Mám začať s príkrmami po 4 mesiaci plne kojeného dieťaťa?

seredciatko
30. aug 2012

Náš synček mal 26.-teho 4 mesiace a doteraz je plne kojení. Váhové prírastky má od začiatku nadpriemerné, s čím bola naša doktorka veľmi spokojná a v troch mesiacoch mal už 6700 g. Teraz môže mať vyše 7 kíl a už sa nám prerezávajú aj prvé zúbky. Viem, že plne kojené deti stačí prikrmovať až po ukončenom 6.-tom mesiaci, ale taktiež som čítala, že keď začína dieťa javiť záujem o jedlo, keď vidí jesť rodičov, je správny čas začať s príkrmami. Náš malý to už dosť intenzívne prejavuje a preto teraz váham či začať s príkrmami už teraz, alebo máme ešte počkať. Rada si prečítam Vaše skúsenosti. ďakujem

veronininika
30. aug 2012

Ahoj,nám Dr. kázala prikrmovať od 4. mesiaca. Takže už mesiac a pol papáme zeleninku a ovocie 🙂 Kedysi sa deti prikrmovali až od 6. mes,ale vraj medzi 4.-6 .mes. je nejaká tolerančná pauza (aspoň myslím, že sa to tak volá) - teda, že dieťatko si ľahšie zvykne na potraviny s rizikom alergie, či čo. 😀 Neviem, či som pomohla, snáď áno. 😉

sampo
30. aug 2012

ja som sa vobec neponahlala, pockala som do ukonceneho 6-teho... z pohodlnosti ale aj preto, ze moje dieta o nejake ine jedlo ako "cecok" zaujem nejavilo.. a vlastne doteraz je to dost bieda 😅 ved tak aj vyzera, kostricka moja 😀

strihalka
30. aug 2012

ja teda krmim UM, mala mi pribera ukazkove a aj tak jsem zacala uz prikrmovat.....je to super pocit varit tomu malemu clovickovi

reanda
30. aug 2012

ked sa uz zaujima o jedlo, mozes mu davat po troche ochutnavat, ale ked pekne pribera z kojenia, tak by som to nejak nesilila, ozaj len tak na "okostovku" a uvidis, ako bude maly reagovat
ja som zacala prikrmovat v 4 a pol mesiaci, ale to len preto, lebo mala bola drobna, pomaly priberala a vsetci vratane doktorky mi tym stale pilili usi, tak som to riesila takto.. ona sa ale vobec dovtedy nezaujimala o "normalne" jedlo, aj ked som jej prvy prikrm ponukla, tak len pozerala, ze co jej to davam .. potom jej zachutilo, ale aj tak myslim, ze to bolo skoro, lebo zo zaciatku mala trochu problem so zapchou a ked uz aj nemala zapchu, aj tak sa nevedela sama vykakat, musela som jej pomahat a pritlacat nohy k brusku, inac jej to neslo.. sice sa to za chvilu upravilo, ale myslim, ze som urcite este mohla pockat
keby mozem vratit cas, tak ju plne kojim asi az doteraz 😀 , lebo kojenie je strasne pohodlne, s prikrmami je len ostara 😉 🙂

anjelicek26
30. aug 2012

@seredciatko - na jednej strane pises, ze skvele z tvojho mliecka pribera, na druhej strane ho chces krmit niecim inym. Dost ti nerozumiem 😀

Ja viem, ze ta chut vyskusat nieco ineho je velka, ale fakt mu nic neujde. My sme zacali u kojenych deti v 4-5 mesiacoch - pretoze mali rastove spurty a ja docasne menej mliecka - mali hlad. A alternativa bola UM alebo prikrm. Takze som vybrala prikrm a kojili sme pekne dalej. Ale pokial ty taku dilemu riesit nemusis, pockaj radsej.

flopo
31. aug 2012

reanda ma pravdu.uzi si kojenie pokial mozes,bo ked budes musiet pripravovat prikrmy to je otrava.ja osobne som zacala az v 8. mesiaci s prikrmi,dovtedy mi moj maly ani len caj nechcel.o jedlo prejavoval zaujem aj moj,ale to je len detska zvedavost.keby mu i nieco das-ovocie alebo zeleninku,nevrhne sa na nu pohlavo.potrva aj mesiac kym si zvykne a zacne papat.a v amterskom mliecku ma predsa vsetko-do slova a do pismena.

