Zvýšenie platu po návrate do práce z rodičovskej dovolenky

maria1978
11. jún 2014

Maminky, potrebujem poradiť. Vrátila som sa po rodičovskej do práce a chcela by som aby mi zvýšili plat o to koľko zvyšovali ostatným. Počula som že po návrate z rodičovskej mám na to nárok, ale neviem to nájsť nikde v zákonníku práce. V štátnej sfére to funguje vraj automaticky,ale u súkromníkov to je všelijak. Potrebovala by som teda konkrétny zákon, novelu, kde je to stanovené, aby som môhla s tým ísť za nadriadeným. Ďakujem.

25daniela
11. jún 2014

@maria1978 ja ked som sa vratila prvy krat z rodicovskych, tak ma rovno cakal novy platovy dekret... u sukromnika, bola som milo prekvapena a keby ma necakal, tak by som to riesila, az ked by som pracovala mesiac dva...

lal
11. jún 2014

Tak o niecom takom som este nepocula a popravde mi to aj pripada divne, aby zene, ktora bola doma zvysili plat tolko co tym, co zatial pracovali.

habibi78
11. jún 2014

@maria1978 naštuduj si kolektívnu zmluvu v práci teda ked máte

janickacrazy
11. jún 2014

@maria1978 No v niektorych velkych firmach to robia automaticky, ale ozaj nie som si ista, ci u sukromnika v nejakej malej firme mas na to narok zo zakona. Si myslim, ze v malej firme je to hlavne o ochote sefa a o tom, ako sa dari firme, ak je napr. nejake horsie obdobie tak pochybujem, ze ti to da.

sissy27
11. jún 2014

@maria1978 asi záleží, či sa platy zvyšovali kvôli napr. inflácii a podobne, alebo sa zamestnávateľ rozhodol zvýšiť platy za dobré výsledky firmy - v prvom prípade by som tvoj nárok chápala, v druhom - bez urážky - nie... každopádne pochybujem, že existuje nejaký zákon, ktorý súkromníkom prikazuje zvyšovať platy podľa nejakej šablóny... štátna sféra je niečo iné... ak si si naštudovala zákonník práce a nie je to tam, tak nie je čo riešiť... snáď len pracovnú a kolektívnu zmluvu ešte pozrieť...

monicm
11. jún 2014

@maria1978 ak sa nemýlim,po novom by si mala mať plat taký,ako keby si normálne pracovala,to znamená,že ak ho vo firme zvyšovali,mala by si ho mať vyšší.ale presné znenie zákona teraz neviem nájsť,skús sa popýtať na stránke porada.sk,tam by to mohli vedieť 🙂

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
aduskatt
11. jún 2014

Ja mam pocit, ze v novom zakonniku prace je zakotvene, ze ak sa zvysovali mzdy, musia sa zvysit aj zene, ktora bola na RD, idem to skusit najst

libka1
11. jún 2014

Zákonník práce
§ 157

(1) Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení materskej dovolenky alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu a zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1, a zamestnankyňa a zamestnanec majú právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak by nenastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1.

libka1
11. jún 2014

@maria1978 v nasej firme je kazdy rok stanovene po rokovani s odborarmi priemerne zvysenie platov a podla mna na to ma mamicka po navrate z materskej/rodicovskej narok. neviem ako je to u vas a ci je to preukazatelne, paragraf co o tom hovori som uviedla hore, posledna veta v ňom

eeffka
11. jún 2014

@maria1978
@lal
@habibi78
@janickacrazy
@sissy27
@monicm
@tanapeta

Ale je to v zakone, oplati sa precitat si cely zakonik
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-2...

§157 (1)
.....Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu a zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1, a zamestnankyňa a zamestnanec majú právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak by nenastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1. ....

alenah31
11. jún 2014

@libka1 @maria1978 ten § je v platnosti v prípade, že máme kolektívnou zmluvou upravené každoročné pravidelné valorizovanie miezd (ako napr. štátny zamestnanci, niektoré veľké firmy) v opačnom prípade nie, firma totiž nie je povinná zamestnancovi každý rok zvyšovať plat.

libka1
11. jún 2014

@alenah31 prave preto som jej pisala ze neviem ako to je u nich preukazatelne... u nas na to narok je, nie som v statnej sprave, ale vo velkej firme kde je kolektivna zmluva

aduskatt
11. jún 2014

nasla som toto § 157
Na začiatok

(1) Ak sa zamestnankyňa vráti do práce po skončení materskej dovolenky alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnankyňu a zamestnanca za podmienok, ktoré pre nich nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré mali v čase, keď nastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1, a zamestnankyňa a zamestnanec majú právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by mali právo, ak by nenastúpili na materskú dovolenku alebo rodičovskú dovolenku podľa § 166 ods. 1.
Podla mna to znamena, ze ak sa hromadne o iste percento zvysovali mzdy, tak aj zamestna covi na RD toto pravo zvysenia mzdy prinalezi

bajana
11. jún 2014

sorry, ze vam do toho vstupujem, ale podla toho, co pisete, teraz zavisi, ci pod "každe zlepšenie pracovných podmienok" patri aj zvysnie platu...ale tiez si myslim, ze sukromnik rozhoduje o zvyseni platu zamestnancov sam podla vlastneho uvazenia, pokial nemaju zamestnanci podpisanu kolektivnu zmluvu...

alenah31
11. jún 2014

@libka1 aj u nás máme kolektívnu zmluvu, ktorá mi to zaručuje. My sme mali práve s týmto problém s dvoma zamestnancami - preverovali sme to cez Inšpektorát práce v Trenčíne nakoľko sme dostali sťažnosť, že nedodržujeme ZP. Ale presne ako píšeš - keby sme to nemali v kolektívnej zmluve nárok by nemali a takto im to zamestnávateľ musel dorovnať.-)

sissy27
11. jún 2014

@eeffka ale zamestnávateľ predsa nie je povinný zvyšovať platy všetkým... kľudne môže zvýšiť len jednému oddeleniu, alebo len konkrétnym pracovníkom... ak jej zamestnávateľ povie, že aj keby nebola na RD tak práve jej by plat nezvýšil, aj keby bola jediná z celej firmy, tak asi nemá argument...

