Problém nájsť si prácu, keď som na materskej

14. sep 2020

Ahojte mamičky, môj syn má rok a chcela som ho dať do jaslí a nájsť si prácu. Chceme si totižto s priateľom vziať hypotéku a kúpiť si dom a došporiť nejaké peniažky. No kdekoľvek pošlem životopis ( a bol poslaný na naozaj veľa miest) mi buď neodpisu alebo zamietnu. Pri Tom mám s tou pravou aj napr dlhoročné skúsenosti a tak.. myslíte, že zamestnávatelia nechcú z nejakého dôvodu vziať do zamestnania mamičky s tak malými deťmi ?? Stretli ste sa už s tým niekto ?

princeznasevera
14. sep 2020

Ja som nejaky cas brala alebo potom ked otehotnela som ich vyhodila.naco mi je taka zamestnantkyna co pol roka len je doma s deckom? Takze hej mamicky s deckami zo zasady neberiem

autor
14. sep 2020

@princeznasevera podľa mňa je to diskriminácia. Ak dieťa chodí do jaslí , nerozumiem prečo by matka nemohla chodiť do práce. Ako ju to obmedzuje ? Ak tie pracovné časy sedia s jasliami, alebo ho môže vyberať muž.. je to nefér

belllinka
14. sep 2020

Tak lebo budes stale na OCR. Preto. Tak v tych zivotopisoch neudavaj ze si na materskej

tomikejt
14. sep 2020

Do životopisu nemusíš uvádzať že máš deti

ivca88
14. sep 2020

Za prvé, to že si na materskej nemusíš nikde uvádzať.
Za druhé, naozaj rataj s tým že budeš s dieťaťom aj dosť veľa na OCR.
Mala len 2.9 nastúpila v škôlke a to za ani nie týždeň a pol už mala sople a zvýšenú teplotu a týždeň sme doma.
Pokiaľ to berieš tak, že len soplik, tak to už teraz nepochodis. Nezoberú ti choré dieťa do zariadenia ( vzhľadom na covid ).
Jeseň poriadne nezačala, nie to ešte zima. Boh vie že či tieto predškolské zariadenia nebudú znovu zatvárať.
Preto to neber len tak ružovo, že dieťa bude celý čas v jasliach a ty v práci. Reálne sa môže stať, že dva týždne v mesiaci budes doma ten prvý rok kým si dieťatko odbije všetky tie školské choroby

kubkovamama
14. sep 2020

Ahoj.Je to diskriminácia a @princeznasevera,ak vyhodis tehotnú zamestnankynu v ochrannej lehote,je to nezákonné.A na okraj,mám viac detí a ako je možné,že som sa zázračne vyskytovala v práci celoročne a oveľa častejšie ako ženy bezdetné alebo s odrastenymi deťmi?Ale k autorke:v životopise neuvádzaj,že si na materskej/rodičovskej.Je to tvoja súkromná vec.Ja som to oznámila,až bola zmluva na stole a šéf vlastne ani nevedel,riešila to mzdárka.Pokial ti sadne pracovná doba s jaslami,resp.ma sa ti kto o malinké postarať keby niečo, netreba sa s tým"chváliť" predčasne.Očr rataj s jasličkárom určite,ale v skúšobnej tiež neriskuj, máloktorý zamestnávateľ je charakter.Ako princeznasevera😃.Poteším ťa,dá sa nájsť aj dobrý šéf,v druhej práci mi sám navrhol,že môžem chodiť ráno neskôr,meniť si služby,vybehnúť ak bude kľud k lekárovi,vybaviť si atď.Avsak bolo mi naznačené,že ocr a pn vyberat čo najmenej.Lenze ja som mala rodičov kúsok a na dôchodku,takže pomáhali a dcéra našťastie nebyvala často chorá.Urcite nájdeš,len ešte taká malá rada,nosievaj si žiadosti do firiem osobne.Mne sa to osvedčilo,prinutis ich reagovat

lenja123
14. sep 2020

Na tvojom mieste do životopisu vôbec neuvádzam, že mám malé dieťa. Až na osobnom pohovore, ak sa na to vyslovene budú pýtať, tak poviem že áno, ale zároveň dodám, ako mám zabezpečené opatrovanie pri prípadne chorobe (babka, platená opatrovateľka....)

