Mám začať prikrmovať trojtýždňové dieťa?

adka0506
19. máj 2013

Ahojte,maličká ma tri týždne.Prvý týždeň v nemocnici p
apala Bebu a potom sa mi rozvehlo mlieko,tak sa kojíme.Všetko bolo fajn,papala každé tri hodinky,no posledné tri dni neustáke plače a hlavne v noci a hľada prsník.Mlieko mám,lebo vidím,že pekne saje,no asi ho je málo,lebo sme skúsili dať navečer UM a pekne zaspinkala na 4hodinky.Ako skvalitniť svoje mlieko?Alebo ju radšej prikrmovať?

kvietocek7
19. máj 2013

@adka0506 ahoj, po UM vacsinou deticky dobre spia-lebo je hute a rychlo zasyti, ale velka skoda ak by ste stratili materske mliecko-kedze postupne moze materske mliecko malinka odmietat.
Bolo by dobre keby si mala v okoli kde byvas LAKTACNU PORADKYNU urcite by ti bola napomocna. Ono deticky po porode adaptuju rozne.
Najlepsie a najzdravsie je zostat pri materskom mlieku a prikrmovanie brat ako najkrajnesie riesenie.To ze placka tak moze mat rozne priciny-nahlta sa vela vzduchu pri nespravnom papani z prsnika, mozno prave poloha pri dojceni, alebo spravne odgrgnutie.Mozno ti treba trochu predneho mliecka odsat aby si potiahla zadne - to hustejsie mliecko cim sa viac zasyti a bude spokojnejsia.Tvoja strava je tiez dolezita staci ti najst si na nete stravovanie dojciacej matky alebo podobne.
tu je stranka na spravne odgrgnutie,na obrazku je znamy detsky doktor neonatalog
http://www.novorodenec.sk/page.php?sekcia=clank...

cicamica1980
19. máj 2013
Používateľ cicamica1980 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od cicamica1980.

kazda laktacna poradkyna ti povie, ze prikladaj na poziadanie t.j. ked place a ponuknes prso - papa a prestane plakat? ak ano - nedokrmuj a casto prikladaj

katy1979
19. máj 2013

@adka0506 mliecko mas v poriadku a ak mas mliecko naco chces prikrmovat. Tri hodiny vydrzat bez mliecka je velky uspech na tak male babatko. U nas sa kojilo snad aj kazdu hodinu. Ak pytali dostali. Neriesila som ci preslo 20minut ci dve hodiny. Ak hlada prsnik a place tak nech sa pricucne a bude spinkat spokojne dalej.

patkobo
19. máj 2013

neprikrmovat .. zvysit si tvorbu svojho mliecka a prikladat urcite castejsie ako kazde 3 hod.

siska53
19. máj 2013

Suhlasim s patkobo a katy 1979. Caste prikladanie zvysi tvorbu mliecka. My sme sa kojili pri oboch detoch i kazdu hodinu, ak chceli. Dcerka ma 13 mesiacov a hoci uz papa davno ine, stale moje mliecko dostava na poziadanie.

adka0506
autor
19. máj 2013

@katy1979 Ale keď ona ani nespinká.Nakojíme sa a potom dudle cumeľ tak,akoby ťahala mliečko a buď sa obzerá alebo plače,potom ho vypľuje a zas sa kojíme a takto to pokračuje celý deň,zaspí raz okolo pol jednej do tretej-pol stvrtej.Večer sa napapá,okúpe a nie a nie zaspať a aj včera,keď sme jej dali o 22:00 UM,tak hneď spokojne zavulvala a spala do 2:00.

adka0506
autor
19. máj 2013

@siska53 keď ja mám mlieka dosť,veď aj na podprsenke vidím ,fľaky od mlieka alebo keď kojím,vidím,že z druhého prsa mi kvapká každú chvíľu,no akoby bolo to mlieko len take slabé ako voda

zuanach
19. máj 2013

keď jej budete dávať fľašku, nadobro si odvykne od prsníka, bude lenivá ťahať, skúste ju trošku potrápiť, neoľutujete....fakt by to bolo škoda...predné mlieko je redšie, zadné hustejšie....

