Výpoveď hneď po rodičovskej dovolenke

marcelinka33
26. aug 2014

Prosím Vás, dávam trojmesačnu výpoveď zamestnávateľovi, nakoľko som pracovala viac ako 5 rokov. Výpovedna lehota bude trvať od 1.septembra do 17. novembra, pretože 16.novembra má syn 3 roky. Je problém s tým, že tá lehota bude trvať neuplne 3 mesiace alebo čo robiť, k akému dátumumám dať výpoveď. Dakujem, dufam, že som sa správne vyjadrila.

alenah31
26. aug 2014

@marcelinka33 ak dáš výpoveď k 1.9.2014 tvoja výpovedná lehota uplynie 30.11.2014. To, že tvoj syn bude mať 3 roky už 16.11 nie je podstatné - výpovedná doba sa počíta na celé mesiace. Ak by si dala napr. výpoveď 8.9. tvoja výpovedná lehota začne plynúť 1.10. nakoľko výpovedná lehota plynie prvým dňom nasledujúceho mesiaca, v ktorom bola výpoveď podaná, pozri ZP § 62 odst.7.) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak.
Samozrejme je možné sa zo zamestnávateľom aj dohodnúť na kratšej dobe - je to len na ňom a na tebe, vtedy je ale výpoveď daná dohodou podľa ZP § 60.

eeffka
26. aug 2014

@alenah31
@marcelinka33
pokial viem ak ava vypoved zamestnanec je vypovedna len 2mesiace, len zo stany zamestnavatela su to 2al3mesiace podla odrobenych rokov
takze od 1.9-31.10 !!!

majusqa77
26. aug 2014

@eeffka podla mna je vypovedna doba rovnaka pre obe zmluvne strany

henushka
26. aug 2014

Ahoj, v zakone stoji v par. 62:

(6) Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu
doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace.

Viem, ze ma nic do toho, ale preco viazes ukoncenie PP k datumu skoncenia RD? V diskusiach venujucim sa tematike ukoncenia PP po RD baby upozornuju, ze ak neodpracujes/neoddovolenkujes aspon 1 den, za ktory zamestnavatel plati odvody, stracas narok na ochranu, napr. nova MD, prispevok v nezamestnanosti. Takze radia ukoncit PP az po tomto dni.

sisaha
26. aug 2014

@marcelinka33 nerozumiem preco davas vypoved skor ako syn dovrsi 3 roky 😕. chces odist z vlastneho presvedcenia, alebo sa ta zamestnavatel chce zbavit? Ak chces odist, dohodni sa s nim na odstupnom ak bude tomu nakloneny. Takisto vypovedna doba je na dohode. Ale ty ako zamestnanec nemozes dat 3 mesacnu.

henushka
26. aug 2014

@sisaha No ja myslim, podla znenia zakona, ze moze. Je tam podmienka na ochranu zamestnavatela, ze to musi byt najmenej 2 mesiace, takze by som to chapala tak, ze viac moze. Len nevidim moc logiku s ukoncenim RD.

marcelinka33
autor
26. aug 2014

ja viem, že k trval pracovný pomer viac ako 5 rokov, výpovedná lehota su 3 mesiace.Mne by momentálne vyhovovala len 2 mesiace, lebo by som to ešte stihla a hneď po skončení rodičovskej dovolenky chcem požiadať o podporu v nezamestnanosti.preto chcem dať výpoveď hneď ak syn dovrši 3 roky 16.11.2014.Jedna mi napísala, že ak sa tvoj PP skonci po RD, tak narok na podporu mat budes
podpora je vo vyske 50% z priemernej hrubej mzdy.joj neviem čo robiť, vypoveď musím stihnuťdať do piatku.

marylis
26. aug 2014

@sisaha Asi to chce stihnut, kym syn dovrsi 3r., aby nemusela hned 17.11. nastupit do prace. Lebo vo vypovednej lehote este chodi do prace. Ona tam vsak uz asi neplanuje ist. 😉

mima4
26. aug 2014

@marcelinka33 to chces ist z prace na podporu? ja ze mas iny job

marcelinka33
autor
26. aug 2014

@henushka -kľudne sa pýtaj..veď ja som tu tá, kt. potrebuje pomoc. veď ja chcem dať výpoveď ku dňu 17.11. hneď na začiatku som to písala, syn dovrši 3 roky 16.11.

marcelinka33
autor
26. aug 2014

syn nenastupuje do školky, kedže v celých KE nieje miesto a ja ho nemám s kým nechať a do tamtej práce už nemožem ísť, 220 hod/mesiac a nezaplatená robota a k tomu Prešov. Momentálne mi vyhovuje byť doma pol roka.

