Môže dostať otecko pred pôrodom voľno z práce?

septakova
3. apr 2011

Viete niekto,ako to je s oteckom pred pôrodom, čo sa týka voľna z práce?? Niekde som čítala, že je zákon, ktorý umožňuje im zobrať si voľno 2 týždne pred termínom pôrodu....ale šéf môjho priateľa mu povedal, že nemá na také voľno nárok, aby si zobral dovolenku. Teraz neviem, či je to preto, že nie sme manželia alebo mu proste to voľno len nechce dať.Ak mi viete niekto poradiť, ďakujem za odpoveď 😉

zuzzka1
3. apr 2011

Ahoj, neviem či je zakonna povinnost zamestnavatela poskytnut zamestnancovi volno z rodinnych dovodov - skôr nie ako ano, s tym teda nepomozem, ale - nezisla by sa jeho pomoc skor po prichode z porodnice ako pred?

karmelka77
3. apr 2011

@septakova podla mna ma zamestnavatel pravdu🙂) to urcite nie je tak ako si myslis alebo si pocula...pozri si zakonnik prace jedine tam to mozes resp. nemozes najst. Ale inak prepac ale dobra blbost by to bola, akoze naco by bol doma? Ved nikdy nevies kedy porodis a naozaj pomoc potrebujes po porode, pred by ti s cim pomohol??

anjelicek26
3. apr 2011

Zo zakona na to nema narok. Mozes prenasat aj dva tyzdne a co potom? Potrebujes ho hlavne PRI a PO porode, aby ti pomohol. Predtym ti spolocnost moze kludne robit kamoska, svokra, hocikto... ak teda nejako moc potrebujes.

dupinka
3. apr 2011

zákonník práce (311/2001 v znení neskorších predpisov) § 141 ods. 2 písm. b) :narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť

Ak nie ste manželia, nárok nemá...

zuzanockamt
3. apr 2011

@septakova nic take neexistuje, aj keby ste boli manzelia, tak ho z prace uvolni len na odvoz do porodnice a potom zase naspät z porodnice domov

septakova
autor
3. apr 2011

OK, ďakujem za odpovede 🙂