althejka
19. máj 2013

V prvom rade sa riad tym, co si myslis ze je spravne, mamina vzdy vie instinktivne,ci to dokrmovanie pomoze alebo nie. ci babo je hladne alebo nie. ja som dala tiez na rady a rady a az ked som urobila to,co som sama pokladala za spravne a potrebne, naraz bolo vsetko ok. kazde dieta je ine,kazde dieta ma ine potreby.ziadne dve deti na svete nebudu rovnake,preto co vyhovuje inemu miminu,nemusi tvojmu. 🙂
tym som chcela povedat,ze iba pokus- omyl je cesta k tomu zistit to spravne riesenie.

ja som popri krmeni aj dokrmovala a maly sa od prsnika vobec neodnaucil. :o)

esti77
19. máj 2013

Adka, ak máš možnosť vyskúšať babyvak alebo babyšatku, v ktorej sa dá aj dojčiť, vyskúšaj. Tak si aj pri dojčení porobíš veci, ktoré by si inak nestihla. V prvom rade požiadaj mm, rodinku, nech Ti navaria, aj do zásoby napr. a zaši sa s malinkou do postele a doslova si dojčenie užívajte, ako Ti písali mamky, dojči na požiadanie a žiadne stresy. Kašli na hodinky, nerátaj čas, len sa dojčite. Keď spinká malinká, spi aj Ty. Bola by ozaj veľká škoda, keby si prišla dokrmovaním o mliečko. Mliečka máš dosť, len sa ukľudni, tie chvíle, keď Ti miminko zaspáva v náručí pri dojčení sú veeeľmi krásne a veeeľmi krátke 😉 . Držte sa s princezničkou 🙂 .

isabel11163
19. máj 2013

@adka0506 tak ako hovoria dievčatá, prikladať a prikladať, keď sa ti bude zdať že je problém skôr v niečom inom treba si naozaj dať pozor aj nato čo papáš a ako malá papá z prsníka aby sa nenahltala vzduchu tak isto je dôležité aby si správne odgrgla.. skús sa jedenkrát odstriekať aby si videla či je toho mliečka naozaj dosť.a na druhej strane ak nič nebude zaberať kľudne prejdi na umelé mliečko.. nič tým nepokazíš to že nebudeš dojčiť neznamená že si zlá matka alebo že dostatočne neľúbiš svoje dieťa veľmi dôležitá je tvoja psychická pohoda.. Unavená,nervózna,plačlivá mamka = nespokojné dieťaťko..teraz ma tu možno dievčatá ukameňujú lebo poviem že dojčenie nie je všetko ( samozrejme je to super ) ale keď to nejde tak to nejde ak sa máš trápiť bude lepšie ju dokrmovať. viem o tom svoje..keby MM bolo úplne dokonalé nijaká žena z neho nikdy nemá depresie.. !!! a môže ma ktokoľvek presviedčať o opaku budem to tvrdiť lebo som to zažila.. som zdravotná sestra dokonca pracujem na novorodeneckom ale toto je môj názor a určite nie som jediná..

renatka100
19. máj 2013

Rob ako to citis ked si myslis ze je hladna kludne jej daj bebu striekackou alebo na lyzicke. Aspon to vyskusas ci je problem s mlieckom alebo to s tym vobec nesuvisi 🙂

ja17ay
19. máj 2013

Ja som si presla tým istým, mala som málo mlieka od zaciatku, po prichode z pôrodnice malo priberal doma a to pritom som ho kojila takmer cely den, kazdu chvilku tahal... Tak sme zacali prikrmovat sunarom... Odvtedy je maly spokojny, ja ho pocas dna aj v noci spokojne nakojim, iba na noc pred spanim mu davam Sunar a aj rano, okolo 10.00, ked som z noci "vycucana" 😀, inak cez den v pohode kojim na poziadanie 🙂. Neboj, da sa to aj takto a popravde, ja nemam preto vycitky. Maly je spokojny, neni hladny, pekne pribera a vôbec nemam problem s prisatim ani po flaske. On ked je hladny, prisaje sa s takoooou radostou 🙂

