Riziková PN

19. jan 2024

Dievcence pracujem v CSS ako sestra a som tehotna. Doktorka mi povedala, že to není vhodné prostredie pre tehotnu kedze máme covid a plus helikobaktera plus svrab. Takže mi dala rizikovou PN ale šéf mi ju nechce uznat vraj nie som chora a ziada aby som nastupila spat. Co mám Robit?

aliziana
19. jan 2024

Však PN sa iba oznamuje, šéf do toho nemá čo pindať...

janettdamian
19. jan 2024

PN vystavuje gynekológ a tvoj šéf nemá žiadnu právomoc ti nariadiť nastúpiť v tomto prípade do práce. PN je evidovaná v systéme sociálnej poisťovne, a ty máš aj pracovať a zamestnávateľ bude vykazovať výkon činnosti do sociálnej poisťovne? No to asi ťažko. Čo máš robiť? Normálne zostať na vystavenej PN, ak podmienky v práci nie sú vyhovujúce pre tehotnú. Môže ti samozrejme posielať kontroly šéf, treba dodržiať režim PN.

lneviemmeno
19. jan 2024

Prosim ta ostan doma. Neriskuj svoje a zdravie dietata kvoli sprostemu sefovi, nestoji to za to. Tiez som sestra a kaslala som co si o mne ostatni mysleli, sice som sla na PN az v 7. mesiaci ale dovtedy sme nemali na oddeleni nic take. Potom k nam tiez dorazil covid a kadeco tak som nemienila riskovat a pekne oddychovala doma. Nic ti on nezmoze

evivb
19. jan 2024

Sefovi je uplne jedno, co bude tvojmu babatku, hlavne je, aby si pracovala a nevypadla, pretoze musi zabezpecit noveho cloveka. Zdravie dietatka je jednoznacne na prvom mieste. Dostat nejaku infekciu v tehotenstve moze viest k fatalnym nasledkom. Ty si matka. Ty rozhodujes.

anjelicek26
19. jan 2024

Ze uznat.. to sa len oznamuje...oddychuj a neries ho.

kacena4
19. jan 2024

v zivote som nedavala zamestnavatelovi PN na "uznanie" to ze on ma nato takyto nazor je jeho vec... papier nepust a ty mas od lekara PN

domi2425
19. jan 2024

sef nech si naserie🤣ja tiez pracujem v zdravotnictve a som PN prave kvoli infekciam, a je mi srdecne jedno kto si co mysli o tom.. ak si si este nedala tak posli oznamenie o tehotenstve aby ti hned po ukonceni PN nemohol dat vypoved (ak ukoncis z nejakeho dovodu pred nastupom na MD)

a mimochodom, on je povinny ti zabezpecit vhodnu pracovnu poziciu, takze moze byt rad ze si isla na PN a neziadala podla zakona preradenie na inu poziciu lebo to by ho vyslo ovela drahsie, takto by som mu to aj odprezentovala lebo evidentne nepozna zakony

viestta
19. jan 2024

Povedz sefovi, ze nemusis vobec nastupovat na PN, lekarka ti vystavi potvrdenie, ze tvoja praca nie je vhodna pre tehotnu a ty ostanes doma a on ti bude preplacat mzdu. Podla Zakonnika prace je mas na to pravo a je to spravny postup, PN je obchadzanie paragrafov

patricia992
25. mar 2024

Dobry den prajem ja som v 17tyzdni.majstrovi som dnes oznamila ze idem na pnku kvoli zdravotnym problemam. Povedal mi ze pnku mi neuzna podla zakona 10 mi nepatri a neakceptuje mi.Pracujem na aktivacnom.Nemozem sa ani poriadne zohnut ked stavam s postele tak ma bolia krize.Na urad som volala a mi povedala pani ze pnka je mi platena.mozete mi poradit co mam robit.dakujem Englenderova

nivea777
25. mar 2024

@patricia992 nič, ísť na PN a na majstra sa kašlať. On nemá nič s platením PN

patricia992
25. mar 2024

@nivea777 pnku mi plati socialka.a este ma postrasil ze mi stopne statne davky.

