Nastúpiť, či nenastúpiť do ponúkanej práce?

19ninka27
11. dec 2012

Baby potrebujem radu brigadujem v supermarkete v pekarni. Od novembra a pred tyzdnom mi navrhla veduca ci by som nechcela nastupit na zmluvu , ze mam na to mesiac aby som si to rozmyslela. Lenze ja sa neviem rozhodnut, nakolko tam je prac.cas na dve zmeny ranna zacina od 6 do 14:30 hod samozrejme to nieje dodrziavane vzdy sa zeny co tam robia zdrzia aj do 15/16 hod . Co uz zaplatene nemaju! Potom je poobedna od 12 do 20:00 samozrejme tiez sa predlzi aj o hodinu! Problem je vtom ze neviem co spravit mam syna ktory chodi do skolky, a priatel do prace ktory ide o 7 do 17,18,20hod podla toho kolko ma praci ☹ ranna by mi celkom vyhovovala to by ho priatel nosil rano do skolky len poobedna nwhrozi mozno by sa to dalo zariadit ze by pracoval len do 16 hod ked budem mat poobedu , lenze ide o to ze ja tam zarobim max 300 eur aj vobec tolko a narobim sa moc, o to ani jeide len tam popri peceni peciva kusim stihat odpis denno denny potom inventuru potom precenovat. A je to velka zodpovednost.. Myslim ze keby som nastupila a priatel by si prisposobil pracovny cas mne tak by sme vobec neboli financne plusovy , kedze on bude koncit skor a on ma celkom slu sne platenu robotu na hodinu. Zistilasom to ked som ho ziadala o skoncenie skor v praci ked som chodila brigadovat boli sme minusovy o 160 eur a ja som na brigade zarobila len 90 eur a on koli tomu ze koncil skor zarobil o 160 eur menej a to len 8 krat isiel po neho☹a bojimsa ze ked odmietnem ze budem lutovat ze si uz potom nic nenajdem tazko sa hlada ked som predtym nepracovala nikde☹ co by ste robili vy??

dedenini
11. dec 2012

@19ninka27 ak by ste si to vedeli zariadit..tak by som to skusila... no ale ak vies ze budete mat plat mensi dokopi, ked ty ponuku vezmes, tak potom naco... ved ide oto aby si mala zarobok vacsi.... 🙂

sintra
11. dec 2012

Ja by som to za takychto podmienok nevzala. Nevzdavaj sa, kto aktivne hlada, tomu sa urcite nieco lepsie naskytne!

19ninka27
autor
11. dec 2012

@dedenini aj ja by som to skusila len skrz toho ze budem mat uz nieco niekde odrobene ze sa potom lahsie najde nieco ine, ale plusovy financne nebudeme ak tak max o 100 eur co nieje iste☹.. bojim sa ze sa mi uz takato prilezitost nenaskitne a ja budem bez praci doma i ked by som radsej len brigadovala co mi vyhovuje aj zariadit sa malemu . A aj teraz je doma a chory a nemam ho kam dat. Lenze od januara uz asi nebudu dohodari a ja robim na dohodu cize neviem co robit.

simca06022011
11. dec 2012

No v prvom rade si zisti, ci si vies najst nieco ine, pracovne podmienky si musis vybojovat u veducej (ci ti povoli chodit do prace do 16tej a pod). Hypermarketova praca je tazka, je to tam otrasne, ludia su dlho po praci este stale tam... No lenze treba ratat s tym, ze kedze sa od noveho roka nebude dat pracovat na dohodu, moze sa stat ze pracu dlho nenajdes... skus sa dohodnnut na skrateny pracovny uvazok napr., je to lepsie ako nic, kym si nieco najdes.. ked ostanes doma,pretoze ak ponuku nevezmes dohodu ti proste k 31.12. zrusia, tiez budete v minuse... Mas pravdu, to ze priatel bude posuvat cas, kvoli skolke, vobec nie je riesenie, cele dni sa budete nahanat a stresovat... lebo nestaci odist z prace (urcite to nebude presne o 16:00, treba sa zbalit, prezliect, obliect.. a hned je 16:30...
Btw. Ja som na psychiatriu z vyzdvihovania dcerky tiez, jasle koncia o 16:30, ale bezny clovek vtedy este pracuje 🙂)) Aj ti prevadzkovatelia jasli by sa trosku mohli uvedomit 🙂)

