Môže dvojročné dieťa piť Jupík Aqua a Kubík Water?

roselyn
24. jún 2015

Davate tieto napoje takym malym detom? Citala som ze su bez konzervantov, umelych sladidiel. Pytam sa preto, lebo pocas leta ked sme vonku rychlo vypije vodu co mame pripravenu z domu, tak ci teda mozem kupit z obchodu a dat pit napr. jupika, kubika, atd. Dakujem za odpovede 🙂

lucy125
25. jún 2015

@michaela1711 tak moj už do pusy hračky nedava bud ich rozrobi aleo sa s nimi pohra,tiež lubi tie karamelove lizatka ale v poseldnom čase aj Chupa Chups pyta a tiež kinder tyčinky,ale nepohrdne ani horalkou,trubičkami a spol.

lucy125
25. jún 2015

@sense tak mi kupujeme iba trstinovy biely cukor žiadny iny,med tiež,ale toho je žalostne malo a rychlo sa minie a naozaj ak chcem pravy med,tak nemam od koho kupovat cely rok.Aj moj maly lubi parky a biele špagety papame bežne aj použivame iba bielu muku.Mne tie ostatne nechutia,ani mojmu mužovi ☹ ja si nemožem pomoct.

michaela1711
25. jún 2015

ja som skúšala robíť koláče so špaldovej múky a nám to akosi nechutí ale tiež uznávame zdravé stravovanie. Neviem či tomu nemôžeme prísť na chuť ale nechutí nám to je asi zvyk. Ale hnedý cukor občas kupujeme aj med si dávame ale nemáme možnosť si kúpiť taký domáci med tak kupujeme z obchodov. Neviem či to nieje aj jedno či kúpim kupovaný med v hypermarkete alebo biely cukor. Jedine ešte tuto na modrom koníku predaj z dvora keby niekto predával domáci med.

moonglow
25. jún 2015

@sense moje decka by kludne prezili aj mesiac na suchych cestovinach a cistej vode ... na ne davam aspon vseliake oleje, najviac im chuti tekvicovy... parky samozrejme tiez miluju, to je asi uchylka vsetkych deti 🙂 ... a este miluju tofu ... vcera v skolke vravim, ze "doma si uvarime tofu" a decka zacali skakat a kricat "huraaaa, tofuuuu" ... a ostatne mamicky sa po nas divne pozerali 😀

a kinderka aj u nas letia, ale maju ich viac-menej len na velku noc
@lucy125

alaguema
25. jún 2015

@lucy125 určite žiadna z nás nebude svoje dieťa strážiť do 60-tky, ale teraz im vytvárame návyky na celý život.
@moonglow absolútny súhlas. Všetko s mierou. To, čo raz za čas neuškodí a urobí radosť, na pravidelnej báze robí škody veľké. Rovnako ako je niečo v malých dávkach liek, je vo veľkých dávkach jed.

lorela
25. jún 2015

Ale viete čo? Už s tým začínate byť trapné! Nedajbože, že mamička napíše: Volím vhodnejšiu/zdravšiu stravu pre dieťa; nedávam ofarbené sladké vody, nedávam Brumíka, nechodíme do Mekáča, nejedáva rezne a segedín v 15 mesiacoch, moje dieťa má dobrú imunitu, lebo..., spinká dobre, spí vo vlastnej izbičke atď. atď.
Vrhnete sa ako supy na "dokonalú matku - supermatku" a zhadzujete, posmievate sa! Čo tak radšej menej závisti, viac tolerancie, empatie a slušnosti, hm? Ani rozšíriť obzory nikomu nezaškodí... A hlavne rešpekt a kúsok pokory pred iným človekom, pred iným názorom, lebo nikdy neviete, či časom ten svoj neprehodnotíte/v horšom prípade nebudete nútené prehodnotiť doterajší postoj.
A nech vás aj rozpučí: Som matka, ktorá už v tehotenstve dbala o to, čo dá do úst. Svoje dieťa som sa snažila najmä do troch rokov (do nástupu do škôlky) stravovať čo najviac zdravo v rámci možností. A snažím sa ďalej, pochopiteľne. Má dobrý základ a celý čas som sa držala jedného: Z dvoch ziel si treba voliť to menšie. Keď mám na výber medzi čistou vodou a Jupíkom, volím čistú vodu. Keď môžem osladiť javorovým sirupom alebo bielym krištáľom, volím javorový sirup. Keď môžem navariť rezeň, tak... A bez ohľadu na to, že vzduch je taký znečistený, lebo... 1 + 1 = 2! Od narodenie sme s bábom nemali žiadne problémy (žiadne koliky, neutíchajúci plač, rev, hnev, nespavosť... nič). Úžasné usmievavé bábätko. Ani choré moje dieťa nebýva už pomaly 5 rokov. Klop, klop, klop. Žiadne problémy v škôlke. Denne ďakujem pánu Bohu za také dieťa! Šťastie, genetika, ale aj moja zásluha (napr. čo sa imunity týka) 😉

