Nižší plat, ale hlavná je spokojnosť

22. júl 2020

Ahojte, mam uz dost korporatnej prace, neskutocne ma to nebavi, nenaplna, na meetingoch stale pozeram na kolegovcov a rozmyslam, ze toto je to co naozaj chcu? Zabijat svoj zivotny cas pre niekoho ineho a taku blbost, kde stale sa riesia vyssie a vyssie zisky?
Chcem ist robit do inej sfery, chcela by som robit s umenim alebo starat sa o niekoho/nieco (detsky domov, ist ucit - ale mam vystudovany iny odbor, takze nemozem...). Najradsej by som uz mala dieta a tomu sa venovala, rodine a pod. Ale nedari sa nam. Proste chcem robit nieco co ma naplna. Predstavu mam, ale platy su tam o polovicu nizsie ako mam teraz.
A tak rozmyslam, ci do toho ist alebo nie :(( vyzili by sme aj s mojim nizsim prijmom ale uz si tak nebudem moct vyskakovat...a teraz teda co :( naozaj neznasam tuto pracu a kazde 2 roky idem do inej, ale stale korporatnej... a uz mam toho fakt dost

janinah
22. júl 2020

zvažujem niečo podobné prejsť na kludnú prácu s nižším príjmom,ale neurobím to zrejme,mám pár rokov do dôchodku,a to ma obe práce naplňajú,ide mi len o ten klud...tebe radím vyskúšať tú inú prácu,vždy to potom môžeš zmeniť,si mladá....možno aj preto sa babetko nedarí,lebo si vnútorne v strese a nespokojná..držím prsty

autor
22. júl 2020

@janinah dakujem🤗

zdencaaaa
22. júl 2020

Peniaze nie su vsetko, zijeme len raz, tak zime tak aby sme boli stastni ;)

lienka116
22. júl 2020

Ahoj, nie si sama. Tiež som v jednej "brandži" pekne dlho a mám toho plné zuby. Prestalo ma to baviť, jednoducho ma to nenapĺňa, a to som tiež v rámci tejto práce zmenila asi štyroch zamestnávateľov. Idem tiež meniť, črtá sa mi niečo nové od septembra, ale nechcem to zakríknuť - klop klop 😁 Ale ak to vyjde, neváham ani minútu. Tiež pôjdem čo to platovo dolu, ale nič také, čo by sa nedalo zvládnuť. Ja síce už deti mám, ale zato do dôchodku ešte pekne ďaleko a nemienim ďalších 25 rokov robiť niečo, čo ma už jednoducho nebaví. Skús zmenu, uvidíš sama a možno budeš aj milo prekvapená, že sa Vám podarí 👶 psychika a pohoda robia veľa. Držím Ti palce 🍀

lula313
22. júl 2020

Kamarátka sa takto pred 40tkou profesne preorientovala, ale mala doma zazemie, dobre zarábajúceho muza. Bola HR manažérka s dobrým platom, kariérou, nedarilo sa jej však mat deti, tak začala navštevovať skolu(už si nepamatam, či dvojročné štúdium) a teraz už par rokov robi v škôlke a je veľmi spokojna, aj keď deti doteraz nemá.

len_nig
22. júl 2020

Ahoj, ja som tak zmenila 🙂 a lepšie som spraviť nemohla. Padla som síce na plate o dosť, ale za ten kľud mi to stojí.

autor
22. júl 2020

@len_nig naozaj? Achjo, asi to skusim

Dakujem zienky 🙂

gladys_07
22. júl 2020

ja tu budem asi za debila, ale JA OSOBNE by som neodisla. Potrebujem mat istotu, ze ak sa nieco nedajboh stane muzovi, viem sa o nas postarat. Ze bude na (mozno aj predcasne) splatky hypoteky, dovolenky, ze nemusim rozmyslat ci si mozem kupit sveter. Ano, peniaze stastie nezarucia, ale bez naplnenia zakladnych potrieb je tazko byt stastnym

