Pandemická OČR a výpoveď z práce

vilaamalka907
6. aug 2020

Ak Vám bol ukončený PP ako je možné, ďalej čerpať pandemicku Ocr? Kto za Vás platí odvody napr do zdravotnej poisťovne? Nevznikne Vám tam potom nedoplatok? Lebo sa mi to volajako nezdá 🙂

mogaa
6. aug 2020

@vilaamalka907 a čo myslíš že kto za teba platí ak si zamestnaná a si na pandmickej OČR? že za teba platí zamestnávateľ? počas PN a OČR sa odvody neplatia

vilaamalka907
autor
6. aug 2020

@mogaa aha lebo sa ma pýtali, či bude za mna zamestnávateľ platiť odvody 🤷‍♀️ Tak že by ani pani na úrade na 100% nevedela ....

mogaa
6. aug 2020

@vilaamalka907 si v ochrannej lehote? lebo ako nezamestnaná môžeš ísť na PN len počas ochranneh lehoty, ako je to s pandemickou OČRnetuším.....Najlepšie bolo na pandemickú OČR nastúpiť v čase keď si bola ešte zamestnaná, ako je to s OCR po skončení PP netuším - to si zisti

vilaamalka907
autor
6. aug 2020

@mogaa som na nej ako zamestnaná len neviem teda ako potom ďalej .....

veronikaszabova
6. aug 2020

@vilaamalka907 ak si teraz na pan.OČR a dostanes vypoved, OČR pokracuje, kym dieta nenastupi do sk.zariadenia v septembri.

vilaamalka907
autor
6. aug 2020

@veronikaszabova ďakujem

tanyan
6. aug 2020

platiteľom zdratovného poistného za fyzickú osobu, ktorá poberá náhradu príjmu, nemocenské, ošetrovné alebo materské je štát.
odvody do sociálnej poisťovne sa platia len z príjmu, pričom na tieto účely sa dávky zo sociálnej poisťovne a úradu práce za príjem nepovažujú - takže nevzniká povinnosť platiť.
ak si teda nastúpila ako zamestnanec na OČR, platí zdravotné poistenie štát a sociálnej poisťovni netreba platiť nič. v prípade ukončenia pracovného pomeru a pokračovania OČR pokračuje stav (zdravotné - štát, soc.poist. netreba).
avšak po ukončení OČR je potrebné najneskôr do 7 dní sa prihlásiť na úrade práce, aby za nezamestnaného platil naďalej zdravotné štát. nezamestnaný takisto nemá povinnosť odvodov do sociálnej poisťovne.
ak sa nestihneš včas prihlásiť na úrade práce po ukončení OČR, budeš musieť zaplatiť zdravotné poistenie za kalendárne dni medzi OČR a zaevidovaním ako nezamestnaná.

paulinoocka
6. aug 2020

Pockaj pockaj len ja teraz nechapem, ci si o pracu prisla alebo nie

kaja01
6. aug 2020

@vilaamalka907 Ale počas OČR nemôžeš dostať výpoveď. Si podpísala dohodu?

miskooo1987
6. aug 2020

@kaja01 moze jej koncit zmluva napriklad...

veronikaszabova
6. aug 2020

@kaja01 napr PP na dobu urcitu, rusenie prevadzky ci prac.miesta, atď....

vilaamalka907
autor
6. aug 2020

@paulinoocka áno tento mesiac idem podpísať výpoveď

vilaamalka907
autor
6. aug 2020

@kaja01 s dohodou som nesúhlasila ....

vilaamalka907
autor
6. aug 2020

@tanyan čiže tých cca 70€ na mesiac

vilaamalka907
autor
6. aug 2020

@tanyan treba ísť aj na úrad prace? Lebo som volala aj do zdravotnej poisťovne a tam mi povedali že pokial mi zamestnávateľ nezruší Ocr “omylom” tak potom netreba nikam ani nič doplácať. Len ak by mi ju zrušil a potom by som si musela doplatiť zdravotné a až po skončení Ocr na úrad prace alebo do inej prace pokial by sa mi podarila nájsť

vilaamalka907
autor
6. aug 2020

@miskooo1987 zmluva mi nekončí som dlho na Ocr preto .... na jednej strane chápem no nemám to ako poriešiť momentálne keď mám škôlkara

tanyan
6. aug 2020

@vilaamalka907 výpoveď alebo dohodu o ukončení pracovného pomeru?
na pokračovanie očr alebo evidenciu na úrade práce to nemá vplyv, ale pri dohode si napríklad môžeš pýtať vyššie odstupné alebo nejaký iný benefit...