jarmillka
11. dec 2012

Noo..ja na tvojom mieste by som to určite odmietla..ked hovoríš že pokial po nho priatel bude chodit skor tak bude mat o dost nižši plat..potom si vypočitaj ten rozdiel medzi tvojimi 300 a jeho stratou..viem že v dnešnej dobe aj tych 100 eur velmi pomože..ale tie stresy pri malom..či sa stíha po neho íst..ked nahodou budu mat v školke besiedky a tak..radšej si najst 2-3 brigady v čase ked ti to vyhovuje a bez stresov.. takto by som to asi riešila ja..ale je to na tebe..A rodičia by ti nevedeli pomoct s vyberaním maleho? Alebo nejaka kamaratka čo by ho vybrala zo školky na tie 2 hodky dokedy sa priatel nevrati z práce? a aj ked to nahodou nezobereš neboj..určite si v buducnosti najdeš pracu ktora ti bude vyhovovat.. 😉 aj ked dnes si človek velmi nenavybera.. ☹

kvetka_
11. dec 2012

ja by som to vzala, pozri ked ti to nebude vyhovovat, budes v skusobnej dobe, mozes odist zo dna na den, alebo ked si najdes nieco lepsie, tiez mozes odist. 3 mesacna skusobna doba je dlho, mozno si lepsie za ten cas najdes. vzdy lepsie 100 eur v pluse ako byt v minuse nie? ked ostanes doma budes len v minuse , ci? a cim dlhsie budes bez prace tym horsie sa ti bude hladat.

sisaha
11. dec 2012

@19ninka27 sama si si odpovedala, od januara dohodari nebudu, cize je mozne, ze nezarobis nic. Neviem, mozno som cudna, ale v dnesnej dobe odmietat pracovnu ponuku? Ved nikto ti nekaze tam ostat az do dochodku. Mozes nastupit a popri tom si hladat aj nieco ine...Preco zeny zvyknu seba stavat do nizsej pozicie a pasovat do role zienky domacej? Mame tu rovnopravnost...Mozno priatel zarobi o nieco menej, ale ty si uz zaradena do pracovneho procesu, robia sa za teba odvody (tvoj neskorsi dochodok)...Kde je napisane, ze tvoj priatel bude tvojim priatelom aj o 10 rokov? Co ak kvoli nemu budes doma a neskôr zistis, ze ta nikto nezamestna, lebo nemas ziadnu prax? Lebo si cakala na zazrak? Tie su iba v rozpravkach. Na tvojom mieste zhodnotim situaciu, hodim rec so sefkou ako ti vie vyjst v ustrety, zapojim rodinu do pomoci, kamaratky, ktore by mohli dieta vyzdvihnut zo skolky a ktore sa o neho postaraju kym by prisiel priatel z prace...

19ninka27
autor
11. dec 2012

@simca06022011
@kvetka_
@sisaha
Tazko mi je poprosit o pomoc niekoho ked tu nikoho nemame☹ aj jedneho rodica ani jeho strany ani z mojej.. A kamaratky tu tiez nemam len jednu kla ta robi 12cky☹ nemam sa tu na koho obratit , hladam denno denne na nete novu pra u vsetko obvolavam a nic☹ uz som tolko zaplatila za mobil ze to co som zarobila mozem dat polovicu na fakturu🙂 tazko to je v dnesnej dobe. Skusim sa pozhovarat s veducou lenze pochybujem ze mi da vynimku ked si moze vybrat inu zamestnankynu . ktora nema dieta a nebude jej robit,, problemy s dochadzkou" . Cize asi tak . Priatel mi vravi ze to je cele na mne , lenze mali mi nebude v kuse zdravi , bude isto nejaky cas mat sopliky , nadchu a tak a potom ho nemam kam dat ☹ aj by som tam sla a aj nie.. Sama uz neviem .

