Musia byť príkrmy pre 6 mesačné bábo vždy tepelne upravené?

stradivariuska
30. júl 2014

Ahojte , pýtam sa preto lebo by som napríklad chcela odštavit nejake ovocie a dat mu len stavicku - napríklad z ciernych malín - tých máme teraz na dvore vela. Len neviem či tú šťavu musím prevárať alebo môže aj surovú
Dr. povedala aby som zatial nedávala celer a petržlen ale neviem prečo ....... Môže to polročnému zaškodiť ?
A to že lepok až od ukončného 7 mesiaca - to ste dodržiavali?
Malého už nekojím, do 5 msiaca ked okolo desiatej vecer vypil 180ml mliečka , tak mi spal do rána. teraz sa mi v noci 2x budí čo je hladný. Chcela by som dávať ovsennú kašu s ovocím na noc, pretože malému ryžové zapekajú.

lulistek
30. júl 2014

podla mna prevarat netreba. celer nedavat lebo moju napr strasne brusko boli z neho, aj petrzlen je taky aromaticky ale ten by som vklude dala po case... ano lepok som dodrzala. skus pozriet mozno su aj ine kase ako ryzove.. ono je to individualne aj mne mala po mliecku sa obcas budi obcas nie...

marlen18
30. júl 2014

Ahoj, mám už staršiu dcérku (20.mes 😀 ), tak sa podelím ako som to robila ja:

šťavičky z ovocia nemusia byť nutne prevarené. Ja som napr. dávala malej strúhané jablká a hrušky a neskutočne jej to chutilo. Robievala som jej takú mňamku : strúhané jablká do toho piškóty a activiu. Skoro mi zedla aj lyžičku 😅 . Kľudne začni podávať lepok - postupne nech si naň zvyká. Niektorí odporúčajú zavádzať lepok od konca 5. mesiaca. Ten zeler a petržlen nie každému sadne, lebo zeler nadúva a petržlen odvodňuje. Ja som ho začala pridávať do polievok až po roku. A ak chceš dávať ovsenné kaše kľudne. Ja som malej dávala už pomaličky aj krupicovú kašu (mlieko som dávala krabicové 3,5 perc). Začala som dávať už aj jogurty.
Podotýkam, že malá má bruško v poriadku a spapá mi aj klince 😅

kuratko
30. júl 2014

su deti ktore vyrastaju od narodenia na surovej strave a su zdrave ako ryby 🙂

katarinamarkova
30. júl 2014

ja som napr. ovocie neprevarala vobec, teda okrem toho ked sa mi nechcelo mixovat a mimco dostalo vyzivku zo obchodu....davala som cerstve rozmixovane. vraj by sa ale malo prevarat kvoli lepsej stravitelnosti, mojim detom ocividne travilo super aj bez prevarenia.
ohladne lepku budes kazdy rok pocut ine odporucania 🙂
ja som lepok postupne po minikusickoch pridavala od zaciatku.
vzdy som detom davala ochutnat zo vsetkeho, vzdy len najskor oliznut, potom lyzicku....a ked im to nic nerobilo tak kludne aj za misku o par dni.
nikdy som sa 100% neriadila tabulkami, aj tak ti kazda tabulka, kazdy rok povie nieco ine.....a je zaujimave pozriet si odporucania lekarov z inych krajin 🙂 resp. pocut odporucania slovenskych pediatrov a potom kupit v lekarni vyrobok kde mas uvedene napr. od ukonceneho 5mes. - v zlozeni veci, ktore by vraj deti do 9. mes. nemali
riad sa pocitmi, zdravym rozumom, pozoruj svoje dietatko, davaj mu ochutnavat, s mierou vsetko postupne.
u mojich to zabralo, vzdy boli zdrave, celiakia a alergie, intoleranciu na laktozu nemusim riesit.
ps: aj kravskeho mliecka si lizli ako 6-7 mes. nie vela, ale ochutnavali vsetko.
teraz zjedia vsetko- su zdrave.
ako prve vecere na noc sa mi velmi osvedilo - rozmixovane ovocie a do toho par lyziciek ovsenej, alebo inej obilninovej kase.....to tak dve tri hodinky pred spanim.....potom tesne pred spanim uz len mliecko podla chuti.

