Syn nechce jesť

mooz
28. nov 2016

ahojte maminy,
zacinam uz byt zufala. syn bude mat 18mesiacov, stale je kojeny na poziadanie - co je cca 3-4 denne + 1x v noci.
je to uz priblizne skoro dva mesiace, co mi odmieta jest urcite jedla. zhrniem to asi tak, co mi momentalne zje - suchy chleba, pecivo, kusok bananu, par krat si zobne z jablka, lipanek. z potravim menej vhodnych pre tento vek - sunka, parenica. samozrejme piskoty a ine podobne suche keksiky urcene pre deti. davam ich samozrejme co najmenej sa da. niekedy ma za den par piskotov, alebo bebe keks. trudy uz tiez nechce. vsetko ostatne mi odmieta - varenu stravu, alebo kupovane prikrmi, ani kase. Este obcas zvladne par lyziciek kupovanej vyzivy. uz ked vidi, ze mu chystam do misky varene jedlo, tak krici ne ne. odmieta co i len kusok ochutnat. aj ked sa mi podari mu to dat do ust, tak to zacne vypluvat bez toho, aby to vobec okusil. co mam robit? je to normalne? prejde to, kedy? dakujem za kazdu radu.

siska53
28. nov 2016

@mooz predtym.jedaval?
Mohla to sposobit nejaka choroba - ja neviem mal zakazane niektore veci,lebo dieta?
Este mu mixujes?
Jedavate spolu?

Mozno len vydrzat a nepripisovqt tomu dolezitost,obcas nechat len tak polozene na stole-napr.carznu zeleninu alebo nedat,dat sebe. Deti zvykne lakat to,co nedostanu. Aspon teda u nasich to zaberalo,len.oni neboli az taki priebercivi..im nechutili len ur ite jedla -zvyk na surovu zeleninu..napr. Mala doteraz nema.rada ovocie,no zas lubi zeleninu.. A je ten typ,ktory ti to iste raz zje,raz nezje.. Ale ja to hlavne neriesim. Nechces,nemusis. Ona zas jedavala dost male porcie a dojcila sa i 15-20xza den,cize tym.sa zasytila,po obmedzeni dojcenia sa to o nieco zlepsilo. Ale tiez mala.obdobie len sucheho chlebika,teraz zas vymysla s polievkami-dakedy chce len stavicku.. Ma obdobie,ked nechce maso a pod.

mooz
autor
28. nov 2016

@siska53 predtym jedaval. nebolo to nic extra. uz od prvych lyziciek ho striasalo, napinalo. ale pomalicky papal. volakedy zjedol ovela viac. na obed avent kelimok zjedol v pohode. bez problemov zjedol chlebik z maslom. teraz je to problem. kopec inych veci zjedol bez problemov. nemal nic zakazne - v rozmedzi co moze, ziadna dieta. jeme pred nim - jedlo len preklada, alebo sa ho strani. lenze toto trva podla mna uz dost dlho, na to aby to bolo v norme.

mooz
autor
28. nov 2016

@siska53 jedlo mu zu nemixujem cca pol roka. nechce ani mixovane, skusali sme

zanetamatej
28. nov 2016

Nema oblubene nijake uvarene jedlo? Moj syn bol tiez vzdy slaby jedak,jedol pomaly, tak tristvrt hodku a tlacila som donho..teraz ma 5 rokov a vacsinou ho este musim krmit aby zjedol kolko ma. Ked bol vo vasom veku lubil slepaciu polievku, kuraci perkelt s haluskami alebo cestovinou..to zjedol vzdy,zemiakovu kasu a sote,ochucovala som uz takmer normalne. A chlieb so sunkou,maslom moze,to nie je udenina. .

siska53
28. nov 2016

@mooz a inak je aktivny,culy? Vela deti toto robi,ked maju malo zeleza..
A su prosto deti,co som.tu citala,ze vsetko ok,len su prosto priebercive..ked sa ti chce,skus si tu vyhladat tie temy,mnohe z toho vyrastu,s inymi sa to vlecie pomaly do dospelosti.

