Večerná kaša - ako na to?

ellieellie
25. feb 2018

Chcem malému zaviesť na večeru ryžovú kašu. Mám pár laických otázok 🙂 Takže...

• Kúpila som čistú (bez príchute) nemliečnu od Hami, píšu, že je bez cukru, konzervantov a kravského mlieka, ale neviem, či predsa len nie je lepšie uvariť kašu doma.. čo si o tom myslíte?

• Ak by som varila kašu, ako na to? Používa sa úplne normálna ryža, uvarí a rozmixuje? Alebo treba nejakú špeciálnu? Ak áno, napíšte prosím konkrétne, čo používate.

• Ak chcem tú od Hami spraviť s MM, treba ho ohriať na tých 40 stupňov, nestačí iba odstriekať?

• Prípadne akú ryžovú kašu a ako používate/robíte vy?

Ďakujem.

bajka22
25. feb 2018
ellieellie
autor
25. feb 2018

@bajka22 Ďakujem, takže obyčajnú ryžu rozmixovať, chápem. A pri príprave instantnej zohriať MM na tých 40 stupňov?

luba41
25. feb 2018

kaša na večeru je ťažké jedlo, sacharidové jedlá najlepšie jest dopoludnia, max daj kašu na olovrant...kaše var normálne z čistých obilnín a vody / načo kupovať práškové a aké/a dochutiť ovocím..zbytočné dávať do toho MM.. aké staré je dieťa?

ivec16
25. feb 2018

@ellieellie moj miloval ryzovu kasu, instantnu som zalievala vodou materske mlieko som neprihrievala, zamiesala som k tomu... ak chces robit z ryze, odporucam ryzove vlocky, kupis v nejakych zdravych potravinach, tie su velmi rychlo uvarene, popripade rozvarene, zo zaciatku mozno lepsie este mixnut ale neskor uz ani netreba...

ivec16
25. feb 2018

a ma pravdu
@luba41 moze byt na veceru kasa tazka... moj to na veceru nezniesol budil
sa potom celu noc... takze sme kase davali rano alebo na obed, vecer mal zeleninovy prikrm

ellieellie
autor
25. feb 2018

@luba41 Tak nám odporučila doktorka, dala nàm presný rozpis, idem podľa neho.. Má 6 mesiacov a chcem mu dať kašu tak 2 hodinky pred spaním. Potom už len nakojím keď pôjde spinkať.

ellieellie
autor
25. feb 2018

@ivec16 super, to mi veľmi pomohlo, ďakujem! Skúsim kúpiť tie ryžové vločky 😉

ivec16
25. feb 2018

@ellieellie uvidis ako bude reagovat, niektorym detickam to nevadi, niektorym to je tazke a nespia dobre potom... moj vobec ziadnu kasu na vecer nemohol, aj ked chutila ale potom sme sa nevyspali a chvilku trvalo kym som prisla na to co je vo veci ;)

ellieellie
autor
25. feb 2018

@ivec16 Vďaka, však to si odsledujem, každé dieťa je iné.. možno to môjmu bude vyhovovať 😉

ivec16
25. feb 2018

jasne treba skusit, inak ryzova kasa bola prva vec co ochutnal a isiel sa uplne zblaznit za nou 🙂 potom sme k nej pridavali aj mrkvu ci inu zeleninu, tie vlocky som robila miesto klasickej ryze k masu a k zelenine,nebolo potom treba mixovat, ale to neskor ale proste tie ryzove vlocky do min 1,5 roka stale som varila... potom uz klasicku ryzu... ked mal
uz zavedene ovocie tak aj ovocne pyre do ryzovej kase...

ivec16
25. feb 2018

@ellieellie este taka poznamka, nove jedlo sa vzdy zavadza a skusa rano alebo na obed... ak by vznikla alergicka reakcia tak aby si ho mala pod kontrolou, ak sa da vecer pred spanim nemusis zbadat reakciu, kludne davaj kase na veceru, ale prve 2-3 dni by som to skusila
najskor na obed

luba41
25. feb 2018

@ellieellie doktorka je výživová poradkyna, či? ved rozmýšlaj podla seba, nie podla doktorky..ty by si jedla kašu na včeru? ešte by ma zaujímal ten rozpis..kašamá byť ako prvý príkrm? a dojčíš? nadojčiť sa má po jedle, nie až za 2 hodiny..

