Odstavenie od materského mlieka = zvýšenie záujmu pre tuhú stravu?

ivv
6. okt 2011

Ahojte,
pomaly vo mne dozrieva rozhodnutie odstavit malu od dojcenia.. Dovodom je to, ze je velmi slaby jedak ☹ Vyhradne dojcena bola do siesteho mesiaca, postupne som pridavala prikrmy tak ake su standardne odporucania. Musim povedat jedno, ze jej jedlo doteraz nic nehovori, ked bola malicka, tak sa nikdy nenacahovala za tym co jeme.. Prikrmy boli vzdy o par lyzickach, neskor ked sa naucila vypluvat jedlo, tak som ju zabavala aby spapala aspon 70 ml stravy. Neskor sme presli na dospelacku stravu, menej solenu. Sem-tam sa stane ze niecoho viac spapa, ale stale je to len o kuskoch. Priklad? ranajky par kuskov peciva, makovnika, vianocky, rozka (dnes to boli tri kusky.. 😖) .. zapije nesladenym cajom (sladene pit odmieta, co je dobre, takze takto jej cajik nerobim "chutnejsim"), obed masko, ryza, cestoviny s omackou, halusky s vajickom, tak v mnozstve cca 2 polievkove lyzice.. Polievky vobec nechce, celkovo potravu co je podavana lyzickou odmieta.. Papa jedlo co sa da napichnut na vidlicku, alebo podat do pusy rukami.. potom ide spat, po zobudeni po cca 3 hodinach od obeda jej dam ine jedlo (doma varene), alebo urobim papacinky, tvarohove gulky, olovrant koliecko jablcka, alebo jedno-dve hrozna, vecer krupicova kasa (max. 70ml) alebo polka jogurtu. Za cely den mi zo slamkoveho poharika vypije necele deci vody/caju.. No a teraz to dojcenie - v noci cca 3-4 krat, cez den pred obednym spanim, po obednom spani, pred vecernym spanim.. no a ak je mrzuta, alebo sa udrie (aj ked sa hrackou udrie, tak pride ze ma bobo) tak si price vypytat cici..
Primarne s kojenim problem nemam, zacinam mat s nim vsak problem kvoli jej jedeniu ☹ bezne sa stava ze ideme papat obeda a ona zacne plakat a volat ma "pood, cici" .. ked jej poviem ze ideme papat a potom dame cici, tak spusti neskutocny krik.. 😝 velmi ju musim zabavat, aby nieco zjedla.. 😖

Chcem sa Vas mamicky, co ste mali podobny problem opytat, ci Vam odstavenim od materskeho mlieka deticky zacali viac papat.. Vcera som sa na ihrisku rozpravala s jednou maminou a jej maly bol presny obraz nasej malej, co sa tyka nielen papania, spania, ale aj povahovych crt.. a u nich odstavenie znamenalo prave to, ze maly zacal konecne normalne jest 🙂 V to dufam aj ja..

Neviem co by som sem este doplnila, snad len tolko, ze malej som stravu spociatku mixovala, potom pucila, zubov ma dost, uz od jedneho roka ma 16 zubkov, tak si myslim, ze zut ma cim.. 😅
Ano, viem, ze su deturence co toho neskutocne vela spapaju a treba ich krotit, take priklady sem nemusite pisat 😅 , mame v rodine takeho papkaca 😀, skor ma zaujima, ako ste riesili ak ste mali takeho jedaka ako mam doma ja a ci to odstavenie pomohlo 🙂

Na druhej strane sa bojim jednej veci, ze ak malu odstavim a ona sa mi nerozpapa, tak pride o materske mlieko.. 😒 toto je jedina vec, kvoli ktorej stale vaham.. A nie, nechcem zacat viac ponukat materske mlieko, aby sa rozjedla, toto mi bolo poradene davnejsie a vobec nepomohlo.. prave naopak 😒

xlucia
6. okt 2011

@ivv mala som to iste u starsieho. odstavila som. nepacilo sa mu, ale musel sa prisposobit. postupne nabehol na jedlo. dnes mi zje na obed min. 3 naberacky hustej polievky s chlebom, riadnu porciu druheho. o hodinu pyta zas 😎
mala ti neje, pretoze ma mlieko bez namahy, a to jej vyhovuje
odstav ju, a OSTAN POKOKJNA ked bude vyvadzat. ma dost rozumu. zacne ti papat