Som ale aj velky zastanca korporacii. Ano, ta praca moze byt monotonna, ale ponukaju aj mnozstvo dodatocnych pozicii a projektov, kde si clovek moze najst to svoje (napr charitativne projekty, ktore korporacie podporuju, ved to dobre vyzera v newsletteroch). Mozno keby si sa u vas dobre pozerala...

lucinka1988
22. júl 2020

Predpikadam, že hovoríš o štátnej správe alebo nejakej neziskovke, tie platy v statnej správe sú veľakrát veľmi slušne a v porovnani so súkromnou sférou keď to prerátaš na hodiny, ktoré tam odrobis, tak veľakrát aj lepšie. Vždy je šanca získať osobný príplatok, čo môžu navýšiť mzdu aj o 100%, plus odmeny a pripadne sa zapájať do prijektov popri práci, kde sa dá tiež slušne zarobiť. Ja by som určite nerobila to, čo ma nebaví, hľadala by som spôsoby, ako zarobiť pri práci, čo ma napĺňa

bodkolienka81
22. júl 2020

Podla mna, teraz vobec nie je vhodna doba na taku zasadnu zmenu, co sa tyka prace, hlavne ak na to, co by Ta naplnalo (praca s detmi), nemas potrebne vzdelanie. Osobne si myslim, ze to ''vymyslanie'' okolo je len preto, ze chcete dieta a nedari sa. Takze skor by som sa zamerala na to co skutocne chces, ''ukludnila'' sa, nejaka joga, dovo, potrebne vysetrenia a zariadila sa podla nich..

autor
22. júl 2020

@gladys_07 Nemame take vydavky, aj keby sa nebodaj nieco stalo mojmu muzovi, tak som schopna zaplatit najnutnejsie. Plus mame rezervu a poistenia.
Ale dobry napad s tymi charit.projektmi

len_nig
22. júl 2020

áno vážne 🙂 robila som u operátora dlhé roky, posledný rok ma to ničilo už celé, plány atď aj kolektív a odišla som do knihkupectva, nedá sa porovnať 🙂

lianka123
22. júl 2020

Ahoj. Zvazujem nieco podobne. 10rokov v korporate, super plat, kariera, ake brutalne ma to nebavi, furt pocuvam o cislach a veciach ktore nejdu a pride mi to cele velmi surrealne. Plus rodinkarstvo, intrigy, ignoracie, ohovaranie...

vikusjk
22. júl 2020

Si v dobre platenej praci, ale vôbec ta nebavi, asi ine vyhody tam nevidis, a ak ju menis kazde dva roky a ak ta to skutocne taha inam, tak by si tu zmenu skusit mala. Spat do korporacie sa mozes vratit aj potom, ak vyskusas a zistis, ze to nie je take, ake si si to predstavovala. Suhlasim s názorom, ze zijeme len raz a mali by sme svoj zivot prezit stastne. V praci sme 8 a viac hodin denne, to je celkom dost na to, aby to bol cas, ktory nepovazujeme za prezity, ale len premrhany. Chapem tvoje pocity mozno az nechutenstva z toho, ako sa firmy hrabu za ziskom, zijeme v kapitalizme, cela doba je taka... Ale mozes sa najst v oblastiach, ktore popisujes, ze ta lakaju. Mozes mat pocit vnútorného naplnenia, mozes byt zo svojej prace stastna. Ako vravi Jaro Slavik, neskusis, nevies 🙂 Do korporacie ta vezmu hocikedy spat, ak nie do jednej, tak do druhej ;) takze zadne dvierka mas, ale verim, ze ich nebudes potrebovat, lebo budes spokojna ;) Drzim palce!