michaela1711
25. jún 2015

@lorela ja si myslím to nieje trápne normálne sa bavíme o zdravých a nezdravých výrobkoch aj môj syn má veľkú imunitu za celých dva a pol roka mal len nádchu dva krát a to len tri dni. Takže je to úplne v pohode. My sa tiež snažíme jesť zdravo v takých možnostiach aké máme a sem tam keď má tu párku alebo hranolky neublíži. Predtím keď som ešte nevedela poriadne variť tak som varila aj také rýchle jedlá tie boli trochu nezdravé ale začala som v poslednej dobe variť váru a polievky zeleninové a môjmu synovi chutia.

lucy125
25. jún 2015

@alaguema no a?? to že mu dam občas raz za mesiac jupika alebo sladkost,tak čo??Svet sa nezruti.
@lorela a nikto sa tu nikomu neposmieva a zase každeho vec kto da čo decku,aj supermatky s apohoršuju ked decko nepije iba čistu vodu a neje iba otruby. My sa stravujeme normalne ano aj moje dieta je biely cukor,aj sladku vod vypije a tiež nebyva chory a koliky,plač a rev určite nesuvisia so zdravou stravou.poznam deti čo nikdy nejedli sladke a rodičia ich stravuju super zdravo a revu a nespia.

michaela1711
25. jún 2015

@lucy125 no aj náš tiež tie horálky ale najviac si pýta tie karamelové lízatká tomu hovorí hijó lebo tam je asi tá krvička on si to mýli s koníkom a poto tie malé vajíčka a tomu hovorí jojoj neviem prečo ale tak si to pomenoval 😀

lubeckas
25. jún 2015

Ved obchode sa da kupit aj nesladena voda -a doliat do vasej flasky, ak kupovana nema taky uzaver, z ktoreho vie pit drobec...tiez si myslim, ze raz za cas Jupik a pod. neuskodi, len z toho neurobit pravidlo.. Z mojej skusenosti je lepsie nezvykat na sladke napoje a atraktivne balenia, je samozrejme, ze to deti chcu - je to sladke a paci sa im aj obal, a zvyknut ich je jednoduche ako potom zakazdym v obchode viest suboj, ze dnes Jupika nekupujeme, lebo.... ono to objavenie "zaujimavych, pekne balenych, sladkych a nezdravych veci" urcite pride, ci pricinenim maminy, ci neskor kamaratov. Cim neskor, tym lepsie, pre mamu jednoduchsie...aj lacnejsie v neposlednom rade.

Mne sa stalo, ze naoko nevinne a v lekarni predavane a odporucane Hipp granulovane cajiky, ktore maly zacal pit po ukonceni kojenia v 1.roku ( cistu vodu nechcel, bolo horuce leto a vypil iba toto, musela som ho nejak hydratovat... ) sposobili, ze zacal po mnozstve vypiteho sladkeho caju, ktory ho falosne zasytil, odmietat jedlo. Bol proste vkuse napratany cukrom, uplne nam to narusilo jedenie. Zacalo to pozvolna a najviac po tretom roku, ked mi konecne "doplo", ze to asi bude tym. Trvalo 3 tyzdne (!!!! )preucit ho na cistu vodu, z coho prve 2 dni takmer nic nepil ( mal nejake tekutiny z polievky a ovocia, tak som dufala, ze mu to postaci ), a zvysne tri tyzdne pil iba trochu,ale s nechutou, lebo bol smadny. Potom to uz nebol boj, prijal "svoj udel "., ale do dnesneho dna ( ma 8 rokov ) uprednostni sladky napoj a vypije ho v okamziku, a vodu, ktore je beznym napojom celej rodiny akceptuje a normalne pije doma aj v skole, vypije len tolko, aby uhasila smad. Ale jedenie sa upravilo takmer okamzite🙂.
Dodam, ze ked ideme do restauracie, mame navstevu, atd. .necham ho pit, naco ma chut a piju ostatni, nerobim z toho vedu. Nechcem, aby mal pocit, ze "on jediny " nesmie. Viem, ze 90% casu pije vodu, a on uz tiez vie a chape, preco je to lepsie.

