Dávate dieťatku piť aj niečo iné okrem mliečka?

fixka
22. jan 2012

Ahojte, zaujímalo by ma, či dávate svojim deťom (moja dcérka má 3,5 mesiaca) piť aj vodičku, alebo čajík. Výlučne ju kojím a nedávam jej nič iné tak ma zaujíma, ako to robíte vy a či by som už nemala dávať piť aj iné okrem mlieka. Ďakujem za vaše názory a odpovede.

skolara
22. jan 2012

V 3,5 mesiaci urcite netreba. Ja som az teraz zacala davat vyluhovany detsky sackovy caj lebo sme zacali prikrmy ale aj to nechce cez flasu tak normalne z poharika pije. Ale minimum. A ked chces aby mala pekne biele zubky tak nedavaj ziadne granulovane akoze caje 😠 😠 😠 hnus.

hajanka
22. jan 2012

nie v tomto veku, MM uhasni smad, zazenie hlad 😉

ninka0512
22. jan 2012

ahoj, mozno v lete v poradnych horúčavách by si mohla,ale teraz je to fakt zbytočne, tvoje mliečko jej uplne staci od hladu aj od smedu🙂 cajiky alebo vodu ako poveddala skolara az ked zacne papat prikrmy

desszi
22. jan 2012

Podla pediatrov a poradkyn netreba, ja osobne by som tuto radu uz nepocuvala a pri druhom ani nebudem. Mozno teraz na mna mnohi vyletia, ale ja som sa poucila. Ja som malemu davala vodicku v prvych tyzdnoch po narodeni (maly je augustovy a boli este tepla), avsak potom som pocuvala, ze netreba, lebo MM ma vsetko co ma mat a je aj od smadu. Lenze potom nastal problem, ked sme tekutiny mali zacat davat - maly mi nic ine nevypil len mlieko a to som zase pocuvala, ze to nie je tekutina, mamicka musite mu davat pit vodicku, cajiky....a ako? ked nechce pit? ani z flase, ani z pohara....tak pekne lyzickou a injekcnou striekackou....dakujem pekne, maminky ktore si tym presli, vedia ake to je tazke, natlacit do dietatka aspon deci vody denne malou kavovou lyzickou, obzvlast ked ti dietatko aj to malo vody vypluva. Takze ja vravim, urob ako myslis a citis. Ked sa ti zda, ze je dcerka smadna, kludne jej daj prevarenu vodicku, nic sa jej nestane 😉

ajca123
22. jan 2012

Záleží aj kedy sa ti babo narodi 🙂 ked v zime stačí iba MM.. A ked v lete ked sú vysoké teploty treba podávať babetko vodu. A aj keby babo bolo na umelej strave treba dávať vodenku.
🙂

pimpulienka
22. jan 2012

ja som začala davať vodu až pri zavadzani prvych prikrmov, čiže v 6 mesiaci. Mala som letne babo narodene v juni a davala som iba MM, ktore bolo plne postačujuce

adrika214
22. jan 2012

maly sa mi narodil v lete a bolo strasne teplo tak som mu sem tam ponukla cistu prevarenu vodu, ale ked uz neboli horucavy nic az okolo pol roku feniklovy caj

lenkaks
22. jan 2012

Ahoj,mne sa maly narodil v decembri a az v lete som mu popri dojceni zacala davat cajik...

luciferkax
22. jan 2012

V takomto veku určite netreba, skúšala som od pol roka, bolo leto , dosť horúco, no aj tak bezúspešne, vypluval, vrieskal, skúsila som o dva mesiace, začal si zvykať.. Tak som ho len prikladala a prikladala. Normálne začal piť (že vypil aspon 50 ml naraz a schuti) až keed mal desať mesiacov 🙂

anjelicek26
22. jan 2012

Kojencovi staci MM aj na hlad, aj na smäd - iba ak je vonku nad 30 stupnov treba pridavat vodicku po lyzickych.

kvetinka211
22. jan 2012

@fixka Nedavali sme, az niekedy v 5.5 mesiaca ked boli horka 36°C a par dni strajkoval. Donedavna som davala iba prevarenu vodicku, ziadne cajiky alebo instantne sladke blbosti. Teraz obcas dam slabucky detsky feniklovy cajik (nie instantny). Doteraz vodicku len tak trosku cuckal, ostatne sa dopil z mliecka, postupne pil viac a viac a posledne dni mu velmi zachutila a pije ovela viac. Az po roku sa vraj (kojene) deticky rozpiju a ked sa im ponuka vodicka tak jej aj vela vypiju. U nas mala necakane uspech lucka so sosacikom, vypil mi vecera dve deci 😉 Nedaj sa zmiast mamkami, svokrami, tetkami a nedavaj jej zbytocne cajiky a vodicky, bude ti pit malo mlieka, bude slabo priberat, potom ti nanutia umele mlieko, vsugeruju ze mas malo mlieka a s kojenim si skoncila ...

