Aký je dobrý plat?

veronika713
25. aug 2015

Ahojte...Chcem sa opýtať na názor...aký je podľa Vas už dobrý plat?! Samozrejme s ohľadom na to, ze žijeme v SR...jednoducho s čím by ste boli spokojne, 3-4 členna rodina, škôlka, úver...štandardná slovenská rodina 😄 Ďakujem vopred za všetky názory...

rebeka25
26. aug 2015

@minnie55 ale vsak naapriklad ucitelia. VS vzdelany ludia a maju LEDVA 600€ . Moja spoluziacka je prof.na VS v Nitre a povedala ze sa nechyta na plat predava cky z Lidla. Ja tiez nechapem tie cifry co tu padaju. Alebo som pisu len pani podnikatelove

zeriempizzu
26. aug 2015

@sandra551 ja nastasie nemusim prezivat, ale viem si uvedomit ze mam viac ako nadpriemerny plat ked dokazem spatit hypo za 10 rokov a pritom este 50% prijmu odlozim / investujem. A nevypisujem po kadejakych forach ze mam malo a nie dobry plat.
A vies preco? Lebo mam empatiu - lebo vacsina ludi preziva a za 1000 eur v cistom by ruky nohy bozkavalo.
Takze trochu pokory a seba uvedomenia sa v takychto temach by nebolo za zle - kedze maminy tu maju po 200 eur mesacne.
Nikto nikomu nic nedlzi, platy sa nedavaju podla toho aky si kto nastavil zivotny standard ci predstavu.

gurmanka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zeriempizzu
26. aug 2015

@gurmanka mas nerealnu definiciu dobreho platu. Charitu vo velkom rozsahu robia ludia ktory nepotrebuju plat aby mali prijem. Preber sa.

gurmanka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
worker_falcon
26. aug 2015

@gurmanka
@veronika713
áno, otázka mala radšej znieť: aký si predstavujete príjem, aby ste boli štastní?
alebo: Aký má vaša rodina v súčasnosti príjem v prepočte na osobu?
alebo: Aké má vaša rodina v súčasnosti výdavky v prepočte na osobu? (čiže súčet príjmov mínus to, čo sa odloží na sporenie)

To by sme zistili relevantnejšie informácie, očistené o balast.

Možno založím takú diskusiu, uvidím.

zeriempizzu
26. aug 2015

@gurmanka autorka sa pytala specificky na slovensky standard, takze definacia dobreho platu sa z toho da vyvodit. Ak e ty fungujes inac ako vacsina, naco pises svoje specifika? Ked si ina ako normal, nebudes slovensky standard. A to ze niekto s tebou nesuhlasi neznamena ze sa ten clovek "hneva".

dzejn80
26. aug 2015

@veronika713 tomuto hovorim sociologicky prieskum 🙂 len aby sa to tu nezvrhlo, peniaze nerobia dobrotu ...
za seba (BA) mozem povedat, ze tie vysie cifry co sa tu spominaju su v BA bezne. V bisiness centrach sa platy sikovnych ludi hybu od 1000 vyssie, team leadrov okolo 1600 (brutto). Samozrejme nemozu vsetci pracovat na takych poziciach 🙂 Ja som na RD a manzel nas uzivi tak akurat, nevyskakujeme vysoko. Mame dobre zarobky, ale pretavujeme ich do vyssieho standardu, teda mame aj znacne naklady. Ja som velmi rada, ze to je ako to je a ze nemusim kukat ci kupim detom 2 jogurty alebo 10 🙂

alienka000
26. aug 2015

V Bratislave, s uverom na 3-izbovy byt, 3-4 clenna rodina, so sporenim, poistkami a autom je dobry prijem z ktoreho sa da vyzit 2x 1200E v hrubom podla mna (cca ostane 1600 eur spolu v cistom). Realne totiz jeden cely plat aj viac ide na uver, splatky atd. 😉
Ale ako pisu, zavisi od regionu, je rozdiel ci si beries 3izbovy byt v BA (100tis eur) a niekde napr. v PP (50 tis eur). Tak isto ked clovek byva u rodicov, zdedi a podobne, hned ma vydavky o 300-400 eur nizsie (splatka hypo) 🙂

muskamala
26. aug 2015

pre mňa je dobrý príjem ak ostane po zaplatení hypo+energie, aspoň 500e na ostatné výdavky, ako strava, PHM, šetrenie a ostatné. Samozrejme že každý by prijal čo najviac, ale pre mňa je toto štandard, s ktorým sa dá slušne a bez stresov existovať.

