Je vaša pracovná pozícia ohrozená novými technológiami?

blazargandalf
22. feb 2024

Ahojte, všade dnes počuť že umelá inteligencia, nové technológie....atď potenciálne môžu ohroziť rôzne pracovné miesta......veď viete, určite ste to zachytili.....

Moja otázka na Vás, spadá vaše pracovné miesto pod tú kategóriu ktorá potenciálne môže byť novými technológiami ohrozené, teda by Vás firma už viac nepotrebovala. Nemyslím teraz úplne že by vás mal nahradiť robot, to nie :D

skôr narážam na to, že vo vašej firme bude inštalovaná nejaká technológia ktorá spôsobí to, že tam nebude pracovať 10ti, ale povedzme len traja.....čiže ako keby nejaká technológia z automatizuje to, čo ste predtým robili 10ti, ale vďaka nej, bude potrebné len 3ja ľudia.

Pripravujete sa na zmenu kariéry, teda ak ste si vedomé že môže byť vaše miesto ohrozené?

viestta
22. feb 2024

Cakam kedy IA zacne generovat diskusie na MK. Dufam, ze sa nebudu opakovat tie iste problemy v roznych variaciach ako debaty o hrozbach IA.

janickacrazy
22. feb 2024

@blazargandalf Nie, nebojím sa vôbec

sheila121
22. feb 2024

@blazargandalf áno pociťujem vplyv AI na svoju profesiu, ale na druhej strane som za to rada. Z každej strany počúvam, že na čo si platiť drahého korektora, keď AI to spraví za mňa. Len škoda, že na hovno a výsledky su potom fatálne. Ale tak im treba.

lucyluska
22. feb 2024

@blazargandalf stále sa inovuje, technológia ide dopredu.
Mňa tiež prepustili dávnejšie keď sa zautomatizovalo spracovanie elektronických platieb. Tomu sa nevyhneme. Pracujem v technológiách, ale na vzdelávanie v hard skills robím len to popri robote a mám čo robiť. Ťažké to je riadne.

martinmmartin
22. feb 2024

Netematizoval by som to iba o AI. Cim mensia specializacia pracovnika tym vacsie riziko ze bude triet biedu. Ak vies iba to co vie kazdy tak ti vzdy hrozi ze ten co ta plati bude vymyslat ako ti zredukovat tvoj prijem a jeho vydaj. A ty mas zrazu problem s o obrouskou konkurenciou ludi co su ochotny ist so svojimi potrebami uplne na dno a predavat svoju pracu s minimalnym ziskom. Bud si zamestnavatelska lobby pretlaci prijem imigrntov alebo sa tvoj job exportuje tam kde je lacnejsi.

hsara99
22. feb 2024

@viestta môžem otázočku? Absolútne nie v zlom, reálne sa zaujímam lebo zrovna ty máš isto lepší prehľad ako ja 😄 prečo píšeš IA miesto AI? V ešte jednej diskusii som si všimla, tak som sa chcela spýtať 🙂

viestta
22. feb 2024

@hsara99 neviem, nejak sa mi to blbo zafixovalo. Vdaka za upozornenie, budem si davat pozor.

domkakvet
22. feb 2024

@blazargandalf nie, moju profesiu vobec neohrozuju technologie, moze to vykonavat iba clovek.

paradajkova
22. feb 2024

Ano, moze sa to stat jedneho dna, ale najblizsich 10 rokov minimalne to nevidim. Pouzivam ChatGPT niekedy a este je stale dost "hlupy". Nepresiel by aktualne ani pracovnym pohovorom na moju poziciu, nie to este aby ma nahradil.

martinkatinka
22. feb 2024

Moju terajsiu profesiu asi ohrozuje. Daju samoobsluzne pokladne a mozno budem navyse 😆 Mozno sa mi potom podari vratit sa do povodnej profesie knihovnik/archivar/dokumentarista. A tam verim, ze ma umela inteligencia nenahradi. Dokonca dufam, ze to nebude chciet robit vela ludi, lebo je to slabo platene 😆

andrejka1974
22. feb 2024

@blazargandalf nehrozí rozvážať jedlo a to nikdo nahradiť nevie a vermi nebude to až také tragické vždy budú potrebný ľudia

astero2
22. feb 2024

@paradajkova to čo je za pozíciu že ChatGPT by neprešiel pohovorom?

lakebabe
22. feb 2024

@andrejka1974 no neviem v zahraničí už bežne rozvazaju jedlo male roboty aj v Európe zaplatíš online a mini robot ti príde až pred dom s jedlom frčí to už aj vo Švédsku Austrálii podľa mňa za par rokov to bude vsade

paradajkova
22. feb 2024

@martinkatinka tym archivarom by som si tiez nebola az taka ista: https://dennikn.sk/3815993/co-sa-pise-na-papyru...

deti95060810
22. feb 2024

kdeže, ani náhodou...