autor
14. sep 2020

Ďakujem pekne za Vaše rady. Ja som mala v životopise uvedené, že som na materskej dovolenke. Idem si to ihneď opraviť. Ďakujem baby

mogaa
14. sep 2020

Ono v súčasnej dobe dopyt prevyšuje ponuku, takže aj tak sa ti nemusia zamestnávatelia ozývať....a diskriminačné to nie je, žiadny zamestnávateľ ti nepovie že ťa neberie lebo máš malé dieťa ale že si vybral iného uchádzača....ty ako majiteľ firmy by si si v súčasnej dobe zamestnala ženu s malým dieťaťom? ja teda nie, lebo dnes nastúpiš a zajtra môžeš ísť na pandemickú OČR kde môžeš byť aj rok😉takže len somár si v tejto situácii zamestná matku s malým dieťaťom...mamičky si to žiaľ urobili sami, lebo nejedna je od marca stále na pandemickej OČR....zneužíva sa to vo veľkom a preto je aj postoj zamestnávateľov aký je....

amelie2017
14. sep 2020

@princeznasevera fuuu...no dakujem pekne. Mna sefka prijala so 4 mesacnou dcerkou este so slovami, nech urcite neostavame pri jednom, ale spravime si viac. Ze ona uz druhe nemohla mat a velmi po tom tuzila. Btw kvoli dietatu som nevymeskala ani jeden den za 2 roky.

marca12
14. sep 2020

Mamicky nechcu,lebo je to neisty zamestnanec. Ktorekolvek rano sa moze stat,ze neprides,deti su casto chore,soplik,bolenie bruska. Z pohladh nas zien je to diskriminacia. A z pohladu zamestnavatela to aj chapem. Ja mam opacny problem,hladam pracu som bezdetna a vo veku,kedy sa predpoklada,ze pojdem na matersku. Hrozne sme my zeny diskriminovane

lenuliatko84
14. sep 2020

Je to normalne.ziadny zamestnavatel nezoberie na miesto zensku co ma tak male dieta.ved male deti byvaju vecne chore.moj syn ma 5 a stale nerobim
A mimochodom tie 3 roky co si s nim mohla byt doma ti uz nikto neda a neskor budes lutovat

midka
14. sep 2020

rozposielas zivotopisy,,, len na zaklade konkretneho prac. inzeratu?.... lebo velakrat nema zmysel, pisat ziadost,,,,do fy,, ktore nehladaju zam.... potom velakrat ani nereaguju

grace55
14. sep 2020

Ešte rok aspon vydrž s ním doma... Ten rok Ti už nik nevráti.

autor
14. sep 2020

Je jasné , že vám nenapíšu , že vás nevezmú, lebo ste matka. Jednoducho sa rozhodnú pre iného uchádzača ,ktorý možno nemá dieťa. Podľa mňa to diskriminácia je. Áno je jasné, že matka môže kedykoľvek ostať so svojím dieťaťom doma, lebo je choré. Ale taktiež nemusí, lebo môže mať napríklad mamku, babku alebo priateľa s flexibilným pracovným časom, ktorý môže s tým dieťaťom ostať doma. Možnosti sú. Samozrejme sú aj mamičky, ktoré tie pandemicke OČR zneužívajú. Ale netreba hádzať všetkých do jedného vreca. A okrem toho na marodke môže skončiť predsa aj bezdetný človek. Stačí, že si zlomí ruku, alebo sa mu môže stať nejaký iný úraz. Moja známa napríklad bola po úraze a dlho sa zotavovala z operácie a na marodke bola vyše pol roka.