siska53
21. máj 2013

@adka0506 tak potom nedokrmuj, ked ti az vyteka. A urcite nie je slabe, aj ked tak na pohlad vyzera, tym sa nedaj oklamat. Ono je len lahsie stravitelne oproti umelemu, preto ho deticky pytaju castejsie, a preto po umelom dlhsie spia. Navyse ona je malicka, nevydrzi dlho tahat( aj moje deti zo zaciatku tahali kratko a casto a casom uz aj intervaly medzi krmeniami boli dlhsie, mala mi obcas spinkala aj 4 hodky a maly zas cez den sice az do prikrmov papal kazdu hodinu-dve, ale od 3.mesiaca mi noc prespal celu, vynimocne sa zobudil).
Mlieka mas dost a to najlepsie pre malu 🙂

siska53
21. máj 2013

Ono veru este moze mat aj koliky a tym prsnikom sa upokojuje, skus dat pozor na stravu, hoci.. U nas ani to nepomohlo a hoci sme cca 3 mesiace i kolikovali a to teda bolo! V noci castokrat hore hodinu ci dve mala revuca v naruci, a potom ranne vstavanie, ved dvojrocny drobec si tiez ziada svoje..A hoci som si aj vravela, ci to kojenie radsej nevzdam, lebo ona teda dost dlho tahala kratko - par minut a casto, a potom zas dlha i 4 hodinova prestavka, som stastna, ze som zatala zuby , vydrzala a dojcime sa dodnes.
Ale samozrejme, je to tvoje dieta, ty si spravis, ako chces.. My mozeme povedat len svoj nazor a podelit sa o skusenosti 😉

kvietocek7
21. máj 2013

@adka0506 tak ako sa vam dari?

lucia006
22. máj 2013

Ja som tiez presne ked mal moj 3tyzdne zacala prikrmovat um pretoze tiez len sal sal a o pol hodku krical zase odhladu uspokojil sa az ked spapal nutrilon,pritom mlieka som mala dost no ale asi slabe ,lenze problem nastal ze moj prsnik uz potom zacal odmietat a vtedy som aj prestala kojit 😒

kingstonka
22. máj 2013

ja by som vydrzala-ale samzrejme je to na tebe... ja mam skusenost pri oboch detoch, ze minimalne prvy mesiac ( mozno aj viac) - som kojila casto a dlho- aj pol hodiny na zaciatku , aby sa k detom dostalo aj to zadne vyzivne mlieko-nie len prve od smedu... az ovela neskor zacalo detom stacit 5 min kojenie a 3 hodinovy interval (aj ked takto som to nickdy presne nestopovala)

kobercek1
22. máj 2013

nesuhlasim s tym ze mamicka instinktivne vie co je najlepsie, ci dieta dokrmovat, dnes je taky tlak vyvinuty na mamicky cez rozne reklamy ze kazda hned mysli na nutrilon len co dieta zaplace castejsie ako po 3 hodinach. 3tyzdnove babo je este veeeelmi malicke, musi sa naucit spravne sat. my sme tiez papavali kazde 2 hodky a vzdy to trvalo viac ako hodinu, ale holt tak to byva na zaciatku. prestan mysliet na umele mlieko, a proste daj kojeniu cas a sancu a neolutujes. je pravda ze na umelom mlieku deti spia o dusu ale potom im ako rocnym mozes zacat kupovat rozne vitaminy a lieky na imunitu (ktore su vyrabane z kravskeho mledziva mimochodom) len preto ze ste zrusili kojenie kvoli dokrmovaniu. ak zacnes dokrmovat o mlieko prides, deturence su pohodlne naco sa ma trapit s tahanim ked mu tecie same

aliza
22. máj 2013

@kobercek1 prosim ta, netrep tu o tom, ze deti na UM musia v roku jest vitaminy a lieky na imunitu 😨 , to mas odkial? a ze deti na UM spia odusu? dalsia blbost....ano, hladne deti budu spat lepsie, cize tie, ktore aj napriek dojceniu nedostavaju dostatok mlieka, ale nie je ziadne pravidlo, ze deti na UM spia celu noc.