luciavysoka
30. júl 2014

Stavu z ovocia urcite netreba prevarat...ak jej mas vela mozes ju zasterilizovat do flasticiek napr., samozrejme vsetko bez cukru... 🙂 Ja mam tiez 6.mes. baby a zeler ani petrzlen nedavam,ani karfiol vsetko je to velmi aromaticke a boli nas brusko.Kasicku by som ja osobne ovcnu na noc nedala...my pouzivame obilnu z DM drogerie pridavam zahustujem nou umele mlieko na noc...a co sa tyka este tych kasiciek su mliecne a nemliecne...a tie ovocne su vacsinou mliecne co znamena ze obsahuju susene mlieko co by nemuselo babo dobre znasat...preto citaj co obsahuju tie kase lebo su aj mliecne kt.obsahuju pokracovacie mlieko (UM) tie su v pohode.Takze kym dieta nepije kravske mlieko tak pozeraj po nemlienych kasiach a to su vacsinou obilne alebo aj po mliecnych ale len tych co obsahuju pokracovacie mlieko.... je to na tebe... 🙂

simca06022011
30. júl 2014

Hlavne si nastuduj nejaku tabulku s vhodnostou potravin v urcitom veku (ja som ju mala nalepenu na chladnicke). Alergeny sa davaju neskor a ostatne postupne aby si dieta navyklo. Na vecer by som ovsenu kasu nedavala (ani krupicovu a ani inu)..a uz vobec nie 6m. Ak sa ti budi v noci skus dat good night mlieko na nic alebo klasicku kasu z obchodu. Podla mna je 6m malo na spekulovanie. Ovocie nemusi byt varene a stavy uz vobec nie, zelenina sa vari hlavnekvoli tvrdosti. Ale napr ak nejake jedlo zaskodi surove, udusene mize byt ok. Zbytocne nekpmbinuj chute a prichute.. co budes varit 3 rocnemu?nu

siska53
30. júl 2014

Ovocie som neprevarala,obe dr.boli za surove. Zeler a petrzlen su alergeny (ako i paradajka). Zo zaciztku sa odporuca len jablko,hruska,banan,broskyna a marhula(bez supky,jasne). Ja som na spestrznie davala aj kupovane pohariky podla veku.
Aj lepok sme mali zavedeny po 6.m (ja som dojcila),obcas dostal zuzlat rozok,ale tak on to len ozuzlal.
Zeleniny je na vyber dost,moze aj avokado (aj ked to je tusim ovocie), nedostala si knizku o vyvoji dietata? Tam byva vselico a aj o prvych peikrmoch,co vsetko je vhodne,aj tu je na to kopec tem. Hlavne nesol,necukri a pozor na tvaroh v akejkolvek podobe kvoli oblickam. Rovnako i bielok (navyse ten je i alergen). Oblicky sa vyvijaju do 2r.,preto aj po roku s tymi potravinami opatrne.
Ale mozes pouzit ako prilohu pre babo i pseno,pohanku,ovsenne vlocky (nielen zemiak,ryzu a bezvajecne cestoviny).
Baklazan,cuketa,patizon,hokkaido a vraj i batat sa mozu,mrkva,kalerab,karfiol,brokolica,por,kukurica,kukurixna kasa...uz mi nic nenapada teraz...no a masko..vsetko postupne,na novu potravinu daj 3dni,ci sa daco neprejavi,az ked nic,skus inu..a i hrasok mozu,cervenu sosovicu. Ak mas otazku daku,napis IP.

kikuleenka
30. júl 2014

urcite nie, ovocie sa zavadza cca do mesiaca od zavedenia zeleninovo-masovych prikrmov a iba prve davky sa odporucaju tepelne upravit, potom sa uz odporuca davat surove. Treba ho vsak riadne umyt.

euka210
30. júl 2014

stava nemusi byt prevarena, to by ma ani nenapadlo prevarit 🙂 Jedlo sa vari pre lehsiu stravitelnost. Moj uz bastil aj marhulu, aj malinu, teraz su cernice, ale jablko som mu donedavna varila, lebo surove mu nechutilo, lebo bolo kysle. Petrzlen moze, zeler je alergen preto sa dava po roku. Tie alergeny mozu aj skor, po 10m pokial nie su v rodine alergici, ze tam je predispozicia. A lepok uz pri prvom som davala medzi 5-6m kedy je tzv. alergenne okno, kedy by alergia v tom case nemala vzniknut. Po 7m je uz "stare" 🙂

jamabe
31. júl 2014

Od začiatku som malej dávala surové ovocie - jablko, hrušku, broskyňu.. tak nám to kázala aj naša dr. - že načo variť? Lepok som dávala od začiatku po trošičke, lebo tak to platilo pred 2 rokmi,že okolo 6. mesiaca uviesť aj lepok do strava. netuším, či to zase zmenili, ale to zavádzanie lepku sa často mení - kamoške (má 5 ročnú) dr. kázala lepok čo najneskôr...