@maria1978 môj osobný názor je, že už len zo slušnosti by si mohla so žiadosťou o zvýšenie platu počkať aspoň nejaké 2-3 mesiace... bola si tri roky doma, držali ti miesto (už len to je obrovský bonus v porovnaní s inými krajinami), vypadla si z pracovných návykov, v niektorých firmách sa za taký čas udeje kopec zmien, že žena po materskej sa musí doslova znova učiť, plus si môžeš nárokovať podľa zákonníka práce na určité zvýhodnenia napr. pri nadčasoch v súvislosti s rodičovstvom, neviem, asi byť šéfka a po troch rokoch sa mi vráti zamestnanec a prvé čo je, tak zvýšiť plat, asi si pomyslím svoje...

libka1
11. jún 2014

@alenah31 ja sa o toto akurat zaujimam, lebo som sa vratila po materskej, pocas tej doby 3x zvysovali a mne dali len to zvysenie co bolo za posledny rok, cize nie za predchadzajuce 2, takze tiez porusili zakon podla mna, pritom u nas je to vdaka kolektivnej zmluve fakt preukazatelne... tak akurat spekulujem ci im to povedat ze som nespokojna 😀 alebo sa na to vykaslat... navyse mi spravili asi pruser aj s dovolenkou na ktoru som mala narok... tak sa mi to tak nejak nazbieralo, ze mam chut sa stazovat 😀

libka1
11. jún 2014

@sissy27 no dalo by sa polemizovat o tom... kazdy rok po 4 roky co som pracovala mi zvysovali a zrovna tie 3 roky co som bola na materskej by mi neboli... to by bola prilis velka nahoda... u nas inac zvysuju celoplosne kazdemu, akurat % sa lisia 😉

alenah31
11. jún 2014

@libka1 rieš to cez inšpektorát ak u šéfa nepochodíš - potom bude musieť ak máte tú KZ😀

libka1
11. jún 2014

@alenah31 je mi to jasne, ale ja im to radsej poviem napriamo na personalnom ako pisat nejake staznosti... sef by na mna kukal ako spadnuty z jahody kebyze s tym na neho vyrukujem, ten ani nevie ze existuje Zakonnik prace 😀 😀

sissy27
11. jún 2014

@libka1 jasné, je to individuálne, to je práve ten súkromný sektor... u vás automaticky celoplošne, u nás len za konkrétne zásluhy 🙂 ale tak v tvojom prípade, ak to vyplýva priamo z kolektívnej zmluy plus dovolenka, tak je to dosť jednoznačné 🙂

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majka99999
11. jún 2014

@sissy27 suhlasim, u nas napriklad zalezi od rocneho hodnotenia, niekomu sa vobec nezvysi plat, niekomu o dost slusne percento. Ked niekto nie je hodnoteny tie 3 roky, tak preco by mu mali zvysit plat? Podla mna to urcite neplati v kazdej firme, keby sa u nas vsetky platy zvysovali rovnako, tak nepoviem nic.

monicm
11. jún 2014

@tanapeta zle som sa vyjadrila,myslela som to tak,že ak napr. zvyšoval kolegyni na jej pozícii o 5%,tak by mal zvýšiť aj jej.ale je pravda,že nie som si istá znením tohto zákona,ale registrovala som v správach a pod.že je také niečo nové.preto som ju odporučila na inú stránku,kde sa tomu viac venujú,nech to má overené z lepšieho zdroja 🙂

smile31
11. jún 2014

Ahojte kočky...chcela by som sa spýtať ohľadne rizikového tehotenstva.... pracujem vo fitku ako osobná trénerka čiže precvičujem ľuďom a aj s nimi cvičím....ale od kedy som sa dozvedela, že som tehotná teraz cca 8 tyzden dosť sa toho bojím.... a neviem čo mám spraviť.... k tomu ma chce šéfka preradiť na prácu 70 km od bydliska kde by som mala dochádzať 3x tyzdenne čo je síce fajn ale má mi pribudnúť ďalšia práca ako speedfitness trenerka čo je dosť na pohyb.... inú prácu pre mňa určite nebude mať na koľko som zamestnaná cez príspevok z UP...ešte som jej neoznámila, že som ani tehotná na koľko mi chýba mesiac odpracovať aby som dostávala aspoň materskú...čo by ste mi poradili? mám doktorovi povedať akú prácu robím? a čo sa s tým dá robiť? ak by ma vypísal na rizikové to sa potom asi nezapočítava do odpracovaného či ako to je? Prosím moc moc o rady .....

lal
11. jún 2014

No mne sa stale zda divne, ze sa niekto vrati po 3 rokoch z rodicovskej dovolenky a plat o 300 eur vyssi v porovnani pred materskou. Stale si myslim, ze zamestnavatel nemoze znizit, ale nechapem zaco by mal zvysovat, ked zena bola doma.
Teda nastvalo by ma, keby som v praci cely cas a kolegyna co je na materskej dostane rovnake zvysenie, hoci cely cas bola doma.
Mne to pripada to iste ako ked si niektore zeny pisu do zivotopisu, ze maju prax 10 rokov, ale nepovedia ze 9 rokov z toho boli na materskej a aj ten prvy rok co pracovali boli uz tehotne.

sisaha
11. jún 2014

@smile31 zapocitava...chod na PN a mas to vyreisene