Musím prikrmovať plne dojčené 5,5 mesačné dieťa?

anicka246
7. mar 2014

Ahojte žienky, prosím vás chcem sa opýtať, malý má 5,5 mesiaca a každý mi vraví, že od pol roka môžem začak prikrmovať, mliečko mu zatiaľ stačí ja som rada, že doteraz som ho len kojila, podľa vás musím začať s príkrmami? Vadilo by, keby bol výlučne dojčený? Bojím sa zas kôli tomu,, aby nemal potom dáke alergie ak by až neskôr začal skúšať papať niečo iné.. Dakujem za rady

luba28
7. mar 2014

@anicka246 od toho 6 mesiaca sa dieta zacina ucit jest aj inu starvu ako tekutu,...tvoje mlieko uz nebude postacovat na vsetky latky,ktore dieta potrebuje,....laicky vysvetlene,....tebe by to nevadilo,ale pre dalsi vyvoj tvojho maleho to si myslim vadit bude,....

snezienka07
7. mar 2014

Ahoj, ja mam presne tak stareho syna, je plne kojeny. Doktorka mi na poradni v 4.mesiaci povedala, ze mozem zacat s prikrmami, ale ja som ho len vylucne kojila doteraz a tento tyzden som az zacala s prikrmom. Osobne si myslim, ze od pol roka by sa malo zacat s prikrmami, aby si dieta postupne zvykalo na inu stravu a niekde som dokonca citala, ze aj neskore zaradenie prikrmov moze sposobit alergie...Ved zacni pomalicky...ja to robim tak, ze vzdy ked skusam novu zeleninku, tak dam max. 3 lyzicky a potom dalsi den pol a na treti den zvysok poharika a zapije maters.mlieckom.

siska53
7. mar 2014

@anicka246 ma sa,zacat od ukonceneho 6.m,ale su deticky,ktore dlho strajkuju,cize su este dost dlho aj tak na materskom mlieku. Pri nasej slabsej papkacke som tiez uvazovala,ze zacnem,neskor s prikrmami,lebo ona ani z flase nevedela,pit,nic,lenze som mala naplanovanu operaciu k jej 7.m,tak sme museli mat uz prikrmy zavedene,kedze ona tvrdohlavo odmietala akykolvek,iny presun mlieka do bruska ako cez prsnik. Kupodivu sa celkom pekne rozpapkala,nie vela,ale papala,tie porcie su na zaciatku naozaj mini (okrem,mojho starsieho,ten chcel spapat hned celu mrkvu na prvykrat,len som,mu nedovolila 🙂). Takze otestuj,aj tak je to len,zoznamovanie sa s inymi,novymi chutami.

pribinak
7. mar 2014

Ahoj, s prikrmami môžeš začať od 6. mesiaca a to z viacerych dôvodov, napr. v z komu mlieku uz nie je dostatok železa, to je dôležité pre vývoj mozgu a tiez jeho nedostatok spôsobuje chudokrvnost - anemiu, tiez sa babo postupne učí tráviť bielkovinu lepok, ...
Okrem toho, postupným zavádzaním tuhej stravy, sa dieťatko učí prezúvať a jeho čreva tráviť tuhu stravu
Neboj, este sa nakojis ;)

siska53
7. mar 2014

@anicka246 a len taka perlicka,kamoske,v Rakusku nepovedali,ze ma,od 6.m prikrmovat,tak,jej dcerka bola dojcena vylucne cely jeden rok. Nastastie je zdrava a nezanechalo to na,nej ziadne nasledky.

anicka246
autor
7. mar 2014

@snezienka07 a začala si mrkvičkou?

snezienka07
7. mar 2014

ano zacni s mrkvickou. Potom som dala miesanu zemiak brokolicu a tak postupne...najskor zeleninku, lebo je to menej vyrazna chut a mozno, keby si zacala s ovocim, tak by ti odmietal zeleninku. Mojho dost zapiekla ta zeleninka, tak som kupila marhulkovu vyzivku a veru pomohla...krasne sme sa vykakali. Moj uz na druhy den pri papani pekne otvaral pusinku, normalne mal radost z papania lyzickou.