gurmanka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
briketa
26. aug 2015

@veronika713 dobry prijem by mal byt taky, aby si polovicu z neho mohla dalej investovat (alebo setrit) a z tej druhej polovice ti nezaberu naklady na byvanie viac ako 30% so zvysneho podielu mzdy.

hanka_april
26. aug 2015

@minnie55 tak ja neviem, vidim, ze si z vychodneho Slovenska, ale tie sumy su lahko prevysitelne, ja robim ako top manazer, ale v malej zahr.firme (30ludi) a moj muz je policajt (nie na funkcii) + trosku podnikame a sumy prevysime (nebudem pisat kolko, lebo by ma tu ukrkali), ale ak mate naozaj taketo posty a vzdelanie a zarabate tak malo, tak by som sa zamyslela nad zmenou mozno.....lebo nehnutelnosti, auta, dovolenky a pod. pochybujem, ze su v KE lacnejsie ako na zapade....a este by som chcela podotknut, ze nerobime ani jeden v BA! 😕 😕 😕

masinka
26. aug 2015

@veronika713 tak strucne u nas (2 dospeli + 3 deti), v Bratislave, je take minimum na NORMALNE fungovanie cca 1500 E mesacne (v cistom)
Samozrejme ked treba, prezijeme aj pri nizsej sume - bez dovolenky, kruzkov, kultury, poistiek .....
IDEAL by bolo podla mna tych 2500E - aby bolo z coho aj setrit, aj na lepsiu dovolenku 😀

a podrobnejsie:
mesacne fixne (aj co sa plati zriedkavejsie, prepocitane na 1 mesiac) polozky mame cca
najom + energie + telefon/internet... 400-450 E
3 deti -strava, skolka/druzina, kruzky, zrps...250 E
elektricenka 2 dospelaci ... 50 E
auto - poistky + udrzba ....100 E
letna dovolenka (varim ja a chodime mimo sezonu), lyzovacka, kultura ....200 E
poistky ...100E
-------------------------------
strava (okrem obedov ktore mame v skol(k)e/praci) , kozmetika, lieky... 300 E
oblecko ....100 E

simca06022011
26. aug 2015

@minnie55 niektore tu snivaju :D
5000EUR zarobi tak SZCO co naozaj maka, ziadny zamestnanec, ani nikto kto pracuje na akukolvek zmluvu taky plat nedosiahne a dovolim si tvrdit ze vacsina ani tu 1000 ;)
Priemer v BB a okoli predpokladam okolo 500-700EUR v cistom, zalezi jasne aj na pozicii pre obraz vysokoskolacky, uctovnicky zarobia bezne 400-500EUR naplny uvazok, admin. pracovnici tiez tak nejak, skladnici a podobne pozicie 500-600 a mozu skakat 20 metrov ak dostanu mimo pasku nejake odmeny na ruku. Ci sa da vyzit? No nic ine neostava, je to smutne.. problem v SR nie su platy, to si treba uvedomit, ale vysokanske odvody " za nic" + vysoke ceny tiez "za nič". Je neunosne, aby bezna rodina isla do vlasneho domu pri cenach co su tu (pre obraz prave som dostala nacenenie prace napr. na polozenie drevenej podlahy 50EUR za METER Štvorcový... slovenský "remeseník" si kludne vypýta 3 násobnú cenu za prácu ako napr. taký maďarský... o obchodníkoch to platí to isté.. svietidlá 6000EUR, z HU aj s inštaláciou ledva 2000EUR)... nečudujme sa, že sa zle žije keď niektorý už nevedia čo pýtať za robotu, len aby nerobili celé dni, zvýšia ceny a idú na dovolenku ;) A neznalí ľudia im to aj zaplatia.