simca06022011
11. dec 2012

@19ninka27 ja to uplne chapem... som na tom podobne. Zase prax s supermarkete nie je taka slava a nie je to take dolezite pre tuto poziciu, cize z toho by som si hlavu nerobila... a neskusila si radsej nejake male obchody v meste?? Mozno niekde hladaju predavacku a takto sa najlepsie najde takato prace. V hypermarketoch beru ludi stale...teraz im ale klepli po prstoch, lebo uz ich nemozu prehadzovat hore dole a budu ich musiet riadne zamestnat. Ako zamestnanec mas ovela viac prav ako nejaky dohodar. Porataj si to, ako zamestanaca ta nemozu drzat v praci nad tvoj pracovny cas, ked ti dieta ochorie mas narok na OCR, ked si chora ty na PN, odvody a vsetko ti bezi... mozete skusit s priatelom tak ze zacnes pracovat, pritom si hladaj inu pracu, pis emaily, osobne chod ak sa da.. na telefonovanie na kadejake inzeraty sa nespoliehaj, urobis si iba riadny ucet... ked tak niekedy v inzertnych novinach sa nieco najde, lenze ti ludia co dvihaju su z toho telefonovania taki znechuteni ze hroza.. ja osobne som takyto inzerat dala 2x a povedala som ze uz nikdy viac. Mozno chvilu on dostane menej, ty ale dostanes viac... casom si nieco najdes a moze sa to dostat do normalu. Ale ako hovorim s detmi je to stale problem 🙂)) vidim to aj u seba 🙂)) 8 hodinova prace je od 8:00 - 16:30.. nie je sanca aby som si nesla nohy dolamat a neutekala z prace skor ako mam...

simca06022011
11. dec 2012

@sisaha tu nejde o rovnopravnost, ale o to ze ma dieta a niekto sa o to dieta musi postarat.. je to proste stres a obavy... mne tiez nema kto po dieta chodit, ked je chora nik ju nepostrazi.. nema to nic s rovnopravnostou 🙂) mama je mama a boji sa ako sa to bude dat zvladat. Ked priatel dobre zaraba a vyjde mu mensi plat, tak moze vzniknut aj v rodine z toho urcita "nervozita".

19ninka27
autor
11. dec 2012

@simca06022011 pojdem sa aj po meste pokukat, ked maly bude v skolke lebo teraz sa mi neda ked sme doma. Vies tu ma v rozhodnuti brzdi aj plat. Lebo to je malo si myslim a nie vzdy sa tam zarobi 300 eur obcas dakedy len 255 eue. A ked tak porovnam kamosku co robi sice 12 ale odrobi ich 10 krat a ma 300 eur a robi v cukrarni, potom jej znama robi v obchode v Cbaa zarobi 300 eur pkus stravne a stoji pri mase. A tiez robi dve zmeny ale len od 6 do 1 a potom od 12 do 6 preto sa mi to zda malo zatu pracu co sa tam denno dennne vykonava a clocek sa ozaj tam namaka jak nikdy🙂

19ninka27
autor
11. dec 2012

@simca06022011
Simca a ty pracujes?? Mas pravdu tu ide o to dieta o obavy. A tak ..

dm1
11. dec 2012

@19ninka27 ja by som nastupila a napisem preco. Od noveho roka to bude s dohodami na figu takze by sa ti to uz vobec nevyplatilo. A toto sice tiez nebude bohvieco ale zase aspon bude robota a popri tom si budes hladat nieco ine. Ved mozes odist hned ako si nieco najdes. Lepsie nieco ako nic 😉. A este co sa tyka chorob dietata tak to budes mat v kazdej praci nielen v tejto takze to treba brat ako fakt a riesit ked to pride

simca06022011
11. dec 2012

@19ninka27 no minimalna mzda.. no nebudem komentovat 🙂))
ja som pracovat ani neprestala, pracujem aj z domu, ale teraz uz mam toho vela a z domu sa to neda... potrebujem ist do prace a ja truba nemam vodicak, takze sa idem zblazdnit.. firma 30km z domu, jasle potom este viac ako 30km spat a domov... a proste neda sa to stihat... aj ked nas ocko vezme autom nie... musime ist skor.. za 6 hodin figu urobim a to nehovorim o tom ze od septembra som bola v kancelarii presne 2 tyzdne 🙂 Inak som s malou doma, lebo je chora... ale aspon konecne vieme co je vo veci.

vadimka
11. dec 2012

@19ninka27

a nemohla by si sa dohodnut s veducou, ze budes robit iba ranne?
a to uz preco tam zamestnanci ostavaju dlhsie,ked maju zaplatene len do 14,30????? neviem, nechcem nikoho urazit, ale aby som nadscasovala a nemala za to zaplatene?? k tomu 300? 😝 😝 neviem preco robotnici sa spravaju ako otroci...vyuzivaju ich lebo to dovolia....to uz sa radsej informuj, ci by si nezohnala cez mesto miesto opatrovatelky v terene...kamoska tak robi 7,5hodiny 300eur...stravne listky, pracuje iba cez prac. tyzden, ziadne sviakty.....to uz sa oplati...aj ked je to hrozne malicko penazi...ale makat v supermarkete este po pracovnej dobe, sviatky ani nie za 300eur, nuz no koment.....pokial vas financie az tak netlacia, hladaj vyhodnejsie miesto...