evasarlota
28. nov 2016

Ahoj, ja to mam skoro rovnako u 20 mesacneho syna. Asi do 15-16 mesiaca jedol krasne, takmer vsetko co som mu navarila. Spociatku odmietal len dospelacku stravu, teda to co som varila nam, chcel svoje nesolene nekorenene. Teraz uz zje maloco, stale si pyta mlieko ked je hladny. Trva to uz viac ako dva mesiace. Radila som sa s laktacnou poradkynou. Podla vsetkeho to nie je nic vynimocne. Do dvoch rokov je rec stale len o prikrmoch a gro ma tvorit mliecna strava. Poradila mi ponukat surove ovocie a zeleninu a tu fakt zje, hlavne mrkvu, uhorku a sladku papriku tricolora, jablka, hrusky, banany, mandarinky, avokado, sezonne ovocie. Pecivo len bez mazania, ako pises suche. Detska lekarka mi doporucila sledovat stolicu a vahu. Pocas svojho strajkovacieho obdobia vyradtol 5 cm a pribral 1,3 kg Stolicu ma niekolko-krat denne. Takze pravdepodobne mu to co zje postacuje. Kym je kojeny nemusis sa onho bat. Odmietanie varenej stravy je u deti v tomto veku normalne. Tiez som si vsimla, ze ak nieco zje tak sam. Akoby odmietal byt krmeny. Takze som ho naucila jest vidlickou alebo mu dovolim jest rukami. Do zeleninovej polievky mu dam vacsie kusy zeleniny a velke cestoviny. Polozim pred neho tanierik a sam si povybera brokolicu, mrkvu, zeler, cestoviny ...

mooz
autor
28. nov 2016

@evasarlota dakujem za Tvoj prispevok. az na par drobnosti, akokeby som citala o nasom drobcovi. ja sa len bojim, ci je to ok. hlavne, ked si mm vobec nepyta, ale to on si nepytal nikdy. nikdy nebol velky ceckos.
ci pribera to velmi neviem. ale nechudne. stolicu teraz mava 2-3 krat denne. vazi cca 10kg.
nechce papat sam, ci uz rukou, alebo lyzickou. proste odmietne.

mooz
autor
28. nov 2016

@zanetamatej nema praveze nic take. ako som uz pisala jeho naj je pecivo, chleba a lipanek.

nika_17
28. nov 2016

znamej tiez odmietal papat varene jedla a papal len kekse a podobne,nakoniec to bolo tym ze uz chcel papat sam,ked jej nahodou zobral lyzicu...

mooz
autor
28. nov 2016

@nika_17 lenze on nechce, aj ked mu necham volnu ruku.

kondaska1
29. nov 2016

@mooz ahoj, moj ma 20 mesiacov a tiez toho vela nezje, tiez ho kojim na poziadanie, ale prosperuje, je zivy, hravy a tak som kludna. ranajky dlhu dobu ignoroval, zacala som mu davat rozne kase a tak sa chytil, desiata nic, mozno si dobne kusok sucheho rozku, obed vacsinou polievka tak sa snazim robit fakt vyzivne polievky so strukovinami, zeleninou, zltkom, zahustujem psenom alebo jacmennymi krupami a to mi nastastie zje, olovrant takmer nic a vecera to co bolo na obed. Kedysi mi jedaval ovocie - banan a jablko, to uz prestal, tak isto nechce maso (to musim mixovat alebo krajat na velmi drobne a maskovat) a ak je nejaky vacsi kus jedla tak ho vypluje. Ja si myslim ze to je zapricinene tym ze este kojim + stale mu idu nejake zuby a verim ze toto obdobie ustojime. Proste su deti jedaci a potom take ktore ziju "zo vzduchu" a my mame tie druhe... Ale dnes ma velmi potesil lebo na obed jedol ryzu a do nej som zamaskovala masko, hrasok uz ale odignoroval

kondaska1
29. nov 2016

@evasarlota presne ako moj, chleba/rozok zasadne nesmie byt nicim namazany inak sa ho ani nedotkne, len mi nedame ani tu surovu zeleninu a ovocie, polozim ju pred neho a uz si schovava tvar do ruk.

timea7
29. nov 2016

@mooz je v období, keď deti začínajú vymýšľať s jedlom. Zruš piškóty a akékoľvek keksíky, nepotrebuje ich vôbec, skús nahradiť lipánky šľahaným tvarohom, možno mu zachutí, kojenie obmedz na ráno a večer, je v jeho veku skutočne nepotrebuje kojenie na požiadanie a uvidíš, čo to po dvoch, troch týždňoch urobí. Najmä ho však nedotláčaj so somarinami, ak ti nezje obed, v strachu, že bude hladný, to je začiatok konca. Nechce, nevadí, daj mu len vodu a do ďalšieho jedla nič. Deti v prevažnej miere vymýšľajú s jedlom preto, lebo nepoznajú pocit hladu. Nezjedia polievku? No a čo, dotlačia sa chrumkami, piškótami, banánom, prečo sa vlastne od nich potom očakáva, že tú polievku jesť budú? Ešte som chcela dodať, že predpokladám, že dieťa nemá nejaké zdravotné problémy. Môže mať problém so zúbkami, ale ak zvládne rožok, parenicu a lipánka, tak to bude zrejme zistenie, že si môže v jedle vyberať.

