Práca učiteľky alebo učiteľa na ZŠ

17. feb 2022

Rozmýšľam o štúdiu učiteľstva. Chcela by som ucit na ZŠ, druhý stupeň. Pripadne strednú školu. Môžete mi niekto priblížiť studium prosím? Kedy si volíte predmety, ktoré budete učiť? Plus je pravda, že učiteľky majú málo voľného času, lebo sa musia doma pripravovať, opravovať písomky atď?

ladybug138
17. feb 2022

Ahoj, ja mam prave pred statnicami, studujem dva jazyky, ucitelstvo na druhom stupni/strednej skole. Tie predmety si volis hned na zaciatku, kedy si podavas prihlasku na urcity studijny program. Prve roky su dost o gramatike, neskor viac didaktika a literatura.

skajkalet
17. feb 2022

Mám vyštudovanú angličtinu a občiansku,pre 2 stupeň ZŠ a stredné školy. Kombináciu si vyberáš hneď pri podávaní prihlášky. Záleží veľa od univerzity, ale v princípe jazyk je zameraný skôr na to,ako učiť efektívne, musíš už mať určitú úroveň zvládnutú, čo je B2,aspoň na angličtine to tak bolo, viem,že na španielčine mali úroveň B1. Odporúčam ti vybrať aspoň jeden predmet cudzí jazyk, keďže jazykárov hľadajú stále, a ak by si si to s učením rozmyslela, stále máš aspoň vyštudované niečo, s čím sa dokážeš rýchlo uplatniť. No počítaj s tým,že to nie je také easy ako sa ti to môže javiť. Môžeš mi napísať aj súkromnú správu, študovala som v BA na pedagogickej.

domini404
17. feb 2022

Ahoj, ja mam vyštudovanú kombináciu Bio-Chem. Väčšinou si volíš dva základné predmety, ktoré vystuduješ normálne 5 rokov na pedagogickej fakulte. Odporúčam ti jeden z nich zvoliť tzv. silný predmet (ten, ktorý sa učí vo veľkom na školách, napr. jazyky (SJ, AJ, NJ,) alebo matematiku. Čo sa týka bio-chem, 3 roky som študovala kompletné predmety (napr. Bio-od buniek, cez rastliny, po človeka) + niečo do plusu (napr. evolučná biologia), detto chémia. Popri tomto som mala aj čo to zo psychológie a pedagogiky, aby si tie predmety aj vedela učiť. Následne Mgr. je už zamerané skôr na didaktiku. Počas Mgr. štúdia si začínaš tvoriť prípravy a pomôcky na hodiny. Vravelo sa, že po nástupe do školy (zamestnania) trvá cca dva roky, kým si spravíš na každú jednu hodinu, na každú jednu tému kompletne prípravy a pomôcky, následne už učíš podľa nich a podla potreby dopĺňaš, čo potrebuješ. Čo sa týka písomiek, je na tebe, aký štýl overovania vedomostí si zvolíš, môžeš uprednostňovať krátke päťminútovky, alebo ústne skúšania, vyžadovať jednoslovné odpovede, alebo otvorené odpovede, kde musí žiak tvoriť. Predsa len, ľahšie opravíš doplňovacie cvičenia ako sloh. Aj tie písomky si môžeš v prvých par rokoch vytvoriť niekoľko verzií, a následne ich len opakovať.

autor
17. feb 2022

Ďakujem, áno rozmýšľam aj nad jazykom, keďže nemecký ovládam na B2, tak by bola škoda to nevyužiť. Nad ostatnými predmetmi som až tak neuvažovala. Mam skončené gymnázium, tak predmetov som mala asi z každého, čiže nebudem tam až tak stratená. Takže nie je to pravda, že keď prídem z prace domov musím sa ešte do 8 večera venovať príprave atď? Toho by som teda nechcela.

misana84
17. feb 2022

tak musis si premysiet co budes robit na naseldujuci den a ako...musis mat predstavu ako budu hodiny vyzerat( ake ucivo preberes a ake metody pouzijes) prve roky ta priprava bude intenzivnejsia ale potom už sa zabehnes...ja aj po 10 rokoch rozmyslam ako a co...a aj si musim precitat co maju deti vediet

misana84
17. feb 2022

a predmety odporucam silne aby si mala uvazok...myslim, že aj bio-chem je fajn kombinacia...lebo su tam labaky a sa delia deti do skupin...ale momentalne je nedostatok matikarov, fyzikarov ale aj nemcinarov

lily111
17. feb 2022

ano predmety take ktore ti naplnia uvazok a vies popripade mat mimo skoly z nich aj nejake doucovania pre deti a studentov

luccija
17. feb 2022

Dcerina učiteľka opravuje písomky na hodine.Pripravu si určite nerobíš každý deň a nie toľko hodín.Este stále budeš v práci menej hodín ako klasický 8,5 h úväzok.U nás v škole stále hľadajú anglictinara, matematikara.Dobre sú predmety, ktoré vieš doucovat pomimo či jazyky v jazykovke

zuzanockamt
17. feb 2022

Autorka: Určite si vybrať silné a žiadané predmety, odporúčam matiku alebo fyziku s niečím. Ideálne spolu. Ja mám matiku a slovenčinu pre 2.stupeň a nemohla som sa lepšie rozhodnúť. Ale končila som už dávnejšie, pred 17 rokmi, takže systém štúdia sa asi trochu zmenil, my sme mali napr. ešte klasika známky 1, 2, 3 a koniec, žiadne písmenká. A hlavne si treba vybrať aj UNI s dobrým menom a tradíciou, nie rýchlokvasky.