áno, 70,91€ za mesiac ak sa prihlásiš ako samoplatca.
https://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistne...
ak sa zaveiduješ ako nezamestnaná na úrade práce, tak platí zdravotné poistenie štát.
ak by si sa zaevidovala ako fyzická osoba, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov, tiež by za teba platil zdravotné poistenie štát.

vilaamalka907
autor
6. aug 2020

@tanyan a ak sa zaevidujem ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov môže byt zapísaná aj v škôlke ?

tanyan
6. aug 2020

@vilaamalka907 na úrade práce sa treba zaevidovať po ukončení očr do sedem dní, aby ťa zaradili odo dňa nasledujúceho po dni ukončenia očr. takto ti nevznikne medzera a nebudeš musieť nič doplácať.

tanyan
6. aug 2020

@vilaamalka907 najviac na 4 hodiny denne môže chodiť dieťa do škôlky.
https://index.sme.sk/c/22336156/kedy-sa-oplati-...

vilaamalka907
autor
6. aug 2020

@tanyan vidno, že sa vyznáte 🙂 neviem čo je pre mna vyhodnejsie a ak budem ako osoba starjuca sa o dieťa do 6 rokov môžem poberať naďalej Ocr? Lebo na dávku v nezamestnanosti asi nárok nemám neviem koľko musí byt odpracované za posledné roky

veronikaszabova
6. aug 2020

@vilaamalka907 ostan na OČR do septembra. Potom bud UPSVAR, samoplatca alebo osoba starajuca sa o dieta do 6r (skolka len 4h)

Narok na podporu - za posledne 4r minimalne 2 roky PvN

vilaamalka907
autor
6. aug 2020

@veronikaszabova ale Ocr a pn sa do toho asi neráta že?

mata2014
7. aug 2020

@tanyan ahoj, vidím ze sa vyznáš v problematike. Tak sa ta spýtam. K 31.7. mi skončil PP na dobu určitú, mam dcérku, ktorá bude od 2.9. Prvackou.od 1.6. som s nou na pandemickej ocrke. Môžem pokračovať od 1.8. na pand. Ocrke a štát platí za mňa odvody a ja sa prihlásim na urad od septembra kvôli podpore? Dakujem

veronikaszabova
7. aug 2020

@mata2014 v OČR pokracuj do konca augusta, potom smer UPSVAR

mata2014
7. aug 2020

@veronikaszabova a na konci mesiaca pošlem iba cestné vyhlásenie a zamestnávateľ nevadí keď tam nebude uvedený? Dakujem

veronikaszabova
7. aug 2020

@mata2014 ano, posles iba cestne vyhlasenie

ajja1
18. aug 2020

@veronikaszabova Ahoj Veronika, vsimla som si, ze si celkom zbehla v tejto problematikae, tak sa skusim aj opytat. k 30.6 mi skoncil pracovny pomer v skusobnej dobe. od 1.7. cerpam pandemicku OCR na dcerku, ktora este nemala 6 rokov a je v skolke.
1. otazka: Ak dcerka nenastupi 2.9. do skolky (je predskolacka), necham si ju pocas krizovej situacie este napriklad mesiac doma, budem moct pokracovat v pandemickej OCR aj v septembri?
2. otazka. Ak dcerka nastupi 2.9. do skolky a napriklad po dvoch tyzdnoch ju necham doma, budem mat naroki na opatovnu OCR, ked v tom case nebudem este zamestnana a budem evidovana len ako matka starajuca sa o dieta do 6 rokov.
Dakujem 🙂

natalienka12
18. aug 2020

@ajja1 nie, pandemicka ocr k 31.8. konci od 1.9 je povinna skolska dochadzka, ak do skolky nedas, co samozrejme numusis je to tvoja vec

veronikaszabova
19. aug 2020

@ajja1
1. Este nehlasili nic o skolke, no s velkou pravdepodobnostou to konci 31.8
2. Ak by aj očr zostala - ak pojde do skolky, po 2t nemozes ist uz na očr