gaby21
6. okt 2011

Z mojej skusenosti, moj maly nezjedol nic pokial som ho kojila, do14 mesiacov. uz mi vsetci v rodine hovorili, ze to nie je normalne, debatila so o tom aj s pediatrickou, takisto poradila ODSTAVIT. Prvy tyzden po odstaveni zjedol maly vsetko co mu prislo do cesty, postupne sa to ustalilo a teraz zje normalne porcie pat krat denne a uz si aj vybera, co chce a co nie, Takze u nas zabralo. Hlad je mrcha 😀

tea333
6. okt 2011

Citujem z annaginej stranky: Materské mlieko prispieva aj po prvom roku významne k výžive dieťaťa, pretože obsahuje podstatne viac tuku než v prvom roku. Pokrýva napríklad dennú dávku vápnika, vitamínu C, kyseliny listovej, vitamínu A alebo B12. V druhom roku rýchlo rastie bábätku mozog a materské mlieko obsahuje faktory, ktoré rastu mozgu napomáhajú. Niektoré imunitné faktory v materskom mlieku sú v druhom roku života prítomné vo vyšších dávkach než v prvom roku, pretože vtedy sú deti vystavené väčšiemu množstvu infekcií.

nieco ti zje..nie je to nic, aj ked je to malo. Nemusis odstavit a pripravit ho o taku vzacnu a dolezitu vec ako je materske mlieko len preto, ze nezje palacinku alebo jogurt.Kazde dieta ma svoje vlastne tempo jedenia, hladne neostane.Ak pises ze s dojcenim problemy nemas, kludne dojci aj dalej, MM je to najdolezitejsie co dietatu davas do zaludka 😉
Inak tieto mudre pediatricky ma zacinaju trochu stvat..Moja Dr mi napriklad prikazala aby som po roku uz nedojcila.ked som sa opytala preco, jej odpoved bola ze ; A NACO? Ked moja Dr netusi naco je dobre dojcenie, zvlast ked ma moje dieta problemy s imunitou, je atopik a ma alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka, tak naozaj nevie o com rozprava.Ona bola v skole v 70. rokoch, ked sa dojcenie povazovalo za nepotrebne.

azarijka
6. okt 2011

@ivv a s prirastkom vahy je ako na tom? lebo my sme na tom tak isto malo papa a malo vazi, je to taka "podvyzivena spagetka" 😉 moja Dr. mi hovori ze to nevadi ze si rastie svojim tempom a mam kojit dalej a aj v noci.... ale tiez som z toho dakedy na nervy ze nic neje......

briketa
6. okt 2011

@ivv ale ved ona je uplne normalne davky + je dojcena. Nie je vobec dovod odstavit.
Neviem, ze kolko ocakavas, ale z mojej skusenosti troch deti a co vidim deti priateliek, Tvoja mala je uplne normalne a dostatocne. Musis si zvazit aka je velkost jej zaludku a len kolko sa donho zmesti.... 😉

stvura
6. okt 2011

no u nas nejako neplati...maly nejedol valne ani pocas dojcenia, ani po odstaveni (medzi 2.5 a 3rokom). A kolko ma vlastne tvoja mala, som to nejako nepochopila...rok? Podla mna velmi skoro na odstavenie, skor skus nejako presne ohranicit dojcenie a medzitym neustale ponukat rozne druhy jedla, plus davat ochutnavat ak budes jest ty.

ivv
autor
7. okt 2011

Zabudla som napísať, ze mala má 21 mesiacov. na výšku má 86cm a vazi 11,5 kg. ďakujem za prispevky, viac napíšem večer, nemám ntbk, píšem z mobilu 🙂