patricia992
25. mar 2024

@patricia992 zajtra idem do poradne plati mi tym padom paragraf

patricia992
25. mar 2024

@nivea777 a na urade mi povedali ze su nato specialne papiere o rizikovom tehotenstve.tie papiere mi da urad.a sa chcem opytat pnka mi bude platena mesiac po zadu.

nivea777
25. mar 2024

@patricia992 no PN ti platí 10 dní zamestnávateľ a až potom SP. Ja som mala rizikové a žiadne špeciálne papiere sa nevypisovali,na úrade som ani nebola a v medzinárodnej klasifikácii chorôb netuším,či vôbec aj je " rizikové" v tomto štýle. Úrad práce nemusí zaujímať s čím si ty na PN

nivea777
25. mar 2024

@patricia992 len teraz nechápem celkom príspevok, tak si evidovaná na úrade a poberáš aktivačný príspevok,či ako? Lebo spomínaš majstra.. Pokiaľ si normálne zamestnaná tak nárok máš

evaachesa
25. mar 2024

Máš vtipného šéfa. 😁 Povedz mu že tu PN mu oznamuješ, nedávaš mu ju na odsúhlasenie. 😃

patricia992
25. mar 2024

Potrebujem sa poradit.bola som dnes na urade a mi povedali ze ja som podpisala ponukovi list prace s obcou.koordinator mi nepovedal ze o aky papier ide.na urade mi povedali ze ked to chcem zastavit mam pnku pytat co najskor.moze mi vystavit pnku aj doktorka niejaka Nikolet co pracuje v Gelnici pre ginelliho.dakujem za radu

nivea777
25. mar 2024

@patricia992 takže si na úrade práce? či ako?

patricia992
25. mar 2024

@nivea777 ano na urade prace som evidovana a poberam.cez urad robim aktivacne prace

michaela329
25. mar 2024

@patricia992 ale zamestnávateľ nemá čo "uznávať" PN. Tá sa iba ohlasuje. Môže sa aj na hlavu postaviť a ušami odrážať. Ešte by som mu tam aj IP poslala.

patricia992
25. mar 2024

@michaela329 ja kvoli majtrovi prichadzam o hmotnu nudzu.ze do osmeho aprila chcu vidiet.a este mi povie ze mam ist zajtra do prace ked idem do poradne. Lebo je uzavierka

nivea777
25. mar 2024

@patricia992 tak na PN ako taku narok máš určite. Otázne je,či na platenú. Bola si zamestnaná? Ak áno, kedy skončil pp?Bola si v tom čase tehotná už?

patricia992
25. mar 2024

@nivea777 v tom case nebola som zamestnana.robila som pre babku opatrovatelku

nivea777
25. mar 2024

@patricia992 tak potom neplatena Pn

chvostik1
25. mar 2024

Ženy, ale ona je na aktivačných, čiže to je platené uradom práce. To je teraz tých cca 80e za 32h/v mesiaci ak sa nemýlim. Z toho ti teda neviem aká PN vyjde. A či sa z toho platená PN vôbec počíta...

A myslím, že tam je naozaj možnosť stiahnutia na dávky ak si neplníš dochádzku

patricia992
25. mar 2024

@chvostik1 nemozu mi stiahnut davky lebo je to statna davka

chvostik1
25. mar 2024

@patricia992 ale za čo chces to aktivacne dostať keď nebudeš mať odrobené hodiny a splnenu dochádzku za daný mesiac? Darmo, že je to štátna dávka.

chvostik1
25. mar 2024

@patricia992 či poberas aj iné ako aktivačné?

patricia992
25. mar 2024

@chvostik1 hmotnu nudzu a prispevok na byvanie.a na urade mi povedali ze to sa nestopne ze to mi plati do porodu