vulka
22. jan 2012

Ja mám 4-mesačnú dcéru a len kojím. manžel jej síce dal zo 4x vodičku, aby sa jej prestalo čkať ale bolo to zbytočné. Vždy sa jej do 10 min prestalo aj bez vody.

briketa
22. jan 2012

@fixka, dobre robis co robis. Az kdesi pri osmich mesiacoch zacinam davat aj vodu a rovno z pohara.

hori
22. jan 2012

mala ma dva a pol mesiaca a okrem mm jej ine pit nedavam... prvu dcerku som mala v lete, jej som davala chladny cajik, ale len v najvacsich horucavach, lebo z flasky mi nechcela a po lyzickach sa zasa moc nechcelo mne 😉

lubina
22. jan 2012

ja som starsej davala aj pit lebo sa narodila v lete a bolo dost teplo a mladsej cajik, na prdkanie, malai sme bolest bruska a pediatricka mi povedala, ze jej kludne mam dat trosku detskeho cajiku, ze to neuskodi. Takze je to na rozhodnuti mamicky.Ale moje deti pili a su tu, nic sa im nestalo. Ak mas pocit, ze je smadnucka, kludne jej daj napit prevarenej vodicky,alebo detsky cajik pre jej vek.Kupis normalne v lekarni podla mesiacov, ake je dietatko stare

olifcek
22. jan 2012

Olivka zacala pit cistu vodicku, ked mala 14 mesiacov. pekne pila z naustkoveho poharika a uz par mesiacov pije krasne z pohara, ziaden problem nebol. jedno leto sme prezili, bolo horuce a Oliv ako som pisala, pila iba MM.

cize ja nemam problem ako pise @desszi .

lulu19
22. jan 2012

ja plne suhlasim s @desszi ja som tiez pocuvala na radi druhycha teraz mam prblem do maleho dostat aspom troska vody vsetko vypluva nechce ci z flasky ,pohara ,lyzicky striekacky-prost nechce -ked ma 4 tt tak som mu davala cajik feniklovy na bruko vypil my aj 125 ml teraz len mozno tych 25ml taktze moja rada urcite daj aspom vodicku nemsi cajik staci voda nech sa dietatko uci ze ma pit aj ine ved troska vody este nikomu na svete neuskodilo ja urcite ked budeme mat raz druhe babtko tak budem davat od sameho malicka

luba142
22. jan 2012

moja dcerka je majova a davala som jej iba MM aj v lete, som ju castejsie radsej prikladala, cajik som jej zacala davat az ked zacala po pol roku papat prikrmy a kasicky, tak az potom dostala obcas, ale velmi malinko vodicku,alebo cajik, kedze som mala mliecka dost....nemali sme nikdy potom problem,zeby mi odmietala inu tekutinu okrem mlieka....lekar mi povedal,ze ine tekutiny by sa mohli davat vo vysokych horucavach, ale kedze je teraz zima urcite babatku staci MM 🙂

estterka
22. jan 2012

nedavala som nic a to my tu mame aj skutocne velke tepla ;) ak je dojcena na poziadanie,nepotrebuje ine tekutiny. a ak jej ich budes davat flaskou,riskujes predcasne odstavenie ☹ zacali sme davat tesne pred rokom a rovno z pohara sme ju naucili. jasne,trvalo to par dni,kym zacala vodu pit,ale nic strasne to nebolo. a inak,doteraz nepila okrem MM a vody nic-ziadny caj,dzus,stavy..

anicka1981
22. jan 2012

my sme davali feniklovy caj, od mesiaca,pekne si poprdkal a brusko nebolello,ttiez bol narodeny v lete,ked boli horucavy, teraz mame 7 mesiacov a cajik pije ako kacka 😀 , co je dobre, lebo mlieko pije uz len 1x v noci, cez den odmieta,takze cez den uz len prikrmy papame 😉

zuzka38
22. jan 2012

nie, netreba nic okrem MM

megi1989
22. jan 2012

Malá mala 7 mesiacov - a teraz začíname. Ale žiadne čajíky - čistú vodu. Alebo prípadne šťavu - čerstvo odšťavené jabĺčka a mrkvičku 😉 A rovno z pohárika. Žiadna fľaška. Malá nemá ani cumeľ, tak načo by som jej pchala fľašku 😀 Ale vypije straaaašne málo. Tiež si dá radšej moje mliečko. 😉

sympa1
22. jan 2012

davala som pit vodicku prevarenu ..alebo Hipp cajiky od 1 tyzdna co su, aj to riadne s vodou zriedene, nesla som podla navodu..len aby tam bola nejaka ta prichut...deticky boli spokojne.a ja tiez. 😉

gia111
22. jan 2012

kočky ako to je, do kedy je potrebné dávať dieťatku mliečko, Ivanka má skoro 11 mesiacov, ak by sme dojčili ešte 4-6 mesiacov, uvidíme ako to pôjde, je nutné potom pokračovať v nejakom inom mliečku?