nickpick
22. júl 2020

toto som riesila aj ja, od skoncenia VS som sla z jednej korporacie do 2., cca po 2-3 rokoch som sa vzdy zacala nudit a vymyslat, ze budem radsej manualne pracovat ako riesit nezmysly a hladiet do pocitaca, 2 x som sla skusit stastie do zahranicia, robila som chyznu, casnicku, veducu v obchode s pekarenskymi vyrobkami a poviem ti, ze som so smutkom
spominala na cistu pracu v kancelarii, kde som chodila vyfintena, urobila si co bolo treba a ked padla sla som po praci na vinko s kolegami, potrebovala som par takych skusenosti aby som si zacala pracu aku som mala doma vazit, takze ked som sa vratila domov s novymi skusenostami zacala som sa na veci pozerat inymi ocami a aj moj postoj sa radikalne zmenil, moj nazor je ze ked chces robit nieco co ta naplna a zivi zabudni na cosi ako osobny zivot (najma na zaciatku), praci budes musiet obetovat sviatky, piatky a takisto plat pojde dole, cosi v umeni je velmi siroky pojem, ak je tvoja predstava len neurcita a nemas pozistovane podrobnosti najdi si cas a urob si hlbsi prieskum, ak mas okolo 30 nehadzala by som flintu do zita, este stale je cas sa dovzdelat (aj dialkovo) ak je to nutne, alebo ak sa citis vyhorena a mas sucasnej prace plne zuby vezmi si 2 mesiace neplateneho volna a chod niekam dobrovolnicit, tak si mozes vyskusat socialnu pracu na vlastnej kozi a urobit si nazor....ta predstava, ze chcem robit nieco co ma naplna je trosku idealisticka (hovorila som to iste), ver tomu, ze 80% ludi pracuje v oblasti, ktora ich az tak nenaplna, ale beru to pragmaticky, pretoze zivia rodiny, seba, svoje konicky...mnohi si povedali, ze podstatne je, ze im kazdy mesiac cinkne vyplata a to co ich naplna robia cez weekendy ci dovolenky....ono treba si hlavne urobit poriadok v hlave co presne je to co chces robit...vagne predstavy o umeni ci pomahat socialne slabsim to zostane len v rovine snivania....

maggie1978
22. júl 2020

@len_nig tiež po skončení RD sa nechcem vrátiť do pôvodného zamestnania a kníhkupectvo má vždy lákalo 😃

livka283
22. júl 2020

Ahoj, ja som roky robila v lekárni na voľnom predaji ako laborantka so strednou školou, super plat, prémie za predaje, školenia ako predávať viac a viac, tiež to už začalo byť len o peniazoch nie o ľuďoch, tak som si dorobila ped.minimum-dpš/vysokú som mala ale inú ako farmáciu/, potom špeciálnu pedagogiku nadstavbu a učím v špeciálnej škole, plat ide postupne hore, času mám na nezaplatenie a do práce sa konečne teším, to som rozvedená s dieťaťom toto riešila 🙂 držím palce!

marci77
22. júl 2020

ja som taky pragmatik, vzhladom na korona situaciu a trh prace by som sa v tej korporacii snazila este vydrzat, uplne najlepsie by bolo, keby sa vam podarilo otehotniet a odist na matersku ....a pocas rodicovskej alebo po nej by som skusila nieco nove

sara07
22. júl 2020

@nickpick absolútne plný súhlas , presne tak , je vyhorená a dva mesiace dobrovolnictva by vyriešilo či ano /nie a hlavne trochu skresalo s idealov

pupavka89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
senan
22. júl 2020

Tak to musis v prvomrade vediet ty, ci ked budes mat nizsi plat, tak v pohode vyzijete a budete sa mat tak dobre ako teraz.

luthine
22. júl 2020

Ludia dnes nechodia do dochodku tak skoro ako kedysi,l a prezit 60 rokov v praci, ktoru nenavidim, je akurat tak na pokazeny zivot. Som toho nazoru, ze ked clovek robi to, co ho bavi, zakonite v tom bude aj uspesny, pretoze do toho investuje ovela viac casu a energie nez do prace, ktoru robi z nutnosti. V takej bude vzdy len ten priemerny, ten, co nikdy nezaziari, zatial co v praci, ktora je zaroven aj jeho hobby, moze byt tym najlepsim. Korona tu bude s nami mozno uz navzdy, ja by som okolo nej nestavala svoj zivot.

