postieľky prvýkrát zaplače, netuším prečo (ale hladom to nie je), a preto je pre mňa už potom ťažké rozlíšiť hlad od nepokoju.
No a teda len by ma zaujímalo, že za aký čas cca dokáže žalúdok stráviť tú kašu?

marcelatje
25. aug 2013

@indie6 200 ml je celkom dosť na to aby to spapala pre spaním. My už máme 11 mesiacov a kaše dáme tak 80 ml 😀 tak na tvojom mieste by som dávala aspoň 1,5 hod pred spaním, ale kúpať sa s plným bruškom tiež neodporúčam 😒
Ja kašu nedávam každý deň a ak dám tak radšej redšiu.

marylis
25. aug 2013

@indie6 Fuha, tak to zje pekne teda 🙂 Mozno ze jej to chuti, ale je to na nu prilis vela a boli ju z toho brusko. Moj je teda papkac, ale kasi nikdy neholdoval a zje max 60ml a sme radi 🙂 Podavame lyzickou. Kasu davame okolo pol 6tej- 6tej vecer a okolo 8mej zaspava. Skus dat menej kase a nech sa doje mlieckom, predsa je lahsie na zaludok. treba skusat a uvidis, co jej sadne. Inac som aj pocula, ze kasu vooobec netreba davat. Najdolezitejsi je zeleninovy a ovocny prikrm. Ta kasa skor len na pestrost 😉 Ak by malemu robila zle, tak by som ju urcite nedavala, ale vyskusaj najskor a uvidis 😉

indie6
autor
25. aug 2013

@marcelatje tých 200 bolo najviac, inak to bolo menej, okolo tých 150... hmm, tak si to musím už len dáko časovo lepšie zorganizovať

@lusinda1989
@ariesi
@hviezda5213
@venija ďakujem vám krásne za rady, vyskúšam teda dať kašu pred kúpaním, a potom mliečko pred spaním... myslím, že to bude lepšie riešenie

indie6
autor
25. aug 2013

@marylis no aj mne sa zdalo, že veľa, ja som sa riadila návodom na škatuli, a veru nemala som s kým porovnať, tak som nevedela, že koľko by tej kaše mala spapať, a som jej dávala, kým chcela, uf, ale ste mi tu teraz otvorili oči, že asi sa chúďa z toho prejedla... a okrem toho mám pocit, že ako sme začali dávať kašu, tak odmieta zeleninu a ovocie

jajus28
25. aug 2013

@indie6 ahoj ja som davala kasu od 4 m az do roka, potom sme presli na kravske a varim na veceru puding. Zalezalo podla toho aku som kupila kasu ci uz obsahovala mliecko alebo nie. Hame su vyborne kase no tie na noc su sytejsie a tym aj tazsie skus kupit od hame inu napr vanilkovu, bananovu. Zarabala som ju takto: 180 ml vody, 4 odmerky UM( lebo kasa obsahovala mliecko tak preto menej ako je napisane na skatuli nutrilonu), a 3 polievkove lyzice kase, aby bola redsia, vymiesala metlickou a dala do flasky s vedsiou dierkou, ako na mliecko. A zasitilo ho to na celu noc, zobudil sa vzdy az rano okolo 5-6h na mliecko. A inak moj maly od 6m jedaval 240ml 😉, a to este tahal aj ked nebolo, tak toho sa zase netreba bat kazde babo je iny papkac.

abbey1
25. aug 2013

Prečo práve kašu na večeru? To je ťažké na žalúdok. Kaše na raňajky ako zdroj energie a nie na oc na zaťaženie bruška. A hlavne skúste klasické kaše-jednozložkové, do ktorých pridáte ovocie a nie Hamé a podobne.

indie6
autor
25. aug 2013

@abbey1 no mne tak povedal doktor, ale tiež si myslím, že to zaťažuje, preto sa radím, pýtam, no niektorým detičkám to nevadí, práve naopak sa im aj lepšie spí po kašičke... no u nás to asi tak nebude

marcelatje
25. aug 2013

@indie6 aj dospelý človek keď sa preje tak je ospalý 😉 ale dobrý pocit to nie je 😒 spomeň si ako ti bolo keď si sa naposledy prejedla 😉

hori
25. aug 2013

200 ml je naozaj privela... ak este len zacinate s prikrmami, musis na navode pozerat mnozstva urcene pre 4. mesiac... v navode su vzdy ucene maximalne mozstva (keby to mal vyrobca zakonom povolene, odporucil by aj zhltnut celu krabicu naraz... 😉 ), mnohe maminy sa vytesuju, ako to detickam chuti, ale ked ma tvoja problemy s bruskom, jednoznacne by som znizila porciu max. na tych 150 ml (radsej nech to potom po 2 hodinach dopije mliekom) a robila by som ju redsiu... pediater ti neodporucal nejaky postup a mnozstva?