bajka22
25. feb 2018

@ellieellie v Tom sa už nevyznam
. Ja by som.ho pridala tak,ako je, izbovej teploty,ak myslíš materské mlieko

ellieellie
autor
25. feb 2018

@luba41 No neviem, či zrovna výživová poradkyňa, ale robí prednášky aj na tému zavádzania príkrmov.. Má veľa skúseností a najnovšie poznatky, zaujíma sa a vyzná sa, na 100% jej dôverujem, tak prečo by som si nemala nechať poradiť? Kaša má byť ako prvý večerný príkrm, zatiaľ sme mali iba obedy, každé tri dni nová potravina, zemiak, mrkva, cuketa, tekvica atď. Dojčím cca každé dve hodiny. Samozrejme, že keď na začiatku spapá len pár lyžičiek, dám mu mliečko hneď po jedle. Ale časom, keď spapá viac a nebude hneď po kaši pýtať, prečo by som mu dávala kašu o 17 plus mliečko a o 19 zase mliečko?

ivec16
25. feb 2018

@ellieellie co sa tyka dojcenia zalezi ako dlho chces dojcit, ak dlho tak sa odporuca dojcit aj vzdy po prikrme, ak chces dojcenie postupne obmedzovat tak rob ako pises... prikrm sa vola prikrm lebo sa prikrmuje k niecomu a to nieco je MM, materske mlieko ostava v rovnakych intervaloch a mnozstve- najlepsie na poziadanie a hodinky vobec nesledovat a prikrm je k MM ako doplnol ked uz len MM nestaci... ale to zalezi naozaj od toho aku mas predstavu o tom ako dlho chces dojcit

ellieellie
autor
25. feb 2018

@ivec16 Malý je dojčený na požiadanie, bohužiaľ si žiada hlavne v noci 🙂 Cez deň málo papá, núkam mu dosť, ale reálne niečo vypije zhruba po tých 2 hodinách.. ale len po troškách, slabo priberá.. Rada by som dojčila ešte počas prikrmovania, doktorka to odporúča ako takú ochranu pre bábätko. Inak s mliečkom problém nemám, práveže mám skôr nadbytok, tvorí sa mi krásne, takže v tom nejaký problém nevidím.

lorela
26. feb 2018

@ellieellie Ako tak citam, vsetko robis spravne a lekarke mozes naozaj doverovat. Nedaj sa zmiast... Napr. tvrdenim, ze sacharidove jedla len dopoludnia. A este v suvislosti s detmi...

ellieellie
autor
26. feb 2018

@lorela Ďakujem 🙂 Aj naša pediatrička má postup zavádzania príkrmov na 98% rovnaký ako táto doktorka, tiež sme aj od nej dostali vytlačený podrobný postup a líši sa len v zopár drobnostiach.. ako či skôr cuketu alebo tekvicu.. A našej pediatričke taktiež dôverujeme, doposiaľ nám iba dobre poradila a pomohla a teda tých problémov sme mali už celkom dosť ☹

katriona1
26. feb 2018

@ellieellie ja davam na veceri obilniny, ale kombinuji to se zeleninou, takze dokud jsem mixovala jedl kasi se zeleninou, ted uz delam treba zeleninove polevky nebo rizoto, pseno se zeleninou, maly mi jedl od zacatku velke porce, tak jsem nechtela davat tak velke mnozstvi kase
kasi je vzdy lepsi delat bud z celych zrn, teda ryze nebo z vlocek, ty kase, ktere jenom zalijes vodou jsou instantni a ty maji uz malou vyzivovou hodnotu ( muzes mit doma jednu, pro pripad, ze obcas nestihas, ale kazdy den ne )
tezke na noc jsou vselijake ty ochucene sladke kase
co se tyka kojeni tak ja to delam tak jak chces i ty, maly ma veceri okolo 17:30 a cca po 2 hodinach ho uspavam a kojim, v noci se budi 1x, s tim jak dite bude vice jist je normalni, ze se bude mene kojit, muj ji od zacatku velke porce, prikrmuji ho od 4 mesicu a od 6 uz jedl 3x denne plne porce a pres to se stale tak 5x kojil, ted ma 9 mesicu, ji uz 4x a koji se snad 6x a jeste dlouho se kojit budeme 🙂
tady mas foto postup na vyrobu kase z ryze 🙂 a MM se pridava nakonec, uz se nesmi varit jenom ohrat treba ve vodni lazni pikud ho mas studene

katriona1
26. feb 2018

@ellieellie a tady mam ukazku nasi vecere - 80g. kase ( vyrobena z 15g. ryze ) a 120g. brokolice + kapusticka, k tomu lzicka olivoveho oleje

ellieellie
autor
26. feb 2018

@katriona1 Ahoj, dakujeeeem, velmi si ma potesila takym detailnym rozpisom a fotkami 🙂

katriona1
26. feb 2018

@ellieellie mam jeden album s recepty a v druhem mam postup zavadeni prikrmu u syna, tak muzes kouknout 🙂
jo a snazim se varit zdrave 🙂