kobercek1
22. máj 2013

@aliza to mam bohuzial z mojho okolia, takze netrepem do vetra. aj to ze spia dlhsie, tiez. bohuzial poznam dost maminiek na zaklade coho som to napisala. ak ty mas inu skusenost blahozelam. ale faktom zostava ze poznam maminky co dali detom UM aby lepsie spalo. cez den sa kojili a vecer sup flasu.

kvietocek7
22. máj 2013

@aliza ahoj, ja si myslim,ze @kobercek1 to myslela obrazne a nie doslovne tymi vitaminmi a liekmi od roku.... Chapem to tak,ze vyzdvihuje hodnotu dojcenia na rozdiel um.Lebo fakt ze marketing um mliek je silny a pretlaca sa aj cez zdravi rozum. tak len tolko 😉...my este dojcime a to ma mali 20mes a nemozem sa ani na chvilku stazovat
ako inac mate? mala si moznost pozriet vcerajsiu premieru ''ukradnute deti?'' -sorry trosku od temy daj vediet 🙂

hanka_april
22. máj 2013

Rozhodnutie pre režim alebo dojčenie na požiadanie patrí k najosobnejším rozhodnutiam v starostlivosti o malé bábätko a každá mamička by si ho mala určiť podla svojich priorít a životného štýlu, akým chce prvý rok svojho dieťaťa stráviť. Dojčenie na požiadanie zaručí dostatok mliečka a v podstate vždy znamená úspešné dojčenie. Zároveň však často problémy so spánkom a veľmi často nočné kŕmenia dlhšie ako jeden rok. Najčastejšie riešenie nočného budenia je, že matka si zoberie dieťa k sebe do postele. Myslím, že vyhovuje ženám, ktoré si vážia dojčenie nad všetky ostatné aspekty výchovy bábätka a sú ochotné obetovať svoj spánok v prospech dojčenia.

Naopak režim podľa Giny Ford môže podľa mojich skúseností znamenať nedostatok mliečka pre niektoré ženy a v tomto názore ma utvrdzuje aj to, ako nástojí na používaní fľašky. Ak sa však podarí podľa neho fungovať, výhody vyvážia energiu, ktorú musí matka investovať do udržania dostatočnej tvorby mlieka. Pravidelný spánok aj kŕmenie pomáha matke rozlíšiť rôzne potreby bábätka a vzniká priestor pre duševný rozvoj, keď všetky základné potreby sú uspokojené. Myslím, že vyhovuje ženám, ktoré chcú mať výchovu svojho dieťaťa pevne v rukách a sami rozhodovať, miesto aby sa prispôsobovali. Ak ich cieľom je dojčiť kratšie ako rok a odstaviť pritom dieťa veľmi postupne, postupné ubúdanie produkcie a pribúdanie umelej výživy im môže vyhovovať.

Matky, ktoré chcú dať dieťaťu maximum čo sa týka dojčenia a pritom nezanedbať spánok a duševný rozvoj, sa musia pustiť vlastnou cestou a skombinovať vedomosti z obidvoch protichodných smerov. Znamená to možno veľa štúdia, premýšľania, pokusov a omylov, ale výsledky určite budú stáť za to.

oplati sa prestudovat:
http://www.koliska.sk/

mam rada Ginu Ford 🙂

kobercek1
22. máj 2013

@aliza a nenapisala som ze MUSIA. ale cloveka zaskoci ked mamina da rocnemu dietatu preparat z hlivy na podporu imunity v zimnom obdobi aby nebol tak casto chory. hlavne ked viem ze skusala kojit raz - v porodnici. smutne ale bohuzial zo zivota

erickam
22. máj 2013

ahoj ja som na tom bola dosť podobne, tiež som mala pocit že je hladná ale vydržala som a kojila som vždy ked si pítala a tiež sa malokedy zasýtila na dlhšie , ja mám pocit že je nonstop na prsníku, a nonstom hladná ale stále pekne priberá a všetko je ok, len je to náročné, ale daj na svoj pocit predsa len nepoznám tvoje bábätko, držte sa

