Kedy povedať zamestnávateľovi, že som tehotná?

ahoj3737
6. aug 2014

Ahojte.i ked to este nemam 100% potvrdene ze som tehu ale na tehu teste mi ukazalo // ciarky do konca na dvoch a meska mi mrcha uz niekolko dni,tak by ma zaujimalo kedy by som mala novemu zamestnavatelovi povedat ze som tehu ked ze len teraz som nastupila, bojim sa ze ked mu to teraz poviem ze ma v momente vyhodi ked ze je 3mesacna skusobna a som tu len prvy den :( a velmi sa bojim ze by som bola nezamstnana.dakujem za hoc aku radu🙂 a ospravedlnujem sa ta gramatiku 🙂 🙂 🙂

sisaha
6. aug 2014

@ahoj3737 tak az po 3 mesiacoch... dovtedy sa moze cokolvek stat a naco sa vystavovat riziku, ze budu klebetit a riziku ze prides o pracu

ja_nka
6. aug 2014

@ahoj3737 Ahoj, ja som to v praci povedala po uplynuti 3och mesiacov, no som zamestnana na dobu neurcitu. Ale i tak by som to zamestnavatelovi na tvojom mieste nehovorila skor. Staci po 3och mesiacoch a hlavne, ked si budes 100% ista.

ahoj3737
autor
6. aug 2014

@ja_nka
@sisaha 100% ista si budem uz teraz v piatok,podla mrchi by som mala byt cca v 4tt.ak som spravne pochopila tak az po skusobnej dobe to mam povedat,niekde som citala ale neviem ci to je pravda ze zatlkat tehotenstvo pri nastupe do prace je trestne neviete ci to je pravda ? naozaj sa bojim a v tychto veciac som uplne mimo.

slavka034
6. aug 2014

až keď budeš mať v rukách tehotenskú knižku 🙂 🙂 trestné to určite nie je,ja som tiež nastupovala tehotná a po mesiaci som išla na PN-ku..)

ja_nka
6. aug 2014

@ahoj3737 no ved ked ta prijimali do prace, tak si tehotna este nebola,nie? Teda si o tom nevedela. Neboj nikto nebude skumat, v ktorom si tyzdni tehotenstva. A je to standardny postup, ze sa tehotenstvo oznamuje po troch mesiacoch..Tie tri mesiace sa beru tak, ze akoze sa dovtedy moze hocico stat, tak naco to hned hovorit. A pokial viem, tak ked uplynie skusobna doba a oznamis to potom, tak ta potom zamestnavatel nemoze prepustit z prace.

povuma
6. aug 2014

@ahoj3737 ja som nastupovala uz ako tehotna, podla mna nik nema pravo sa ta na to pytat..povedala som to po skusobnej dobe, dovtedy nikomu, lebo klebety sa siria... 😵

eva278
6. aug 2014

@ahoj3737 Nemyslím si, že je to trestné.. kolegyňa to oznámila až v 4. mesiaci, keď už bruško vykúkalo..ja na tvojom mieste by som to tiež ešte určite nehovorila, prvé týždne sú veľmi rizikové, neprajem nič zlé, ale stať sa môže čokoľvek, takže určite počkaj do 3. mesiaca.. ja som to síce oznámila skôr, ale ja som bola v úplne inej situácii.. hlavne kľud, nech si v poriadku a ostatné sa porieši samo

povuma
6. aug 2014

A trestne to urcite nie je, nic sa neboj 😀

lenka1208
6. aug 2014

Ja som to oficialne oznamovala asi v 6tom mesiaci :D

bajana
6. aug 2014

@ahoj3737 tak trestne to urcite nie je 😅
bez ohladu na postavenie v praci by som tehotenstvo oznamila, az keby to bolo nutne...je to tvoja sukromna vec, do ktorej ti zamestnavatel nema co kecat a ani ho to po pravnej stranke nema co zaujimat...v prvom trimestri sa moze stat cokolvek, takze si skus tuto spravu nechat len pre uplne najblizsich (radim z vlastnej skusenosti)

nigguska
6. aug 2014

tak ako pisali baby,staci az po 3 mesiaci,cize zaroven po tvojej skusobnej dobe.....

