Rovnaká práca a iná mzda

benedikt123
7. jún 2022

Dobrý deň. Pred dvomi mesiacmi som nastúpil do práce, kde som dostal nástupný plat 1000 € a najnižšiu možnú pozíciu, aby som sa poriadne zaškolil do danej problematiky, ktorú som v minulom zamestnaní robil iba okrajovo. Včera som pozeral inzerát na pracovnom portáli a u tej iste pozície, akú vykonávam ja, momentálne ponúkajú 1100€ (jedná sa o garantovanú minimálnu mzdu). Chcem sa opýtať, nemal by mi zamestnávateľ dorovnať plat na novú hodnotu 1100€, ak vykonávam takú istú prácu a na tej najnižšej pozícii? Príde mi nespravodlivé, že osoba, ktorá nastúpi neskôr dostane viac, ako ja. Ako by som mal postupovať pri riešení tohto problému? Ďakujem.

melanta
7. jún 2022

Ak nejde o štátnu alebo verejnú správu, kde sú tabuľkové platy, tak je na zamestnávateľovi, komu akú mzdu dá. Ešte keď som bola zamestnanec, tak mala som v tíme napríklad 100 ľudí, ktorí mali rovnakú pozíciu a aj reálne vykonávali tú istú prácu. Ale nemali rovnakú mzdu. Mali mzdu podľa zásluhy. Ak vykonávaš svoju prácu veľmi dobre, žiadaj o zvýšenie mzdy.

simca06022011
7. jún 2022

Nie nema povinnist ti dorovnať nič

mogaa
7. jún 2022

@benedikt123 ty máš zmluvu kde je dohodnutý plat, takže ak nejde o tabulkovú mzdu podľa odrobených platov tak máš smolu.....záleží o akého zamestnávateľa ide, ak je u daného zamestnávateľa celoplošné zvyšovanie všetkých platov, týka sa to aj teba.....

diamond007
7. jún 2022

@benedikt123 bohužiaľ tak to funguje...mal si na pohovore si stat za svojim a pýtať viac.
Moja mamka pracuje dlheeee roky (15+) vo veľkej firme a mala menší plat ako dávajú teraz nástupný. Hold, neozve sa kvôli veku a nie je v tej firme jediná. Buď žiadaj o zvýšenie alebo buď spokojný že máš prácu.
J aspoň tiež robila za nižší plat ako moja kolegyňa, nakoľko na pohovore mala gule a povedala že pod daný plat aký chce ona nejde. A dali jej. Človek sa učí celý život, teraz by som už inak fungovala na pohovore

liljana
7. jún 2022

To mas nejako malo. To nedavaju kazdemu muzovi plat min. 3000 eur v cistom? 🙂

spadnutaslivka
7. jún 2022

moja mama má tiež po 20 rokoch menší plat ako baby, čo teraz nastupujú a pritom ich ona musí zaučiť a pod. Keby si zažiadala viac, bez mihnutia oka ju vypoklonkujú. Radšej drží hubu a krok, lebo inú robotu by si vo svojom veku už ťažko hľadala.

marci77
7. jún 2022

zial v realite to funguje tak, ze niekedy sa viac oplati dat vypoved a ist znova na pohovor do tej istej firmy, ked uz clovek vie, ako sa pohybuju mzdy....

u nas vo firme sme o tom aj vedeli, ze je rozdiel cca 100-150eur v platoch na rovnakej pozicii ....vela ludi poodchadzalo

po skusobnej dobe, ak pracovny pomer trva kratsie ako 1rok, je vypovedna lehota 1mesiac
v skusobnej dobe hocikedy

treba si vyrokovat na pohovore, resp. s HR......potom uz tazko
len je tam zase riziko, ci by vas znovu prijali😔

benedikt123
autor
7. jún 2022

Ďakujem za spätnú väzbu. Ja som dostal junior pozíciu na rok. Predpokladám, že po uplynutí určitej doby mám znovu šancu na vyjednávanie ohľadom platu. Celý život predsa nemôžem byť na junior pozícii a po skončení doby určitej mi nedá zmluvu s tým istým platom.

7lenka11
7. jún 2022

musíš si ty stanoviť podmienky.. ak majú nedostatok ľudí, zoberú ťa a pristúpia na tvoje.. ak majú lacnejšiu náhradu za teba, tak jasné, že ťa nevezmú, radšej dajú prednosť lacnej pracovnej sile, ale ty zase nepôjdeš pod svoju cenu.. všetko je o zamestnancovi a jeho schopnosti.. v súkromnej sfére nikto nie je povinný nič dorovnávať... ja som pred 5 rokmi nastupovala do novej roboty a bolo uvedené, že nástupný plat je 1100-1400.. samozrejme, dostala som 1100 a to som už mala za sebou pár rokov praxe.. vyššie peniaze si vraj treba zaslúžiť.. takže všade to tak funguje.. no mne našťastie pravidelne dvíhajú plat, takže som už na sume, s ktorou som stotožnená, aj keď to chvíľu trvalo

zmrzlinka2021
7. jún 2022

@benedikt123 pokial pracujes kvalitne, su s tebou spokojni, tak nevidim dovod aby ti nezvysili plat

zmrzlinka2021
7. jún 2022

@melanta aj v statnej sprave je to na zamestnavatelovi, len osobny mas do 100 % + mozes mat aj osobny plat, cize krasnu mzdu . Vsetko je to o tom, ci si mukel za prekazkou alebo kvalitny odbornik, ktorych je malo

lija22
7. jún 2022

vyjednavaj. normalne slusne ale asertivne. ked potrebuju cloveka, tak ocividne je priestor aj na dorovnania, kludne aj formou premie. Drzim palce. pocit nespravodlivosti je ubijajuci a vezme ti chut z prace

siska53
7. jún 2022

@benedikt123 tiez sa mi to stalo pred x rokmi.. ti, co nastupovali par mesiacov po nas, mali vyssie platy. Ale dorovnavali nam a zvysovali ( tu uz podla zasluh) , az ked bolo najblizsie platove prehodnotenie, ktore sa novacikov uz tykat mohlo..

97tomi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
missviolet
8. jún 2022

@benedikt123 ja som to riesila presne takto, ako pises - musela som pockat, kym sla vyprsat zmluva, predtym mas nejaky rozhovor o posobeni vo firme s veducim a tam sa dohodnete na novom plate

mandzula
9. jún 2022

@zmrzlinka2021 alebo aj o tom, ci spravne volis. Moja osobna skusenost. Ja som bola ta, ktora "odporucanie" prednostky, ako volit, patricne okomentovala. A odmeny neboli.