anicka246
autor
10. mar 2014

@snezienka07 ahoj prosím ťa a s čím si začala a ako? myslím tak či napríklad mrkvičkku na obed, večer mliečnu kašu atd.. ??

mimake
10. mar 2014

Ahoj. Ja som zacala prikrmovat od ukonceneho 4mesiaca. To som ponukla len jednu lyzicku za den, v 5mesiaci to uz bolo viac a v 6 mi uz papala 2-3 prikrmy atd. Ale ja som vedela ze nechcem dlho kojit takze som ju na stravu postupne pripravovala skor. Zacala som zemiacikom, potom pridala mrkvicku potom petrzlenik atd. Odporucam zacinat zeleninkou. Niekto zacina ovocim a viem ze je potom priblem lebo ovocie je sladsie ako zeleninka. V 10 mesiaci som odstavila a to mi uz papala 5x denne plus nejake mnamky mimo to. Taktiez odporucam velmi nemixovat, co sa da to len pretlac cez vidlicku. Babo sa nauci kusat aj ked nema zuby, bude si to drvit dasienkami. Ak by si predsa len zacinala davat aj ovocie tak kazde najprv chvilku povar ( jasne ze banan nie) ale mne napr. doktorka takto kazala aby si na tie alergeny ktore sa mozu vyskytovat detsky oraganizmus lepsie zvykol. Mliecnu kasu na vecer by som este nedavala, podla mna zatial staci mliecko. A inak moja sestra obe dcerky kojila do dva a pol roka a takmer do dvoch rokov boli vylucne na mliecku lebo stravu odmietali zacali papat az ked odstavila ale nezjedia vsetko, zeleninu takmer vobec, no i napriek tomu su zdrave takze je to len na tebe ako sa rozhodnes a hlavne vnimaj svoje dieta, ak ti zacina cumakovat do taniera ked jes a natahuje sa po jedle tak je vhodny cas s jedlom zacat, aby si ulahodila jej zvedavej dusicke a nechala ju skumat aj nieco ine ako tvoju didku 😉

anicka246
autor
10. mar 2014

@mimake no a keby som mu mrkvičku začala dávať tak to mám dávať na obed, alebo kedy? on tak medzi 12:00-12:30 vždy papá a potom ideme von, môžem mu to aj vtedy, alebo račej doobeda? A on mi do taniera čumákuje stále v poslednej dobe a naťahuje :D

mimake
10. mar 2014

@anicka246 no ja som v tomto nesla podla knih takze som davala kedy mi napadlo. Jeden den som dala na obed inokedy na ranajky. Podla mna sa riad tym ako to tebe vyhovuje. Ja som potom este dokojila az casom som didu vystriedala za jedlo. Prve striedanie bolo obedne kojenie to som vynechala a dala normalne jedlo. Lebo mne dlho ranajkovala mliecko( to bolo prve co chcela po prebudeni) tak preto som zacala nahradzovat obed a nie ranajky ako sa zvykne odporucat. A potom asi tak v ukoncenom 5 mesiaci som malu zvykala na jedlo aj mimo obeda ale to som robila skor takou hravou formou ze som jej uvarila mrkvicku do polomakka a dala jej do ruky aby sa ucila kusat sama. Dalsou nahradou mliecka bol olovrant, potom nasledovala desiata a vecera a ranajky prisli az na koniec kedze som kojila len rano a vecer pocas dna. Tak nejak to postupovalo prirodzene samo. Ale moja je od zaciatku papkac takze ja som nemala problem prejst na normalne jedlo. Ved uvidis ako ti bude na jedlo reagovat tvoj. Ci mu bude stacit alebo este bude chciet didu

siska53
10. mar 2014

@anicka246 to aj moj robil v tom veku 🙂 ale vyckala som do ukonceneho 6.m.
mne dala vsetko o prikrmoch dr,riadila som sa podla toho. Najskor bol obedny prikrm( mrkva ako prva),potom desiata,neskor sme presli na,kasu vecer,olovrant - jogurt a ranajky(tie skor zavisia od dietatka,ak pyta ,ze jes ty a chce,tak mu daj neskor aj ranajky okrem,mliecka).

