Má nárok na odstupné?

barbora1522
30. sep 2016

Zdravím Vas, potrebujem radu. Moj priatel dal vypoved v praci, dnes mu prišla odpoved ze nema narok na odstupne. Teda opisem vam ako to presne bolo. V praci pracoval ako nastavovac uz 9 rokov na masine uz cez 2 roky ako im zmenili hydrol mal silnu alergicku reakci, doslova sa mu supala koza na tvari a na rukach chodil po x koznych lekaroch, dokonca aj z roboty ho poslali na vysetrenie kozne kde mu lekarka napisala ze neodporuca pracu s tymto hydrolom. V praci ho nepreradili na inu pracu a nemali zaujem to riesit, dalej sa nedalo pokračovať v tejto praci, tahal to 2 roky dokym si nasiel novu pracu s dobrym príjmom. Tak dal vypoved a povedal im dovody a kyvli plecom podpisali vypoved a povedali mu ze on dava vypoved ze nema narok na odstupne. Ale ja som presvedcena o tom ze ma narok. Pretoze aj na vystupnej prehliadke mu napisal lekar ze je prace neschopny z tychto dôvodov. A dnes mu prisiel list z prace ze nema narok na odsupne podla zakonika 76a. Ako dalej postupovať? Dakujem za kazdu radu. Priatel to uz vzdal ze sere na nich ze nebude si nicit zdravie a nervy

barbora1522
autor
30. sep 2016

Teda takto to bolo napisane : pracovníkovi nebolo vyplatene odchodne podla 76a zakonika prace

anjelic
30. sep 2016

@barbora1522 pokiaľ píšeš, že dal výpoveď on, mala by si napísať aj aký dôvod uviedol.
Ale podľa tohoto zákona by mal zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer: (3) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, čiže "s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou" čiže si priateľ odchodom nepomohol...

ikonica
30. sep 2016

ale dal vypoved zo zdravotnych dovodov a dolozil od lekara doklad preukazujuci ze nemoze pracovat na danej pozicii?

barbora1522
autor
30. sep 2016

Ale pri výpovedi sa uz nepise dovod. A uz nemal.na to nervy zdravie si ničiť, vedeli o tom uz 2 roky ze ma take problemi, bohuzial z ich stany nebol zaujem to riesit, vravel im to x krat, oni cakali kym da sam vypoved a pri vypovedi este im ukazal zdravotné zaznami a aj na vystupnej prehliadke mu to lekar napisal do papiera. Ale bohuzial nemame narok na odstupbe

anjelic
30. sep 2016

@barbora1522 Mal písomne požiadať o preradenie, pridať aj potvrdenie od lekára a žiadať o písomné vyjadrenie zamestnávateľa. Pokiaľ by nereagoval, mohol to riešiť cez inšpektorát práce... takto mi to pripadá len ako doťahovanie sa so zamestnávateľom, ktorý je síce povinný preradiť na inú prácu a pokiaľ takú nemá, tak dať výpoveď aj s odstupným. Žiaľ, keďže priateľ odišiel dobrovoľne, odstupné mu nepatrí.

ikonica
30. sep 2016

mal si podat ziadost o ukoncenie prac. pomeru dohodou zo zdravotnuch dovodov...

barbora1522
autor
30. sep 2016

@ikonica to sme skusali ale to mu nepodpisal vyduci

barbora1522
autor
30. sep 2016

A o tom.preradovani, este asi pred rokom mu dali papierovo poziciu aplikacneho inziniera takze to prijal ale v podstate stale robil to iste ako predtym za masinami cize zdravotne problemi tam stale boli

anjelic
30. sep 2016

@barbora1522 no papierovo... pokiaľ je to vytvorená pozícia mala by mať aj presne popísanú náplň práce a pokiaľ sa tam jednalo aj o prácu, ktorá mu spôsobovala tieto zdravotné problémy, tak mohol odmietnuť. Pokiaľ však takáto pracovná náplň tam nebola obsiahnutá, nebol povinný ju vykonávať. Ak však to bolo vytvorené len "akože" /lepší názov pre tú istú prácu/, tak zas to mohol zo zdravotných dôvodov odmietnuť. Ono je to ťažké, doťahovať sa so zamestnávateľom, ale zas keď sa človek nebráni, tak po ňom takto "orú".

barbora1522
autor
30. sep 2016

Tak viete v tejto dobe nemohol moc namietať s pracou, predsa hypoteka na krku ja na MD a odísť predtym nebolo dost mozne, pretoze sa snimi nedalo dohodnut chodil tam zdravotnimi zaznami, presviecal ich o tom ze ma problem aby ho preradili, nemali to zaujem riešiť, ponukli mu novu poziciu s tym ze nebude tam pracovat ze bude v kancelari, potom ho natahovalo s tym ze musi vydrzat ze sa mu tam uz pripravuje miesto a stale dookola sa to ťahalo (vyse roka), stale len slubi a nic, tak si zacal hladat novu pracu co nebolo take jednoduche najst si dobre platenu pracuba uz ked nieco nasiel nevahal a odysiel z tade zo dna na den.