kubkovamama
14. sep 2020

@mogaa nepovedala by som,že mamičky si to urobili sami.Mas deti?Ak dieťa ochorie,resp.zavrie sa škôlka a ty ho ozaj nemáš kam na mesiac dať..nemáš rodičov,nemáš svokrovcov,si slobodná, rozvedená,muž je v zahraničí,tak bohužiaľ nemáš inú možnosť ako tu pandemicku ocr využiť.A tých biednych pár eur čo ti štát dá,no ďakujem pekne,pochybujem,že to mamičkám vyhovuje.Uz len z toho pohľadu matky,že dieťa mi na pol roka stratí kontakt s rovesníkmi,socializácia nič moc,financie v rodine tiež nič moc,ale dobre teda,urobili sme si to sami.😉Akože budeme sa zastávať zamestnávateľov,ktorí preferujú "mládež" do 25r,bezdetnu,naj s 10r praxou a suchajucu nohami za 600€.To je mi jasné,že to hľadá drvivá väčšina firiem.Ale matka má x výhod oproti takému škrátkovi,česť výnimkám.Ty ako matka sa vieš ráno organizovane vystreliť rýchlosťou blesku,vieš lepšie komunikovať,vieš lepšie reagovať,si väčšinou skúsenejšia,menej stresujes,máš najazdené km,vieš si zadelit povinnosti,si samostatná pri robote.Mas tréning z materstva.A to je veľký benefit podľa mňa.Ibaze firmy to nevidia,vidia iba že tá zas bude bývať často ocr.Ak má matka možnosti ako veci riešiť,zamestnávateľa do toho prd.Pride,odrobiť,ide domov.Ako každý iný zamestnanec.Ako aj chlap,čo je už iná kapitola,keďže chlapi sú za rovnakú prácu ohodnotení lepšie

autor
14. sep 2020

@kubkovamama súhlasím s vami..

autor
14. sep 2020

Ďalší problém v tomto našom štáte vidím aj to, že zamestnávatelia by chceli super zamestnanca, so 100 % dochádzkou, čo nie je nikdy chorý, robí nadčasy a drží ústa. Ale väčšina z nich (nie všetci) nie sú voči takýmto ľuďom ani dobrými zamestnávateľmi. Chcú len setrit na odvodoch , na výplatách, na dovolenkách ale chcú spickoveho zamestnanca. Môj priateľ napríklad má zmluvu len na polovičný úväzok, aby jeho zamestnávateľ mohol sestrit. Aj keď ma prácu na plný úväzok a fakt dobre zaplatenu. A preto si nemôžeme vziať hypotéku ani nič. A preto si hľadám prácu ja ..

mogaa
14. sep 2020

@kubkovamama ale ja som nepísala o klasickej OČR keď je dieťa choré, ale o tom že ťažko sa nájde v súčasnej dobe podnikateľ ktorý zamestná ženu s dieťaťom ak má v práci už jednu takú čo je na pandemickej OČR 6mesiacov a bude ťahať pokiaľ pandemickú OČR nezrušia😉 klasické OČR neboli vôbec problém žena bola doma max. 1,5týždna pokiaľ mala OČR platenú, potom hľadala spôsob ako ísť do práce aby neprišla o príjem....ja ako zamestnávateľ týždeň -dva neriešim, ale ak mi vypadnú z 10žien 3na niekoľkomesačné OČR, tak to už sa ma dotýka keďže nemá kto robiť a táka sa to aj ostatných žien ktoré pracujú a nemôžu si čerpať dovolenky....treba sa na to pozerať aj z pohľadu zamestnávateľa...veď to vidíš aj tu na MK....pandemické OČR jednoducho veľa ženám vyhovujú a vo veľkom sa zneužívajú...koľko žien má škôlkarov a od marca je stále na OČR? škôlky fungujú, mamičky sú s deťmi doma lebo korona, ale na dovolenke boli, samozrejme s deťmi chodia aj do obchodu aj na ihrisko - tam sa deti nenakazia, len v škôlke🙂

mogaa
14. sep 2020

Autorke: ano sú aj podnikatelia čo odžubávajú štát na odvodoch a zamestanec má zmluvu na minimálnu mzdu a zbytok dostáva "na ruku".....ale je to rovnako chyba zamestnávateľa ako zamestnanca....veď vedel čo podpisuje a súhlasil s tým....nikto ho nenútil podpísať takúto zmluvu a každý z nich aj vie čo mu to ovplyvní - či prípadnú PN, či výšku dôchodku, či prípadnú podporu.....

clarissa96
14. sep 2020

Ja tá podporím. Ja som išla do novej prace v januári, keď mala dcéra rok a pol. Vedeli, že som na Rd, koľko má mala a nediskriminovali má, lebo má pohovorovali normálni, mili, odborne zdatní ľudia bez predsudkov a ani neviem čoho. Takze skús možno vyjsť aj z komfortnej zóny, a skúsiť pozíciu, na ktorú nie je natresk ľudí, ale s nejakým prípadnými školeniami by si ju časom zvládla.. k OČR.. Ja som na OČR ani raz, ani počas korony. A nemám babku po ruke, s dcerinym otcom spolu nežijeme, ale home office, pochopenie zo strany kolegov, práca v noci, vychádzanie s dcerinym otcom, to musí byt.. všetko sa da, keď sa musí 🙂 záleží to hlavne na tebe, na nikom inom.