lucy125
25. jún 2015

@lubeckas moj pil Hipp a Sunarek čajiky od 1 týždna narodenia.Narodil sa do leta,nebol vobec kojeny a čistu vodu odmietal.Miloval Hipp čajiky a do 14 mes sme ich pili pravidelne vypil aj 50ml a to mal iba mesiac.a nikdy sme nemali problem s jedlom,maly doteraz spapa sladkosti a zje aj komplet ranajky,obed či večeru.tiež mu davam cukor aj sladke v roznych podobach ale s mierou.Ked nezje obed (stava sa minimalne) tak nema sladke a jupikov kupujeme iba ked sme dlhšie preč a cestou vypije svoju 600ml flašku čaju a vidim že je smadny tak sa kupi,ale maleho obal vobec nezaujima,keby bola aj flaša priesvitna jemu ide o tekutinu.

michaela1711
25. jún 2015

Náš zase keď bol malý mal ale 1 rok tak pil buď len čistú minerálku lucku, čistú vodu alebo detské čaje jemu moc tie sypané nechutili tak som mu kupovala tie detské zalievané ovocné čaje. Čo sú určené od určitého veku.

lubeckas
25. jún 2015

@lucy125 Tak to je super, ze vam to funguje a maly ( podla fotky krasny chlapcek ) nema problem s nicim. Drzim palce, aby to tak bolo aj dalej, bol zdravy a spokojny. My sem sa zase trochu potrapili, ako si sa mohla docitat.

katussska24
25. jún 2015

...Ked som vcera zbadala tuto temu, tak som sa pousmiala...vhodna, pre MK ako stvorena....napadla ma vskutku ironicka odpoved: Nemoze, dostane otravu cukrom a konzervantami 😀 ale nie, nemyslim to v zlom...objasnim...

Moje dieta ma 2,5roka. 99perc pije cistu vodu. Na stravu, jej pripravu a zlozenie dbam...zalezalo mi na tom ked som kojila, zalezalo mi na tom, ked som zavadzala prve prikrmy, zalezalo mi na tom, ked sme prechadzali na "viac dospelacku stravu" ....a vysluzila som si kritiky az az...tolko "skusenych matiek" nado mnou krutilo ocami...preco nesolim, preco to "prehanam"? preco ho tyram a nedam mu kusok cokolady??? nuz...lebo JA som matka a rozhodujem sa co je najlepsie pre moje dieta. nuz preto drahe "matky co vsetko vedia a odchovali tlupu deti" - v maximalnej kondicii samozrejme !

Na druhej strane... snazim sa aby malo moje dieta pestru stravu, pilo cistu vodu a vyhybame sa cukru a sladkostiam...z casu nacas zje kinder cokoladu, brumika, vypije detsky dzus - dokonca zjedla uz taky sajrajt ako hranolky ci nugetky... pri cestach sme vyuzivali HIPPky, nemordovala som sa s vlastnou vyzivou, kt by po par hod. v 30stupnoch asi skysla... skratka mame "povolene hriechy" , nie som v tomto smere ortodoxna 🙂

Nemam velkeho jedaka, napriek tomu jedavame 5x denne -niekedy je druha vecera dokonca...zje vsetku zeleninu, aj ked mi rozhodne dava najavo, ze s rastucim "umom" rastie aj jej priebercivost a gurmanske chute 🙂 Verim tomu, ze prve 3 roky su zaklad zdraveho travenia, to je vlastne priestor pre matku, nakolko je ochotna/schopna sa do toho "opriet" a vytvorit pre dieta "silnu zakladnu"...alebo mavnut nad tym rukou, ved nas krmili tiez kadecim, tak coooo....tak nic. mna krmili kadecim, bola taka doba. Mam 29rokov a travenie uplne na prt.. z casti som sa okolo 20tky spamatala a zacala si davat pozor a tak mozem jest cokolvek ale s rozumom... Hrrrba sacharidov, biela muka, cukor, sladkosti, konzervaty, tazko stravitelne jedla a prepaleny olej nikdy ziadnemu cloveku/ dietatu neprospeli a neprospeju...nech sa bije do prs kto chce akokolvek... no obcasne hriechy a popustenie uzdy v zdravej miere su z mojho pohladu ok. Dam si rezen, zajdem do fast foodu, kupim malej cokoladu alebo dzusik - no z 1 malej kinder coko uje len 1/2 a staci jej, ked ma na vyber dzusik alebo vodu odpije si z dzusiku a vyberie si na zasytenie smadu vodu... uz teraz chape, ze su potraviny a napoje, ktore nemozeme jest/pit kazdy den, lebo by nas "bolelo brusko"