katkaseiner
22. feb 2024

ano, v maji ma kvoli tomu prepustili - nie, nikto moju robotu nerobi a uz vobec nie robot. Bolo mi ale povedane ze moja praca je zbytocna a nahradí ju umela inteligencia

paradajkova
22. feb 2024

@astero2 robim v IT, na pohovore davame zaujemcom konkretne zadania, niekedy aj na vypracovanie domov a rozne logicke ulohy. ChatGPT, ani platena verzia, nevie este tieto zadania spravit, vie v nich dost pomoct, ale nevie ich urobit bez pomoci cloveka, ktory rozumie ako sa ma ChatGPT spravne pytat.

lakebabe
22. feb 2024

@blazargandalf najmenej ohrozené sú profesie kde je nevyhnutný kontakt s ľuďmi ako zdravotné sestry lekári aj keď sa operuje cez počítač bude musieť byt dozor osobne ošetrovateľky a také kde treba priamy kontakt s človekom a najviac ohrozené podľa mňa také štandardne ako predavačka, čašník, fabriky časom...

janickacrazy
22. feb 2024

@lakebabe No kým sa to dostane na Slovensko, tak to ešte potrvá podľa mňa pekných pár rokov a to už aj na dôchodku budem hádam. 😁

minutka
22. feb 2024

Vzdy si spomeniem na film vratne lahve, ked automat na flase nahradil sveraka… nuz technologie napreduju. Ani sa nenazdame a nahradia viacerych

vienala
22. feb 2024

@blazargandalf ale vobec sa nebojim. I ked mi je jasne, ze moju analyticku pracu by kludne mohla robit AI, tak vdaka tomu, ze na vstupnu investiciu nie su peniaze, tak to bude este velmi dlho trvat, kym sa to vsetko zrealizuje. Skor mi lezie na nervy, ze i ked pracujem vo velkej firme, za poslednych mozno aj 15 rokov sme sa nikam neposunuli, stale pouzivame ten isty Excel a SAP a nie je mozne si pracu ulahcit, ziadna IT podpora, proste odpoved je - nie su na to peniaze.

lakebabe
22. feb 2024

@janickacrazy to je zas druha vec Slovensko bude v týchto veciach posledné 😃 to už budeme dôchodci😄

plamienka555
22. feb 2024

Kiež by bola moja pracovná pozícia ohrozená, aspoň by som sa ju konečne donútila zmeniť :D

astero2
22. feb 2024

@paradajkova teda ak správne chápem, dokáže tie zadania spraviť pokiaľ sú kladené správne otázky, teda také ktoré vyžadujú pochopenie problematiky. S tým by som mohol súhlasiť, zatiaľ, ale vývoj ide dopredu a IT už preto žiaľ asi nie je perspektívny odbor

momoftwo35
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marianarem
22. feb 2024

@blazargandalf Tazko.povedat, ja som matematicka a ucim na VS. Niektori kolegovia sa uz boja, ze matematiku budu vediet robit aj roboty. V principe uz aj dnes su niektore veci dokazane tak, ze dokaz spravil pocitac. Na druhej strane tie dokazy vyzeraju otrasne. Zaujimavu matematiku podla mna umela inteligencia nebude vediet robit, nudnu asi aj ano. Co sa tyka ucenia, videla som uz nejake pokusy v Japonsku, kde realne zostrojili roboticku ucitelku, vyzera normalne ako clovek.
Ale nejako extra sa nebojim. Myslim si, ze to odludstenie moze ist len po istu hranicu. Uz dnes podla mna nase nervove sustavy doplacaju na pretechnizovanost a s tym spojenu neurotickost, velmi sa rozmohli panicke a uzkostne poruchy a tetania. Odludstenie v mnohych sferach bude podla mna dalsi klinec do rakvy pre ludsku psychiku, vacsina z nas proste potrebuje kontakt s clovekom. Mne sa napriklad uz prieci aj predstava, ze mi jedlo donesie vyssie spominany robot. Ja si zaplatim za donasku clovekom. Nechcem chodit po svete a komunikovat so samymi strojmi. A verim, ze nas je viac a nejako sa to samo zreguluje.

nelca0510
23. feb 2024

@sheila121 ty robíš jazykovú korektúru?

buberova
23. feb 2024

Áno, podľa mňa to hrozí, a už aj teraz by sa to dalo keby sa do toho niekto silno pustil.. ale nepúšťa sa 🤣

sheila121
23. feb 2024

@nelca0510 áno ale v podstate som taká štetka pre všetko 😂😂😂 sefko tomu hovorí projektová manažérka ja štetka 😂😂😂

gwendolyn
23. feb 2024

U nás vo firme už sa niekoľko rokov priebežne redukuje počet zamestnancov kvôli automatizáciám a je to taký odbor, v ktorom to ide pomerne ľahko - účtovníctvo. Takže áno, bojím sa, že nás do pár rokov nebudú potrebovať vôbec, pretože mám tú prácu rada, baví ma.