ahoj3737
autor
6. aug 2014

@nigguska prave ze ked budem v 3mesiaci tehu budem mat pred seboz este 1mesiac skusobnej,a to neviem ci sa na to vztahuje uz to ze ma nemozu prepustit ako tehu.
@povuma
@ja_nka
@bajana
@povuma

bajana
6. aug 2014

@ahoj3737 myslim, ze v skusobnej ta mozu prepustit z akehokolvek dovodu, takze ak budu vediet o tvojom tehu, tak ta mozno prepustia s uplne inym vysvetlenim...takze opakujem - nehovorit, pokym to nebude nevyhnutne (bude vidiet brusko)...ale ide jesen, to sa bude dat pekne maskovat velkymi svetrami 😉

simca06022011
6. aug 2014

1. Nie je stanovena doba kedy treba tehotenstvo nahlasit, cize nemusis to robit v skusobnej dobe, ale
2. neviem aku mas pracu, kym to nenahlasis neplati pre teba nic z akychkolvek "vyhod" pre tehotnu zamestnankynu, lebo tou sa stavaz az po nahlaseni pisomnom, cize navstevy lekara (neobmedzene, netreba si ich vyziadat, mas ich priamo v zakonniku a su platene), pripadne asi su tam aj nejake obmedzenia nejakych naplni prace (to neviem presne, neriesila som este co je "nevhodne"). Cize napr. ja som to nikde "oficialne" nenahlasovala, nepotrebovala som to, vedeli to vsetci od zaciatku :P
3. Vo vypovednej lehote mozes dostat vypoved kvoli hocicomu, aj ked si tehotna. Nevstahuje sa na teba ziadna ochrana.

Aktualne je asi toto:
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

dodkamatus
6. aug 2014

ja som prijata na dobu neurcitu, v kolektive mame super vztahy, ale povedala som to v robote ked som koncila 4mesiac...bolo mi zle, vela som vracalaa takze som schudla-tzv. nebolo nic videit dovtedy...urcite nemusis nic hned hovorit... mas cas..

simca06022011
6. aug 2014

@povuma museli mat z teba radost ;)

sisaha
6. aug 2014

@ahoj3737 nehovorit pokial neprejdes skusobnou dobou a zakryvat brucho. trestne to nie je

michi284
6. aug 2014

@ahoj3737 záleží ale čo robíš. ak pracuješ na zmeny, tak nočná by bola v tvojom stave nebezpečná. ale ak máš ľahšiu prácu a aj lekár ti to odobrí, tak počkaj tri mesiace. nikde v zákone nie je napísané, kedy to treba oznámiť, iba ak je riziková práca.

povuma
6. aug 2014

@simca06022011 uplne v pohode to prijali 😉 😉

ahoj3737
autor
6. aug 2014

@sisaha
@simca06022011
@bajana prave ze sa obavam ze to bude uz v 4mesiaci a maskovat to asi moc nepojdem lebo mam byt v bielom a tam sa toho vela neschova :( ale budem sa snazit co najdlsie byt o tom ticho 🙂 a keby to naaahodou prepuklo este v skusobnej napr.budem s prepacenim vracam a budem mat podozrenie ze ma vyhodia tak sa dam na pn :/ dakukem
@simca06022011

simca06022011
6. aug 2014

@povuma no nic ine im neostalo pred tebou ;)

nigguska
6. aug 2014

@ahoj3737 ak si pocas skusobnej doby na pn tak skusobna doba sa automaticky predlzuje na ten cas pn...cize akm budes pn dva tyzdne,tak skusobna doba sa predlzi o dva tyzdne....takze takto ti to nic nevyriesi....ak to nebude na tebe vidiet,tak sa priznaj az po skusobnej dobe....hoc aj prvy den po....a hlavne nikomu v praci nedvoveruj,lebo ta prezradia....