danula.ch
10. mar 2014

@anicka246 ak ma sama zaujem o prikrmy, tak jej kludne daj. nemusis vypustit ani kojenie, staci ked das na zaciatku trosku ochutnat. pridaj si na svoj tanier kusok mrkvy, daj jej ochutnat. postupne ako budes vidiet zaujem, pridavaj dalsie potraviny. ked uz toho spapa tolko, ze to nahradi jedno dojcenie, tak to dojcenie vynechaj a tak postupne dalsie jedlo......daj si poradit od dr. a od knih, ale riad sa svojim dietatom a instinktom 🙂

snezienka07
10. mar 2014

@anicka246 začala som na obed, ked ma papať mliečko, tak som dala tu zeleninku a potom tak za pol hodku davam este mliecko ak chce a moj chce on je papkac, len mu to nemozem dat hned za tou zeleninkou, lebo mi trosku grcka, tak musim pockat, nech mu to trosku zlahne...

nastasyk
10. mar 2014

Ja dom zacala 🙂 od ukonceneho 6.mesiaca, ale moj maly do 14 mesiacov nezjedol takmer nic. 2 lyzicky za den. Je v poriadku, teraz papa vsetko, je to velky chlap,takze bez stresu skusaj, dietatko si aj tak urobi po svojom

dadulienka
10. mar 2014

AK TI niekto radí postupne vynechat kojenie a nahradnit ho príkrmom je to blbost.....Ja rovnako kojím aj prikrmujem...U staršej som urobila tu blbosť a potom ,,kakala" bobky tvrdé...
Príkrmy začni dávať ked dieťa bude mať záujem jesť ...to určite zbadáš...začni kludne nesolenou ryžovou chrumkou, kukuričnou...to je fuk...alebo jej daj za lyžičku mrkvy....Moj malý mal v tomto veku už taký záujem ze by aj lyžicu zhltol.....Takže som vedela že treba začať...🙂
Takže postup..1..žiadne kojenie nevynechaj ale pred nakojením podaj jednu lyžičku zemiaku napr. pomixovaného ( naš sa chytil na chrumku), mrkvu ani jedno moje dieťa nechcelo...tak aby si nebola prekvapena....brokolica a zemiak to istili....
2. Následne nakoj...
3.AK už budete v štádiu že zje celý príkrm , kludne aj 150ml....stále prsník ponúkaj....
Ide o to, že netreba nahradiť kojenie príkrmom....NEzabudnime že MM obsahuje 87% vody a teda ked ho nenakojíš bude smadné....Moje obe deti nechceli nič piť ani čaj ani vodu.....u staršej som robila blbosť že som jej to kojenie vynechala, pokial som dala príkrm...ale nenapila sa ničoho....
Lekárka ma ubezpečovala, že jej to stačí...ved močí..a príkrm je tekutý....ALe blbosť trápila sa s kakaním riadne, fisúry na dennom poriadku....
Syn ten 5x denne papá...a tolko sa aj kojí...plus v noci 2x....takže stolica parádne 2x denne....makká.... 😀 😀
TAKže neobávaj sa príkrmov, zváž podla záujmu dieťaťa.....kojenie podla potreby dieťaťa..,..prikrm neznamená vymeniť
ho za kojenie.... Držím palce...

bronia13
11. mar 2014

moja neter bola len kojena myslim ze do 9 mesiace a az potom jej zacali davat prikrmi, nic sa jej nestalo je zdrava ako buk 😉

briketa
11. mar 2014

@anicka246 nie, vobec nie. vek na prikrmovanie, priblizne po 6. mesiaci je orientacny. niektore deti budu jest skor, niektore neskor. ja som prikrmovala az po siedmom mesiaci, prvy syn zacal prijimat inu stravu ako MM po deviatom mesiaci.