Návrat po rodičovskej - (ne)adekvátne pracovné miesto

mircalla
3. dec 2012

Ahojte, ak to tu uz bolo riesene, ospravedlnujem sa, nenasla som. Po 2,5 roku sa vraciam po rodicovskej dovolenke do firmy, kde som robila ako veduca oddelenia na financnom. Jedna sa o velku medzinarodnu spolocnost. Mala som vzdy skvele vysledky, niekolko oceneni na nadnarodenej urovni. Firma presla mnohymi zmenami, moje miesto v tedajsej podobe uz neexistuje, skumulovalo sa do neho viac uloh. Moj manager je vsak uz prec, a v podstate mam pohovor s novou managerkou, ktoru som nikdy nevidela, tuto stredu. Musi mi podla zakona firma ponuknut adekvatne miesto? Otazka je, co je to adekvatne? Nemyslim teraz platovo, plat mi znizit myslim nemozu, ale sa tyka samotneho miesta ci zaradenia, inymi slovami ma zamestnavatel povinnost mi ponuknut veduce miesto, i ked nie napriklad to iste, ktore som vykonavala predtym? Mam totiz zle tusenie hraniciace s istotou, ze pojde o poziciu radoveho zamestnanca. Ma na to firma pravo? Akekolvek odpovede ci osobne skusenosti uvitam. Rada by som mala argumenty a tiez vedela, naco sa pripravit. Nechcem to zatial riesit s nasim personalnym ani sa ich nic pytat, lebo mam len zakulisne info...dakujem vsetkym

mircalla
autor
3. dec 2012

@sisaha to je inak pekne svinstvo

sisaha
3. dec 2012

@mircalla - posledny odsek. Ak sa zvysovali platy plošne, tak musia aj jej...

Nové znenie ust. § 157 ods. 1 Zákonníka práce po účinnosti novely zakotvuje:

Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení materskej dovolenky alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.

Zmena predmetnej právnej úpravy spočíva tak, ako je popísané a zdôvodnené nižšie, v zakotvení nasledovných oprávnení zamestnankyne (zamestnanca):

- práva vrátiť sa na svoje pracovné miesto alebo porovnateľné miesto, a to za dojednaní a podmienok, ktoré nie sú pre zamestnankyňu (zamestnanca) menej priaznivé a zároveň

- práva mať úžitok z akéhokoľvek zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by mala/mal právo počas svojej neprítomnosti v práci.

sisaha
3. dec 2012

@mircalla ale ja som tiez svina, ked su aj oni...zrejme nepocitali s tym, ze to tak nenecham..

maznacik007
3. dec 2012

@sisaha a aky je teda rozdiel ak mas max. podporu a zaevidujes sa v tomto roku a ak v buducom ... a predpokladajme ze vycerpas celych sest mesiacov podpory... nevies nahodou... dik moc

maznacik007
3. dec 2012

@sisaha no neviem kde robi mircalla ale u nas sa nikdy nezvysovali platy plosne ...holt sukromny sektor ... my nemame tabulky...

tanitta
3. dec 2012

baby ja sa nehadam a ani nechcem chcem iba poukazat na to ze toto su "bezne" praktiky ako sa zbavit nepotrebneho zamestnanca bez naroku na odstupne tzv. pridelovanim prac s ktorymi povodna pozicia nema nic spolocne.... aj napriek tomu ze prac. zmluva vravi nieco ine... vtedy sa clovek moze rozhodnut .... ak ho nepotrebuju stane sa
len to o com im pojde...

sisaha
3. dec 2012

@maznacik007 ak ta pocitaju podla stareho, tak max podpora je nieco cez 1000 eur, kdezto buduci rok je to nieco cez tych 700 eur. Je to sice rozdiel, ale napr. ja by som brala radsej vypovednu dobu, pokial teda nechces byt iba na tej podpore, ale zamestnat sa. Pretoze takto nemas prazdne miesto v CV, pocas vypovednej doby mas narok na dalsie dni dovolenky,ktoru ti preplatia a v konecnom dosledku teraz v case krizy si o tie 3 mesiace oddialis urad prace a mas viac casu na najdenie si novej prace

sisaha
3. dec 2012

@maznacik007 my sme tiez sukr. sektor, ale v roku 2011 sa plosne zvysovali platy a tykalo sa to aj mna.. Staci ak mas vedomost, ze to bolo plosne a treba si to pytat

sisaha
3. dec 2012

@tanitta a prave preto tu mame zakony, ktore sa maju dodrziavat. Ak ta niekto vyhodi z prace protizakonne, treba sa branit...

