Postrek proti burine

6. okt 2023

Ahojte žienky, určite ste tu viaceré zahradkarky, potrebujem poradiť ohľadom záhrady. Bývame skoro dva roky v dome čo sme kúpili po starých rodičoch. Dom bol roky neobývaný a nikto sa oň nestaral. Za ten čas čo tu bývame snažíme sa to dať do poriadku. Vnútrajšok sme jaktak prerobili, no záhrada mi dá zabrať.Uz x krát som začala no je to nekonečné. Všade veľké buriny a žihľavy, nevieme sa toho zbavit. Chcela by som sadiť no ako zlikvidovať burinu? Veľa času nemám na záhradu, pracujem 8 až 12 hodín podľa toho ako mi vyjde smena, máme 2 deti, chodíme aj na výlety tak veľa voľného času neostáva. Počula som že existuje postrek proti burine niečo silné že roky nebude rast po ňom burina. Máte s tým skúsenosť alebo s niečím iným čo by mi pomohlo? Ďakujem za prečítanie.

viestta
6. okt 2023

Teraz je uz na postrekyv podstae neskoro, uz ich rastliny nestihnu absorbovat, Treba pockaz na jar, ked budu poriadne vyrastene a potom postriekat, nechat uschnut .
A taky postrek, co by zlividoval burinu na furt neexistuje. Zlikviduje burinu, ktora aktualne rastie, niektore postreky zlikviduju aj korene vytrvalych burin, ale semena, ktore v pode ostanu vyklicia neskor. Keby bol taky postrek co zlikviduje vsetko, tak by zlikvidoval aj to co tam chces pestovat.
Jednoduche, rychle a ucinne je likvidovat buriny tmou. Nastlat na podu kartony, zamulcovat korou a nechat ich tam. To odporucam pouzit v okrasnych zahonov, cez karton a koru vies v pohode sadit sadenice a karton a mulc zabrania prerastaniu buriny zo spodu. Da sa to pouzit aj povedzme pod tekvice, tie si v pohode na kartone porastu a burina pod kartonom zdochne. Ale v zahonoch kde chces pestovat zeleninu nepomoze nic len vykopavat korene a tie likvidovat. Alebo jednu sezonu obetovat lokvidacii burin a sadit az ked je poda ako tak odburinena. Bud opakovanymi postrekmi totalnym herbicidom alebo natiahnut hrubu ciernu foliu a dufat, ze pod nou vsetko vydochne

autor
6. okt 2023

@viestta Čo píšeš s kartonmi to mám na očistenú zeminu dať kartón a zakryť kôrou to kúpiť v obchode a pod tým nebude mi rast burina ak dobre chápem?

marhulka13
6. okt 2023

Postriekaj prípravkami ako kaput ci roundup ci jak sa to píše a to likviduje úplne všetko. Ja to používam aj takto na jeseň a na par mesiacov mam pokoj. Ale žeby roky nič nerastlo, tak to nie. Burina je odolná svinucha

viestta
6. okt 2023

Staci ak pokosis zelene, ako tak to prekopes alebo prerylujes, polozis kartony, nasypes koru.

kacenocka2
6. okt 2023

Kaput je super, osvedčený

beronsche
6. okt 2023

Hlavne ziaden roundup a podobne chemicke svinstva.
Miesto, na ktorom by som chcela pestovat zeleninu, by som nikdy chemiou proti burine nestriekala.

autor
6. okt 2023

@marhulka13 To sa má striekať na veľkú burinu? Aj teraz na jeseň sa dá a za akú dobu vyhinie burina? Uschne to a potom môžem vytrhavat s koreňmi či ako to funguje?

tamtumdo
6. okt 2023

Pozor roundap,kaput....zničí všetko zelené ..to ozaj ked chces dať úplne všetko preč a ostane ti len hlina....chvíľu trvá kým to dojde cez listy ku koreňom...možno aj dva týždne....teraz podľa mňa už je neskoro skôr na jar ..ale keď chces zachovať trávnik a použiť herbicid...tak nejaký selektivny....ktorý vyhubí všetku burinu,ale trávu nechá....tieto práce je lepšie robiť až na rok....teraz ak keby si použila nejaký kaput....tak ono to dochne cez zelené listy ...ta burina čo má teraz v zemi len korene ...napr púpavy....tak tým neznicis...nevie. akú veľkú máš záhradu....ale ono to nieje lacná záležitosť všetko vystriekat ....tam kde chces pestovať zeleninu tam ozaj ten kartón lepší....a niečim ho zahadzat aby neodletel....