aliza
25. aug 2013

@indie6 ono mala vobec nemusi plakat od hladu. Moj syn od 3.m. nepil v noci mlieko a spavat zacal az teraz niekedy, bude mat pomaly 3 roky. Proste sa v noci budieval, aj 10x., prevaloval sa, pucil, mrnkal....a nebol hladny, ani ho brusko nebolelo...proste mal taky spanok, vyskusali sme vsetko a nic nepomohlo. Kase na noc nikdy nejedol, ja kase celkovo neschvalujem, nevidim v nich ziaden vyzivovy vyznam, akurat v nich byva zbytocny cukor, preto ich deti tak oblubuju.

tinus7
25. aug 2013

@indie6 ahoj, ja som zacala davat kasu az od 8. mesiaca a tiez som mala zo zaciatku pocit ze je pre syna tazka na zaludok. Mozno by som jej ju nedavala kazdy den, resp. ak sa ti zda ze je nekludna z kase treba ju naozaj dat minimalne tu hodinku aj dve pred spanim. Ved ak jej potom das aj mliecko tak sa opat zasyti.

indie6
autor
25. aug 2013

@marcelatje ťažká otázka 🙂 lebo ja sa nestíham prejesť :D nuž ale jasné, nie je to dobrý pocit, a pre malé dieťa už vôbec nie, hlavne, keď ešte to trávenie nie je dokonalé. Tak máme doma malý experiment, keďže je prvý 🙂 s tým, že niekedy to nie vždy dopadne úspešne. Bola som v tom, že bude lepšie búvať, keď sa dobre napapá... a dopadlo to úplne naopak :D

indie6
autor
25. aug 2013

@hori bohužiaľ na tej škatuli nie je určené, že koľko by malo zjesť to ktoré dieťa..vekovo. Je tam len návod na prípravu jednej porcie. Ale malá príkrmy papá už skoro mesiac a pol... no a pediater mi neodporučil žiadne postupy ani množstvo, ale som si istá, že na množstvo by mi povedal, že "dajte koľko zje"

@aliza hmm, áno, na to som prišla po dlhšej dobe, že mi malá neplače od hladu, do polnoci nepapá, prvýkrát dostane až po polnoci tak 120 ml mliečka, a potom cca o 3 hodinky druhýkrát, a potom až ráno. Neviem, či je to pravda, ale myslím si, že 6mesačné dieťa sa ešte v noci zobudí raz dvakrát aj na hlad... neviem no... ale niekedy sa budí neskutočne veľakrát, tiež sa pučí, prví, prevalí sa na bok, je ticho 10 minút, prevalí sa na brucho - plače... mi to príde ako keby mala fázy mrnčania a potom fázy spánku, kedy dokáže spať aj tri hodky

ssstanulik
25. aug 2013

@abbey1
aké myslíš kaše jednozložkové? také čo si sama doma spravíš napr. pohánka, mliečko a ovocie napr.

hori
25. aug 2013

@indie6 preto som sa pytala, lebo mne pediatricka prizvukovala, ze kazdy novy prikrm zacinat par lyzickami a postupne kazdy den dat o 1-2 lyzicky viac (dopit po chvili mliekom), ze kym sa dostaneme na tu 1 porciu, moze to trvat aj cely mesiac, ze to preto, aby si traviaci system zvykol. aj som to tak dodrziavala.

blackcat8885
25. aug 2013

@indie6 Ja dávam kašu pred kúpaním okolo 16tej kúpeme sa o 18tej a potom ešte mlieko.Pospí tak 5hodín a potom zas mlieko.Dávam kašu lyžičkou nech sa učí papať

rienok
25. aug 2013

@indie6 inak ja som s kasami zacinala najprv na olovrant - okolo 17,00 a o 20,00 som davala len mliecko. A kasu naozaj nemusis davat, hlavne ak sa Ti tak ci tak budi na hlad v noci. Moja mala spinka celu noc ( s vynimkami) bez ohladu na to ci dostala kasu alebo len mlieko.
ale je pravda ze 200 ml kase este nedostala, nejak mi to pride vela na takeho drobca vzdy jej radsej dam este 100 ml mlieka 😅