locko007
22. jan 2012

Tiež som sa neradila knižkovými radami, hoci môj syn bol plne kojený a hlavne keď bol maličký tak bola zima. Varila som mu harmančekový alebo feniklový čajík. Vypil ho za deň, možno 10-20 ml. Bolo to skôr len ako na ovlaženie ústočiek a ako prevenciu bolavého buška. Čajík som mu podávala buď lyžičkou alebo striekačkou. Veď dieťaťu sa nemôže nič stať, keď vypije o toršku viacej tekutín.

koksatko
22. jan 2012

ja mam dcerku narodenu v oktobri, tak ze som ju vylucne len dojcila a ked som zacala s prikrmami, tak som skusala vodu z flase, z flase s naustkom, ale nechcela. lyzickou si trosku dala , ale bola to bieda. pediatricka mi hovorila, ze nema potrebu pit vodu, ze ked jej ju ponuknem a bude smadna, tak sa urcite napije, nech jej ju casto ponukam. odlozila som vsetky flasky, lyzicky a ponukala som jej len pohar, trvalo to dlhsie, ale asi po mesiaci pekne zacala pit z pohara. ked sa naucila na pohar, tak pila aj z flase avent s naustkom. do roka som vodu prevarala, ale od roka jej davam vodu z brity a na striedacku z vodovodu. 🙂

kaselka
22. jan 2012

ja som tiež čítala, že netreba no pri druhom dieťati by som sa už touto radou neriadila. Môže totiž nastať situácia, že dieťatko bude choré a bude potrebovať vyšší príjem tekutín no a potom bude problém ich doplniť, lebo ich bude odmietať. Vraveli mi to aj v nemocnici sestričky, keď som bola s malou hospitalizovaná no vtedy som bola "múdra", že načo... veď teraz sa všade píše, že MM stačí... No a neskôr sa mi to vrátilo práve keď som pri chorobe potrebovala, aby pila a to bol teda skutočne problém do malej niečo dostať. Už by som tým prejsť nechcela, bol to riadny stres pre ňu aj pre mňa 😝 . Takže ja z vlastnej skúsenosti som za to tekutiny podávať od malička hlavne vodu.

zuzana581
22. jan 2012

Určite treba dávať aj vodičku už od prvých týždňov. Presne ako tu písali už aj niektoré maminy, ak si dieťa nezvykne hneď aj na vodu, je možné, že ju neskôr bude odmietať a v niektorých prípadoch to môže byť problém. Taktiež na smäd je ovela lepšia, ako mlieko. Skúste piť celý deň iba mlieko. Možno sa to nedá porovnávať KM, UM a MM, ale voda, je voda.

Poviem vám pravdu, aj keď viem, že sa to tu väčšine nebude páčiť, mne osobne sa už chce grcať z tých všetkých tabuliek, čo sa smie a čo sa nesmie dávať, alebo nedávať deťom. Ja sa divím, ako prežili naše staré mamy, a ich mami a vôbec všetci naši predkovia, bez premúdrelých tabuliek. Divím, sa že ludstvo nevyhynulo už pri svojich počiatkoch, lebo neboli tabulky a určite dávali deťom piť vodu a iné "zakázané" potraviny a tekutiny. Dávať vodu dieťaťu až od 8 mesiacoch? No mne sa asi sníva. Prepáčte, ale naozaj sa podaktoré maminy prestante pozerať do tých "mudrych"-tupých knižiek a riaďte sa hravne zdravým rozumom. Bude to iba dobré pre vaše detičky.

abbey1
22. jan 2012

My sme nepili veľmi dlho nič okrem MM. Nebol dôvod, až keď sama začala prejavovať záujem o naše poháre a obsah v nich, začala som ponúkať vodičku. Čiže niekedy po 6. mesiaci. Ale veľmi dlho stačilo len materské mlieko. Na pohár sa naučila veľmi rýchlo a úplne bez problémov. Ani jedno z mojich detí s tým nemali problém, tak nedokážem posúdiť, či s tým naozaj niektoré deti môžu zápasiť. Nikdy sme nepoužívali dojčenskú fľašku, ani špeciálne poháriky, či fľašky s náustkami a sosáčikmi.
Naozaj si nemyslím, že dieťa potrebuje okrem MM iné tekutiny v tak nízkom veku, ani v letnom období. Ale to si musí zvážiť každá mamička. Ak už tekutiny, tak čistú vodu a nie podivné čajíky ( a hlavne granulované). 😒
A nehovoria zo mňa "múdre- tupé" knihy, ale osobné skúsenosti!

ohnicek1000
22. jan 2012

Ahoj,ja som popri MM davala pit aj cajik,alebo prevarenu vodu