ukulela
6. aug 2014

zeny, sama som tehotna, no nepaci sa mi vasa kalkulacia - oznam to den po skusobnej, hod sa na pn ... dokonca nastupovala som uz tehotna a oznamila po skusobnej ... je to velmi nekorektne. voci zamestnavatelovi, aj voci kolektivu. za cloveka na PN nemozu napr prijat automaticky nahradu ... ale ok, kazda sa snazime vykorculovat a zariadit sa co najlepsie ...
a k zakladatelke - podla mna ak sa v skusobnej hodis na PN, len ti skusobnu predlzia (ako pisali baby) ale zmluvu ti automaticjky nepredlzia ...
ak im tehotenstvo zatajis a predlzia ti zmluvu, sotva ti daju na dobu neurcitu hned, ale daju ti na rok. a teda aj tak nemozes pocitat s tym, ze po materskej ti budu drzat miesto. nebudu.

januliku
6. aug 2014

@ahoj3737 Ja by som počkala do 10tt.

maznacik007
6. aug 2014

@ahoj3737 pocas skusobnej mozu s tebou rozviazat PP aj na PN .. 😒

senta_sofia
6. aug 2014

@ahoj3737 oznamenie tehotenstva zamestnavatelovi ma pre zenu ten vyznam, ze oznamenim zamestnavatelovi ziskavas status "tehotnej zamestnankyne", ktora ma v zmysle Zakonnika prace zvysenu ochranu ako "bezny" zamestnanec (vypoved, zamestnavanie urcitymi pracami, atd., praca v rizikovom prostredi), avsak ak ti este stale plynie skusobna doba, urcite by som pockala minimalne do jej uplynutia, pretoze ani oznamenie tehotenstva ta neochrani pred skoncenim pracovneho pomeru v skusobnej dobe. Povinnost oznamit mas az nastup na matersku dovolenku, a to mesiac pred nastupom, takze fuuura casu 😉

mircalla
6. aug 2014

@ukulela No vies, nepaci sa ti kalkulacia, ja ti poviem tak, ze som sa vracala po materskej a ledva som dostala nejake miesto.....A to tam robim x rokov a mam za sebou nejake vysledky. Takze o nejakej korektnosti zamestnavatelov by som pomlcala....ja to uplne chapem, nepoznam snad zamestnavatela, co by bol uplne korektny

simca06022011
6. aug 2014

@ukulela ale tak aspon vidno, preco maju niektori zamestnavatelia problem zamestnat zenu :P Maloktory zamestnanec sa vie vzit do situacie zamestnavatela, ked ostane bez personalu alebo musi zase ucit na tu poziciu niekoho ineho.. vsetci maju len paniku z vypovede a nic ine ich nezaujima 🙂 Aj ked iba malo zamestnavatelov si moze dovolit dat niekomu okamzitu vypoved...

ajdika
6. aug 2014

na PN sa počas skúšobnej doby ochranná lehota nevzťahuje, týka sa len "výpovedi", nie "skončenia pracovného pomeru". A hoci, ako píše @ukulela , nie je to korektné zo strany zamestnankyne voči zamestnávateľovi, počas mojich skúseností v personálke, je veľmi málo zamestnávateľov korektných voči svojim zamestnancom (by ste sa nestačili diviť, aké majú prístupy a postupy, a ako vedia byť niektorí bezohľadní...) , takže osobne v tom nevidím problém. A pokiaľ je zamestnávateľ @ahoj3737 z tých normálnych, a ona je šikovná a pre zamestnávateľa potrebná, je veľa možností, ako sa dohodnúť ohľadom práce po pôrode. Samozrejme závisí od okolností a od toho, aký typ práce vykonáva, ale napr. ja som pracovala z domu.

bejbinka
6. aug 2014

@ahoj3737 Povedala by som to najskor v 4. mesiaci...prve tri mesiace su aj tak velmi rizikove, co sa potratov tyka. Moja dokina vystavuje tehu knizku napr. az v 11. - 12.-tom tyzdni. Myslim, ze vyhodit Ta mozu v podstate podla lubovole hocikedy, aj ked sa hovori o ochrane tehotnych zien...ono sa to zaobali napriklad titulom nadbytocnosti a pod. Asi to bude zalezat od Tvojho zamestnavatela, ako sa k Tebe zachova. Ale nechala by som si aspon tie 3 mesiace, aby som sa v praci trochu osvedcila, otukala.