gugu
26. aug 2014

@marcelinka33 poriadne si preštuduj (hlavne tu na MK) diskusie ohľadom poskytnutia podpory po ukončení RD. Aby si neprišla o pekné peniaze, keď si to nepremyslíš. 😉

marcelinka33
autor
26. aug 2014

a aké pekné peniaze máš na mysli, samozrejme rátam s tým, že možno z podpory nič nebude.Len ja musím byť teraz doma s malým a ak nastupi do školky, ak sa nájde miesto, možem ísť do novej práce.Chcela som len vedieť, či možem dať výpoveď od 1. septembra do 17. novembra..a ak nie, ako to spraviť aby som predišla nedorozumeniu..aj tak všetkým ďakujem

henushka
26. aug 2014

@marcelinka33 Daj si fakt potom bacha, aby si zbytocne o tu podporu neprisla. Naozaj tu baby na MK vysvetlovali, ze treba po skonceni RD aspon 1 den "odpracovat", proste si to tak nacasuj, aby si aspon na ten 1 den do prace sla. Snad na tych par hodin ti maleho niekto postrazi. Radsej mat podporu z priemerky ako byt na socialnych davkach, co myslis?

henushka
26. aug 2014

@marcelinka33 No, vlastne by si tam ani nemusela chodit, lebo mas mozno este nevycerpanu dovolenku za obdobie MD. Ide o to, ze ked ta zamestnavatel aspon na ten 1 den nahlasi na nemocenske poistenie, tak by si o podporu nemala prist. Pozor ale, nemysli sa tym len samotne preplatenie zvysnej dovolenky, proste 1 den prace/dovolenky a potom slus.

marcelinka33
autor
26. aug 2014

no nemám už dovolenku a je nereálne aby som tam sla na jeden den a keby som sa dala vypisat ?proste trojmesačná výpovedná lehota bude trvať od 1.9.-30.11. 2014 a od obdobia keby som mala nastupiť do práce, čiže 17.11. sa dala vypísať ?vtedy by som mala podporu z priemerky ? prepáčte, ak nerozumiem

eeffka
26. aug 2014

@marcelinka33 no ja hlavne nerozumiem tomu ze v KE ni eje ani jedno miesto v skolke? hmm ako ze uplna blbost !!! zavolaj si na magistrat a oni ti povedia kde je volne miesto
to ze nie je tam kde ty presne chces je uz ina vec...

marcelinka33
autor
26. aug 2014

Mne je jedno ci na Tahanovciach alebo na druhom konci mesta.Vazne,kde som volala vsade plny stav,mozno sa niekde uvolni,napr. ak sa niekto odstahuje..

eeffka
26. aug 2014

@marcelinka33 volaj na magistrat, odbor skolstva, maju komplexny prehlad o meste, je koniec augusta, zapisy boli v marci ci kedy takyto cas su uz davno rozposlane potvrdenyk o prijati, takze na magistrate ti povedia kde je volne miesto.

evita68
26. aug 2014

@marcelinka33 a kontaktovala si ohľadom tvojho nenastúpenia do práce už zamestnávateľa? nesúhlasil by s dohodou o skončení prac. pomeru? bolo by to pre teba výhodné, keby jeden deň po skončení RD si mala aj skončený prac pomer... a prečo nemáš dovolenku? tá,čo ti vznikla počas MD - tú si vyčerpala?

marcelinka33
autor
26. aug 2014

No vyjadrili sa,ze ak sa nieco uvolni.Kocky pomozete mi s tou vypovedou?

marcelinka33
autor
26. aug 2014

@evita68 nuz neviem o tom,ze by pocas matetskej vznikla dovolenka.tu staru 4 dni mi predtym preplatili .Ja s nim nechcem hovorit,ale ak by neprevzal vypoved od 1.9. do 17.11. Tak tym padom mi zavola ,ano vie o tom,ze nenastupim.

evita68
26. aug 2014

@marcelinka33 tak ale to, že s ním nechceš hovoriť, ti môže riadne uškodiť... si dojednaj s ním ukončenie PP dohodou deň po skončení RD, nech ti v ten jeden deň dá čerpanie dovolenky, ktorá ti vznikla počas MD a ostatnú nech ti preplatí.. ak budeš mať za ten jeden deň príjem cca 53 eur, budeš mať max. podporu

marcelinka33
autor
26. aug 2014

Ah tak,to som nevedela.

zuzzka1
26. aug 2014

@marcelinka33 počas trvania materskej dovolenky (predtým 6 mesiacov, po novom 8 mesiacov) vzniká nárok na dovolenku, počas rodičovskej dovolenky už nie

marcelinka33
autor
26. aug 2014

To by bolo super,az na to ,ze ta co to ma na starosti sa mi o tom nezmienila.takze 8 mesiacov nemam zaplatenych.ano dojednam sa s nim "dohodou"

evita68
26. aug 2014

@marcelinka33 akých 8 mesiacov nemáš zaplatených??

marcelinka33
autor
26. aug 2014

Dovolenku za 8 mesiacov som myslela,ci co nechapem?

evita68
26. aug 2014

@marcelinka33 no ved to je tá, čo ti má preplatiť po skončení RD

marcelinka33
autor
2. sep 2014

ahojte, takže som zistila, že mi bola po materskej ,čiže po tých 8 mesiacoch preplatená dovolenka, čo to znamená teraz ? vypoveď k 17.11. , čerpať dovolenku tým pádom nebudem