ellieellie
autor
26. feb 2018

@katriona1 pozriem si 😉

ivec16
26. feb 2018

@katriona1 moj nikdy nejedol a to uz ma 3 roky sladku ochutenu kasu. do 18 mesiacov nezniesol ziadnu kasu na veceru, bola mu tazka, bola robena z ryzovych vlociek a vody, bez cukru, robili sme aj z vlociek, vsena a pod... ani raz som nekupila sladku instantnu kasu... takze tvrdenie ze len kase s cukrom su tazke je milne. Zalezi naozaj od babatka, kazde je ine, moj nikdy nejedol tak dobre ako tvoj... na veceru sme do 18 mesiacov jedli len zeleninove prikrmy, inak sme nespali... ako 2 rocnemu mu moja mama strcila 3 lyzicky s polievky z kyslej kapusty- len stavu a nevyspali sme sa pre 3 lyzicky celu noc... jednoducho niektore deti maju citlive bruska ine mozu “aj kamene” a su ok. treba skusat, ja nie som proti kasiam na veceru ak to dieta znesie, myslela som ze to aj mojho zasyti a bude spat dlhsie bez kojenia v noci ale opak bol pravdou, bol hore kazdu hodinu az dve... ak sme dali zeleninu prespal 5 hodin... postupne ako rastol som raz za cas skusila kasu na veceru ci uz znesie ale do roka a pol mu to vobec nerobilo dobre...

luba41
26. feb 2018

@ivec16 takisto...kaše, ani instatné, žiadne moje dieťa nechcelo..neskor ked boli väčšie občas jedli, ale určite nie na večeru.. a takúto kašu nepovažujem za nejaké jedlo / takisto pudingy a podobné /..tie odporúčania idú väčšinou podla reklam, "na dobrú noc pre plné bruško"..
@ellieellie stále nevieme, aké staré je dieťa.. ved skus tu kašu, ale max na olovrant..to že dieťa nepriberá / záleží kto kto posudzuje/ a aké má problemy / to tiež nepíšeš/..ak nepriberalo velmi doteraz, príkrmy to nevyriešia-ak pozeráš na to, že po nich začne nejako priberať..a takisto može jedávať aj ovocie ako príkrm, nemusí len zeleninu..

ellieellie
autor
26. feb 2018

@luba41 Veď ja som ti tvoju otázku zodpovedala hneď v prvej odpovedi 🙂 Má 6 mesiacov. A priberanie posudzuje naša pediatrička. My doma detskú váhu nemáme... Áno, viem, že môže aj ovocie, ale podľa toho spomínaného postupu ide najprv zelenina, potom mäsko a až potom ovocie. Takže to nechcem nejako unáhliť. A tie problémy, ktoré nám pomáhala riešiť, som myslela všeobecne, nie v súvislosti s papaním. V podstate jediné problémy, ktoré sa týkali papania, boli žltačka, bolesti bruška, reflux a zrastená uzdička - pod jazykom bola strihaná 2x a pod hornou perou 1x.

katriona1
26. feb 2018

@ivec16 urcite mas pravdu, ze kazde dite je jine a kazde ma jine potreby a jine traveni, jak jsem psala ja te kase davam tak 1/3 a 2/3 je zelenina, protoze dat plny talir jenom kase mi prijde hrozne syte, navic maly si po veceri jeste hraje a je dost aktivni, nikdy jsem mu nedala prikrm tesne pred spanim ( a to ani pres den ) takze nevim jak by na to reagoval, ale jsou deti co snesou i tu sladkou kasi pred spanim z flasky a spi celiu noc ( to jsem taky nikdy nezkousela )
ja to ani tak neberu ze ma maly kasi na vereci, protoze je to spis zelenina s trochou obilniny,stejne slozeni ma treba i vlockova polevka nebo testoviny se zeleninou, rizoto, to uz je jedno co z tech surovin uvarim 🙂

luba41
26. feb 2018

@ellieellie a priberanie? podla toho máte stále problem s prisávaním a to bol dovod väčšiny problemov...ked má 6 mes, tak sa netreba až tak ponáhlať s príkmami, stačí v tomto veku stále jeden, ešte sa toho naje dost za život..a skludom by som dala ovocie, na mäso má napr. podla mna ešte čas..daj ovocie ako príkrm na obed, zeleninu na olovrant / ale teda určite by som s druhým príkrmom ešte počkala/..

dada200
26. feb 2018

@ellieellie prosím ta, absolútne sa neriad tým čo ti tu radi táto luba41 veď to sú samé hovadiny čo píše 🤦🏼‍♀️.

bibistec
26. feb 2018

Ja by som takemu malemu radsej varila nie instantne
A mozes aj pseno to je zdravsie ako ryza ma kopec mineralov a je bezlepkove. Striedaj ryzovu, kukuricnu, pohanka....je toho kopec a.materske mlieko mozes dat nakoniec nezahrievaj ho