Neplnenie povinností zamestnávateľa - podnet

miriam05
15. jún 2015

ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu, resp. sa opýtať, či niekto riešil podobný problém...zamestnávateľ si úmyselne neplní svoje povinnosti, papiere o mojej PNke, taktiež o nástupe na MD (žiadosť o materské), žiadosť o zmenu adresy prostredníctvom RLFO nič z toho nezaslal na sociálnu poisťovňu, na základe čoho mi nie sú vyplácané dávky, keďže SP nemá kompletné doklady...nakoľko každé takéto tlačivo od lekára má svoje špecifické číslo, lekár mi nemôže opätovne vystaviť PNku, keďže on si svoje povinnosti splnil...a ja vlastne nemám čo doručiť poisťovni, keďže všetko bolo zaslané zamestnávateľovi, ktorý má povinnosť zaslať to do SP...riešili ste už niekto takýto problém? neviete mi poradiť, kam by som mohla dať podnet, že si zamestnávateľ neplní svoje povinnosti? iba inšpektoriát práce? a bude to mať vôbec nejaký efekt? nakoľko som už mimo práce na MD...zamestnávateľ so mnou nekomunikuje, neodpovedá na telefonáty, ani emaily...vopred ďakujem za každú radu

rakywanda
15. jún 2015

@miriam05 iba taká drobnosť - je tvojou povinnosťou doručiť Pn-ku i žiadosť o materské sociálnej poisťovni, zamestnávateľ má len povinnosť potvrdiť ti ju, na to sa môže on vyhovoriť, máš to aspoň poprefocované?

miriam05
autor
15. jún 2015

@rakywanda nemám to ani prefotené..zisťovala som to na SP. vraj to je povinnosť zamestnávateľa, ak som mu to ja doručila, o čom mám doklad...taktiež oddiel kde je ukončenie PN nie som ja povinná doručiť, ale zamestnávateľ...tak mi to bolo povedané dnes na SP a majú to aj na stránke

ladyblcha
15. jún 2015

lekar ti nevie vydat kopiu? keby sa to stratilo, to akoze uz nikdy nemas narok na MD? to sa iste da vyriesit. lebo kym zamestnavatela preveria, ty aj odkojis.

zuzka38
15. jún 2015

@miriam05 na inspektorate prace si sa neskusala pytat?

miriam05
autor
15. jún 2015

@zuzka38 neskúšala, ale asi tam zavolám... myslela som, že možno aj niekde inde by sa mohlo dať podať nejaký podnet... lebo inšpektoriát, s tým nemám dobré skúsenosti (pracujem ako personalistka/mzdárka)...tí sa dajú presvedčiť vždy nejako...
@ladyblcha kópiu si lekár nerobí, bude mi to musieť nejako inak vystaviť, riešim to momentálne...to sa snáď bude dať nejako, aspoň mi to povedali na SP, že oni uznajú nejaký výpis či čo...skôr ma štve, že zamestnávatelia si tu zrejme môžu robiť čo chcú...majú povinnosti, ale keď si ich nesplnia, tak sa nič nedeje...kebyže si nevolám na SP...tak sa ani nedozviem, že im vlastne nič neposlal...a to už čakám na peniaze dva mesiace 🙄

ladyblcha
15. jún 2015

@miriam05 coze?? kopiu si lekar nerobi?? musi vediet predsa komu co vystavil a na aku dg, keby ho kontroloval urad pre zdr.starostlivost, alebo posudkova komisia. ci lekarov nekontroluju, to si fandim? :D

zuzka38
15. jún 2015

@miriam05 si mzdarka, cize tvoju pracu niekto zastupuje a si ju neplni? no neviem, mne napadol len inspektorat prace nic ine.. ak socialka to nevie vyriesit, tak neviem kto.. a preco to zamestnavatel vlastne neriesi?? a so zamestnavatelom si volala ci len so socialkou? mozno to poslali a posta zase raz zblbla?

miriam05
autor
15. jún 2015

@zuzka38 pracujem v účtovnej firme, čiže riešim mzdy iných firiem (klientov môjho zamestnávateľa)...povinnosť si nesplnil môj zamestnávateľ...viacmenej som si na 100% istá, že to urobil naschvál, nakoľko nesúhlasil s mojim nástupom na rizikové (teda PN)...bohužiaľ, musela som ísť na PN 4 týždne pred začiatkom MD, nemohla som ďalej pracovať a už vtedy mi navrhoval, že moju PN nezašle na SP, ale vykáže mi namiesto PN dovolenku?!..s čím som samozrejme nesúhlasila, na dovolenku mám predsa nárok a nenechám si prepadnúť peniaze z PN len preto aby on nemal väčšie náklady...preto by som to chcela riešiť, dať niekde nejaký podnet..zamestnávateľa som skúšala kontaktovať, žiaľ, bez odozvy..no skúsim zavolať na inšpektoriát, či sa vôbec oplatí niečo riešiť...v tomto "právnom štáte" sa však obávam, že to asi bude fakt zbytočné :(

miriam05
autor
15. jún 2015

@ladyblcha no tak mi dnes povedali, keď som im volala, či mi môžu dať kópiu.. :D je to katastrofa ...zájdem tam zajtra osobne možno pochodím lepšie..

ladyblcha
15. jún 2015

@miriam05 fakt des. ale ja si myslim, ze kopiu musi mat, uz len pre jeho vlastnu ochranu, ved nejaku agendu si snad aj lekari vedu. inak, oni neodovzdavaju tiez jednu cast pn na socialku?