anjelic
30. sep 2016

@barbora1522 ja to úplne chápem. Žiaľ, doba je taká, že veľa zamestnávateľov naťahuje, skúša a pod., skrátka ťaží zo strachu ľudí, že prídu o prácu. V manželovej firme pár krát zavolali inšpektorát práce /aj keď to bol planý poplach/ a odvtedy sa zo zdravotných dôvodov preraďovalo hneď na inú pozíciu a podľa zákonníka práce.
Nuž, aj keď je to nespravodlivé, tak zamestnávateľ dosiahol čo chcel a nemusí riešiť odstupné.

barbora1522
autor
30. sep 2016

@anjelic takze uz to nema cenu riesit a po 9 rokoch a znicenom zdraví odišiel z holým zadkom

anjelic
30. sep 2016

@barbora1522 No, chybu urobil keď sa nechal naťahovať s tým, že "nebude tam pracovat ze bude v kancelari, potom ho natahovalo s tym ze musi vydrzat ze sa mu tam uz pripravuje miesto a stale dookola sa to ťahalo (vyse roka), stale len slubi a nic". Korektné to nebolo. Mal si dupnúť nohou a navyše k novej pozícii podpísať aspoň dodatok k pracovnej zmluve s tým, že bude preradený, na akú pozíciu, akú bude mať náplň práce a hlavne odkedy!!! Pokiaľ by sa termín presúval, zmluva by bola neplatná. Zas je to len o tom, že priateľ dal výpoveď v práci a z toho dôvodu mu odstupné neprináleží.
Mohol to riešiť počas pracovného pomeru, poradiť sa, nahlásiť na inšpektorát práce... síce tam pracoval 9 rokov a nechal si ničiť zdravie, ale formálne nič neriešil.

barbora1522
autor
30. sep 2016

@anjelic ale stale nechapem ked aj pri vypovedi je jasni posudok firemneho lekara ze nieje prace schopný dalej vykonávať tu pracu zo zdr.dovodov a preto ukoncil pracovny pomer. Ten X papierov od lekarov a odisiel bez akéhokoľvek naroku na odstupne

barbora1522
autor
30. sep 2016

A kašlať uz na nich zdravie je prvomrade a na ich peniaze sa vysrat, sice mali sme.100 chuti to dat na sud ale vzdy si najdu dovod aby sme prehrali, zbytočne by sme platili len sudne trovy, lebo si.myslim ze chcel to zamestnávateľ dotiahnuť tak aby dal sam.výpoveď aj sa.mi.to po 2 rokoch podarilo. Bohužiaľ vsetky tie papiere od lekarov nam boli zbytocne, pritom aj každoročne sa chodi na.lekarsku prehliadku firemnemu lekárovi a zakazdym tam.je uvedeny tento zdravotný problém. Mame smolu mal to riešiť este ked pracoval pod tou firmou ale bol rad ze zbalil veci a odisiel odtial

anjelic
30. sep 2016

@barbora1522 Keď firemný lekár dal posudok, mal písomne žiadať o preradenie od najbližšieho možného dátumu, zamestnávateľ sa mal písomne vyjadriť. Pokiaľ mu ponúkol inú prácu, mal to dať písomne /ako som vyššie písala aj s príslušnými náležitosťami/. Pokiaľ by sa preradenie nekonalo, mohol znovu podať sťažnosť u zamestnávateľa, inšp. práce, skrátka bojovať za svoje práva aj za odstupné... ale to len počas trvania pracovného pomeru. No dal výpoveď on sám, tak nárok na odstupné nemá...
/Ja som tiež svojho času odchádzala z práce zo zdravotných dôvodov, pretože mi vadili výpary z chemikálií a mala som aj vyjadrenie od lekárky. Keďže náhradná pracovná pozícia prichádzala do úvahy až po pár mesiacoch - keď sa im uvoľní miesto odchodom pracovníčky do dôchodku, rozhodla som sa radšej odísť dohodou - zo zdravotných dôvodov, bez nároku na odstupné, ale so zachovaním si zdravia./

tajomna21
30. sep 2016

@barbora1522 na zaklade lekarskeho posudku mal oznamit zamestnavatelovi pisomne aby mal dokaz, ze nemoze dalej vykonavat svoju poziciu ... ak by sa zamestnavatel do 15 dni nevyjadril a neponukol mu inu pracu, mohol dat on okamzitu vypoved s narokov 2 platov ako nahradu mzdy ... pokial by mu zamestnavatel ponukol inu poziciu, bud by ju prijal a hotovo, alebo by ju neprijal a zamestnavatel by s nim musel ukoncit pracovny pomer vypovedou, podla §63 ods. 1 ... vtedy by mal narok na odstupne, a to podla odpracovanej doby s vypovednou dobou, alebo dohodou, bez vypovednej doby s odstupnym o jedno viac, v dohode by musel byt uedeny dovod ň63 ods. 1...

barbora1522
autor
30. sep 2016

@tajomna21 Áno, postupoval unáhlene, ale ked.sa mu naskytla praca nevahal odísť a vedeli o dôvodoch pre ktoré odchádza, ale bohužiaľ nebolo to postačujúce

tajomna21
30. sep 2016

@barbora1522 bohuzial ... nezachovali sa fer, ale to sa dnes uz nenosi ... treba si do buducna zapamätat, vsetko oznamovat pisomne doporucene, alebo oproti podpisu ... a pytat sa na rady skor, ako nieco podnikne ...