Ako prať?

ellieeee
6. sep 2015

Zdravím 🙂 ako mam prať oblečenie aby sa mi nezmenil jeho tvar? Snad každé tričko co mám je úplne vykrutene, to kde je na boku zosite je posunuté az do predu. Dosť ma to štve lebo tie tricka su nenositelne. Uz som zúfalá z toho ☹

bosoriak
6. sep 2015

@ellieeee Ak sa ti po prani pokrutia svy, je to prejav nekvalitneho oblecenia. Robia to napriklad tricka z retazcov ako HaM a CaA. Treba kupovat kvalitnejsie veci, bohuzial s pranim to nema nic spolocne.
Tu je naucny clanok o tom 🙂
http://www.modnipeklo.cz/2011/08/budes-se-kroutit/

ellieeee
autor
6. sep 2015

Niekto na kvalitne čiže drahé veci nema.

ellieeee
autor
6. sep 2015

A ako zistiť ci je ta vec kvalitná alebo nie ?

bosoriak
6. sep 2015

@ellieeee Mas to v tom clanku, nie je to o drahych veciach, len musis pozerat material.

zita19
6. sep 2015

@ellieeee nie je to o nekvalitnych materialoch ale o tom ako boli strihane a site. Tomu sa nevyhnu aj "prestizne" znacky. Mam tricka z cinanaka, ktore sa neskrutili a mam jedno akoze znackove a po par opratiach ostal z neho handra. Cim tensi a maksi uplet, tym vacsia sanca, ze sa skrutia.
A nerobis chybu pri prani. Toto by sa stalo aj keby si ich neprala, len namocila a vysusila, ked su krivo vystrihnute, tak sa skrutia, ked sa z nich vyplavi ten skrob, ktorym su latky vystuzene vo vyrobe.

pribinak
6. sep 2015

Ja napr nedávam viac ako 800 otáčok pri žmýkaní, mam pracku kde si zo možem nastaviť

cinkatko
6. sep 2015

Tak tak nedavej pracku na
moc otacek a taky jsem slysela par rad ze pokud neni pradlo extra spinave a mas dobry prasek staci prat i na 30. Bohuzel s tim mam taky spatne zkusenosti, hlavne u veci po detech, par tricek se mi vytahalo hlavne pokud jsem to dala na 60. Kvuli bakteriim. A mam vetsinu znackove - ale ne predrazene veci, to hlavne kvuli materialu. Baby poradte mi taky jak prat, aby mi tmave obleceni nevybledlo. Je to hrozne, ale synove a manzelove ryfle po kazdem prani jen blednou a blednou a to je peru na 40. Ja uz nevim, je to skoda.

zita19
6. sep 2015

@cinkatko ked su rifle farbene indigom, tak sa vypieraniu farby neda zabranit. Mozes ju zastabilizovat este za nova, ked ich namocis do teplej hodne octovej vody. Pomoze to dost, ale nie uplne. Kvalitna riflovina je farbena indigom, ked sa nevypiera, tak su to nejake synteticke farby. A pri prani pouzivat ocot miesto avivaze, tiez pomoze.

cinkatko
6. sep 2015

@zita19 Diky moc.

tova
7. sep 2015

ked je tema o prani, z coho su po prani niekedy fliaky ako keby olejove skvrny? da sa to oprat? nezochadza to dole ked to znova obycajne operiem. a co moze zatrhavat niektore veci tak na 2 mm, susicka? pracka?

zita19
7. sep 2015

Taketo flaky byvaju, ked je vela prasku. Zide to dole tak, ze pradlo namocis na noc do Nama a potom este raz operies.

hanybi
7. sep 2015

@zita19
daj este nejake tipy&triky, vidim, ze sa v prani vyznas 🙂

luvika
7. sep 2015

No moje deti mavaju vacsinou oblecenie zn. H&M, aj C&A, aj Next a mnohe dalsie a este som sa nestretla s tym, ze by boli veci "pokrutene" a som s nimi naopak velmi spokojna. Prave u veci, ktore deti dostanu ako darcek a su z cinaka (mavame ich len na doma, alebo rovno darujem dalej) a aj napr.F&F, tak prave tie po par praniach zvyknu u nas zmenit tvar aj vyblednu. Ale periem tiez hlavne tak, ze mam nastavene nizsie otacky a vtedy je to v pohode. A ano, flaky zvyknu byt z prasku...ja napr.odkedy davam len tekuty, prip.kapsule, tak mavam pradlo bez flakov a krasne.