indie6
autor
25. aug 2013

@hori jasné, rozumiem 🙂 tak som sa naučila niečo nové... ja som to pochopila tak, že keď už dlhšie papá príkrmy, tak to niečo nové zvládne bez problémov aj vo väčšom množstve

abbey1
25. aug 2013

@ssstanulik Presne tak. Myslím ovsenú, viaczrnné a podobne. N aophánku sú i názory, že by ju malé deti nemaipapať, ale nikdy som sa nedopátrala, či to naozaj má nejaké zdravotné opodstatnenie. Tie kaše zarobíš rovnako jednoduch, ale dochutíš podľa seba. Nemajú navyše ani mg cukru a iných prídavných látok.

rienok
25. aug 2013

@abbey1 ja som niekde citala ze odobera nejake ziviny, ale myslim si ze pokial to nekonzumuje denne tak by to nemuselo vadit, ja to striedam a pohankovu ma tak 1x za 2 tyzdne co urcite neskodi 😉

aliza
25. aug 2013

@indie6 no, ja som zase citala odborny clanok, ze organizmus babatka ma v noci oddychovat a nie travit 😉, ze aj neustale travenie budi dietatko a to je potom nepokojne a nespi. Ale moj syn to mlieko v noci nechcel, proste ho nevypil, takze nebolo o com. Ak by bol hladny, urcite by ho neodmietol 😀.
A inak sa necudujem, ze tvoja dcerka odmieta zeleninove prikrmy. Mozes podakovat kasi 😖. pre toto som ja radikalne proti kasiam. Zbytocna komplikacia a ziaden osoh.

ssstanulik
25. aug 2013

@abbey1
a postup je teda aky? ze to pomeles pokial mas napr pohanku ,pokial kojim pridam materske mlieko ( s prevarenou vodou to je asi blbost to by malej nechutilo ze, lebo som rada ze si uz neodsavam nebolo to prijemne ☹ ) a plus este tam moze byt aj ovocie nie? a kto nekoji da tam umele mlieko

indie6
autor
25. aug 2013

@aliza poviem ti, keby som ja toto tušila, čo tá kaša narobí, tak sa na ňu vykašlem, malá tak krásne papala zeleninu, úplne sa tešila a teraz horko ťažko do nej dostanem pár lyžičiek

kaciatko2912
26. aug 2013

No mile maminy, asi Vas vsetkych prekvapim. Narodil sa mi syn v 33t +3 dni, boli sme mesiac v Martine. Bol malicky len 41 cm a 2,2kg. Kojila som ho do 6 mes. potom sa mi uz nedalo. Presla som na mlieko Hami( inak obsahuje najviac vitaminov oproti inym mliekam- zistovala somsi to). Od 3 mesiaca dostaval prikrmy, ako ryzova kasa, mrkvicka uvarena...postupne som do mrkvy pridala zemiak, karfiol....a teraz uz papa vsetko. Momentalne ma 8,5 mesiaca a pije uz normalne kravske mlieko (klasicke krabickove) a velmi mu chuti.... a z tohto mlieka mu spravim aj klasicku detsku krupicovu kasu taku trosku redsiu, ale ho nakrmim lyzickou. Potom je este nejaku 1,5 hodku hore a ide spat. Bo moj syn chodieva spavat ako mu to vyhovuje, nemame presne harmonogram....nechavam to na nom, ked je unaveny ide spinkat. Z vlastnej skusenosti chcem len povedat, ze z klasickej kase detskej a normalneho mlieka mi lepsie spi a aj dlhsie. Obcas sa prebudi v noci, ale to len preto, ze je smädny. A po pravde povedane skoda, ze som mu normalne mlieko a kasu nedavala skor....aj kvoli peniazom, ale aj pre jeho vyvin. Takze neverte vsetkym reklamam a doktorom o kasickach......a mliekach, obcas je spravne dat na stare zvyky....kedysi nase mami nemali tolko na vyber ako my teraz a boli sme zdravsi... tak porozmyslajte. A este k tomu co som citala u niektorych mam, nie je dobre dieta kupat kazdy den ak sa mydli (ma svoj sampon do kupela pravdaze) , vtedy staci kazdy druhy den. Pokial ho iba osprchujete cistou vodou je to ok. Ale to je len moj nazor, nech si kazda mamina spravi podla seba.