nikasmile
6. okt 2023

Ak sa jedná o burinu v tráve tak bofix.

marhulka13
6. okt 2023

@tamtumdo presne takto ako si to popísala to funguje. Ja ho používam pred domom kde mame chodník, chcem vykynozit všetko a funguje mi to aj na jeseň. Nech mam pokoj do jari.

autor
6. okt 2023

@tamtumdo Záhradu máme 10 árov aj teraz len burina tam rastie. Neviem sa k tomu dokopat vytrhavat to. Som unavená z práce deti domácnosť nemám už energiu na záhradu. Preto rozmýšľam nad postrekom.

viestta
6. okt 2023

Odporucam ti zacat po malych kuskoch, kolko stihnete skultivovat, tolko skultivujete, Ten zvysok staci 3x v roku pokosit krovinorezom. Celu zahradu aj tak naraz nedas do poriadku, ked ju celu postriekas proti burine, tak to sice naoko vyriesis, ale len na kratky cas, burina sa tam zjavi zas. Vyznac si kusok ten dajte teraz na jesen do poradku aby ste mohli na jar noeco zasadit. Ak budete stihat, tak to buduci rok rozsirite, ked nie, nechate tak. 10 arov odburinit nemate sancu ani keby ste k tomu mali aj mechanizaciu aj cas.

autor
6. okt 2023

@viestta Keby bolo času viac. Príklad dnes som doma no od rana som obehala doktorov s deťmi a už nechce sa mi nič. Neviem či to ide vekom ale som unavená poslednú dobu zo všetkého. A keď sa pozriem z okna von do záhrady chce sa mi plakať.

viestta
6. okt 2023

A preto zacnite robit po kuskoch. Ked po dvoch hodinach skoncis, vidis za sebou vysledok. Nieco na tom vypestujes a ostatok staci kosit, nech to nevyzera tak desivo. Neviem ako vyzera ta zahrada, ale mozno by stacilo vyklcovat kus a zasadit nejake stromceky, pod nimi nemusi byt poda obrobene, Par krat za rok sa skosi trava a bude to vyzerat lepsie. Pod kvety staci ten karton a kora, to mas raz dva spravene a na jar toam nieco vysadis, v lete to uz bude pekne vyzerat.
Dam ti fotky co sme likvidovali strasnu burinu pod stromcekmi. Na jesen sa dali kartony a kora, na jar sa vysadzalo, o dva roky to vyzera paradne. Je to rovnake miesto v priebehu troch rokov

autor
6. okt 2023

@viestta Pekná zmena. Pod tými kartonmi nebude rast burina? Aj to by sa dalo len by som potrebovala veľmi veľa kartónov 🙂

tamtumdo
6. okt 2023

Ja som postriekala nechcené buriny pred letom okolo plotov,v dlazbe....hovorím si paráda po dvoch týždňoch všetko skapalo....ale buriny nové, ktoré práve nemali obdobie tak boli v zemi...a rasrie tam stále....postriekala som ešte dva krát....ale stále iný druh buriny sa zobudí....tak som to vzdala tento rok...za postreky okolo plotov som dala iste aspoň 150€ ale efekt sa veľmi nedostavil....len na chvíľu...tak na rok zvažujem nejaký 20% tny ocot kúpiť ..medzi trávnik som kúpila selektivny postrek...a ta pekne burinu zahubila a ostala len tráva...toto je problém že zničis tým postrekom to,čo aktuálne rastie....nie čo je v zemi

tamtumdo
6. okt 2023

@marhulka13 jedine medzi tými chodníkmi to teda parádne funguje tam je to super ...ale veľké plochy tam asi nie....lebo tam je veľa druhov tých burín...niektoré rastu v aprili iné v júli....