veronika_e
29. nov 2016

Tiez by som zrusila vsetko co by ho mohlo rozptylovat sladkosti a podobne aj ked ich nie je vela. Hladne dieta zje. A ked nezje tak bud to moze byt z nejakej choroby alebo zo zubkov. No ja si skor myslim ze len vymysla a neprejde to same ale musis byt doslednejsia. Okrem varenej stravy a mlieka ked je teda este aj kojeny mu nic ine nedavaj. Aspon to skus mozno to bude chvilu krute ale ak by bol ozaj hladny zvykol by si na varene. A ked nechce nech necha tak ale hluposti nedostane ziadne

evasarlota
29. nov 2016

@mooz tak ako pisu ostatne mamicky, zrus vsetky pochutky a kojit ho skus az po jedle, tiez mozno potrebuje vacsie cadove rozostupy. Ja som zrusila desiatu a olovrant. Maximalne mu dam 1/4 jablka do rucky. Vcera som mu boršč nukala 3x, a na treti krat zjedol asi 1/3. Tiez ke dolezota teplota, u nas musi byt jedlo vyslovene vlazne, takmer vychladnute. Skus ho niecim zabavit pri jedle, my krmime kona alebo mu vystvetlujem ze kto varil a aku namahu si s tym dal a co vsetko dobre tam je. Najviac funguje ze varila babka 😂 Ta mu robieva sladku krupicu tak je ochotny ochutnat aj ine jedlo od nej. Je slabo ale prisli sme na par fint ktore funguju. Drzim palce, viem ake je to deprimujuce. A skus ho pravidelne vazit, bez oblecenia.

evasarlota
29. nov 2016

@kondaska1 u nas viacero jedal ktorych sa nedotkne 😉 Palacinka, chlieb vo vajci, jablka v zupane, zemiakova placka ... Asi vyslovene pre ten mastny pocit 😂 Ale tesim sa ze aspon zeleninu a ovocie zje

lujza123
29. nov 2016

@mooz moja zapocala podobnu "dietu" tesne pred dovrsenim 2 roku. Mesiac nezjedla ziadnu inu potravinu ako chlieb s maslom. Potom k tomu pridala piskoty, vyvar so slizami, ryzu so stavou z peceneho kurata, spagety s kecupom a banan - ale len ked mala naladu. A takto sme prezili dalsie 2 roky ked svoj okruh rozsirila o cokoladovy termix....

Normalnejsie zacala jest az v 5 tich. A metoda nechces jest, nic ine nedostanes nefunguje. Dieta bude schopne sa dobrovolne vyhladovat ale nezje..ani na veceru, ani na ranajky... toto plati tak na 6 rocne deti, hentake male sa vedia zatat a hotovo

Takze pevne nervy prajem. Kup si tycovy mixer, vsetko zmixuj a pleskni na spagety. Spagety jest bude, lebo su zabavne, dlhe a daju sa jest rukami.

Pripadne mu daj na tanier ten ostiepok aj sunku, chleba nech si zobe, radsej ako nic

luba41
29. nov 2016

sacharidy aj v malom množstve zasýtia organizmus..a tých máte dosť-chlieb, sladké ovocie, piškoty, termixy, lipánky a pod..takže v podstate zje malé množstvo, ale energeticky výdatné..či je to prospešné v takomto možstve-asi nie..takže ubrať, pridať zdravšie ovocie, zeleninu-mliečne nemusí, ved dojčiš /a vobec by som neobmedzovala dojčenie/..zase dieťa už nebude tak priberať a rásť ako do konca prvého roka..za další rok je priemer pribrať 2kg.. a takisto vela detí na UM v tomo veku "žije" len na flaši s mliekom..takže žiaden stres..🙂

kondaska1
30. nov 2016

@lujza123 presne tak isto to robim aj ja, mixujem zeleninu s masom a zalejem to ako hustou omackou bud popucený zemiak alebo ryžu a treba skusit aj huste polievky

lujza123
30. nov 2016

@luba41 ako ma pridat zdravsie ovocie ked jej ziadne nezje?

lujza123
30. nov 2016

@kondaska1 klasika, podla mna minimalne 1/3 deti strajkuje co sa tyka jedla, navyse su velmi konzervativne a schopne jest dokola to iste jedlo aj mesiac.. alebo aspon tak isto vyzerajuce jedlo... ale dobra sprava je ze postupne z toho vsetci vyrastu a uz v skole budu pomalicky ochutnavat a jest viac a viac jedal...aspon teda vsetci maly nejedlici ktorých poznam to tak maju, vratane mojej dcery

luba41
30. nov 2016

@lujza123 ked matka nedá tie sladkosti a začne ponukať iné potraviny..tiež si sám nevypýtal chllieb, piškoty, lipánek a pod, predtým nevedel že také existujú, kým ich nedostal k jedlu a to ich dostal pravdepodobne preto, že "nechcel jesť", takže sa to sklzlo k takémuto stravovaniu..takže zabudne a naučí sa na iné, zdravšie..