maznacik007
3. dec 2012

@sisaha aha. no tak to potom chcem ist jednoznacne este podla stareho zakona na podporu... ako mne o prazdne miesto absolutne nejde.... ja som robila pocas celej RD a teda aj stale robim a mam aj nejake ponuky.... to neriesim... len proste chcem este skusit dostat od nich aj odstupne... ta vypovedna lehota aj tak by som tam nechodila a u nas bola skor prax sa dohodnut lebo mat vo firme ludi vo vypovednej lehote je velke bezpecnostne riziko...

dakujem... takze chcem ist podla stareho zakona... dufam ze mi to vyjde dobre...

tebe drzim peste na sude...

sisaha
3. dec 2012
mircalla
autor
3. dec 2012

@sisaha suhlasim. inak nie som zrovna v pozicii, ze mozem vyskakovat (co sa financii tyka), ale zase odtial potial, skakat po hlave si nenecham a nemam chut zacat pracovat pod o 10 rokov mladsou babou, ktora bola moja podriadena len preto, ze som mala dieta (to ma sice aj ona, ale bola na materskej 4 mesiace a este predym, ako som ja odisla na MD). zial u mna je problem, ze moj manager a este vyssi manageri co ma poznali a vedeli, ze makam, su vsetci na inych miestach alebo odisli, uplne novi ludia.
@tanitta ano su to bezne praktiky a pocula som uz vselico. A prave pocitaju s tym, ze 99% ludi to necha tak.
V kazdom pripade je to protizakonne.

mircalla
autor
3. dec 2012

V kazdom pripade dikes baby, pomohli ste mi moc!! Dufam, ze moja dalsie otazka nebude: neviete poradit dobreho pravnika?

delica
3. dec 2012

@mircalla drz sa. Zákon je na tvojej strane, takze vobec nepochybuj, ze by to dopadlo zle. Vzdy si nechaj cas na rozmyslenie, nic nepodpisuj, co by sa ti nepozdavalo.Dobre to dopadne!

delilah1
3. dec 2012

@sisaha no len to je ťažké či menil či nie pretože máme v zmluve zakotvené, že o platoch musíme mlčať.... ale zvyšovala sa min. mzda tak aspom o to by mal nie?

liz_lemon
3. dec 2012

@tanitta ano? a preco si to tiez tak neurobila? miesto toho pises bludy, a nauc sa prosim pravopis, lebo napisat vypoveT, tak to je silna kava

sisaha
3. dec 2012

@delilah1 aj u nas sa mlcat musi, ved ty sa nepytas na konkretnu vysku...nemas kolegov, ktorí by ti povedali, ci sa u nich zvysovala mzda?

tanitta
3. dec 2012

@liz_lemon ano viem ze som napisala T 😀 bohuzial ci na tvoje potesenie ci chytat ma za slovicka som uz nestihla "opravit preklep".. a nemienim to s tebou riesit .... dolezite ze to zakladatelke pomohlo.... aj § aj praktiky super zamestnavatelov... a ak mas chut kludne sa odbavuj na mne dalej 😉 ...

eeffka
3. dec 2012

@mircalla
neviem asi som divna ale byt doma 3r a cudovat sa ze ti neponukli miesto "veducej", len podradnu radovu pracu?
aby bolo jasno precitaj si pracovnu zmluvu, mas na nej "veduca", a vedenie ludi? ak mas len administ prace nevidim dovod preco nerobit radoveho pracovnika s veducim platom.
ono sa moze stat ze tvoje miesto zrusili a aby ti zajtra manazerka neoznamila ze si nadbytocna.
nepochopim takychto pracovnikov, ja som tiez veduca ekonom.oddelenia ale zeby som 3r nepachla do prace.. ved to je absurdne. robim v podstate kontinualne s prestavkou na porod,ale nebyt v praci 3r a este streckovat...

sisaha
3. dec 2012

@eeffka a ja zase nerozumiem tebe. To akoze veduci zamestnanec nemoze byt s dietatom 3 roky doma? co ak ma zdravotne problemy? Z mojho pohladu § hovori jasne a zrozumitelne. To len v tomto bananistane si podnikatelia robia zo zakonov s prepačenim riť...