Ale k veci.. ja by som nikdy nevyzila z 300EUR, to tak možno na ťýždeň... u nás bez úverov iba ja miniem cca 1000EUR mesačne (ale to FAKT nevyberám, ceny nepozerám, je tam byvanie, energie, jedlo.. vsetko, partner plati maximalne tak benzin do svojho auta), viac neminiem.. niekedy aj menej... 2x do roka viac ked sa robi velky nakup oblecenia.

jaruskatt
26. aug 2015

3 členná rodina s úverom (dieťa ešte bez šk.dochádzky): mesačné výdavky cca 1000-1200€ (aspoň u nás)
Takže plat pre mňa "akurát" je tých 700-800€.
Isteže čím viac tým lepšie 😀 ale dá sa žiť aj z platov 300-350€

lucka1987
26. aug 2015

@minnie55 tak ti rovno napisem.. u nas je muzova vyplata v cistom a ma len maturitu ( chodi na kamione ) tak je pochopitelne ze zaraba nad 1 tis € 😕 konkretne asi dvojnasobok priemernej mzdy ... a nemyslim, zeby to mal extra ohodnotene, na to ze vzdy ked nastartuje vie, ze jednou nohou je v base a druhou v hrobe ( kto ma muza profi vodica vie o com pisem ) a ja v administrative cca 600 ( tiez mam len maturitu ) si myslim ze je uplne ok na TN kraj . sme traja s hypotekou na nedokonceny dom a veru vyskakovat si nevyskakujeme

zeriempizzu
26. aug 2015

@gurmanka ked mas kontrakcie, sustred sa na porod, nemusis si dokazovat svoju inakost tym ze zvladas popri tomu i diskusiu na MK. Nemam krystalovu gulu, neviem co kto robi popri diskusii na MK takze to ze moj komentar na teba neposobil prijemne je v tvojej zodpovednosti - ty vies co robis a v akej situacii si. Vsetko dobre.

lucka1987
26. aug 2015

@simca06022011 😀 😀 toto poznam.. u nas si dvaja kurenari vypytaôli bez papaiera za dve hodiny prace 400 € 😅 .. sak jasne ze sm eim to dali. ako pracicka bola super odvedena.. ale tak zas uznaj.. obaja maju ucnovku, peniaze boli bez faktury , cize ciste peniaze pre nich a 100 € na hodinu pre kazdeho + este aj kavu dostali 😀 . no zial.. boli najlacnejsi z okolia

inak fakt zazlezi kolko treba clovekovi na zivot, ja nechodim na pravidelne masaze ani na gelove nechty, ani nemam nakupovacie manie a neminam na satstvo strasne prachy skor som prakticka v tejto oblasti. poznam xy ludi s omnoho nizsim prijimom ako sme my s manzelom a chodia castejsie na dovolenky , kupuju drahsie handry ako my , maju drahe auto na leasing ...a byvaju u svokrovcvo v manzartke. no hold je to o prioritach ..

gurmanka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hanka_april
26. aug 2015

@simca06022011 par ludi u nas v praci na zmluvu ma, predstav si a poznam jedneh pana, co ma na zmluvu 30 000€ mesacne, takze by som negeneralizovala 😉

viera27
26. aug 2015

@simca06022011 "5000EUR zarobi tak SZCO co naozaj maka, ziadny zamestnanec, ani nikto kto pracuje na akukolvek zmluvu taky plat nedosiahne a dovolim si tvrdit ze vacsina ani tu 1000 ;) " - toto nie je pravda

Idealny plat je podla mna taky, kde naklady na byvanie (voda, elektrika, pripadne hypoteka atd) je MAX 30% z prijmu oboch. Ostatne nutne naklady - skolka, benzin, poistky atd okolo 15% a MINIMALNE 50% prijmu zostava na stravu a "potesenia".