zita19
7. sep 2015

@hanybi mna prax naucila:
- periem iba v geloch a lejem ich rovno medzi pradlo (uplne bezne gely ako Bonux, Palmex, DM alebo z Lidla. Len obcas mam zachvat a kupim Ariel na biele ked je v akcii, ale potom sa zamyslam naco som ho kupavala, ked Bonux ma to iste zlozenie, len iny parfem a nikdy som ziadne prevratne rozdiely vo vysledku nezbadala)
- na spinavsie radsej dam mnenej prasku a dlhsi program na nizsiu teplotu, inac 30 - 40 na kratky program, vsak to pradlo je malokedy viditelne zaspinene
- avivaz iba a len na syntetiku
- na vsetko ostatne bud nic alebo pol az deci octu miesto nej
- totalne zahumusene radsej namocit a az tak prat. Aspon do studenej vody, ked uz nie do stipky prasku (teda u mna gelu). Hlavne take jedalenske flaky
- na skvrny nastriekat odstranovac skvr. Niekedy sa stane zazrak. Ked nie, aspon som skusila
- poctivo triedit farby, hlavne biele co sa nosi medzi ludi podla moznosti nemiesat ani so svetlymi farbami
- raz za 2 - 3 mesiace vyprat uteraky a osusky s litrom octu aspon na 70°. Uteraky zmaknu a pracka sa vyperie z vnutra

luvika
7. sep 2015

@zita19 mam prave plno uterakov na pranie a ten ocot ma zaujal :p to nalejes len do bubna spolu k uterakom ci ako? a nic viac?

zuzanaete
7. sep 2015

Ako uz bolo spomenute vyssie, pradlo sa kruti kvoli strihaniu latky a urcite bude mat na to vplyv aj typ a hrubka latky. Raz mi bolo povedane, ze tie lacnejsie veci (nemusi to platit vzdy) su strihane vo vacsich mnozstvach. Naukladaju na seba vela vrstiev latky a tak to prerezu a tym to strihanie nie je presne. Latka sa im posunie, pokruti .. Cim viacej vrstiev, tym horsie strihanie. Ci je to ozaj tak, neviem, ale dava to vcelku zmysel. 🙂 A pri pasikavych veciach je vidiet, ako si dali zalezat, ci sa pasiky po bokoch spajaju. Pranie neovplyvnuje krutenie. To by sa potom vsetky veci pokrutili alebo nepokrutili bez rozdielu kvality.

katrin21
7. sep 2015

@ellieeee asi kupujes nekvalitne handricky. len take sa tak pokrutia... a ak sa ti zmensuju, tak peries na vysokej teplote....
ja periem vsetko na 40tke a max. na hodinovom programe, aj su veci len upotene, bez flakov, tak na polhodinovom ( denne pranie).. pohoda..

zita19
7. sep 2015

@luvika nalejem do bubna k uterakom. Nic viac.

briketa
7. sep 2015

@tova tie skvrny po prani - davaj len polovicne mnozstvo gelu na pranie ako je odporucane a uplne vyradit softener. namiesto neho dat do tej priehradky 1dcl octu (zmakcuje vodu a posobi ako ustalovac farieb ) tie skvrny co tam uz mas namydli pred pranim (si v usa vsak?) Fels Naptha Laundry bar. Maju v ACE alebo drogerii. Je uplne lacne a vyborne na predpieranie skvrn. http://www.amazon.com/Fels-Naptha/b/ref=bl_dp_s...

tova
7. sep 2015

neviedela som take mydlo, pozriem v drogerii. a lejem detergent priamo na veci nie do davkovaca, to asi aj preto nie? softener nepouzivam. po octe nepachnu veci potom?

stanislavao
7. sep 2015

@bosoriak tak toto je dobra blbost. H&M a C&A trickasu kvalitne, vydrzia vela, vela prani, stale su krasne, ako nove a nekrutia sa, nezmolkuju a nestratia svoj tvar. nieviem akoze co je podla vas kvalitne, ked H&M a C&A su nekvalitne. to su jedny z najlepsich znaciek na SK podla mna.
@ellieeee pokrutene veci nemaju spolocne nic s pranim, ani prackou. ja daval plnych 1100 otacok, periem klasickym praskom, najradsej persil a avivaz pouzivam tiez. veci su neni pokrutene. a ani neviem, ze ktore znacky by sa krutili. moje deti maju H&M, C&A, Next, mali sme aj tesco, aj lidl, mame aj Pepco, Kik a dokonca aj bavlnene v Mega markete kupujem, ale nekruti sa to.

erickatt
7. sep 2015

@tova vobec nepachnu. Ja to lejem tusim vsade.

zita19
7. sep 2015

@tova nie vobec nepachnu. Mozno ked otvoris pracku, tak je ocot trosku citit, ale pri suseni to vyprcha.

bosoriak
7. sep 2015

@stanislavao OK, zle som sa vyjadrila, niektore rady v tychto retazcoch. V podstate staci pozerat material podla toho clanku, co som uviedla a podla toho to aj sedi. Maju lepsie a maju aj horsie veci, vzdy je treba pozerat na vypracovanie.