kucanka
31. aug 2012

Nám doktorka odporučila začať s príkrmami po 4. mesiaci aj keď bol kojený. Možno aj preto že pomaličky priberáme. V 4 mesiacoch mal 5,2 kg. Ale mne sa to zdalo skoro tak som začala keď mal 5 mesiacov. A dosť ma šokoval ako mu to hneď začalo chutiť. Po týždni sme boli schopný nahradiť jednu mliečnu dávku. A chutí mu doteraz. Ešte mi žiadne jedlo neodmietol. A som veľmi rada že som počkala lebo si nemyslím, že drobec bol už v 4 mesiacoch pripravený začať papať niečo iné 😉

kvietocek7
31. aug 2012

ak mas rada svojho synceka a chces mu iba to naj lepsie tak zatial ZIADNE PRIKRMY prosim pekne, lebo v materskom ma vsetko co treba a UPLNE SI VYSTACI. Staci ak sa NEBUDES PONAHLAT TY SAMA 🙂
TAKZE URCITE NIE, JE TO ZBYTOCNE, hlavne ked pises ze je vsetko ok. Dr. povedia vselico ale prikrmy su fakt idealne od toho 6mes, teda vo vasom pripade. Vela stastia a uzivajte si materskeho mlieka kym sa da 😉

cherryl
31. aug 2012

nemas sa kam ponahlat ,krasne pribera a to ze natahuje rucicky a ma zaujem o jedlo jasne ze ma vsak to je nieco nepoznane nezatazuj mu zaludok-creva este stravou ktora prenho nieje 😵 alebo sa nevies dockat prveho roka s dietatom vo velkosti 98 a 20kg ktore sa nebude vediet postavit na nohy ?????? je super mat vlastne dieta tak si ho kazda vieme vychovat-pokazit po svojom 😅

lilysk
31. aug 2012

Urcite nie -pockaj do 6 teho mesiaca .

av
31. aug 2012
stanislavao
31. aug 2012

urcite nie. prikrmy sa davqaju od pol roka.

rora
31. aug 2012

moja bola plne kojena a zacali sme od 4teho mesiaca, o nejakom prikrmovani rec ale nemohla byt, za prikrmovanie nepovazujem tu jednu dve lyzicky rozmixovanej mrkvy co mi raz za den zjedla, len sme takto ochutnavali, vacsina aj tak skoncila na podbradniku, takze podla mna kludne mozes zacat s takymto ochutnavanim 🙂 neboj nebude ti hned jest plnu misku 😀

careamell
31. aug 2012

Za život sa naje všetkého dosť, nie je kam sa ponáhľať. Tvoje mliečko je zatiaľ to najdôležitejšie a najvýživnejšie 🙂

lucka1987
31. aug 2012

urcite by som este minimalne 4 tyzdne pockala.... ved , ked prospieva, nema sa kam nahlit, treba si uvedomit, ze jeho traviaca sustava je zatial len velmi jednoducha a len sa vyvíja, nemozme do 4 mes babatiek tlacit, co sa nam zachce....

zuzana581
31. aug 2012

Ak sa už zaujíma o jedlo, tak mu určite daj.. len tak ochutnávať.. určite mu to neublíži, práve naopak 🙂

qtinka77
31. aug 2012

Prepanajana, kam sa chces ponahlat? Ja som malu kojila 2 a stvrt roka, prikrmovat som zacala po ukoncenom siestom mesiaci a potom som si hovorila, ze ked budem mat druhe dieta, zacnem s prikrmovanim este neskor - v mliecku ma co potrebuje a cim dalej ho PLNE kojis, tym vacsia pravdepodobnost, ze nebude mat alergiu. Napriklad u deti, ktore sa narodia alergikom, sa odporuca kojit plne 7 mesiacov - po 4 mesiacoch, ked navyse fantasticky dietatko prospieva, sa skutocne nie je kam ponahlat - vydrz a koj dalej bez prikrmovania, neolutujes to v buducnosti! :o)
Vela stastia! 🙂

stakat
31. aug 2012

Presne ako píše @veronininika, je to obdobie (také vákuum), kedy telo najlepšie príjma rôzne potraviny. A tým, že ešte kojíš, tak počas tohto obdobia prikrmovania materské mlieko bábätko ochraňuje.