sisaha
11. dec 2012

@simca06022011 asi sa v tomto nezhodneme. On je rovnako rodic ako ona. Ja sa na to pozeram uplne inak.

simca06022011
11. dec 2012

@sisaha no ved to je to... inak. Tu nejde o to co bude robit on a co nie.. tu ide o to kto a ako bude chodit po dieta, ked obaja rodicia maju o dost dlhsiu pracovnu dobu... ale asi pracujete s manzelom obaja do 15-16 tak nemate problem...

@vadimka no je to uplne bezne, v supermarketoch dostanu minimalnu mzdu a casto tahaju od nevidim do nevidim. Sesternica robila v tescu, potom v bille.. pracuju do "konecnej" a potom im este nakazu toto a hento treba dorobit, pripadne ak musia sluzbu niekomu "predat" robia to uz nadramec. Ratanie trzieb, papierovacky, vsetko sa to robilo nadcas.. zadarmo a este im aj predavali kopec veci pred koncom zaruky, ktore si museli kupit za "zamestnanecke ceny"... som len oci vyvalovala ked mi to rozpravala teta. Robila som v jednom obchode kde to tak fungovalo a pokym sa zamestanci nepostazovali, ze to takto nemoze fungovat, nik s tym nerobil... milacikovia veducich mozu co chcu ale ostatni robia aj za nich... a co je najsuper a preto by som nikdy do takychto obchodov nesla robit, su pekne sledovani kamerami, co by mi dost vadilo...

sisaha
11. dec 2012

@simca06022011 mas potrebu hned riesit druheho a pouzivat invektivy s pracovnou dobou do 15-16 hod? Ja nepracujem v parlamente. Dokonca mam takmer 15 rocnu dceru a ked chodila do skolky, tak som sa s muzom pri jej odvadzani a vyzdnihovani zo skolky striedala. Ak sa velmi chce, tak sa da vsetko zosuladit...

anjelicek26
11. dec 2012

@19ninka27 - ak ta veduca chce/potrebuje, stanov si TY pravidla - o tej 15-tej najneskor budes odchadzat. To tu skolku v pohode stihnes. Rovnako sa da porozpravat o plate. Ked robis aj inventury a robis s cenami, je to chlp iny popis prace, ako zarabat cesto na chlieb. Nesuhlasim, ze by si to mala odmietnut, predsalen aj my zeny musime mysliet na vlastnu buducnost a laska je sice krasna, bohuzial nie vecne a kazda z nas raz bude rada dostavat vlastny dochodok. A na ten treba odpracovane roky. Kruta pravda. Popri tom mozes kludne hladat inu, lepsie platenu robotu. Lepsi vrabec v hrsti... ale ved to poznas ;)

Ja pracujem 40h pracovny tyzden, med lizat to nie je pri dvoch detoch, manzela mam este v zahranici. Chce sa to obracat, kvoli vyberaniu deti travim denne dve hodiny v aute. Ale robim, prave kvoli tomu, co som pisala vyssie. Chcem byt samostatna do buducna. A to ako mamicka na materskej xy rokov asi nebudem vediet dosiahnut. Tazko sa potom do prace vracia.

cecil36
11. dec 2012

@sisaha nesuhlasim, nie kazdy muz sa moze striedat so zenou pri vyzdvihovani dietata, najmä taki co robia na smeny. Nie je to o rovnopravnosti, nemozu obaja pracovat "na plno", jeden vzdy bude tahat za kratsi koniec, zvycajne je to ten co zarobi menej. A je uplne jedno ci je to muz alebo zena.
@dm1 popri praci na smeny asi tazko budes hladat nieco ine, cas na chodenie na pohovory ti uz nezostane.

sisaha
11. dec 2012

@cecil36 no ten muz by musel zarabat vyrazne lepsie ako ta zena. Ale uprimne, v dnesnej dobe sa praca neodmieta...Maloktorí rodicia si mozu dovolit nepracovat obaja. A ja osobne, aj keby som mala zarabat minimum, tak by som sa za pracou obzerala. Lebo o par rokov uz nemusia mat ani takyto zaujem...