marca12
14. sep 2020

@kubkovamama menej stresujes.???? Rano pridu kolegyne fuciace s vyplestenymi ocamiod nervov,co cele rano nahanali decka,aby stihli skolu. Cle doobedie nepocuvam nic ine len o tych malych spratkoch,ktore ju do blazinca dovedu a ked si po obednej pauze clovek mysli,ze je pokoj,tak zacnu mliet o muzoch a potom pride cas vyzdvihnut deti zo skoly....a lamentovanie urcite si nezobral daznik,zavolam mu,ci si zobral,ktovie,ci sa presunul na kuzok,nezmeskal kruzok? Nie matka urcite nie je lepsi zamestnanec ako mlady clovek. Mlady clovek je ideal,lebo je este plny idealov,energie,je tvarny,prisposobivy,nema zlozvyky

loginexistuje
14. sep 2020

zavisi to aj od skusenosti u nas sme boli otvoreni s radostou sme prijali kolegynu po navrate z MD a RD z inej organizacnej casti firmy (nemali sme s nou skusenost) a skoncilo to tak ze sme si povedali ze uz viac nie (dalsie taketo mamicky sme uz unblock odmietli aj odmietame resp prijali sme radsej tiez maminu ale to je manzelka dlhorocneho kolegu)

ckatka
14. sep 2020

hm...ja som po materskej sla do prace a dieta do jasli ked malo 2 roky. Na OCR som s nim nebola ani raz, par krat som si vzala jeden den home office ked sa rano zobudil s teplotou (posledne zuby), ale inak chory bol tusim len raz tyzden a to sme preliecili a bola s nim babka.
Uz ma takmer 4 roky, je normalny skolkar a z prace kvoli nemu vobec nevynechavam, viem si zariadit aj viacdnove sluzobky a podobne,
vsetko zavisi od typu prace a typu matky, holt,..ja odkedy mam dieta asi stiham toho viac, lebo sa neserinkam s blbostami ale idem efektivne po tom, po com treba...

kubkovamama
14. sep 2020

@marca12 u nás v práci to tak nie je.No v každej firme je iný spôsob komunikácie a ľudia sú rôzni,ja som niečo také od kolegýň nikdy nepočula a ja sama by som to takisto v práci nikdy takto nerozoberala čo mám doma a to sme si tam blízke aj v súkromí.Ja teda nestresujem.Ved načo aj.Snazim sa sustredit,v práci pracujem,doma som mama.Jasne,že aj v práci myslím na to,ako sa malo deti v škole,aka bude ďalšia po škôlke,čo chlap.Ale nechám si to pre seba a max cez pauzu zavolám domov.To čo ty opisujes už sú mierne hysterické reakcie.Pochybujem,že každá zena tak prežíva zabudnutie dáždnika a presúvanie sa na kruzky.Zabudol?Jeho problem.Ale zas záleží od povolania samozrejme,chirurgicka si to nesmie dovoliť😉

lija22
14. sep 2020

ach toto sa zle cita. to si uz ja s troma detmi ani nebudem vari trufat uchadzat sa o zamestnanie :(

lula313
14. sep 2020

Autorka, nech sa dohodne partner so zamestnávateľom, nech ho na tie tri mesiace presunie na normálne full pracovný čas. Zase je blbosť dávať dieťa do jasiel a ist do prace, keď sa jedna len o toto.

autor
14. sep 2020

@loginexistuje takže po jednej skúsenosti s mamičkou hádžete všetky do jedného vreca a vezmete len po známostiach hej ? Typické Slovensko..

princeznasevera
14. sep 2020

Ja som ponukala pracu kde musela byt 100% docadzka stacilo aby raz zavolala ze nemoze prist lebo decko to decko tamto. Povedala som ok v tom pripade ani uz nemusite chodit. Bohuzial deti pri tejto praci boli na ostaru takze som uz brala len bezdetnne. A tu tehotnu som vyhodila pretoze nemala este hotovu zmluvu a bola jej chyba ze to neoznamila hned

paneboze
14. sep 2020

dalsi dovod, preco nemat deti