Poradíte ohľadom mojich práv a povinnosti zamestnávateľa?

lubiku
14. feb 2013

Mam trvaly pracovny pomer u mojho este stale zamestnavatela odkial som v roku 2005 odisla na matersku a nasledne rodicovsku dovolenku, po roku dalsia materska a rodicovska a v roku 2010 dalsia materska a rodicovska( tri za sebou bez prestavky). Teraz v marci mi rodicovsky konci a mala by som sa vratit do prace, kde mi riaditelka oznamila, ze na povodne miesto ma dat nemoze, lebo bolo zrusene a ponuka mi pracu, ktora nezodpoveda mojmu vzdelaniu( ponuka mi pracu, na ktoru nieje potrebna VS- ktoru ja mam a samozrejme za menej penazi). Vypoved mi dat nemoze, o tu mozem poziadat len ja, ak by som bola s ponuknutou pracou nespokojna. Ma pravo ponuknut mi miesto ktore nezodpoveda mojmu vzdelaniu, pritom predtym som pracovala na mieste ktore mi podla vzdelania prislucha?
Dakujem za ochotu poradit🙂
Pekny den

angua27
14. feb 2013

ahoj, pokiaľ viem, tak Ti po rodičovskej dovolenke musia ponúknuť podobné pracovné miesto, ako máš napísané v pracovnej zmluve (ak nemajú k dispozícii pracovné miesto rovnaké ako v pracovnej zmluve), vždy však za ten istý plat aký si mala, keď si odchádzala. ak miesto nepríjmeš, môžeš dostať výpoveď. nikde nie je napísané, že pracovné miesto musí byť adekvátne Tvojmu vzdelaniu. 😉

miub
14. feb 2013

Ahoj, podla mojich vedomosti Ti mozu ponuknut taku pracu, ale nesmu Ti znizit plat....pokial viem, tak to takto zamestnavatelia robia, aby zamestnanec sam odisiel. Ale vsetko je o tom ako sa s nimi dohodnes a ako svoju situaciu ustojis a co vlastne chces...

simca06022011
14. feb 2013

Ak nemaju pre teba volne miesto na danej pozicii mozu ti ponuknut aj nizsie, ak nebudes chciet toto miesto, rozviazaniu pracovneho pomeru sa nevyhnes.
Nic proti, ale vseobene: Co cakate? Zamestanvatel je niekolko rokov nuteny evidovat zeny na materskej/rodicovskej, za tu dobu (ked to nie je iba jedna materska a rodicovska dost dlhu) si musi najst nahradu, vyskolit ju, naucit co a ako a to nehovorim o zmenach ktore za tych 5 rokov preslo... cize zase ked nastupis ty, kym sa vsetko naucis/douci, nove zmeny a pod... ma s tym kopec komplikacii a necudujem sa, ze spat uz takuto zamestnankynu neprijme (nepisem ze nechce, proste neprijme)... o pracu by priesiel clovek co tam na tom mieste zastupoval to je dalsia vec. V tejto dobe ked uz aj predavacky su s VS a ked na kazde pracovne miesto caka kopec uchadzacov je to smiesne ocakavat...

liz_lemon
14. feb 2013

suhlasim s @angua27 a @miub
ak ti ponuknute miesto nevyhovuje, tak ty nemusis davat vypoved, nech ti ju da zamestnavatel a vyplati odstupne
nenechaj sa zatlacit do toho, aby vypoved isla z tvojej strany, detto do podpisania dohody o ukonceni PP (§ 60), tak by si tiez mohla prist o odstupne
povedz, ze si prevezmes len vypoved s § 63 odsek 1 pismeno b)

zaneta08
14. feb 2013

rovnaký názor, buď ťa prepustia a dajú ti odstupné z titulu, že tvoje pracovné miesto bolo zrušené alebo ponúknu prácu, ktorá je síce iného zaradenia, ale plat by ti mali dať rovnaký ako predtým. Aj keď si myslím, že tie roky čo si bola doma, sa platy hýbali smerom hore, takže by si možno na tom bola rovnako s platom aj na tejto pozícii ako pred materskou. Je už len na tebe, či takúto prácu prijmeš alebo nie. MOžno ak trochu vydržíš v tejto pozícii, uvoľní sa flek, ktorý by bol adekvátny tvojmu vzdelaniu. Držím palce 🙂

tajomna21
14. feb 2013

ako pisu baby, musia ponuknut miesto s rovnakym platom, nie vzdelanim ... vypoved nedaj ty, ale nech ti da zamestnavatel, ze ti zrusil miesto ... podla §63 .... ale ak ti da takuto vypoved, mozes potom podpisat aj dohodu, do tej si vsak nechaj napisat dovod, trvaj na tom (ten §63) !!! podpisanim takejto dohody nestracas narok na odstupne