sisaha
11. dec 2012

@anjelicek26 uplne s tebou suhlasim...a davam 100x like 😉

cecil36
11. dec 2012

@sisaha jasne ak muz zarobi 350 a zena 300 tak to rozdiel nie je, ale bohuzial rozdiel v mzde medzi pohlaviami je bezny aj na tej istej pozicii. Ja nezastavam nazor, ze nema pracovat za mensiu mzdu, ale mozno sa da vymysliet aj nieco ine ako pracovat za minimalku na smeny a mat tym este mensi prijem ako doteraz.. Mozno za rovnaku mzdu by mohla upratovat a skoncit o 15.00 a podobne. Apropo, ja som za nezavislost od muza, prestala som pracovat 2 dni pred porodom a zacala ked mal syn 2 mesiace (a to je syn narocne dieta), lebo potrebujem mat ten pocit, ze ak sa nieco zvrze, nezostanem bez zamestnania, penazi a tak. Ale treba aj zvazovat co ano a co nie, co mi nieco da, nejaku pridanu hodnotu.... a tou ja prax v supermarkete nepovazujem, to moze robit kedykolvek si zmysli, lebo to chce robit malokto.

sisaha
11. dec 2012

@cecil36 to mas pravdu, ale treba brat do uvahy vzdelanie, prax, skusenosti. Nevieme ake ma vzdelanie, takze mozno az tak na vyber nema... 😒

cecil36
11. dec 2012

@sisaha preto som to porovnala napriklad s upratovanim, co je podla mna porovnatelne s tym supermarketom. Ci uz cez upratovacie agentury alebo upratovanie v skole, skolke pripadne na zivnost (tam treba rozhodit siete, inzeraty na nete atd.). Napriklad v okoli BA a PK su Karpatske gazdinky co viem, ze beru stale. Urcite je aj v jej okoli nieco. Pripadne vyroba vo väcsich podnikoch. Alebo sa rekvalifikovat ak je to co vystudovala nepouziotelne pre prax.

dm1
11. dec 2012

@cecil36 a preco nie? ved ked ma poobednu a dieta v skolke moze veselo hladat nie? Ja to beriem tak ze pisu ze nemaju penazi nazvys aspon tak som to pochopila a lepsie aspon takato praca ako ziadna nie? ved na dohodu to bude uplne o nicom po novom roku

cecil36
11. dec 2012

@dm1 no vidis a ja som si precitala v jej prispevku, ze priatel ma celkom slusne platenu pracu 😉

dm1
11. dec 2012

@cecil36 ja som myslela tak ze dokopy nemaju moc inak by asi nerobila na dohodu a neriesila ze pridu o par eur ked budu musiet koncit skor 😉 . Praveze poobedna je podla mna dobra keby ale partner vtedy mohol koncit skor aby vyzdvihol dieta zo skolky aspon by ozaj za to poobedie mohla obehat ine ponuky a v pripade choroby by sa eventuelne mohli pri malom prestriedat

titkovamiriam
11. dec 2012

@19ninka27 ja momentalne pracujem na dohodu a od januara uvidim-ja robim len poobede a nocne,ranne koly skolke nestiham-tazko radit ale ja by som tu zmluvu brala a ked tak dalej hladala pracu,pocas skusobnej doby mozes odist bez udania dovodu a ked to tam bude o hubu tak odides aj bez ineho miesta-skus ,ak nemas inu moznost...

19ninka27
autor
11. dec 2012

@dm1
@titkovamiriam
@sisaha
Tak ja mam skoncenu skolu cukrarka.. Nie niesme vobec bez penazi ja by som robit nemusela lebo priatel zarobi dosr ide o to ze ja chcem lenze za taky plat a tak blbo casovo zorientovane je to na figu. A bola som uz na brigade 8 krat a schudla som tam 5 kil za tie dni lebo clovek si tam ani nesadne a prestavka polhodinova nehrozi max 10 minut.. Je to tam blbe v systeme piatok sa pozhovaral s veducou a uvidim ako dalej ja som len potrebovala vediet ci ste niekto v podobnej situacii.. A nie hned ze nemame peniaze inak by som sa netrhala o par eur !!! Tu neide opar eur tu ide aj o to aby som mala niekde prax a mala v zivotopise napisane ze som uz dakde pracovala!! Dakujem za nazory, nie kazdy ma starych rodicou kamaratky ktorY im pomozu ked potrebuju nakolko sme v cudzom meste daleko od rodiny.. Cize asi tak ..