eeffka
3. dec 2012

@sisaha ale moze zostat doma, aj 15rokov ked to mam prehnat, ale po navrate z RD neohrna nosom nad "radovou " pracou.

janka256
3. dec 2012

kocky poradite aj mne? pred pol rokom som sa bola pytat v praci ze by som chcela nastupit skor , najprv argumentovali tym ze so mnou tak skoro nepocitali a potom ze na to miesto nemam potrebne vzdelanie t.j. vysoku skolu s ekonomickym vzdelanim robila som tam nieco vyse roka a potom som nastupila na matersku ,ropdicovsku a potom este jednu mam dve deti po sebe... 🙂 v pracovnej zmluve mam referent marketingu a chcu ma dat na veducu predajne co ja odmietam pretoze mi to nevyhovuje kedze nemam kde nechat deti a povodna pracovna doba je perfektna aby som deti mohla vozit do skolky a potom ich vyberat ... maju pravo argumentovat vzdelanim?

eeffka
3. dec 2012

@janka256 teraz sme to riesili v praci, ak si isla na RD si nahlasila daky datum ze sa vratis, na tvoje miesto mali vziat zenu s otvorenou prac zmluvou, cize rozumej ze prac zmluva jej konci tvojim navratom z RD ( bez konkret. datumu) ak sa chces vratit skor na miesto kde si predtym robila a nie je to nejaka statna sprava ze sa medzicasom zmenili podmienky a naozaj je tam potrebne zrazu mat VS, su povinni ta vziat skor spat ked im pisomne oznamis svoj navrat. pracovnicku cislo 2. by mali ukoncit prac pomer ak mala spravne urobenu prac.zmluvu, ak mala nejaky datum, je treba ju prepustit pre nadbytocnost s odstupnym.

sisaha
3. dec 2012

@eeffka nemyslim, ze je to "ohrnanie nosom".. Ale myslim, ze aj ty by si mala problem s tym, keby si niekomu sefovala a potom by sa mali vymenit pozicie.. Odhliadnuc od toho, ze by sla do horsieho oproti predchadzajucemu...

eeffka
3. dec 2012

@sisaha no ver tomu ze keby som mala 2 deti co mam a plat by mi nechali lebo to musia tak veru nie je nic lepsie ako si odtukat svoje, popi..ovat na vedenie na slabe odmeny a ist vysmiata 16,29,59 domov 😀

A ja som toho nazoru ze kazda praca je slusna ak sa robi a ma zivi. ja som na veducej pozicii takych 7r v tom mam 2 materske a fakt si neviem predstavit ze cau a pa a uvidime sa o 3r, robim v IT firme a u nas ide tak vsetko rychlo ze o 6m sme uz uplne niekde inde. Byt veduca a ist na 3r prec a sa vratit a vediet si moze asi fakt len nejaky statny zamestnanec kde sa 100r nic nezmenilo

janka256
3. dec 2012

@eeffka no oni na moje miesto len presunuli zenu s ineho oddelenia ako ja mam iba strednu skolu aj bez maturity ale ked ma tam chceli neriesili vzdelanie ani nic podobne vraveli len ze som sikovna a mam na to miesto 🙂 zatial som to vyriesila tak ze som ostala na rodicovskej trosku si privyrabam v obchode a po skonceni sa chcem vratit ale vraj este pre mna nemaju miesto... 😒 ono myslim ze by aj bolo keby tam nerobili stare baby co uz davno poberaju aj dochodky 😠

eeffka
3. dec 2012

@janka256 ako som ti pisala , ak im pisomne oznamis su POVINNI ta vziat a nejak riesit osobu , ktoru tam dali na zaskok.

janka256
3. dec 2012

@eeffka musim to urobit len pisomne? ci staci tam zajst a ziadat spet svoje pracovne miesto?

eeffka
3. dec 2012

@janka256 pisomne, co je psano to je dano !!! najma v situacii ked ides niekomu po mieste

janka256
3. dec 2012

@eeffka vdaka este otazocka staci to urobit tesne pred skoncenim rodicovskej alebo teraz? rodicovska mi konci v juni 2013 .este v akom zneni to treba napisat? asi 5 rokov v kuse doma urobilo svoje 😀