lujza123
1. dec 2016

@luba41 ono sa to lahko hovori ale v praxi to az take jednoduche nieje, keby nezazijem neverim, niektore deti su schopne proste nejest cely den, aj dva. Byt urevane, vysilene, hladne ale proste sa zatnu a nezjedia co nechcu... clovek akurát moze sklznut k takym fintam ako domaci termix v obale s lipanka, spaldovy chlebik namiesto normálneho, domace piskoty atd ... postupnu zmenu chute si deti moc nevsimnu zato tvar - obal jedla ano

timea7
1. dec 2016

@lujza123 ak sa zatne drobec, môže sa zaťať aj mama, či?

kondaska1
1. dec 2016

@timea7 može sa zatat aj mama, ale velmi male deti su niekedy tvrdohlavejsie a obcas to skonci až sondovanim (ako som tu obcas citala). nerobila by som paniku, deti sa casom rozpapaju a ako citam, je vela deti v tomto veku čo maju proste svoje chute a zjedia iba niečo z toho svojho okruhu. jasne nekrmit blbinami, ale aby som stresovala, že mi nezjedol spaldove pečivo ale miesto toho ožužlal klasicke biele alebo že mi nechce jest paradajku, tak to zas podla mna netreba, tym viac ak je este dieta aj kojene.

lujza123
2. dec 2016

@timea7 ja som sa raz zatala ked dcera - vtedy 3 r sa ani nedotkla obeda - uplne normálneho klasického zemiakova kasa a fasirka. Ponukla som jej to iste na olovrant, na veceru - to uz bola riadne uvrestana po celodennej hladovke. Moj posledny pokus boli ranajky nasledujúceho dna. Ani susto nevlozila do ust, sedela zakazdym hodiu za stolom, fnukala, pozerala sa von do okna a nic. Mohla som ju prosit, kricat na nu, podplacat, presviedcat... nic. Myslim si ze male decka si vôbec neuvedomuju ze ked sa nenajedia bude im zle, bude ich boliet brucho, proste si tu nepohodu z hladu vôbec nespajaju s tym ze nejedli.

majulino
2. dec 2016

ahoj presla som si rovnakym, zabtralo neustupit, krvne testy, pivovarske kvasnice a sirup na podporu chute do jedla, moj mal malo zaludocnych stiav, cize mu jedlo nemalo co rozlozit, takze prvy tyzden som varila z pretlaku a kyslej kapusty, pamatam si ze mal take obdobie ze len paradajkovu omacku

senta_sofia
2. dec 2016

@mooz su dve moznosti, bud mu staci mlieko a iba sa dotlaci tym, co mu vyhovuje alebo moze byt napriklad chudokrvny a od toho sa odvija pripadne nechutenstvo... Ja sa priklanam k prvej verzii, presla som si s tym uz pri dvoch detoch, jednoducho, kym boli kojene, jest nepotrebovali, stale boli v pozicii ochutnavacov, akonahle som zacala odstavovat, zlepsilo sa to a jedia normalne.

timea7
2. dec 2016

@kondaska1 ani zďaleka sa každé dieža nerozpapá, najmä nie to, ktoré vie, že nevadí, že nebude jesť celý deň, večer dostane od mamy to, čo chce. Deti v tomto veku vymýšľajú preto, lebo je pre ne prirodzené skúšať, kde sú hranice. je na rodičoch, čo s tým urobia. Pred rokmi tento problém takmer neexistoval, pretože sa nenašiel v rodine nikto, kto by bežal robiť náhradné jedlo, kto by dieťaťu v panickom strachu z toho, že zomrie od hladu dal jesť to, čo chce ono a najmä sa z jedla nerobil stred vesmíru. Zješ, Ok, nezješ, nevadí, nebudeme to riešiť ešte dva dni. Žiadne dieťa nemusí zjesť každé jedlo, ale mať obľube štyri, ktoré mama v strachu, aby niečo zjedlo, točí dookola, tak to ani náhodou.

timea7
2. dec 2016

@lujza123 tým, že si ponúkala to isté jedlo dookola si drobcovi dávala najavo, že jedlo je trestom. To by som nerobila, iba by som jedlo odložila, nijako nekomentovala, do ďalšieho jedla nič, len vodu. Mám to sto krát overené počas škôlky v prírode. Nenútiť, ale náhradné jedlo nedať. Samozrejme, že má každé dieťa právo pár jedál neznášať, pár, nie väčšinu. V pohode dieťa dostane ďalší tanier polievky, ak nemá rado to, čo je podávané ako druhý chod. No raz za čas, nie každý druhý deň. Najmä nekomentovať, aké je to zdravé, aké bude veľké a silné a pod. Jedlo treba brať prirodzene, ako dýchanie, nie robiť okolo toho cirkus. Píšem samozrejme o zdravých deťoch.