Ako si nájsť stabilnú a dlhodobú prácu?

iveta7677
11. okt 2016

Chcela by som sa vami poradiť aby ste napísali svoje pracovné skúsenosti ako si nájsť stabilnú, dobrú prácu. Resp. ako odhadnúť už na pohovore, že sa nejedná a serióznu ponuku. Napíšem vám moje skúsenosti. Po materskej som sa zamestnala v jednej firme kde som bola skoro 5 rokov, prepustili ma lebo znižovali stav. Potom som bola skoro 4 rok. v jednej firme, odišla som lebo sa kolegyňa vrátila po materskej a odvtedy ako by som bola zakliatá nie a nie si nájsť stabilnú prácu. Mám VŠ vzdelanie ekon. smeru ovládam 2 jazyky 10 ročná prax v účtovníctve, ekonomike. Problém nie je v tom, že si neviem nájsť prácu, ale v tom, že veľakrát sa jedná o neseriózne ponuky, napr. zoberú ma lebo chcú niekoho vyhodiť z firmy . V poslednej dobe mám strach ísť na pohovor a už vôbec nie nastúpiť do práce. Teraz pracujem v jednej veľkej firme, kde ma prehadzujú z jednej pozície na druhú. Veľakrát čítam, že zamestnávatelia sa sťažujú, že nevedia nájsť spoľahlivých zamestnancov, ja mám tiež ten istý problém, neviem nájsť spoľahlivého zamestnávateľa.

mimka11111
11. okt 2016

@iveta7677 ahoj, mas 10 prax na ucto....vysvetli mi,preco si nutena pracovat pod nejakym zanestnavatelom? Na tvojom mieste by som z fleku presla na zivnost a bola panou sama sebe.

iveta7677
autor
11. okt 2016

@mimka11111 neviem nikdy som nejako nemala odvahu ísť na živnosť. ☹ Hoci som nad tým už veľakrát rozmýšľala.

evittam
11. okt 2016

@mimka11111 Jáááj ale ono to nie je také jednoduché ísť "z fleku" na živnosť - viem o čom hovorím - spravila som to - vydržala som ledva rok - firmy prídu-odídu a viac ich bolo čo odišli lebo chceli internú účtovníčku a v poslednej dobe čo robím taký menší prieskum je to presne o tomto - mám dosť kamošiek čo majú firmy na účtovníctvo a poviem ti úprimne-vôbec im nezávidím - od nevidím do nevidím v práci a skoro prd zarobia -taká je doba. Čiže za mňa - momentálne by som do toho určite nešla - teda pokiaľ by som nemala istých zákazníkov a že aj zarobím.... 😉
@iveta7677

evittam
11. okt 2016

@iveta7677 No, presne týmto istým som si prešla keď som hľadala prácu keď som bola na RD so starším - 12-ročná prax, anglický jazyk, vrece na hlave nosiť nemusím (teda dúfam 😀 ), a pol roka nič - vždy som sa dostala do výberového kola - a nič. Až som mala náhodou šťastie.....-aj o tom to je. 😉 Držím prsty pri hľadaní práce.

mimka11111
11. okt 2016

@evittam tak ja som do toho isla...som na zivnosti uz 7rok...mozno nie vela,ale som vo faze,kedy si svojich klientov vyberam sama a stale si ma najde niekto novy....od sameho zaciatku som si nehladala klientov...nasli si ma oni, pretoze vsetci v mojom okoli vedeli,aku pracu robim .....takze pri hladani mojich "potencialnych" zakaznikov som nemusela pohnut ani prstom 😉

evittam
11. okt 2016

@mimka11111 No tak to si mala šťastie. Ja bohužiaľ nie a nie som vo fáze kedy by som to znovu riskovala. 😉

siska53
11. okt 2016

@iveta7677 A aj si vzdy nieco nastudujes o tej firme?
Ako prebieha pohovor? Len odpovedas na otazky alebo och aj aktivne kladies,aby si sa aj ty co najviac dozvedela?

mimka11111
11. okt 2016

@evittam to nie je o stasti,ale o tom, ako sa nevzdat hned pri prvom neuspechu...

iveta7677
autor
12. okt 2016

@siska53 no na pohovore sa pýtam aj ja. Teraz mám jednu čerstvú skúsenosť, ale môžem si za to sama, lebo som mohla odhadnúť tam tých ľudí vo firme.

iveta7677
autor
12. okt 2016

@mimka11111 veď ani ja nemám zlé referencie. Len neviem ako si nájsť zákazníkov. Dať inzerát?