worker_falcon
26. aug 2015

@hanka_april a ten človek za 30k mesačne kaká zlato, alebo? 😀

bibi33
26. aug 2015

my mame spolu príjem v cistom cca 1200eur (Trnava, ja uctovnik, muz sofer/monter/pokladac/ skratka take dievca pre vsetko 😀 ), nevyhnutne výdavky (hypo, energie, prispevky do fondu oprav a podobne, telefon, benzin, poistka auto, internet, poistky osobné,sporenie, jasle,) = cca 600eur, zvysok nam ostane na "minanie" (2 dospelí, jedno dvojrocne dieta) a vystacime si a este sa mi podari 100 eur odkladat (momentalne nie, boli sme na dovolenke v Chorvatsku, ale od septembra planujem zas odkladat)

simca06022011
26. aug 2015

@lucka1987 no a ja by som im tolko nedala, ja sa namakam a nastudujem a nevypytam si za pracu 400EUR a na cierno... ;) cize by som im ponukla 200 alebo pozdrav z danoveho uradu :D jedna je vec napr. zapojit kotol alebo nieco za chvilu urobit, ine je zavadzat samozrejme kurenie do celeho domu a pod. ale to nie je na 2 hodiny.. cize s rozumom. My sme sa na SR majstrov pekne povedane vykaslali. Nech si zeru suche seno, ked nebudu mat pracu (ale oni ju budu mat, aj ked nerobia dobre napriklad, elbo je ich malo...) Z HU mi prisli prave majstri na prerabku domu, odidu stastni ako blchy za 2 tyzdne a to sa im oplati si tu aj ubytovanie za tie peniaze zaplatit + dom ostane po nich tip-top...
Slovenska partia (maliari a murari) v byte pred par rokmi mi urobili take skody, ze som povedala, ze as radsej odstahujem, ako to zase vsetko opravovat (rozbili dlazbu v inej miestnosti a nieze by to vybrali a opravili, zamaltovali to a vyrovnali :D, doskriabali nam parkety vsade kde sa dalo, umyvadla zlikvidovali vedrami, baterie vykyvane tecuce (dokonca aj drez v kuchyni!), tych par veci co ostalo v byte, lebo to nebolo kam odniest islo do smetneho kosa... dvere sa od spiny nedali ani otvorit ked sme ich prisli po par dnoch skontrolovat...)

simca06022011
26. aug 2015

@viera27 ako vies ze to nie je pravda??? chces mi povedat ze zamestnanec to dosiahne? :D

simca06022011
26. aug 2015

@hanka_april jedneho pana.. ano.. aj ja poznam pana co ma zmluvu na 20tis mesacne ale nie je to len taky zamestnanec a v tej sume ma aj iste naklady, ktore musi hradit ;) tu sa bavi vseobecne, cize budem generalizovat, dovolim si tvrdit ze pan je jeden z par milionov co tolko zarobi :D a este v SR duplovane :D

zeriempizzu
26. aug 2015

@hanka_april lebo jeden pan ma 30 tisic mesacne neznamena ze ja mam pred domom ferarri. Toto co opisujes nie je normal, slovensky standard. Je to nadpriemer. Je to pekne, motivacne, prinasa to krasny zivotny styl ale nie vzdy i stastie. A uz vobec to neznamena ze od takejto sumy sa odvija slovensky standard. Taketo platy nemavaju bezne ani ludia v zahranici.

viera27
26. aug 2015

@simca06022011 jasne, aj viac, o dost viac. A to je len zaklad. U vsetkyvh s takym prijmom co poznam su zaujimavejsie odmeny.

lucka1987
26. aug 2015

@simca06022011 neuveris ale zapajali kotol, cerpadla a celu tehcniku pozapinali a to mame 5 cerpadiel akumulacnu nadrz, poloautomaticky kotol , bojler, a neviem co este.. predtym den predtym boli tahat hada, zmakli to za dalsie dve hodky.. ja som si to prepocitala. to co iní urobia za tri dni oni mali za dva dni po dve hodiny. fakt im to slo a momemntalne ked nieco neviem, ked som sama doma, alebo mi na display kotla neico vypisuje a podobne. zavolam im a ochotne poradia, pripadne ked maju cestu sa stavia ci je vsetko ok, minule mi boli premerat tlak, lebo ma navigovali potelefone, ked som im vravela ze sa mi tam v kotolni nieco nezda, tak prisli... aj ked to maju bez papiera , vedia, ze nam to robili a servisuju zadarmo. takze ja som spokojna 😉
a ze to uroibili v polovicnom case od konkurencie, je len ich sikovnost a tym im vyslo viac na hodnu v preratanom case a zvysok dna mohli ist k svojim rodinam