tamtumdo
6. okt 2023

@tamtumdo tento rok idem v zeleninovej záhrade vyskúšať s tými kartonmi...tak ako Viesta...už viacerí mi takto radili že u nich to zabralo ...

tamtumdo
6. okt 2023

Záhradu máme tiež cez 10 árov .....ako je to starosti dosť..tiež som v štádiu že ešte len zakladam pomaly zahradi...ja som na jar teda niekedy v apríli máji všetko pokosila ale nie úplne pri zemi....na najvyššom....počkala pár dní nech dorastie...a použila bofix.....ale treba ozaj poctivo striekať....značiť si kde si bola kde si nebola....burinu v trávniku to vyhubilo...ozaj ostal ten trávnik a ten sa ľahko udržiava....len tých burín okolo plotov,všelijakých zahybov na pozemku sa neviem zbaviť ...lebo keď mám niekde strom,černice,kvety atď....tak tam kaput striekať nemôžem...ozaj len pár kvapiek spadlo na maliny....lebo bol trochu vánok...a pár ich vyschlo...ešte nájsť ideálne počasie,keď nefuka,keď neprší,keď nieje veľká rosa, keď nieje ostré slnko.....no a vtedy presne musíš mať čas😂🖖 ....lebo je to na pár hodín...aj keď sa nezdá.....

viestta
6. okt 2023

Nie, zo spodu neprerastol ani pyr ani kozonoh, ale jasne, nejaka sa tam sem tam naseje, tu vytrham.

viestta
6. okt 2023

A este ku kartonov, tak tie zhaname kde sa da, zasoba je vzdy pripravena. Ale zas netreba ich kupovat, len rozhodit siete a povedat ludom, nech ich odkladaju. Od nabytku, z krabic od elektrospotrebicov. Kazdu chvilu je nejaka sympaticka "motyka" niekde odlozena, hoc aj pri papierovych kontajneroch, tak ked mam moznost, tak si ju zoberiem. Akurat treba z nich otrhat lepiace pasky, tie sa nerozlozia

viestta
6. okt 2023

@tamtumdo popod pletivovy plot ma mama naskladane 20 cm pasy linolea. Esteticky to nie je nic moc, ale aspon je to tam bez buriny.

autor
6. okt 2023

@viestta A koľko dlho to vydržia tie kartóny, dávaš každý rok nové?

tamtumdo
6. okt 2023

@viestta tak tam rastú aj dive slivky a také divé dreviny...vykopes narastie vedľa,dáš kaput narastie vedľa...chcela som tam na rok okolo plotu nasadiť už svoje kriky...najpr musím vykynožiť tie čuda...ploty majú cez 30 m...tak robota riadna...nejak som to chcela obísť...neostáva nič iné len vykopávať čo nové vyrastie🤷

viestta
6. okt 2023

Pod kvetami boli polozene raz, odvtedy tam dosypavam len koru. Pod tekvice davam vzdy nove, pretoze zakazdym ich pestujem na inom mieste, zvycajne idu po paradajkach a po nich tam ostava viac buriny, lebo my neokopavame, ale mulcujeme pokosenou travou. Burina sa len vytahuje ak nejaka moc vytrca. Od jari do jesene sa tie kartony rozmocia a na jesen ich zarylujeme.

viestta
6. okt 2023

@tamtumdo ano, slivkove vymladky, cernice ma aj mama od susedy. Ale ona ma okolo plotov travnikove chodnicky, co vyrasi to sa vykosi kosackou.

autor
6. okt 2023

@viestta Teda každý rok nové. Je lepšie to dať asi až na jar však? Chcela by som ešte teraz vytrhat aj okopat celú záhradu no či to stihnem neviem.

viestta
6. okt 2023

Kartony das az ked budes sadit, ale len pod take, co sa plazi, tekvice, uhorky, cukety. Kartony medzi mrkvu nemaju vyznam

autor
6. okt 2023

@viestta Dobre a keď nechcem zasadiť celú záhradu dajme tomu len do polovice ale chcem aby celá bola odburinena. Tak mám aj tam dať kartón kde nebude nič zasadené aby tam nerástla burina?

autor
6. okt 2023

@viestta A približne koľko CM dole do zeme sa to má dávať tie kartóny?