cawes
22. máj 2013

@kobercek1 len tak na margo tvojho prispevku, moj maly je tiez na UM a dost sa ma to dotyka, ked niekto zacne taketo veci rozpravat. Za prve neskusila som len raz v nemocnici skusali sme asi mesiac, ale nedalo sa, maly chudol ine nezostavalo. No ver mi ze do 6 mesiacoch nevedel co je poriadny spanok, ci v noci ci cez den, mohla som mu dat mlieka kolko som chcela. Vitaminou a vsetkeho ma az az.
To ze niektora mamicka zacne davat neviem co aby jej dieta nebolo chore, no to je len jej nevedemost o tom, ze kazde dieta do 3 rokov si buduje imunitny system. Je jeden clanok napisany jednou dr. ktora pekne opisuje to ake dolezite je aby deti do 3 rokov, boli ,,chore,, mali sopliky aj kaslali, tym sa vytvara ich imunitny system. Cim viac su vystavovane neakym virusom tym viac su odolne. A teraz nehovorim o neviem com tazkom ale o normalnom sopliku.

njonja
22. máj 2013

@adka0506 ja by som nedokrmovala. Je este malinka a asi potrebuje castejsie. Po UM zaspinkala asi preto, lebo je velmi syte a organizmuns ma co robit, aby ho stravil. Ak mas dost mliecka, ja by som nedokrmovala a urcite vydrzala. 4 hodiny bez pytania mlieka je strasne vela pre babatko. Prirodzenejsie je, ak si pyta v 2 hodin.intervaloch. Moj maly si do roka pytal aj v noci kazde dve hodiny...(to sice vted uz nebolo ok, ale v 3 tyzdnoch je to uplne normalne) .Len vydrz.

kika112
22. máj 2013

@adka0506 nevzdávaj to a NEPRIKRMUJ. Pokiaľ priberá, všetko je v poriadku. Dôležité je, že mliečko máš. Dokedy ho bude drobček papať, dovtedy sa ti bude tvoriť. Skús čaje na podporu tvorby mlieka, pi veľa vody, kvalitne sa stravuj. Mliečko je určite kvalitné. Môže sa stať že občas príde krátkodobá kríza, ale tá prejde a všetko bude v poriadku - musíš tomu veriť 😉

kobercek1
22. máj 2013

@cawes sorry ale som nepisala o tebe, kedze ta nepoznam, pisala som o maminkach kotre poznam. nechapem co sa ta na tom dotyka kedze som pisala o maminkach ktore to robia z toho dovodu aky som uviedla. takze kedze medzi ne nepatris tak co sa ta to dotyka. ja som pisala moj nazor na problem mamicky a ako ja z mojho hladiska vidim situaciu okolo mna, ako reklama a aj pediatricky nepomahaju maminkam castokrat prekonat problemy s kojenim ( opat vlastna skusenost, tiez sme sa trapili skoro mesiac kym sme sa rozbehli), takze ked sa neda tak sa neda, ale niekedy je to o lahsej volbe. moja svagrina napr planuje dieta cca o 3 roky a uz teraz vie ze ho kojit nebude lebo nebude k nemu vstavat v noci. takze sa ospravedlnujem mamickam ktore to beru ako osobny utok, nie je to tak myslene, proste ja mam ale takuto skusenost. bodka

aliza
22. máj 2013

@kobercek1 kopirujem tvoje slova:
... je pravda ze na umelom mlieku deti spia o dusu ale potom im ako rocnym mozes zacat kupovat rozne vitaminy a lieky na imunitu .....
neviem, ale ja som nikde nepostrehla, ze pises len o par mamickach, co poznas...vyznelo to ako vseobecny fakt o detoch na UM.....takze preto ta reakcia odomna aj od @cawes 😉
A pre mna nie je smutne ani to, ked nejaka mamicka dojcit ani len neskusi 😎. Nechapem, preco je to smutne pre teba....ved to nie je tvoje dieta, tak mi povedz jeden, jediny dovod, preco ta to trapi...tomuto ja naozaj nerozumiem 😖.