zuzanockamt
17. feb 2022

@luccija na vyučovacej hodine sa písomka neopravuje a btw. pripravujem sa denne

domini404
17. feb 2022

Podľa toho, ktoré časové obdobie myslíš, zo začiatku sa môže stať, že sa budeš toľko pripravovať, ale každý rok toho bude menej a menej. Taktiež na nejakej dedinskej ZŠ na juhu SR nebudeš musieť podávať taký výkon ako na výberovej SŠ v BA. Alebo sa ti môže stať, že proste nebudeš mať svoj deň, tak si spravíte nejaké opakovanie, necháš ich vypracovať potichu jeden list v pracovnom zošite, ak ho budeš mať k dispozícii alebo podobne.

zuzanockamt
17. feb 2022

@domini404 Ty si učiteľka?

domini404
17. feb 2022

@zuzanockamt Študovala som to a som v úzkom priateľskom kontakte s učiteľkami a učiteľmi.

zuzanockamt
17. feb 2022

@domini404 takže nie si

luccija
17. feb 2022

@zuzanockamt možno ty ich neopravujes...ja viem, že naši opravujú a takmer všetci.Preco zase slovíčkarime?veď každý učiteľ má svoj systém.Niekto si možno robí prípravu v nedeľu na celý týždeň...

misana84
17. feb 2022

@zuzanockamt a potom sa cudujeme preco vsetci nadavaju na ucitelov...ked hodiny využivaju na opravovanie pisomiek a ked sa im nechce si spravia volne....ano su hodiny kde je samostatna praca ale to nie je volno :D

zuzanockamt
17. feb 2022

@luccija tu nejde o slovíčka...na hodine sa neopravuje .... a ja ako matikárka a slovenčinárka si nemôžem urobiť prípravu na celý týždeň v jeden deň, keď neviem, či mi v pondelok pochopia nové učivo, či im bude stačiť hodina opakovania a pod. Či bude fungovať metóda a forma, ktorá mi funguje bežne aj v tej konkrétnej triede, alebo po hodine zistím,že musím zvoliť inú a hľadať a rozmýšľať, meniť, tvoriť atď

zuzanockamt
17. feb 2022

@misana84 presne...a ešte laik napíše,že každý učiteľ má svoj systém 🤷🤦

domini404
17. feb 2022

@zuzanockamt sú predmety, ktoré nie sú tak bohaté na učivo ako je SJ a M, na ktorej učiteľ môže opraviť písomky alebo päťminútovky, my sme ešte na ZŠ tiež mali matematikara, ktorý na začiatku hodini s nami spravil päťminútovku, ktorú sme si aj opravili a pokračovali ďalej v učive. Taktiež si môžeš spraviť aj z týchto predmetov prípravu na celý týždeň, lebo ak sa niektorý deň nepodarí, tak jednoducho posunieš prípravy na ďalšie dni.

zuzanockamt
17. feb 2022

@domini404 Ďakujem za odborné rady 😂

misana84
17. feb 2022

@domini404 a to su ake predmety?každy predmet ma kvantum uciva a ked to chcem mat prebrate dobre tak niekedy nestiham

domini404
17. feb 2022

@misana84 tak napr. fyziku a chémiu nemôžeš porovnať s matematikou, keďže tú sa žiaci učia 9 rokov na ZŠ a učiť ich môže viacero učiteľov.

misana84
17. feb 2022

@domini404 viete každy predme ma svoj plan a tam je ucivo na každu hdinu...ciže nie su hodiny kde sa nemusi nic robit

zuzanockamt
17. feb 2022

@domini404 ešteže toto nečítajú kolegyne vyučujúce dané predmety...neverím,že si študovala učiteľstvo

misana84
17. feb 2022

@domini404 prosiiiim?????? a taku geografiu alebo biologiu možu rovno zrusit, nie? D :D :D....

domini404
17. feb 2022

@misana84 a preto učitelia občas nariekajú, že nestíhajú s plánom 😀 papier znesie veľa, v realite je to o niečom inom... ale keď mi povieš, že stíhaš presne preberať všetky učivá podľa plánu, prosím, protirečiť ti nebudem.

misana84
17. feb 2022

@domini404 viete co je inspekcia? a co poviem detom co chcu ist na medinu? prepacte nestihla som....doberte si to....

domini404
17. feb 2022

@misana84 takže počítate s nečakaným výpadkami ako sú napr. školy v prírode, rôzne premietania, koncerty, prednášky? Takú vešteckú guľu by som aj ja prijala.

misana84
17. feb 2022

@domini404 ja len dufam, že vase deti nebudu mat takych ucitelov

misana84
17. feb 2022

@domini404 samozrejme a ked odpadavaju hodiny tak aj tak sa to musi dobrat...ak nie na konci roka sa to hlasi na PK, zapise do zapisnice a do konca studia to musia prebrat