ivv
autor
7. okt 2011

@xlucia momentalne o vasich davkach obeda mozeme len snivat.. 😅
@gaby21 blahozelam k babatku 🙂 inak podobne sa ti rozpapal maly ako Luciin vo vyssom prispevku.. bojim len, ci to nie je taka "chlapcenska" crta 😝 u nas v rodine sa asi dedi to nejedenie, segra v roku vypila max pol deci mlieka ako davku 🙄 , detto sa opakovalo u jej dcery.. avsak s tym rozdielom, ze Adelka je dojcena..
@tea333 annag stranku mam docela slusne preluskanu.. ale nikde sa tam nepise, ako zvladnut to psychicke vypatie matky, ked dieta papa mikro porcie 😉 mna hneva to, ze mala mi napr spapa par cestovin s omackou a pyta sa von zo stolicky,nacahuje rucky a vola ma aby som ju dala dole a hned na to si pyta cici 🙄 cize evidentne je este hladna ale tuha strava jej nic nehovori.. 😖
@azarijka no ked bola vyhradne kojena a az do cca jedneho roka bola baculko, priberala krasne, skor nadstandardne.. ako zacala behat, a to sa cely den nezastavi 🙂 , tak prirastky prirodzene zacali stagnovat, resp. pribera len pomalicky.. ma okolo tych 11,5kg pri vyske 86cm. nevyzera chuda, rebra jej netrcia, chvalabohu.. a mas super lekarku, ked ta podporuje v dojceni, ta nasa skor hodi otazku, ci sa este furt kojime a ked poviem ano, tak pokrci plecami a povie, no to su tie dlhodobo dojcene deti, co takto zle papaju.. 😒
@briketa no ja neviem ci papa normalne davky.. 😅 za cely den nezje ani len polku rozka, nieto chlebik.. tri lyzicky jogurtu, par kuskov cestovin a vecer asi deci pudingu s piskotou.. aj to par lyziciek skoro nasilu 😔
@stvura bojim, ze budeme ako vy.. 😔 a ponukana je stale.. ale ona fakt nejavi zaujem o jedlo.. 🙄 co ja fakt nechapem, lebo my s muzom zjeme vsetko, co nezje nas 😅

fakt som nerozhodna, ci stop alebo budeme este pokracovat.. ☹ ono.. najviac to asi vplyva na moju psychiku, varim, neje, vyhadzujem, varim, neje, vyhadzujem.. a stale dookola 🙄 🙄 inak medzi jedlami jej neponukam okrem ovocia a kukuricnych chrumiek ziadne sladkosti. chrumku spapa jednu, dve..

stvura
8. okt 2011

@ivv ved to ma super vahu...hehe, moj syn mal na dvojrocnej prehliadke cca 10.5kg. Nato ze je dievcatko ma peknu vahu, vobec by som si starosti nerobila. Aj mi s muzom sme obaja taki plnostihli a mame uplne chude deti, tak si vies predstavit ake boli caste moje poradne u pediatricky (Zuzina ma teraz v roku okolo 8kg). A mliecne jedla ako milaciky, jogurty, acidko, puding ti ako je? Moj nasilu rano jeden milacik a tym to skoncilo (nepije ziadne mlieko aby som upresnila, hoci nema alergiu, ale intoleranciu mame v rodine). Ja som vyzistila ze malemu viacej chuti vonku. Takze vzdy ked sme chodili von som mala nacistene jablka, hrusky, hrozno, piskoty, chlebik, chrumky a vyzivku so sebou a vzdy mi zjedol viacej ako doma. Skus este to. Obed striktne podavaj, aj veceru, ono sa to troska casom urcite podda, neboj.

zade
28. okt 2012

@ivv v nasom pripade ano - odtavujeme sa postupne uz druhy mesiac....a papa ovela viac. nezaujima ma jej vaha, ale skutocnost ci ozaj realne pocituje potrebu jest, dokonca si aj sama pyta 🙂. drzim palce!

luckasta24
27. jún 2014

Caute maminky ja mam rocneho syna a ten keby mohol tak s cickou chodi aj cely den 😀 Viete mi poradit ako ho zbavit toho pocitu ze niesom jeho cicka.Vstava s cicinou zaspava s nou no strasne zacina ma to otravovat a v noci nehovorim,5 krat kojeny a dundany. Cez den nic nezrobim vecer nic .....24hodin malo

angd2207
13. júl 2014

Ja by som neodstavovala dojcenie.Skus napr.jeden vikend na obed odist a nech ju nakrmi manzel alebo stara mama atd......lebo od teba vie,ze dostane cici,ale ak tam nebudes a mala bude hladna.....ktovie,mozno zje viac. A po opakovaniach si zvykne......🙂