31silvia12
22. júl 2020

Urcite nevahaj, ja som tak urobila po 13tich rokoch..chceli sme babo a nedarilo sa nam..nastupila som do uplne inej prace, platovo tiez nizsie, no taka som zostala vnutorne kludna, ze nase slniecko oslavi bud.tyzden 1 rok😊..a to som tam pracovala cca 2mes.aj s cestou😂

kiwi3
22. júl 2020

v prvom rade by som si asi na prvom mieste rozmyslela, co chcem robit a pozrela mozne pracovne ponuky. pripadne si spravila plan, ak chces riesit nejaku zivnost.
v kazdom pripade by som sa na staru pracu na tvojom mieste vykaslala, ked mas taky pocit. tiez by som to nevedela robit, nerozumiem takemu svetu. ja tiez robim v statnej sprave, dokonca v umeni a zatial sa mi menit nechce. realne robim styri dni v tyzdni a mam kopec benefitov. nezarabam sice tisice, ale napriek tomu si dost usetrim, bokom a aj na 1-2 dovolenky v zahranici rocne. ziadny iny prehnany luxus nepotrebujem. ludia dnes nakupuju milion zbytocnosti, co koncia nakoniec ajtak v kosi.

autor
22. júl 2020

dakujem za vsetky nazory 🙂

lilitela
22. júl 2020

@nickpick Dievcata, tato tema ma zaujala. Preco ti nevyhovovali tie zahranicne manualne prace?

A pre ostatne, uz ste niektore menovali - ucitelka, knihkupectvo - ake dalsie alternativne miesta ste ziskali, kde mate teda ten "klud"? A bavi vas to?
Tie co si pochvalujete ako ucitelky- nie ste na nervy z tych deti? Ved to musi byt o hubu, nie? hovori sa, ze dnesne deti su drze, papulnate...

nickpick
22. júl 2020

@lilitela lebo to bola tazka drina, bola som znicena ako pes, paradoxne to som chcela ked som sedela na riti v kancli, ale ked to robis mesiac dva, ledva sa vlecies po praci, cele telo ta boli a si v podstate ohodnotena horsie a este si na teba vyskakuju zakaznici tak som si velmi dobre spocitala dve a dve, osobne som tazko niesla fakt ako sa ku mne spravali zakaznici, chyzne, casnicky ci predavacky to su zamestnania kde vas ludia prehliadaju a spravaju sa k vam ako by ste boli menejcenny clovek, nejaka luza co dosla z vychodnej Europy, realita ma prepleskla a to som potrebovala, som vdacna za taku skusenost, som spokojna v mojej korporacii kde si vychutnavam benefity a hlavne sa ku kazdej casnicke ci predavacke spravam slusne a milo pretoze viem co to obnasa....

lilitela
22. júl 2020

@nickpick To je pravda. Ja som pôvodne tiež robila čosi ine ale ostala som v brandži len som sa s pozície vykonávateľa služby presunula do pozície klienta objednávateľa. A tiež môžem povedať že som odišla práve preto že zákazníci často buzerovali , dovoľovali si, lebo mali pocit že si zaplatili, hoci sme robili za najnižšie ceny v meste. Najlepší boli tí čo prišli že nevedia čo chcú, niečo urobte a potom sa im to nepáčilo a nechceli platiť.

kofolala
22. júl 2020

@marci77 presne tak.ja som tak nejak natom podobne ,ze dlhe roky robim robotu co ma nebavi a chcem zmenit.lenze teraz to je take vsetko.A v plane mam postup presne ako pisete 😊 inak sa neda

bettymacd
22. júl 2020

Ja pred 6 rokmi.....Rozhodla som sa dať stop kariére, ktorá si ma vyžadovala na 💯 percent a vďaka Bohu🙏