zuzka38
15. jún 2015

@miriam05 ak to spravil naschval tak to je uplna konecna a uz len preto by som kontaktovala inspektorat prace.. drzim palce, daj vediet ako si dopadla

miriam05
autor
15. jún 2015

@ladyblcha áno, zasiela aj lekár začiatok aj koniec PN (oddiely z tých tlačív), ale dávky môžu byť vyplatené až po zaslaní dokladov od zamestnávateľa... 😠

evittam
15. jún 2015

@miriam05 No ja som tiež účtovníčka a urobila som to tak, že som si tie doklady potvrdila, vytlačila z počítača - z mzdového softwaru čo som potrebovala pre SP a pekne krásne som si to zaniesla sama na SP a aj kópiu som si spravila. A ako účtovníčka alebo teda mzdárka by si mala vedieť, že zamestnávateľ pokiaľ si na PN viac než 10 dní tak tie ďalšie dni už nemá žiadne náklady (teda od 11.dňa PN -aby sme sa dobre pochopili). Naopak ak by ti vykázal dovolenku tak má náklady - tvoja mzda, odvody,..... 😉

miriam05
autor
15. jún 2015

@evittam ako mzdárka to viem, ide o to, že zamestnávateľ nechcel, aby sa mi nejaká dovolenka preniesla na obdobie po MD príp. RD...ale to neriešim...ide mi o to, že si neplní povinnosti...a čo sa týka dokladov, keďže mňa zamestnávateľ nezamestnáva pre mzdy svojej firmy, ale mzdy jeho klientov, prístup k takýmto veciam som nemala, to si robí on sám..takže aj príp. vymeriavacie základy na výpočet MD atď musí poskytnúť SP on..

evittam
15. jún 2015

@miriam05 Ok, to chápem. Len ak si vedela - si teda myslím, že áno keď pre neho robíš - že to nie je bohvieako seriózny človek, tak si si mala pre istotu spraviť kópie...A tie mu nechať a originál ti mohol len potvrdiť - razítko+podpis a šup na SP. No a čo sa týka toho VZ to by nemala mať žiadna SP problém si to v systéme nájsť aj sama ak sú za teba platené mesačné odvody a odovzdávané mesačné výkazy načas. 😉 Dokonca od niektorého roku - nepamätám presne- ale cca 3 roky dozadu určite bolo povedané, že SP už nepotrebuje potvrdenia VZ, nakoľko to majú v elektronickom systéme - samozrejme boli radšej ak to človek doniesol...Možno si myslíš, že sa mi to ľahko píše - nie - len ja sa radšej v týchto veciach istím - život ma naučil - ľudia vedia byť zákerný...Držím pršteky aby ti to dobre dopadlo. 🙂

miriam05
autor
15. jún 2015

@evittam ďakujem 🙂 no ja som už tiež poučená do budúcna..naivne som si myslela, že keď človek má korektný prístup tak že aj opačná strana sa bude chovať rovnako...

regina22
15. jún 2015

a ako mu dokážeš že to bolo úmyselne?

petulda333
15. jún 2015

Ja neviem ale ja ked som sla na pn tak mi dr vystavila tri papiere,jeden mne jeden do prace a jeden ma ona...ty nemas??

miriam05
autor
15. jún 2015

@petulda333 áno tri, ten tretí sa odovzdáva naspäť lekárke pri ukončení PN..a sociálke treba doručiť všetky oddiely...čiže ja som odovzdala všetko čo som mala keď som končila PN a začínala MD

miriam05
autor
15. jún 2015

@regina22 no to sa nedá podľa mňa dokázať...vždy sa môže vyhovoriť..že to napr. odoslal a nedošlo to...a pod.

petulda333
15. jún 2015

@miriam05 ale ved dr by tie papiere o pn mala mat u seba tak by nemal byt problem aby ti urobila kopiu...a tiez ziadost o md musi niekde byt zaznamenana ked si o nu ziadala

miriam05
autor
17. jún 2015

@rakywanda ďakujem.. bola som včera na SP, na základe ich inštrukcií mi potvrdil lekár PN na výmennom lístku, žiadosť o materské mi vystavila nakoniec gynekologička nanovo...s tým som šla na SP, keďže na žiadosti o materské musí byť potvrdenie zamestnávateľa, vraj to budú s ním riešiť...tak uvidíme, chystám sa tam zavolať v pondelok ako to vyzerá, dúfam, že to bude v poriadku...

rakywanda
17. jún 2015

@miriam05 tak super! niekedy sa človek nestačí čudovať, čoho sú zamestnávatelia schopní. ja som inak bola v podobnej situácii, bola som na rizikovom a dokonca som si to dovolila v čase daňových priznaní (účtovnícka firma ako ty), našťastie mne zamestnávateľ nerobil takéto problémy, pre istotu som všetko fotila, posielala doporučene, ale vrátiť sa po materskej som nemala šancu.

miriam05
autor
17. jún 2015

@rakywanda...no ja som mala odporúčanú PN už dávno predtým, ale nechcela som byť "sviňa" a nechať to na kolegov (uzávierky, hlásenie na DÚ atď) a nakoniec sa mi to takto vrátilo..mám poučenie do budúcna..môj šéf vie, že už sa tam po MD nevrátim, chcel so mnou preto ukončiť PP už keď som bola na PN, ale nepristúpila som na to...tak asi aj preto...no comment