Kazde dieta je ine, niekedy je stravovanie dietata, osobne povazujem za mensie zlo, ked mama zvoli nezdravu alternativu, aby dieta zacalo jest, ako vyhladovat dieta tak, ze skonci na infuzkach - poznam pripad, kde pani doktorka povedala "nadajte mu ine jest" a maly proste nejedol....tak to koncilo infuzkami...vraj take dieta este nevideli...nuz 🙂 ale ak nie je ziaden zavazny problem, moje dieta je +- normalny stravnik, netrpime ziadnou gastro poruchou a pod. ... naco do neho davat nezdrave alternativy? No v kazdom pripade...ci s ami niekoho vychova a nyvky pacia alebo nie - zastavam nazor zi a nechaj zit a to (este stale!!!) naivne ocakavam od okolia. ZA cely cas mojho materstva (aj tehotenstva) sa mi teda tato spatna vazba nedostala, skoda...
Napisala som moj pohlad, ale osobne si myslim, ze kazda matka vie co ma robit a preco to ma robit, lebo je to JEJ dieta... takze aj ked idim 1,5rocne dieta tlacit fajnovy pelendrek svietiaci vsetkymi farbami a Eckami, poviem si...no chvalabohu, ze sa tym nezadusi a ma take fajnove travenie...nech sa mu dari. Jeho mama urcite vie co robi. A ked to nevie...nie je to moj problem.

Som sa rozpisala viem...a pritom otazka znela tak jednoducho. Ked by niekoho zaujimal moj nazor - ak 2 rocne dieta z casu nacas vypije prisladenu vodu, ok. Ak je moznost dat mu cista vodu - urcite radsej tato moznost. Ale ked sa mamine nechce trepat so zasobami a chce opat raz ist "ako clovek" bez cestovnej tasky plnej "pomocok"...preco nie.... 🙂 Samozrejme pozor na navyky, ktore by sme neskor mohli lutovat a celu situaciu v ramci prijimania stravy a tekutin by nam mohli skomplikovat..."pokoj tomuto domu" 😀 😀 😀

lubeckas
25. jún 2015

@katussska24 Do bodky sa stotoznujem s kazdou vetou. 🙂

alaguema
25. jún 2015

@lucy125 ale samozrejme, je to tvoja vec, čo dáš rodine na stôl. Ale všimla si si otázku zakladateľky témy? Tak na ňu tu ženy reagujú.

@lubeckas zbytočne sa rozčuľovať...ja to vnímam tak, že super mama je predsa kompliment, aj keď možno zlomyseľne podaný 😀

lucy125
25. jún 2015

@alaguema ano všimla,preto som napisala čo som napisala a ok každeho vec kto čo decku da.Ja sa nehadam,neboj sa ja u tiež nedavam 10kg cukru denne.ale ani nie čistu vodu.

natalym
25. jún 2015

Keby to ľudia nekupovali tak by sa to nepredávalo. PO týchto komentoch netuším kto to kupuje. 😀

roselyn
autor
26. jún 2015

Dakujem za prispevky, na zaklade ktorych som si uz vydedukovala odpoved na moju otazku 😉

hori
26. jún 2015

@roselyn na otazky tohto typu som pocula jednu rozumnu odpoved - spocitaj si ako casto kupujes sladene vody sama sebe... a plati, ze dietatu by si nemala kupovat castejsie. 🙂

moni244
26. jún 2015

@hori a keď sebe nekupujem a jej sem tam áno? 😀

natalym
26. jún 2015

@moni244 Si kúp aj sebe, nie?

moni244
26. jún 2015

@natalym ja len že tá matematika na mňa nesedí 😀 ja neznášam sladené nápoje 😉

natalym
26. jún 2015

@moni244 Veď ja nič.

hori
26. jún 2015

@moni244 sebe kupovat nemusis, ale na nejakej navsteve, oslave, vylete alebo grilovacke vypijes aj ty, ci nie? 😉 aha... uz citam, ze naznasas... ja neznasam biele jogurty a vies a akym odporom som ich davala malej, ked bola babatko? 😀

moni244
26. jún 2015

@hori nie 😀 vtedy pivko, alebo čistú vodu, už sa všetci naučili mi rovno chystať buď z vodovodu, alebo minerálku

natalym
26. jún 2015

@moni244 Založ tému: Môže dieťa piť pivo? 😀

leuska35
26. jún 2015

Ach bože to už preháňate prečo by raz za čas nemohlo vypiť nejakú sladenú vodu prv sa takéto obštrukcie nerobili dieťa zjedlo a vypilo sladké slané a sme tu a nebolo toľko alergií a neviwm čoho telo potrebuje aj cukor nie kilo za deň .

moni244
26. jún 2015

@natalym 😀 ináč nad tím radlerom 0,0 silno rozmýšľam dať ochutnať malej 😀

natalym
26. jún 2015

@moni244 😀 😀 😀 Predstavila som si Vás na rodinnom výlete: mamička vytiahne pivo, podá ockovi, vytiahne druhé podá dcérku a vytiahne tretie a dúcha. No........