mimka11111
12. okt 2016

@iveta7677 urcite ano,zadaj si na internet...a urcite aj na urad prace

dominikav123
12. okt 2016

@iveta7677 ahoj moja mama začínala pred 15 rokmi robiť účtovníctvo tiež na živnosť, priznám popri TP. Dnes ma eserocku, asi stovku klientov (mesačných kvartálnych bla bla ja sa tak nevyznám). Ono ked nájdeš par klientov aspoň na paušál tak sa dobre referencie šíria rýchlo. Aspoň vo väčšom meste, dobrý učtovník nikdy nie je zlý 😄Náklady na začatie nie su vysoké, čiže ja by som aspoň skúsila.

evittam
12. okt 2016

@mimka11111 Prepáč, ale nesúď ak človeka nepoznáš a nevieš nič o jeho situácii. Ja som nič nevzdala, ale ak rok ledva zarobíš na "slanú vodu", tak určite v tom nebudeš pokračovať a do toho platiť ešte viac štátu ako dovtedy - len toľko k tejto téme. Ak máš klientov, zarobíš na seba a si spokojná tak áno, ale ak ich nemáš tak asi to nebudeš robiť do nekonečna. Proste som sa na to dala v zlej dobe - ale nevadí, človek sa tiež poučí. 😉 A mala som a aj mám len tie najlepšie referencie - o tom to nie je....

iveta7677
autor
12. okt 2016

Veľakrát som rozmýšľala nad tým, možno je chyba vo mne. Neviem sa správne rozhodnúť.Zmapovať situáciu v novej firme a vyniesť verdikt. Veľa rozmýšľam uvažujem a nakoniec sa zle rozhodnem. Napr. bola som zamestnaná, vrátila sa kolegyňa z materskej, tak som si začala hľadať niečo nové. Aj som si našla, ale jasne bola to veľmi zlá ponuka, neodhadla som situáciu vo firme. Nechala som svoje stabilné zamestnanie kvôli nim a tam padla na hubu a zostala som napokon bez práce.

mimka11111
12. okt 2016

@evittam nikoho nesudim,nebudem sa s tebou hadat pre malichernost...mas na vec iny pohlad ako ja, to je vsetko ☺

evittam
12. okt 2016

@mimka11111 Veď ja sa nechcem hádať - a nie nemám "iný pohľad na vec", ale proste sama úprimne uznaj, že ak by si po roku kde zarobíš len tak-tak a prídeš o najväčších zákazníkov, lebo sa rozhodli pre internú účtovníčku a nedarí sa ti získať nových a k tomu zostaneš tehotná , nepozastavila živnosť a radšej sa nezamestnala ak by si mala šancu. To je celé. Ak sa darí a príde raz za čas kríza - beriem-treba vydržať - ale sú aj iné okolnosti kde prídeš na to, že sa ti neoplatí platiť zrazu štátu minimálne 200Eur ak zarobíš po odrátaní nákladov možno 500....To je všetko. Len som napísala, že to nie je také jednoduché....A ak sa ti darí tak ti to prajem a držím prsty. Mne to nevyšlo.....

marisha1982
12. okt 2016

@iveta7677 ak vie AJ, skus si najst nejake clanky v tejto teme.
Dalej, skus sa na pohovoroch pytat, po akej dobe davaju zamestnancom zmluvu na neurcito (po 3 mesiacoch, po roku, ci mu opakovane davaju iba rocne zmluvy), ako sa im uvolnilo miesto, na ktore ta prijmaju (materska, odchod do dochodku alebo vysoka fluktuacia). Mozno by ta zaujimalo, akym stylom su alebo budu hodnotene tvoje pracovne vysledky, ci sa to niekde zaznamenava, alebo je to prenechane iba na osobnom posudeni priameho nadriadeneho. Mne by napr. zalezalo aj na tom, aky cas ti daju na zaucenie a akym stylom prebieha zaucenie na poziciu, ci ta bude zaucat osoba, ktora to uz robila, alebo to bude stylom, hodim ta do vody a plavaj. Niekde som dokonca citala, ze firmu mozes posudit aj podla toho, v akom stave su WC 🙂 pokial su v hroznom stave, da sa vyvodit, ze na zamestnancoch im velmi nezalezi...

iveta7677
autor
12. okt 2016

@marisha1982 veľmi dobre opísané dávam veľmi za pravdu.Problem je v tom že veľakrát sa stáva, "keď vtacka lapajú pekne mu spievajú" potom keď nastupim do práce je to ináč.